Styczeń 2014 - dyskusja ogólna

Dział archiwalny. Wszystkie nieaktualne tematy z relacjami na żywo ze zjawisk pogodowych, które występowały w Polsce.
Regulamin forum
W tym dziale nie można dodawać nowych postów!
Awatar użytkownika
Dawid Gackowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Re: Styczeń 2014 - dyskusja ogólna

Postautor: Dawid Gackowski » piątek, 31 sty 2014, 13:55

Niezła sytuacja w Legionowie panowały o 00 UTC

Awatar użytkownika
Maksymilian Antoniów
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Kontakt:

Postautor: Maksymilian Antoniów » piątek, 31 sty 2014, 15:19

Coraz gorsza sytuacja w Sudetach. W Kłodzku zanotowano poryw wiatru o prędkości 28 m/s (101 km/h)! Jest to najsilniejszy poryw wiatru od wielu lat na tej stacji synoptycznej. Nie wiem czy nie najsilniejszy od początku wieku, musiałbym poszukać głębiej.

Średnia prędkość wiatru regularnie trzyma się w zakresie od 14 m/s do 17 m/s.

Jelenia Góra notuje porywy 23 m/s.

A u mnie marne 4 m/s w tej chwili. :shock: Jadę do Kłodzka, panowie.
Analiza synoptyczna wichury z 18/19.01.2007:
http://lowcyburz.pl/download/cyryl_analiza.pdf

Zniwiarz_okrutny
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 0
Kontakt:

Postautor: Zniwiarz_okrutny » piątek, 31 sty 2014, 16:04

Do mnie również zawitało ciepłe powietrze. Rano panował dość spory mróz, temperatura spadła do -12C. W dalszym ciągu dnia wzrost temperatury był powolny, wiatr wiał ze wschodu, umiarkowanie. W miejscu nasłonecznionym było za to przyjemnie, śnieg powoli zaczął tajać. Dzięki mocno świecącemu Słońcu powietrze mocno się ogrzało ale w cieniu dalej panował lekki minus. Po godzinie 14 nastąpiło silne ocieplenie. Wiatr gwałtownie zmienił kierunek na południowy i nawet w cieniu temperatura szybko urosła do 5 stopni Celsjusza. Na twarzy wyraźnie czuć ciepły wiatr ;) .

Awatar użytkownika
orages
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: meteomaxx
Lokalizacja: 40 km. w kierunku SE od Rzeszowa (pogórze dynowskie), podkarpackie
Kontakt:

Postautor: orages » piątek, 31 sty 2014, 17:26

U mnie na Podkarpaciu prognozy wskazywały na -2*C a jest w tej chwili -10*C! Zjawisko godne uwagi na dzisiaj, gdy u mnie jest -10*C w tym samym czasie w Zakopanem ok. 70 km w linii prostej mamy +9*C!
Pozdrawiam- Mariusz
Mój kanał YouTube (dokumentacja burz): http://www.youtube.com/user/overnumbs?feature=mhee

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » piątek, 31 sty 2014, 17:55

Dzisiejszy rozkład temperatury powietrza w Brennej na Śląsku Cieszyńskim.

Na uwagę zasługuje dynamiczny wzrost temperatury pomiędzy godz. 02-03 UTC (z -4,9 °C do nawet 5,1 °C, co daje wzrost o 10 °C za okres około godziny!!). Temperatura maksymalna została zanotowana o godzinie 11:00 UTC, kiedy jej wartości osiągnęły aż 9,6 °C. W tym samym czasie stacja w Suwałkach notowała zaledwie -11,7 °C, co daje gradient poziomy temperatury rzędu aż 21,4 °C!

Na jeszcze mniejszym obszarze, bo pomiędzy Rzeszowem (-11,1 °C) i Brenną, wyniósł on nawet 20,7 °C!!
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

mechaniczny
Pseudonim: zgaz
Kontakt:

Postautor: mechaniczny » piątek, 31 sty 2014, 17:57

Witam. U mnie tj. miejscowość Kraplewo od wczesnych godzin porannych do teraz wieje silny i powiaty wiatr, który osiąga 79 km/h. Od 2 godzin pada marznacy deszcz, pojawiają się zamiecie i zawieje śnieżne. Drogi prowadzące do mojego najbliższego miasta nieprzejezdne. Temperatura aktualnie wynosi -11 st.C.

Awatar użytkownika
Seweryn Stodolak
Zbanowany
Zbanowany
Pseudonim: SEwek22o
Kontakt:

Postautor: Seweryn Stodolak » piątek, 31 sty 2014, 18:17

No i się stało :P W okolicach Frysztaka ( część mojego powiatu ) jest około 4*C, natomiast 20 km dalej na NE u mnie -8 i spada. Kontrast ogromny, podobnie jest od rana, strefa odwilży dotarła mniej więcej 10 km ode mnie. Przykładowo w Strzyżowie 4km ode mnie maksymalnie -0,6*C gdy u mnie było -4,1*C a w Rzeszowie -7,-8!
Na dodatek wieje z N, gdy południe regionu jest pod wpływem fenu.

Awatar użytkownika
Maksymilian Antoniów
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Kontakt:

Postautor: Maksymilian Antoniów » piątek, 31 sty 2014, 19:41

Godzinę temu wróciłem z Kłodzka, sprawdzić jak ma się sytuacja po porywach 28 m/s. Po drodze widziałem dwa częściowo złamane drzewa, jedno pomiędzy Święckiem a Bierkowicami, zdjęć jednak nie miałem jak zrobić, bo jechałem autobusem i nie można było się zatrzymać, a drugie na samym początku Kłodzka, w jego północno-zachodniej części. Natomiast dalsza część Kłodzka się obroniła, większych szkód nie było, jedynie trochę małych, połamanych gałęzi, kilka większych i to wszystko.

Nagrałem też dwa krótkie filmiki, niestety ze swojej głupoty wyjeżdżając nie sprawdziłem stanu baterii, a ten był marny. Nagrywane w pośpiechu i przy stanie baterii około 2%, stąd jakość słaba (dlatego dałem jako niepubliczne), ale szum słychać.

http://www.youtube.com/watch?v=rJWdr9H2mxI

http://www.youtube.com/watch?v=IvI6Q5z4Kwc

I kilka zdjęć na dodatek:

, , ,

Dzisiejsza wichura okazała się jedną z największych w Kłodzku od długiego czasu, niestety, w regionie nie obyło się bez ofiar. A to zapewne nie koniec, wiatr o podobnej prędkości wystąpi też jutro...

http://dkl24.pl/pl/a/317/narciarz-nie-z ... ranna.html
Analiza synoptyczna wichury z 18/19.01.2007:
http://lowcyburz.pl/download/cyryl_analiza.pdf

Awatar użytkownika
Cinek
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: CinQuXs
Kontakt:

Postautor: Cinek » piątek, 31 sty 2014, 21:13

U mnie pogoda jeszcze typowo zimowa, od trzech dni niezmienna. Wieje silny wiatr, który zdziera śnieg z pól i nawiewa na drogi tworząc zaspy - czyli normalka jak chyba w całej wschodniej części kraju. Pola są już zupełnie gołe, a pomimo to wiatr daje sobie radę zawiać drogi w chwilę po ich odśnieżeniu. Temperatura max. w dzień wyniosła -9*C, zachmurzenie małe - słońce wyjrzało pierwszy raz od 12 dni. Dzisiejszy poranek po bezchmurnej nocy przywitał mnie 17* mrozem, aktualnie jest -13,3*C, wiatr południowo-wschodni w porywach do 40km/h.

Awatar użytkownika
m@rcin96
Sympatyk
Sympatyk
Lokalizacja: Wieluń i okolice (Łódzkie SW) / Dymek (20km na NE od Wielunia)
Kontakt:

Postautor: m@rcin96 » piątek, 31 sty 2014, 21:24

Dzisiaj mija ostatni mroźny dzień stycznia, temperatura rano wyniosła ok. -8 stopni, a dodatkowo wiał umiarkowany i silny wiatr z E/SE obniżający temperaturę odczuwalną. Temperatura maksymalna dobiła do -1 stopnia C. W Wieluniu 20 km na SW zanotowano najwyższą temperaturę już tylko na poziomie -0,1 stopnia. W ciągu dnia pogoda całkiem niezła, było trochę chmur średnich i wysokich. Teraz zachmurzenie całkowite. Czas żegnać się z zimą, jutro już mój region nawiedzi odwilż do nawet 3 stopni, więc ta skromna pokrywa śnieżna stopnieje bardzo szybko,a dodatkowo śnieg jest "suchy". Obecnie -2 stopnie i powolutku spada. Wiatr już osłabł i nie obniża znacząco temperatury odczuwalnej. Około 18.00 padał słaby, marznący deszcz, a wcześniej, ok. 4 rano z nieba leciała "kaszka". ;)
Burze są po to, aby je łapać :D
SEZON 2015
Burze: 24 (w tym zaobserwowane: 4/31.03, 7.05, 20/21.06, 8/8/4x18.07, 2x15/16.08):
b. słabe: 4.01, 27.04, 22.06, 18/25.07
słabe: 1/1.04, 12/12.06, 8/19/2x25.07
umiarkowane: 12.06
silne: 13.06
b. silne: 25.07

Awatar użytkownika
omen3007
Kontakt:

Postautor: omen3007 » piątek, 31 sty 2014, 22:55

W mojej okolicy trwa walka o odzyskanie przejezdności dróg. Jednak sytuacja jest na tyle trudna, że dochodzi nawet do czynów społecznych ;) i mieszkańcy sami odśnieżają drogi czym mogą: http://www.hrubieszowska.pl/fotorelacje ... gionu.html

Dziś sam mogłem się przekonać jaką frajdą jest jazda w jednokierunkowym 2 m tunelu w zaspie, kiedy nic w nim nie widać, bo wiatr ciągle nawiewa śnieg z pól ;).

Na szczęście wiatr ma powoli ustawać, no i czekam na kolejną rewelkę - ocieplenie i kolejne atrakcje na drogach ;)

Obecnie wiatr jeszcze silny, temp. -12 st. C.

Pozdrawiam Damian

Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Bartek_Pawłowski » piątek, 31 sty 2014, 22:59

Dzisiejszy dzień pochmurny, choć rano przez chwilę świeciło Słońce. Temperatura rano wyniosła -5,5, po południu -1°C, a teraz wynosi +0,2°C. Widać, że z biegiem dnia rosła i dalej rośnie. Wiatr slaby, w porywach umiarkowany, południowo-zachodni.

Kierunek wiatru mówi sam za siebie - idzie ocieplenie i to może już na stałe! Czyżby zbliżała się już wiosna? Modele nie widzą żadnego ochłodzenia aż do połowy lutego. Został nam tylko jeden zimowy miesiąc :) To się okaże w przyszłości ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Tomnord15
Pseudonim: Tomnord15
Numer GG: 8829734
Kontakt:

Postautor: Tomnord15 » piątek, 31 sty 2014, 23:44

W Kotlinie Kłodzkiej od rana było 3*C i bardzo silny wiatr fenowy, łamał drzewa i spowodował przerwy w dostawach energii elektrycznej. Dziwi mnie to, że tylko na stronie PŁB były ostrzeżenia przed silnym wiatrem, a na stronie IMGW nie. Aktualnie wiatr jest słabszy, a temperatura wynosi 1*C.

Wróć do „Relacje na żywo w Polsce - archiwum od 2007r.”