Marzec 2014 - dyskusja ogólna

Dział archiwalny. Wszystkie nieaktualne tematy z relacjami na żywo ze zjawisk pogodowych, które występowały w Polsce.
Regulamin forum
W tym dziale nie można dodawać nowych postów!
Awatar użytkownika
Anonimowy
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Marzec 2014 - dyskusja ogólna

Postautor: Anonimowy » sobota, 15 mar 2014, 13:34

Dziś oczywiście nastąpiło pogorszenie pogody - rano przelotne opady deszczu, nawet gradem sypnęło :D , wiatr jakoś bardzo u mnie nie szaleje, w granicach 20-25km/h, temperatura 6 stopni Celsjusza.
Aktualne zachmurzenie i wyładowania występujące na terenie naszego kraju :
Obrazek

rafalbernas
Pseudonim: Masaj
Numer GG: 32214590
Lokalizacja: Koczanów(Małopolskie)Gmina Proszowicka 40 km od krakowa
Kontakt:

Postautor: rafalbernas » sobota, 15 mar 2014, 13:44

U mnie aktualnie temp spadła z 10 na 5 stopni Wiater w porywach do 50 km/h tak wieje że nie miałem prądu przez 3 godziny liniki się stykały i prądu nie było już go mam :P

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » sobota, 15 mar 2014, 13:49

Przed chwilą przez moją miejscowość przeszła strefa z krótkotrwałym, lecz intensywnym opadem krupy śnieżnej oraz silnym, konwekcyjnym wiatrem. Nie udało mi się nagrać szczytowej fazy opadu (zacinało prosto w okna), w związku z tym film przedstawia końcowy etap intensywności.

https://www.youtube.com/watch?v=1RlNwYKqyuE

Zdjęcia kowadła Cumulonimbusa:

W międzyczasie na południowy - zachód od siebie dostrzegłem rozbłysk z dość odległego wyładowania atmosferycznego.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Awatar użytkownika
Seweryn Stodolak
Zbanowany
Zbanowany
Pseudonim: SEwek22o
Kontakt:

Postautor: Seweryn Stodolak » sobota, 15 mar 2014, 14:04

Ale to było uderzenie! Przed szkwałem( bo tak można to nazwać) +8*C, w pewnym momencie pojawił się podmuch wiatru powyżej 70km/h wraz z silnym deszczem, przez 20 minut nie miałem prądu. Temperatura spadła o 4*C i teraz mam +4*C nadal pada ale od N widać że delikatnie się przejaśnia. W Małopolsce powstała komórka burzowa!

Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Bartek_Pawłowski » sobota, 15 mar 2014, 14:39

Ładne cudy wytworzyły się na granicy województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego:

U mnie aktualnie bardzo mocno wieje, w pokrywach do 60km/h. Temperatura wynosi 8°C. Nademną przeszło już parę komórek konwekcyjnych z czego jedna dała umiarkowany, krótki opad konwekcyjnych deszczu.
Obrazek

Awatar użytkownika
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Martin/Marcin_Głodek
Kontakt:

Postautor: Marcin Głodek » sobota, 15 mar 2014, 14:40

Wcześnie rano przeszedł chłodny front atmosferyczny, który jednak nie dał dużo opadów, ok. 1 mm. Następnie od godz. 9 zaczęło się przejaśniać, by o godz.11 pojawiło się więcej słońca. O godz. 13:15 przeszła konwekcyjna formacja liniowa, która przyniosła silne podmuchy wiatru dochodzące do 21.7 m/s, opady się nie pojawiły. W tej chwili jest dużo słońca, choć pojawiają się liczne Cu. Temperatura min. wyniosła 6°C, natomiast temperatura max. dobiła do 9°C. Wiatr z kierunków W i od rana przybierał na sile. Prędkość wyniosła 12.8 m/s, od tej chwili wiatr powinień zacząć słabnąć. Ciśnienie wynosi 999 hPa (a więc w ciągu 24 h spadło o 23 hPa) i będzie powoli rosło. Wilgotność powietrza na pozomie 93%. 8-)
Do burz trzeba mieć respekt

E-mail: marcinglodek44@gmail.com
Facebook:
Obrazek

Sezon burzowy 2014: 18. (8 NM)

Sezon burzowy 2015
Ilość burz: 8/ słabe: 5/ średnie: 2/ silne: 1/ ekstremalne:

zaciekawiony
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
Kontakt:

Postautor: zaciekawiony » sobota, 15 mar 2014, 14:42

Przedpołudnie w Białej Podlaskiej było wietrze ale względnie ciepłe. Od dziesięciu minut mam tu ulewę z niesamowicie silnym wiatrem. Na osiedlu połamało gałęzie. Wieje od zachodu, w deszcz wmieszana jest drobna jak kasza krupa.

13:53
Chmura właśnie przeszła a za nią wypogodziło się. Wygląda na to, że była to krótka formacja liniowa z centrum na południe o miasta, bowiem na północy nie widać kontynuacji. Przy takim tempie za pół godziny dojdzie do wschodniej granicy
Ostatnio zmieniony sobota, 15 mar 2014, 14:50 przez zaciekawiony, łącznie zmieniany 1 raz.
- mój blog

Stanisław Malec
Kontakt:

Postautor: Stanisław Malec » sobota, 15 mar 2014, 14:48

Na Dolnym Śląsku po wielu dniach pięknej, słonecznej, stabilnej pogody, weekend rozpoczął się bardzo dynamicznie.
W okolicach Środy śląskiej z rana, przed południem, mieliśmy silny, porywisty wiatr; 35-40 km/h a w porywach ponad 70 km/h i jest to najbardziej wietrzny dzień u nas od pamiętnego " Xaverego" z grudnia 2013 r.

Niestety front chłodny który przeszedł nie przyniósł nam nawet 0,5 mm. deszczu a liczyłem na jakiś konkretny opad.
Obecnie niebo się trochę przejaśniło, nadal wieje silny wiatr i czekam na opady konwekcyjne :)
Temperatura wynosi 8* C a cisnienie 1006 hPa.

W niedzielę na Dolnym Śląsku jest szansa na " wiekszą porcję" deszczu i nadal będzie wietrznie.

Kacper Kafel
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Kacper Kafel » sobota, 15 mar 2014, 14:55

Dzisiaj na Południowym Podkarpaciu, diametralna zmiana pogody ze słonecznej na deszczową i wietrzną.
Od rana padał umiarkowany i słaby deszcz z przerwami z chmur ns które szczelnie zakryły niebo dziś o 9.00. O 10 zerwał się silniejszy wiatr z NW i spadła temperatura z 9 do 6 stopni co spowodowane było przejściem tego szybko przesuwającego sie frontu chłodnego który w godzinach nocnych i porannych odbył maratonik po Polsce, przynosząc opady deszczu, pierwsze wielkoskalowe a następnie konwekcyjne, lokalnie z wyładowaniami. Właśnie przed chwilą przeszła słaba komórka konwekcyjna wbudowana w system warstwowych chmur frontowych przynosząc intensywne opady deszczu i silny wiatr nawet do ok. 70 w porywach. W trakcie przechodzenia tego cumulonimbusa zrobiło się bardzo ciemno, zwłaszcza że na niebie miałem całkowite zachmurzenie nimbostratusem a on był w niego wbudowany i trudny do wyłapania. Teraz przestało padać temp wynosi, 6 stopni wiatr NW słaby na niebie altostratus i stratocumulus.

Awatar użytkownika
Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Numer GG: 40983767
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » sobota, 15 mar 2014, 14:56

W lewym górnym rogu widoczna Przełęcz Krowiarki, biało (ok. 1000 m n.p.m.). :P

Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk

Tel. kom. 513335090
E-mail: sebastian.kupczyk@gmail.com
blog: http://meteopasja.blogspot.com/

kosa_ns
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: kosa
Kontakt:

Postautor: kosa_ns » sobota, 15 mar 2014, 15:02

W Nowej Soli co jakiś czas sypie sobie krupa śnieżna. Temperatura ok. 10 na plusie. Na niebie szybko lecą czarne chmurki. :) Szkoda tylko, że nie zagrzmiało dzisiaj u mnie.
http://domel.tv/ ---> Kamerka Online Nowa Sól ---> Zielona Góra

Awatar użytkownika
Cinek
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: CinQuXs
Kontakt:

Postautor: Cinek » sobota, 15 mar 2014, 15:03

Poranek w mojej miejscowości był jeszcze dosyć ładny, przez cienkie chmury przebijało się słońce a temperatura maksymalna wyniosła 11,6*C ok. godziny 10.00. Jakieś 40 minut temu jeszcze podczas przechodzenia frontu chłodnego rozwinęła się komórka konwekcyjna, która dała małe ziarenka lodowe połączone z silnym deszczem oraz wiatrem, który uderzył silnym podmuchem ponad 70km/h. Temperatura aktualnie wynosi 5*C, tuż po przejściu owej komórki pojawiły się na chwilę mammatusy.

Awatar użytkownika
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Martin/Marcin_Głodek
Kontakt:

Postautor: Marcin Głodek » sobota, 15 mar 2014, 15:24

Kolejna dzisiejszego dnia formacja konwekcyjna, ;) tym razem przyniosła silne podmuchy wiatru dochodzące do 27.8 m/s (100 km/h) oraz opady drobnego gradu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Szkoda, że nie pojawiły się wyładowania atmosferyczne. :( I znów się przejaśniło, jak poprzednio.

Dzisiejszy dzień zapisze się z bardzo zmienną i dynamiczną pogodą.

EDIT 17:49
Zdjęcie Cumulunimbusa na wschodnim horyzoncie:
Obrazek

EDIT 21:10
U niektórych ludzi w okolicy także nie było prądu.
Ostatnio zmieniony sobota, 15 mar 2014, 22:06 przez Marcin Głodek, łącznie zmieniany 2 razy.
Do burz trzeba mieć respekt

E-mail: marcinglodek44@gmail.com
Facebook:
Obrazek

Sezon burzowy 2014: 18. (8 NM)

Sezon burzowy 2015
Ilość burz: 8/ słabe: 5/ średnie: 2/ silne: 1/ ekstremalne:

Awatar użytkownika
Piotr_Skowroński
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: skowron
Kontakt:

Postautor: Piotr_Skowroński » sobota, 15 mar 2014, 15:30

Dziś w Krzyżu Wielkopolskim bardzo dynamiczna pogoda. OD rana przechodziły konwekcyjne opady deszczu połączone z bardzo silnymi porywami wiatru. Żadnej burzy jednak w moim regionie nie było. Zachmurzenie umiarkowane, z licznymi przejaśnieniami. Temperatura oscylująca w granicach 7-8*C. Warto dodać, że w Kole stacja meteorologiczna zanotowała poryw rzędu , w Poznaniu , a w Chojnicach aż :!:

Awatar użytkownika
Arturbłyskawica
Numer GG: 40663671
Kontakt:

Postautor: Arturbłyskawica » sobota, 15 mar 2014, 15:32

U mnie w centrum Polski, pogoda także bardzo dynamiczna. Rano (koło 10:00) było jeszcze dosyć spokojnie, potem zaczęło mocniej wiać. Koło godziny 13,14 rozpogodziło się, ale tylko na chwilkę, bo kilkanaście minut później odnotowałem mocne porywy wiatru i bardzo gęsty opad krupy śnieżnej (zjawisko miało gwałtowny przebieg). Teraz znowu się przejaśniło. Temperatura w ciągu dnia spadła z 7,5 do 4,5 stopnia C.

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » sobota, 15 mar 2014, 16:26

Aktualny podgląd na liczne formacje konwekcyjne oraz burzowe, które wędrują nad naszym krajem. Dane o doziemnych wyładowaniach:

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl

Awatar użytkownika
Łukasz.J.
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 28189708
Kontakt:

Postautor: Łukasz.J. » sobota, 15 mar 2014, 16:31

Niedawno przeszła nade mną komórka konwekcyjna, która dała dosyć intensywny opad deszczu połączony z ziarnami lodowymi. W trakcie opadów wiatr nieznacznie wzmocnił się. Poniżej zamieszczam dwa zdjęcia nadchodzącego Cumulonimbusa.

"Good decisions don't make life easy, but they do make it easier." ~Larry Gelwix

Awatar użytkownika
Grzegorz_Kostrzewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Gregs
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Kostrzewa » sobota, 15 mar 2014, 16:46

Widok na pasmo Sudetów Środkowych

W Świdnicy od rana występuje przelotny opad deszczu oraz dość silny wiatr, największy poryw wiatru zanotowany przez stacje to 58.1 km/h. W mieście można zauważyć pojedyncze przypadki złamanych drzew, oraz poprzewracane kosze na śmieci. Natomiast przed chwilą we Wrocławiu na pętli tramwajowej Sępolno, została zerwana sieć trakcyjna.
Świdnica Stormhunters Team - Stacja meteo Powiatu Świdnickiego http://www.ws550.nazwa.pl
Kamery i stacje meteo w Sudetach

Awatar użytkownika
Dawid Gackowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Dawid Gackowski » sobota, 15 mar 2014, 17:12

A umnie do chwili obecnej wygląda to tak:

EDIT 16:16

Wiatr 46,3 km/h

Awatar użytkownika
Rafał Dzik
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: rafal
Numer GG: 6458545
Kontakt:

Postautor: Rafał Dzik » sobota, 15 mar 2014, 17:20

Wraz z adwekcją chłodnej masy powietrza nad Polską możemy obserwować przechodzące po sobie Cumulonimbusy, które oprócz przelotnych opadów deszczu oraz miejscami krupy śnieżnej, generują również wyładowania atmosferyczne.
Pozdrawiam, Rafał!
GG: 6458545
E-mail: dzikens@onet.eu

Łukasz Meteo
Kontakt:

Postautor: Łukasz Meteo » sobota, 15 mar 2014, 17:55

Dzisiejszy dzień przyniósł pogodę dosłownie przeciwstawną do wczorajszej. Wczoraj było w Łukowie bezchmurnie i ciepło - temperatura w najcieplejszym momencie dnia przekroczyła 15°C.

Dzisiaj dzień rozpoczął się całkowitym zachmurzeniem, potem zaczął padać deszcz. Gdy Nimbostratus przeszedł, zauważyć można było konwekcję. Pierwsza z chmur konwekcyjnych, które przeszły przez moją okolicę minimalnie minęła mnie ok. 11.30 od południa. Drugi, znacznie potężniejszy Cumulonimbus, w postaci linii komórek konwekcyjnych, ciągnących się z zachodu na wschód przez całą Polskę przyniósł umiarkowany/ulewny opad deszczu i silne porywy wiatru, sięgające 21 m/s (76 km/h). Trzeci Cb, który przeszedł ok. 14.50, okazał się jeszcze groźniejszy. Przyniósł obok ulewnego deszczu grad o średnicy ok. 0,7 cm i równie potężne podmuchy wiatru. Także pół godziny temu przeszła komórka opadowa, była jednak dużo słabsza od poprzednich. Dała słaby/umiarkowany deszcz. Aktualnie jest tylko 3,8°C, wilgotność wynosi 78%, ciśnienie na poziomie morza 988,5 hPa, w najcieplejszym momencie dnia było ok. 9°C. Dalej występują silne porywy, znacznie przekraczające 10 m/s.

To jeszcze nie koniec z konwekcją dzisiaj. Naprawdę niewiele brakowało do rozpoczęcia się w moim mieście sezonu burzowego, bo najbliższe wyładowania wystąpiły ok. 30 km, a przechodzące przez najbliższą okolicę komórki wydawały się być na tyle silne, aby generować pioruny.
Ostatnio zmieniony sobota, 15 mar 2014, 18:03 przez Łukasz Meteo, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Thunderbolt
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 8651814
Kontakt:

Postautor: Thunderbolt » sobota, 15 mar 2014, 18:00

Stolicę Podbeskidzia właśnie musnęła komórka konwekcyjna przynosząca silny opad krupy śnieżniej. Nisko zawieszona, granatowa chmura z białymi smugami przechodzi przez rejon Kęt i Andrychowa. W Bielsku ystarczyła chwila, żeby pobielała trawa i parapety a co dopiero tam gdzie ona przechodzi dokładnie. Temperatura spadła z 6*C do 4*C. Jest pięknie rozbudowana, czekałem na takie kształty :)
EDIT: Komórka wygenerowała jak na razie 3 wyładowania :)

Roman Anulewicz
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Keymouser
Kontakt:

Postautor: Roman Anulewicz » sobota, 15 mar 2014, 18:08

Niedawno przez moją miejscowośc przeszła silna komórka która przyczyniła się do braku prądu przez około 10 minut.
Komórka nadeszła od NW, na początku wyglądała niepozornie jednak chwilę przed rozpoczęciem opadu szybko wyłoniła się bardzo ciemna podstawa komórki(nie było ona jakoś konkretnie zwarta) z której "schodziły" gwałtownie przemieszczające się smugi deszczu i gradu co zwiastowało silny wiatr w mojej miejscowości, który osiągnął chwilę potem przedział 80-90 km/h. Nie zanotowałem wyładowań, w najbliższym czasie pewnie coś jeszcze przyjdzie :).

Awatar użytkownika
navi77
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: navi77 » sobota, 15 mar 2014, 18:17

Po godzinie 16.00 znowu zagrzmiało :) , podobnie jak dwa tygodnie temu, choć ta struktura burzowa była słabsza. Opad który wystąpił był umiarkowany, północą przeszedł główny rdzeń opadowy. Grzmiało dość blisko dwa razy , wiatr był umiarkowany podczas nadejścia tej komórki burzowej. Wcześniej po 15.00 także przez Kraśnik przeszła komórka konwekcyjna bez wyładowań ale z silnymi porywami wiatru do 80km/h

Awatar użytkownika
Cinek
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: CinQuXs
Kontakt:

Postautor: Cinek » sobota, 15 mar 2014, 19:04

Również i ja jestem po burzy :D . Około 30 minut temu przeszła komórka burzowa, która już gdy wyłaniała się zza horyzontu miała bardzo ciemny kolor. Przyniosła ona na początku opad gradu, później opad śniegu z deszczem a następnie intensywny opad samej krupy śnieżnej - na chwilę krajobrazy zabieliły się. Zauważyłem 2 wyładowania, gdy komórka już się oddaliła usłyszałem jeszcze z niej 2 grzmoty. Detektory nie wyłapały wyładowań jedynie Sat24 coś wyłapał:

Stormchaser_Żywiec
Kontakt:

Postautor: Stormchaser_Żywiec » sobota, 15 mar 2014, 19:22

Na wchód od Żywca jakieś 2h temu przeszła komórka burzowa. Mocno wiało, oraz widziałem 2 bardzo bliskie wyładowania atmosferyczne. Przez chwile było biało.
[youtube]http://www.youtube.com/channel/UCFs6XS37CXwV7HRgtnyatrQ[/youtube]

Zniwiarz_okrutny
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Zniwiarz_okrutny » sobota, 15 mar 2014, 19:41

Dzisiejszy dzień również u mnie przyniósł ciekawą pogodę. Rano, przed nadejściem chłodnego frontu zanotowałem najwyższą temperaturę dzisiejszego dnia, tj. 12,5C (wczoraj był u mnie najcieplejszy dzień od początku roku, termometr wskazał 16,5C). Po godzinie 10, w czasie zbliżania się frontu wzmógł się wyraźnie wiatr i wystąpiły bardzo silne podmuchy osiągające około 75-80 km/h (lokalnie mogło wiać jeszcze mocniej). Przez chwilę zrobiła się mocna zadymka z piasku i kurzu. Po kilkudziesięciu minutach wystąpiły opady deszczu, który padał chwilami dość intensywnie. W godzinach popołudniowych zaznaczyła się u mnie konwekcja. W czasie przechodzenia komórek opadowych wiatr również wiał mocno, ale porywy były porównywalne do tych, jakie wystąpiły w czasie przechodzenia frontu chłodnego. Zanotowałem również opad drobnego gradu (ziarenek lodowych). W mojej okolicy szkody wywołane dynamiczną pogodą są małe i ograniczają się do połamanych gałęzi, lekkich uszkodzeń słabych konstrukcji, w tym bilbordów.
W chwili obecnej rozgwieżdżone niebo, temperatura 3,5C.

zaciekawiony
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
Kontakt:

Postautor: zaciekawiony » sobota, 15 mar 2014, 19:42

Przez Białą Podlaską przeszła właśnie burza śnieżna Przebieg był taki sam jak podczas ulewy po południu - silny wiatr i gęsty opad, ale tym razem mokrego śniegu, w parę minut zrobiło się biało. Widziałem też i słyszałem jedno wyładowanie, w dodatku dosyć bliskie. Obecnie się wypogadza, widać już nie zupełnie ciemne niebo na zachodzie. Kierunek wiatru raczej północno-zachodni.
- mój blog

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » sobota, 15 mar 2014, 21:14

Dzisiaj niemal w każdym województwie pojawiły się burze - https://www.facebook.com/19802937033793 ... =1&theater

Z takim scenariuszem należało się jednak liczyć, biorąc pod uwagę aż tak gwałtowne wejście chłodnej masy powietrza w środkowej troposferze.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

poludnik
Sympatyk
Sympatyk
Lokalizacja: Tychy-Horní Slezsko/Gůrny Ślůnsk Megaregion: Karpacki; Prowincja Karpaty Zach z Podkarp. Zach i Półn
Kontakt:

Postautor: poludnik » sobota, 15 mar 2014, 21:39

stor0123456789
Sympatyk
Sympatyk

Postautor: stor0123456789 » sobota, 15 mar 2014, 21:43

Dzisiaj po południu przez moją miejscowość przechodziło kilka komórek opadowych, które dawały silny opad deszczu, lecz niestety nie dawały wyładowań, najbliższe wyładowania od mojej miejscowości (komórki burzowe) pojawiały się na wschód od Poznania oraz na granicy trzech województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Po południu również silnie wiało do 50 km/h, efektem tego było, iż niektóre części mojej miejscowości nie miały prądu. Ja prądu nie miałem przez jakieś półtora godziny, został przywrócony pół godz. temu. Temp. max. tego dnia u mnie wynosiła 8*C, a teraz na niebie widać księżyc, który jest słabiej widoczny przez te zachmurzenie.

Wyładowania:
Obrazek

Awatar użytkownika
Łukasz Szturomski
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Łukasz_Szturomski
Kontakt:

Postautor: Łukasz Szturomski » sobota, 15 mar 2014, 22:13

Małe podsumowanie dzisiejszego ciekawego dnia. Około godziny 10.30 CEST zaczęły się regenerować komórki opadowe/konwekcyjne. Podczas przechodzenia komórek, odnotowałem opady krupy śnieżnej oraz bardzo silny i porywisty wiatr w porywach do 100 km/h. Szkoda, że nie odnotowałem żadnego wyładowania atmosferycznego, co ciekawe jedna z komórek konwekcyjnych, 20 km od mojego miejsca zamieszkania przyniosła dwa doziemne wyładowania atmosferyczne. Konwekcja zastopowała w godzinach 14:00 CEST / 16:00 CEST, potem się rozpogodziło. W sumie odnotowałem 5 komórek opadowych, które jak na górze napisałem, dawały opad krupy śnieżnej i porywisty wiatr.

Oto kilka zdjęć z dzisiejszego dnia wykonane przeze mnie :

Kacper Kafel
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Kacper Kafel » sobota, 15 mar 2014, 22:20

Dzisiejszego popołudnia na południowym Podkarpaciu, po przejściu strefy frontowych opadów deszczu, dotarła liniowa formacja konwekcyjna która była dobrze widoczna na zdjęciach satelitarnych już od wczesnego przedpołudnia.
A już bałem się że się rozpadnie i nic z tego nie będzie, z daleka cb wyglądał mało groźnie, zwłaszcza dlatego że nie widziałem jego górnej części bo zasłaniały mi ją stratocumulusy i cumulusy, które jakby szły przed cumulonimbusem ciasnymi rzędami. Dopiero na ok 20 min przed opadem wyłoniła się niska granatowa podstawa z pokręconymi smugami charakterystycznymi dla adwekcyjnych cb. Komórka przyniosła ulewny opad deszczu i bardzo silny wiatr z NW, możliwe że przekroczył 80 na godzinę bo drzewa się wywijały i to dość mocno, na północny wschód ode mnie widoczne było wyładowanie. PO przejściu ulewy słońce podświetliło smugi z odchodzącej podstawy cb na czerwonawy przyjemny kolor, na którym inne chmury ( sc i cu ) wydawały się bardzo niebieskie, a było ich sporo, że zasłaniały prawie całe kowadło tylko na południowy zachód kawałek wystawał, bardzo podobne do tego co Grzegorz i Niebieski999 sfocili.
Ale z tego zrobiłem filmik jako pierwsza bardziej dynamiczna pogoda na Podkarpaciu.

Łukasz Meteo
Kontakt:

Postautor: Łukasz Meteo » sobota, 15 mar 2014, 22:56

Ochłodzenie spowodowało, że komórki konwekcyjne zamiast deszczu zaczęły przynosić opady śniegu. Z chmury, która przeszła przez moje miasto pół godziny temu spadł umiarkowany śnieg i krupa. Znowu przyniosła silne porywy wiatru. Nie powstała jednak pokrywa śnieżna, gdyż temperatura nadal jest dodatnia, a powierzchnia ziemi się wystarczająco nie wychłodziła. Tymczasem od północy nadciąga kolejna komórka, z której za chwilę znowu zacznie padać. Aktualnie jest
1,0°C, wilgotność 86%, ciśnienie zredukowane do poziomu morza wynosi 992,9 hPa.

Awatar użytkownika
Seweryn Stodolak
Zbanowany
Zbanowany
Pseudonim: SEwek22o
Kontakt:

Postautor: Seweryn Stodolak » sobota, 15 mar 2014, 23:42

Sytuacja wręcz niewiarygodna, jak 2 formacje liniowe opadów , idące jedna za drugą mogły się rozpaść w tym samym miejscu omijając moją miejscowość? Bo w sumie z obydwu chwile troszkę popadało i tyle, a i tak mnie musnęły te opady...

Myślałem że druga przejdzie na demną ale gdzie tam ...

Burze też mnie omijały łukiem ...

A to uszkodzona przez wiatr szklarnia .

twmichal
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: twmichal » sobota, 15 mar 2014, 23:58

Dzisiaj w Warszawie maksymalny poryw wiatru na jednej ze stacji wynosił 31,1m/s (112km/h)!
http://meteo.waw.pl/hist.pl?WV

Słowacy zapowiadają w górach porywy nawet do 180km/h

Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Bartek_Pawłowski » niedziela, 16 mar 2014, 00:08

Przez cały dzień, jak to w całym kraju, na niebie przewijały się komórki konwekcyjne. Z reguły były małe, ale zdarzały się większe, które miały nawet małe kowadło. Padało z nich cztery razy, słabo i krótko. Temperatura wyniosła dzisiaj 8°C. Między komórkami pojawiało się Słońce, ktore powodowało że ziemia szybko wysychała. Aktualnie temperatura wynosi 5°C. Zachmurzenie duże, zwiększajace się. Z północnego-zachodu idzie większa strefa słabych opadów deszczu.

Dzisiaj w Poznaniu poryw wiatru wyniósł 104,5km/h!
Obrazek
Obrazek

poludnik
Sympatyk
Sympatyk
Lokalizacja: Tychy-Horní Slezsko/Gůrny Ślůnsk Megaregion: Karpacki; Prowincja Karpaty Zach z Podkarp. Zach i Półn
Kontakt:

Postautor: poludnik » niedziela, 16 mar 2014, 01:23

Kolejne informacje o zniszczeniach z Tychów:
http://112tychy.pl/index.php?site=news_ ... newsID=589

Awatar użytkownika
G.Giełażys
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: G.Giełażys » niedziela, 16 mar 2014, 09:25

U mnie wczoraj wiatr wiał w porywach około 90 km/h.

Dziś już wiatr znacznie osłabł porywy nie przekraczają 55 km/h, temperatura wynosi około 0`C. Nad ranem przeszła silna śnieżyca spadło do 2 cm.

http://www.youtube.com/watch?v=S-s5RE8p ... e=youtu.be

Burze 20
Shelf cloud 7
Mammatus cloud 6
Grad 8
Wall cloud 0
1997-2014r
Burze- ,
Shelf Cloud -61 ,Funnel Cloud 3 Mammatus25

Awatar użytkownika
Mateusz Pardygał
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Pardyś
Numer GG: 4941935
Kontakt:

Postautor: Mateusz Pardygał » niedziela, 16 mar 2014, 12:09

Wczorajszy dzień u mnie rozpoczął się pogodnie, o godzinie 8:30 termometr pokazywał już 10,9*C! Wtedy niestety nadeszła strefa z ciągłymi opadami deszczu. Po opadach deszczu nadeszła chwila ze słońcem i konwekcyjnymi opadami deszczu:
http://wrzucaj.net/images/2014/03/16/Be ... uHf5Nb.png
Ta strefa przyniosła bardzo silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu, krupy śnieżnej, a później także deszczu ze śniegiem. Po przejściu przez moją miejscowość tradycyjnie się umocniła i dała wyładowania doziemne w okolicach Żywca:)
Opady deszczu ze śniegiem:
http://wrzucaj.net/images/2014/03/16/SAM5077.jpg
http://wrzucaj.net/images/2014/03/16/SAM5074.jpg
Opady deszczu ze śniegiem na filmiku:
http://www.youtube.com/watch?v=64h6Dow5Xro
Krupa śnieżna i bardzo silne porywy wiatru:
http://www.youtube.com/watch?v=sQArzpGUVsQ

Wróć do „Relacje na żywo w Polsce - archiwum od 2007r.”