Maj 2014 - dyskusja ogólna

Dział archiwalny. Wszystkie nieaktualne tematy z relacjami na żywo ze zjawisk pogodowych, które występowały w Polsce.
Regulamin forum
W tym dziale nie można dodawać nowych postów!
Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Maj 2014 - dyskusja ogólna

Postautor: Bartek_Pawłowski » wtorek, 27 maja 2014, 20:18

Godzinę temu nademną przeszła słaba burza z ładnym shelf cloudem. Padało umiarkowanie, bez gradu i wiatru. Temperatura spadła z 24°C do 19°C.
Obrazek

Stormchaser
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Stormchaser » wtorek, 27 maja 2014, 20:27

Czwarty dzień z rzędu z obserwacją burz, tym razem pokaz piorunów nad Dębicą - po 15 Cb uformował się 20 km na północ od Dębicy i zaczął sypać CGsami - jednocześnie dobudowując się od strony południowej. Po ponad pół godzinie obserwacji w pełnym słońcu, nad miastem pojawiło się mnóstwo Cu cong, które przerodziły się w Cbki, szczelnie zasłaniając horyzont od północy i zachodu. Zaobserwowałem kolejny raz w tym roku chmurę szelfową. Imponująco wyglądały też stale nasilające się smugi opadowe, co chwila przecinane doziemnymi. Silny opad spadł na zachodnie krańce miasta, u mnie ledwo popadało, a burza powoli odsunęła się na NW - po drodze dając jeszcze sporo wyładowań.
diagnoza: Cumulonimbus Incus

Moje statystki nagranych zjawisk 3.2001-12.7.2019:
1224 burzr
95 nawałnic
63 gradobicia
98 shelf cl.
26 wall cl.
ok 12700 CGs
390 "polowań"
8 burz śnieżnych

Zapraszam na: http://www.youtube.com/user/MatStormchaser

Antol
Kontakt:

Postautor: Antol » wtorek, 27 maja 2014, 20:43

Tak wyglądała Zielona Góra po dzisiejszych obfitych deszczach:
https://drive.google.com/file/d/0BwzC7w ... sp=sharing

Awatar użytkownika
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Martin/Marcin_Głodek
Kontakt:

Postautor: Marcin Głodek » wtorek, 27 maja 2014, 20:53

No i komórka burzowa, o której pisałem wcześniej mineła mnie z południa przynosąć jedynie grzmoty i umiarkowany opad deszczu.
Zdjęcie komórki burzowej:
Obrazek
Obrazek

W tej chwili słychać pomruki z kolejnej komórki burzowej, ale raczej znów mnie ominie :) .
Do burz trzeba mieć respekt

E-mail: marcinglodek44@gmail.com
Facebook:
Obrazek

Sezon burzowy 2014: 18. (8 NM)

Sezon burzowy 2015
Ilość burz: 8/ słabe: 5/ średnie: 2/ silne: 1/ ekstremalne:

Awatar użytkownika
navi77
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: navi77 » wtorek, 27 maja 2014, 20:56

Kraśnik już po przejściu burzy. Komórka burzowa nabrała siły tuż przed wejściem na moją wieś. Opad gwałtownie przybrał na sile, było to widać po wybitnych smugach opadowych, a ilość wyładowań wzrosła do 10/min. Na szczęście nie odnotowałem silnych porywów wiatru. Teraz już odeszła w stronę Wisły i straciła nieco na elektryczności, jednak intensywny opad ma nadal zachowany. To już pewnie koniec wrażeń na dziś, trzeba coś na jutro zostawić.... ;)

zieluch111
Pseudonim: zieluch
Kontakt:

Postautor: zieluch111 » wtorek, 27 maja 2014, 21:01

szkoda ze ten opad nie chce się przemieścić na północ jeszcze z 50 km :) bardziej by pasował pod prognozowaną 2
a na granicy województwa lubuekiego z zach.pomorskim nuda przeszła jedna szybka burza bokiem ogólnie zimno :) wieje dość silny wiatr od samego rana

kprpawel
Pseudonim: stolar
Numer GG: 1763137
Kontakt:

Postautor: kprpawel » wtorek, 27 maja 2014, 21:25

Radom temp.24.5 stopni Celsjusza
Słaby opad deszczu
od Płd. oraz od wsch. zbliża się burza bardzo aktywna elektrycznie :D czekam na rozwój sytuacji

Awatar użytkownika
orages
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: meteomaxx
Lokalizacja: 40 km. w kierunku SE od Rzeszowa (pogórze dynowskie), podkarpackie
Kontakt:

Postautor: orages » wtorek, 27 maja 2014, 21:26

Dzisiaj na Podkarpaciu można było zaobserwować narodziny komórek burzowych (godzina 11sta, po 12stej pierwsze wyładowania), które później przybrały pokaźne rozmiary i zaczęły się łączyć w rozciągniętą linię burz obejmująca całą szerokość naszego kraju, przemieszczając się wolno w kierunku północnym. Wystąpiły nawalne opady deszczu i niewielkiego gradu, oraz spora aktywność elektryczna. Poniżej dwa kadry z owej burzy.

Pozdrawiam- Mariusz
Mój kanał YouTube (dokumentacja burz): http://www.youtube.com/user/overnumbs?feature=mhee

stor0123456789
Sympatyk
Sympatyk

Postautor: stor0123456789 » wtorek, 27 maja 2014, 21:27

Jakąś godzinę temu nade mną przeszła słaba burza. Dała chmurę szelfową, wystąpiło kilka wyładowań atm., padał intensywnie deszcz i wystąpił wiatr do 45 km\h. Więcej informacji z tej burzy umieszczę w raporcie burzowym. Aktualnie temp. wynosi 15*C i dalej pada deszcz, ale już słabiej niż podczas burzy.

Awatar użytkownika
XaVaX
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Tomasz
Numer GG: 7621838
Lokalizacja: 15 km na południowy - zachód od Turku - wschodnia Wielkopolska
Kontakt:

Postautor: XaVaX » wtorek, 27 maja 2014, 21:38

W Poznaniu nadal trwa Burza, raz po raz słychać donośne odgłosy wyładowań elektrycznych.
W północnej części miasta przeszła ulewa która dała krótkotrwały intensywny opad deszczu ok 21:15. :D
Myślę że to nie koniec.

Tymczasem w okolicach Turku raz po raz burze przechodzą od godz. 17:00 . Praktycznie nie było chwili by można byłoby nie usłyszeć grzmotu.

Na kamerach widać że również w centrum i w południowej części Poznania mamy do czynienia z opadem deszczu , można też ujrzeć błyskawice na niebie :D

Na poniższych skanach z radarów dokładnie widać że burze od godz 16:30 występowały w szerokiej linii. Oznacza to że miejscami mogliśmy zaobserwować 2-3 burze a nawet więcej w ciągu 12h.
- godz 18:30
- godz 19:30
- godz 20:30
- godz 21:30

Obecnie mamy dwa większe klastry burz ( w Wielkopolsce i na ziemi Łódzkiej).

Ostatnio zmieniony wtorek, 27 maja 2014, 21:53 przez XaVaX, łącznie zmieniany 1 raz.
Ważne wydarzenia meteorologiczne w 2017r w okolicach Turku

Pozdrawiam , Tomasz :)

Kacper Kafel
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Kacper Kafel » wtorek, 27 maja 2014, 21:45

Dzisiejszy dzień był zdecydowanie najbardziej burzowym dniem w tym roku, z tego też powodu prawdopodobnie jako pierwszy nadaje się na film na yt. Przez Podkarpacie przeszłą seria burz bardzo wydajnych opadowo, w tym także jedna superkomórka wysokoopadowa, Krosno miejscami po prostu pływa, wodą do kostek. Wszystko zaczęło się koło 14 kiedy na południowym wchodzie wybudowała się słaba komórka przesuwająca się na NW prosto na krosno, dała umiarkowany ale w miare długo trwały opad na południowych, wschodnich obrzeżach które już zdążyła porządnie zwilżyć, i szybko się rozpadła, prąd zstępujący odciął dopływ wilgotnego i ciepłego powietrza, i wytworzył outflow boundary na którym w mgnieniu oka wręcz tuż nade mną i lekko na S zaczęły eksplodować potężne cumulonimbusy o zbitej struktury pełnej siły i wigoru, jeden taki wytworzył się tuż nade mną, zrobiło się granatowo prawie jak w nocy i lunął nawałny deszcz, po oknach woda po prostu lała się jakby wiadrem ktoś lał po szybach tak padało, chwilami domy po drugiej stronie ulicy przestały być widoczne, potem deszcz szybko osłabł do umiarkowanego a podstawa cebeka odsunęła się na NW, chmury burzowa znajdująca się niedaleko na SW przesuwała się na NW i szybko rosła w siłę, szybko wchłonęła komórkę która dała silny deszcz jeszcze kilka minut temu i wykształciła linię congestusów i słabszych cebeków na SE, którymi również fajnie się karmiła jak jakiś kanibal :lol: , cały SW i W horyzont był apetycznie i pociągająco ciemnogranatowy prawie czarny rozświetlany piorunami CG , podstawa tej komórki wyraźnie się obniżyła w stosunku do innych, wiatr ustał zrobiło się nagle duszno. Nagle patrze a chmura nagle zmienia swoją trajektorie ruchu z NW na ESE szok! monster niespodziewanie sunie prosto na krosno, na krawędzi podstawy która miała już zielonkawe tony zaczął szybko tworzyć się shelf cloud, i a zaraz zanim ewidentne gradowe smugi,po tym jej innym zachowaniu już wiedziałem że burza zawiera w sobie rotujący prąd wstępujący i jest superkomórką,w dodatku HP, czyli dającą nawałne opady deszczu które powodują powodzie błyskawiczne wiatr nagle zaczął słaby wiać prosto pod nią, a ona zbliżała się nagle jak shelf znalazł się nade mną, wiatr odwrócił się z NE na SW i stał się porywisty i suchy, że aż ludzie się bali i dziwnie się patrzyli bo takie prawie czarne coś wisi nad nimi. Nagle lunęło ulewnym deszczem że ci co nie mieli parasola to torby zakładali na głowy bo opad był bardzo intensywny, musiałem schronić się do samochodu. Zaczęło padać coraz mocniej, deszcz osiągnął siłę nawałnego opadu lanego wiadrem po szybie wlewające się wszędzie gdzie się da, padało tak z 45 minut przez o ulicę zasilone już porządnie poprzednią ulewą zamieniły się potoczki i wielkie rozlewiska wody. Potem chmura poszła w strone Rzeszowa deszcz ustał,i zrobiło się orzeźwiające poburzowe powietrze które jest znakomite na grilla. Słońce już tak nie przygrzewało bo zasłaniały go resztki po burzach z nad Słowacji które przywędrowały zaraz po tej, i od czasu do czasu padał słaby deszcz. Wracając do mojej miejscowości nielubianej przez burze, po bardzo mokrych drogach nagle patrze ad od skrzyżowania czyli od miejsca w której się ona zaczyna sucha!!! droga. Wczoraj to samo, w sąsiedniej miejscowości gradem waliło a u mnie pokropiło, i rozpadło się nad głową.
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 maja 2014, 21:52 przez Kacper Kafel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Łukasz Moskwa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Storm
Numer GG: 41701033
Kontakt:

Postautor: Łukasz Moskwa » wtorek, 27 maja 2014, 21:53

Dzisiaj i ja doczekałem się burz. Początkowo wszystko mnie mijało od północy i południa albo komórki burzowe tworzyły się zaraz po przejściu nad moją miejscowością rozbudowanych congenstusów,które kilka km dalej już dawały wyładowania.
Ale co sie odwlecze to nie uciecze...;) i prawda tuż przed 18 pierwsza burza ze słabym deszczem ale za to ze sporą ilością doziemnych. Po kilkudziesięciu minutach pojawiła się kolejna,która dała opad rzędu 10 mm i trwała dłużej. Obecnie nadal jest pochmurno ale już nie pada. Burze odsunęły się na północ.

Poniżej zdjęcie jednej z nich.

Sezon burzowy 2015
Burze-6
Arcus-2
Funnel Cloud-

Sezon Burzowy 2014
Burze- 23
Arcus- 6
Funnel Cloud- 0

------------------------------------------

Obrazek

Awatar użytkownika
XaVaX
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: XaVaX » wtorek, 27 maja 2014, 21:58

J.J.J
Pseudonim: lbmt
Numer GG: 46031168
Kontakt:

Postautor: J.J.J » wtorek, 27 maja 2014, 22:25

Dziś był zdecydowanie najgroźniejszy dzień tego roku co do burz i zjawisk z nimi związanymi w mojej okolicy. Około godziny 16:30 przyszedł układ burzowy ze wschodu i południowego wschodu. Na czele po południowej stronie pojawiła się chmura szelfowa. Gdy dotarł do mnie opad było nadzwyczaj spokojnie. Niemal zero wiadru i jakieś tam pomrukiwanie.

Zaczęło mocno padać i pojawiać się sporo wyładowań atmosferycznych z czego były dwa bliższe. Jeden piorun około jednego kilometra ode mnie uderzył w dom jednorodzinny :!: Na miejsce przyjechało kilka zastępów straży pożarnej zarówno z JRG Nowa Sól i OSP Lubięcin- ale to na marginesie. Piorun całkowicie rozerwał komin budynku, dodatkowo płomieniami zajęło się poddasze, ale strażacy szybko opanowali sytuację. Niestety straty są.

Spadło kilkadziesiąt milimetrów deszczu, a niedawno opady się skończyły. Wszędzie są kałuże.
Woda podmyła chodnik i został on poważnie uszkodzony.

kprpawel
Pseudonim: stolar
Numer GG: 1763137
Kontakt:

Postautor: kprpawel » wtorek, 27 maja 2014, 22:28

Z przyszłowiowej wielkiej chmury mały deszcz ;/ niestety to co pięknie szło na Radom rozbudowany shelf cloud który kierwał się ku N zmienił kierunek na W i póki co pada spokojny deszczyk wg tego co pokazują obecnie sat oraz czeski radar owa struktura stoi w miejscu na lini Iłży Szydłowca rozpościerając się zarówno na W jak i na E . Zobaczymy noc jest długa ;)

Michał_Lisiak
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Mikelis
Kontakt:

Postautor: Michał_Lisiak » wtorek, 27 maja 2014, 22:36

Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

janikp80
Pseudonim: ENEAOL
Kontakt:

Postautor: janikp80 » wtorek, 27 maja 2014, 22:48

Awatar użytkownika
m@rcin96
Sympatyk
Sympatyk
Lokalizacja: Wieluń i okolice (Łódzkie SW) / Dymek (20km na NE od Wielunia)
Kontakt:

Postautor: m@rcin96 » wtorek, 27 maja 2014, 22:53

Dzisiejszy dzień mogę zaliczyć do najbardziej burzowego dnia roku. W sumie nawiedziły mnie 4 burze: 3 pojedyncze komórki i klaster. Wszystko zaczęło się o 15:30. 1 km na SE rozbudował się Cb-ek, było ładnie widać prąd zstępujący, który spowodował wiatr w porywach do 60 km/h/ Przyniósł też ścianę deszcze i cechował się umiarkowaną aktywnością elektryczną. Zaobserwowałem 1 wyładowanie CG+, które wywołało ogromny huk.
Następnie ok. 16.00 przyszedł mocny klaster znad S łódzkiego. Była to najsilniejsza burza w tym roku. Dała sporo wyładowań. Wytworzyła słabego shelfa oraz podobnie jak przy poprzedniej burzy pojawił się ładnie widoczny prąd zstępujący. Przyniosła potężną ulewę grubego deszczu, opad gradu do 1 cm oraz mocniejszy wiatr do 50 km/h. Następnie po przejściu głównej strefy mogłem podziwiać sporo wyładowań CC i CG ;)
Kolejna burza pojawiła się ok. 17:30. Miała słabego shelfa i co ciekawe szła na północ. Niestety po wkroczeniu pod kowadło poprzedniej burzy mocno osłabła i nade mną zanikła.
Ostatnia burza wygasła tuż przede mną ok. 19:30. Dawała wyładowania co 3-4min., co jest słabym wynikiem. Przyniosła jedynie ulewny deszcz. Chmura podobnie jak poprzednia zanikła nade mną, pozostawiając deszczowe kowadło.
To był udany dzień od bardzo dawna. Warunki na burze mają utrzymać się u mnie do jutrzejszego wieczora. Obecnie na dworze lekka mgła i jest dość chłodno 16 stopni, ale nie ma się co dziwić po takiej dawce burz :)
Klaster shelf--->

3 burza shelf--->
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 maja 2014, 23:05 przez m@rcin96, łącznie zmieniany 3 razy.
Burze są po to, aby je łapać :D
SEZON 2015
Burze: 24 (w tym zaobserwowane: 4/31.03, 7.05, 20/21.06, 8/8/4x18.07, 2x15/16.08):
b. słabe: 4.01, 27.04, 22.06, 18/25.07
słabe: 1/1.04, 12/12.06, 8/19/2x25.07
umiarkowane: 12.06
silne: 13.06
b. silne: 25.07

Awatar użytkownika
Kriss81
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Kriss81 » wtorek, 27 maja 2014, 22:56

Awatar użytkownika
Rafał_Grzybowski
SkyPredict
SkyPredict
Pseudonim: Grzybek
Numer GG: 7004574
Kontakt:

Postautor: Rafał_Grzybowski » wtorek, 27 maja 2014, 23:03

W Koninie od 1 h występuje burza. Na początku wyładowań było dość sporo, chociaż stroboskopu nie było :). Teraz wyładowania są co 0,5-1 min. Od ponad godziny również leje. Sytuacja przypomina sobotę, jeśli chodzi o deszcz, znowu mogą wystąpić zalania. Według radaru padać będzie jeszcze przez jakiś czas. W przyszłych dniach uspokojenie aury. :)

kocz82
Pseudonim: koczmistrz
Kontakt:

Postautor: kocz82 » wtorek, 27 maja 2014, 23:04

http://wstaw.org/w/2JaQ/linki/
http://wstaw.org/w/2JaS/linki/
http://wstaw.org/w/2JaV/linki/
http://wstaw.org/w/2JaX/linki/
Wczorajsza skromna relacja z szerzej juz komentowanej burzy ,ktora wieczorem dotarła do KRK jednak wczesniej musiała przejść przez Myślenice

Awatar użytkownika
XaVaX
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: XaVaX » wtorek, 27 maja 2014, 23:08

W Poznaniu burza się nie skończyła. Nadal grzmi i leje :D

Myślę że jeszcze to potrwa 1-2 h ;) Oczywiście opad deszczu i być może burza

Awatar użytkownika
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Marcin Głodek » środa, 28 maja 2014, 09:43

No i doczekałem się porządniejszej burzy, a dokładniej klastra burzowego. Burza rozpoczęła się o godz. 20:30, a na przodzie był niewielki shelf cloud i skończyła ok. godz. 01:15 przynosząc ulewne opady deszczu i sporo wyładowań atmosferycznych. Więcej będzie w raporcie :) .

Facebook:
Obrazek

Sezon burzowy 2015

Awatar użytkownika
Dawid Gackowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Dawid Gackowski » środa, 28 maja 2014, 12:35

Sytuacja z 12 CET
1.Temperatura chmur - 2.parowanie wody - 3.total precipitable water -4. prawdop. gradzin w grnej warstwie chmury - 5.VIS

Awatar użytkownika
piotrsky
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 7069554
Kontakt:

Postautor: piotrsky » środa, 28 maja 2014, 13:45

Nad Czańcem przeszła parę minut temu silna burza z gradem do 1cm, BARDZO BLISKIMI WYŁADOWANIAMI! Ulewnym deszczem oraz pięknym rozbudowującym się Shelf Cloudem! Burza kieruje się na północ.
Jestem pod wrażeniem jaką dzisiaj burze dane było mi zobaczyć.
Film oraz zdjęcia - za kilka dni, bo w ostatnim czasie mam burze co dziennie i nie nadążam z "produkcją" :D
Shelf:
http://s21.postimg.org/s8oetsvkn/DSCN4269.jpg

Bardzo bliskie wyładowanie CG z burzy 26.05.2014 :
https://www.youtube.com/watch?v=d_ZER5sMUK0
Ostatnio zmieniony środa, 28 maja 2014, 14:46 przez piotrsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na www.piotr22.flog.pl oraz na mój kanał na Youtube : www.youtube.com/user/piotrus3322

Stormchaser
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Stormchaser » środa, 28 maja 2014, 14:31

Nad Dębicą przeszła właśnie słaba burza. Do godziny 13 było słonecznie, ociepliło się do 28 stopni, ale od SW zaczął zbliżać się cumulonimbus. Zapowiadało się nieco lepiej, skończyło się tylko na kilkunastu wyładowaniach i ulewnym deszczu. Cały proces formowania się burzy i smug opadowych udało mi się nagrać jako timelapse:)
Przed chwilą znowu głośno zagrzmiało.
diagnoza: Cumulonimbus Incus

Moje statystki nagranych zjawisk 3.2001-12.7.2019:
1224 burzr
95 nawałnic
63 gradobicia
98 shelf cl.
26 wall cl.
ok 12700 CGs
390 "polowań"
8 burz śnieżnych

Zapraszam na: http://www.youtube.com/user/MatStormchaser

Tomasz Matuszczyk
Pseudonim: ufo1994czwa
Numer GG: 6121646
Kontakt:

Postautor: Tomasz Matuszczyk » środa, 28 maja 2014, 15:11

Awatar użytkownika
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Marcin Głodek » środa, 28 maja 2014, 15:26

Od godz. 20:45 wczorajszego dnia do tej pory spadło aż 62 mm opadu. Przez cały dzień utrzymuje się zachmurzenie duże i pojawiają się przelotne, ale o natężeniu umiarkowanym, opady deszczu. Temperatura minimalna wyniosła 16°C, natomiast temperatura maksymalna spadła w ciągu doby o 7°C i wyniosła 18°C, a więc dość chłodno jak na maj. Wiatr NE-N o prędkości 3.4 m/s, w porywach dochodzących do 7 m/s. Ciśnienie wynosi 1008 hPa i będzie rosło, zaś wilgotność względna powietrza jest na pozomie aż 88% :) .

Informacje z regionu:
Ostatnio zmieniony środa, 28 maja 2014, 17:38 przez Marcin Głodek, łącznie zmieniany 1 raz.

Facebook:
Obrazek

Sezon burzowy 2015

Awatar użytkownika
Seweryn Stodolak
Zbanowany
Zbanowany
Pseudonim: SEwek22o
Kontakt:

Postautor: Seweryn Stodolak » środa, 28 maja 2014, 15:35

Zupełnie niezrozumiała jest dla mnie sytuacja burzowa w okolicy.
Otóż wczoraj z całego "nawału " burz na Podkarpaciu pierwsza minęła mnie o 3km, znalazłem się tylko pod kowadłem, ale bez wyładowań. W tym samym czasie 5 km od SW mijała mnie kolejna komórka. Po około godzinie w podobnej odległości na SW pojawiła się burza, niestety też przeszła bokiem. Gdy z S w moją stronę szła dobrze zorganizowana formacja burzowa około 30 km na S przestała dawać wyładowania a intensywność opadu gwałtownie malała! Jakimś cudem gdy u mnie przechodziła strefa opadów z byłej burzy usłyszałem 2 grzmoty dosyć wyraźnie, więc burze u siebie mogę zaliczyć, ale jak na taki dzień to słabo. Podobnie było w sobotę, niedzielę i poniedziałek. Dziś jest środka i burze powstały 25 km ode mnie i zmierzają na N.. Oto skany z detektorów gdyby ktoś nie wierzył.
Dziś

Wczoraj

26 maj, burza która w dziwny sposób padła tuż przedemną

25 maj burza która padła 15 km ode mnie po pięknym widowisku ( wieczorem jeden błysk z 5 km ode mnie)

I 24 maj komórka burzowa powstała około 5 km na W

Awatar użytkownika
navi77
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: navi77 » środa, 28 maja 2014, 15:36

Widać już chmury burzowe które tym razem wkroczą na mój region od południa, a nie jak przez ostatnie dni nadciągały ze wschodu. Spodziewam się wkrótce ulewnych opadów, połączonych z licznymi wyładowaniami doziemnymi.

lobroy
Pseudonim: lobroy
Numer GG: 2719096
Kontakt:

Postautor: lobroy » środa, 28 maja 2014, 16:26

Witam . Jakies 15 min temu skonczyła sie burza nad Dabrowa Górniczą :) dudniło ładnie a przy okazji 25minutowe oberwanie chmury . jechac autem się nie dało , ulice pozalewane :)

Awatar użytkownika
Dawid Gackowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Dawid Gackowski » środa, 28 maja 2014, 16:33

Sytuacja z 16:00 CET

1.Temperatura chmur - 2.parowanie wody - 3.total precipitable water - 4.prawdop. gradzin w górnej warstwie chmury - 5.VIS - 6.komórki konwekcyjne

Awatar użytkownika
Anonimowy
Kontakt:

Postautor: Anonimowy » środa, 28 maja 2014, 17:26

W momencie zrobiło się totalnie ciemno, ale oczywiście główny rdzeń burzy mija mnie od południa :?

Awatar użytkownika
Geepard
Kontakt:

Postautor: Geepard » środa, 28 maja 2014, 17:31

W Puszczykowie pod Poznaniem pada od wczorajszego wieczoru prawie nie przerwanie. Do tej pory spadło 37,8mm i nadal pada. Jest to jeden z największych dobowych opadów w ostatnich latach w moim regionie.
Obecnie temperatura wynosi zaledwie 11,7 *C
Wilgotność powietrza 89%

Zapraszam na moją stronę meteo: http://pogodapuszczykowo.hekko.pl/
Ostatnio zmieniony środa, 28 maja 2014, 17:35 przez Geepard, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dawid Gackowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Dawid Gackowski » środa, 28 maja 2014, 17:31

Sytuacja z 17:00 CET z analizy satelitarnej widać że na południu kraju znów robi się niebezpiecznie

1.Temperatura chmur - 2.parowanie wody - 3.total precipitable water - 4.prawdop. gradzin w górnej warstwie chmury - 5.VIS - 6.komórki konwekcyjne

Stormchaser_Żywiec
Kontakt:

Postautor: Stormchaser_Żywiec » środa, 28 maja 2014, 18:02

Niedaleko Żywca właśnie przeszła jak dotąd najsilniejsza burza w tym roku! Przyniosła ze sobą grad do 2 cm, nawalny opad deszczu, oraz bardzo silny wiatr który podczas porywów łamał gałęzie. Dalej obserwuje bliskie wyładowania lecz opad deszczu na szczęście ustąpił ponieważ zaledwie po kilku minutach lokalny potok wylał.
[youtube]http://www.youtube.com/channel/UCFs6XS37CXwV7HRgtnyatrQ[/youtube]

Awatar użytkownika
Dawid Gackowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Dawid Gackowski » środa, 28 maja 2014, 18:32

Sytuacja z 18: CET

Awatar użytkownika
Kuba_B
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Kuba_B » środa, 28 maja 2014, 19:09

W Lublinie trwa najsilniejsza burza w tym roku. Nawalany opad deszczu, silny wiatr i masa bliskich wyładowań doziemnych. I tak już od dwóch godzin. Moja ulica zamieniła się w rzekę, w mieście z pewnością doszło wielu zalań. Burza wygląda dziwnie niepozornie na radarze.

Michal.Ganski
Pseudonim: Mikeg
Kontakt:

Postautor: Michal.Ganski » środa, 28 maja 2014, 19:24

Potwierdzam to co pisze kolega. W Lublinie kotłuje się od dobrych dwóch godzin (południowe rejony miasta). Komórka obrała sobie za cel biurowiec, w którym muszę siedzieć do nocy w robocie i tłucze z przerwami tak, że szyby się trzęsą. Bardzo ciekawi mnie reakcja (a właściwie jej brak) przechodniów, którzy nic sobie z tego nie robią.
Doziemne lecą za kilkanaście sekund w promieniu góra 2km, a najczęściej kilkuset metrów, bo nawet sekundy nie odliczam a jest potężny grzmot (biurowce na ul. Zana).
Lublin zagłębiem burz w tym sezonie :)

Awatar użytkownika
piotrsky
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 7069554
Kontakt:

Postautor: piotrsky » środa, 28 maja 2014, 19:36

Kolejna burza nad Czańcem, która przed chwilą się skończyła, dała bardzo mocny opad deszczu, drogą obok mojego domu spływa dość mocno woda nagromadzona z pól. Wyładowania zdecydowanie rzadsze niż przy wcześniejszej burzy. Było kilka CG, ale głównie CC. W chwili obecnej komórka kieruje się na północ, tylko jako opadowa, bo wyładowania od 10 minut ustały.
Tak się prezentowała:
https://www.facebook.com/33273727349623 ... =1&theater
Ostatnio zmieniony środa, 28 maja 2014, 19:47 przez piotrsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na www.piotr22.flog.pl oraz na mój kanał na Youtube : www.youtube.com/user/piotrus3322

Wróć do „Relacje na żywo w Polsce - archiwum od 2007r.”