Lipiec 2014 - dyskusja ogólna

Dział archiwalny. Wszystkie nieaktualne tematy z relacjami na żywo ze zjawisk pogodowych, które występowały w Polsce.
Regulamin forum
W tym dziale nie można dodawać nowych postów!
Awatar użytkownika
navi77
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Re: Lipiec 2014 - dyskusja ogólna

Postautor: navi77 » czwartek, 31 lip 2014, 20:16

Burza przeszła przez Kraśnik i okolice. Była wydajniejsza opadowo niż sądziłem, rdzeń opadowy przeszedł blisko na zachód ode mnie ale był wepchany siłą przez zmianę kierunku wiatru. W rezultacie wystąpił silny opad połączony z drobnym gradem, a widoczność spadła poniżej 100metrów. W tym przypadku mógł zadziałać pionowy uskok wiatru, bo burza nie zapowiadała się tak grożnie
Ostatnio zmieniony czwartek, 31 lip 2014, 20:20 przez navi77, łącznie zmieniany 1 raz.

kocz82
Pseudonim: koczmistrz
Numer GG: 0
Kontakt:

Postautor: kocz82 » czwartek, 31 lip 2014, 20:20

Witam. Niestety dzisiaj burze omineły moją mieścine czego nie mozna powiedzieć o grodzie Kraka-popadało solennie. Na te chwile najciekawiej jest na pograniczu swietokrzyskiego i na samym Roztoczu. Poza tym pojawiły sie znowu w zagłebiu burzowym miedzy beskidem małym a Śląskim dwie komórki - jedna wędruje w kier GOP druga mam nadzieje przejdzie przez Beskid Makowski i Wyspowy . Aktualna temperatura 22 C i nadal parno poza tym wszystko zaczyna parować i mam nadzieje ze sie cos urodzi do godziny czasu . Pozdrawiam :evil:

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » czwartek, 31 lip 2014, 20:35

Aktualny podgląd na miejsca z występowaniem aktywniejszych burz, które stanowią istotne zagrożenie ulewnymi opadami deszczu oraz wyraźnie zwiększoną ilością wyładowań doziemnych.

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Awatar użytkownika
Łukasz Moskwa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Storm
Numer GG: 41701033
Kontakt:

Postautor: Łukasz Moskwa » czwartek, 31 lip 2014, 20:42

Dzisiejsza burza,która przetaczała się na regionem Świętokrzyskim dała dość solidne opady deszczu oraz była aktywna elektrycznie. To prawdopodobnie przez uderzenia pioruna zapaliła się stodoła w Podchojnach w powiecie jędrzejowskim.
W mojej miejscowości dała również spory opad deszczu, który wyniósł 10 mm. Wiatr na szczęście nie był duży mimo dość ciekawie wyglądającej chmurze szelfowej na czele układu burzowego.Jak wiemy takie chmury niosą ze sobą silne podmuchy wiatru, których ja nie odczułem.

Chmura szelfowa okazała się dość fotogeniczna mimo krótkiego żywota.
Poniżej fotka oraz zdjęcie satelitarne.

Informacje z regionu odnośnie burzy i jej skutkach...

Sezon burzowy 2015
Burze-6
Arcus-2
Funnel Cloud-

Sezon Burzowy 2014
Burze- 23
Arcus- 6
Funnel Cloud- 0

------------------------------------------

Obrazek

zaciekawiony
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
Kontakt:

Postautor: zaciekawiony » czwartek, 31 lip 2014, 20:51

No. Wreszcie po całym dniu oczekiwania przyszła burza. Pada już prawie godzinę ale niezbyt intensywnie. Piorunów jest mniej niż było w dzień i większość chmurowych, ale są efektowne, dwa nagrałem.
- mój blog

Dafsio
Kontakt:

Postautor: Dafsio » czwartek, 31 lip 2014, 21:54

Witam wszystkich!

Od dłuższego już czasu czytam forum ale jeszcze nie miałem okazji się wpisać. Od początku tygodnia moją część Poznania (Rataje) burze omijają ze wszystkich możliwych stron. Mogę tylko podziwiać z daleka błyski i smugi opadowe. W poniedziałek dość konkretnie wyglądały chmury w kierunku Mosiny. Dziś miałem okazję przejeżdżać w tamtych okolicach i okazało się, że przeszła tamtędy mocna komórka. Z relacji Szwagierki wynika, że ulewa trwała może z 10-20 minut, a padało tak mocno, że widoczność w pewnym momencie spadła grubo poniżej 100 metrów. Burzy towarzyszył też silny wiatr. Mieszkańcy mówią o trąbie powietrznej ale to można wsadzić między bajki. Na pewno natomiast wystąpił downburst. W miejscowości Dymaczewo Stare widziałem wiele powalonych/połamanych drzew, kilka miało średnicę około metra! Niestety nie zrobiłem żadnych zdjęć ponieważ akurat komórka mi się rozładowała. Udało mi się za to odnaleźć jedno zdjęcie:

Obrazek

Na miejscu interweniowało kilka ekip strażackich, które musiały pożyczać sprzęt od mieszkańców gdyż piły którymi dysponowali były za małe aby przeciąć niektóre konary.

Szkoda, że ekipa która była na łowach w okolicach Mosiny nie zawitała w te rejony - na pewno byłaby lepsza dokumentacja ;)

lg714
Kontakt:

Postautor: lg714 » czwartek, 31 lip 2014, 22:05

W końcu nadszedł upragniony deszcz. Od godziny 19:30 pada niemalże bez przerwy ze zmienną intensywnością. Aktualnie mogę podziwiać piękny spektakl wyładować, co prawda w większości między chmurowych, ale było także kilka bliskich strzałów.

Awatar użytkownika
piotrsky
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 7069554
Kontakt:

Postautor: piotrsky » czwartek, 31 lip 2014, 22:10

Czemu nie ma ostrzeżenia dla rejonu Bielska Białej? Przed chwilą u mnie przeszła istna ściana deszczu i masa wyładowań, dosłownie co 1-2 sekundy. Obecnie burza oddala się w kierunku północno-wschodnim.
Zapraszam na www.piotr22.flog.pl oraz na mój kanał na Youtube : www.youtube.com/user/piotrus3322

Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » czwartek, 31 lip 2014, 22:15

Ciekawa burza przeszła dziś późnym popołudniem przez Kraków. Pojawiło się dużo wyładowań oraz ulewny opad deszczu. Na moim osiedlu spadło 18,3 mm deszczu, tymczasem w Sierczy pod Wieliczką już 32,4 mm, lokalnie mogło spaść dużo więcej deszczu. Z moich obserwacji została częściowo zalana między innymi pętla tramwajowa na Nowym Bieżanowie, woda licznie zbierała się w zagłębieniach terenowych. Zalań i utrudnień było na pewno sporo. Obecnie notuję 20 st. C. W kierunku WSW widzę ładne rozbłyski.
[b][color=#008000]Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk[/color][/b]

[b][color=#008000]Tel. kom.[/color][/b] [b]513619333[/b]
[b][color=#008000]E-mail:[/color][/b] [b]sebastian.kupczyk@gmail.com[/b]

poludnik
Sympatyk
Sympatyk
Lokalizacja: Tychy-Horní Slezsko/Gůrny Ślůnsk Megaregion: Karpacki; Prowincja Karpaty Zach z Podkarp. Zach i Półn
Kontakt:

Postautor: poludnik » czwartek, 31 lip 2014, 22:29

Górny Śląsk dziś bardzo burzowy. W regionie najwięcej deszczu spadło na chwile obecną (chociaż wciąż leje) w:
-Milówka 63 mm (z czego 57 mm w ciągu niecałej godziny),
-Mazańcowice k. Bielska-Białej 60 mm,
-Laliki 58 mm,
-Radziechowy 52 mm,
-Sosnowiec 44 mm,
-Rudzice k. Skoczowa 40 mm,
-Cieszyn 39 mm.

Bardzo duże nawalne opady spowodowały spore problemy komunikacyjne w wielu miejscach regionu, największe w aglomeracji.

EDIT:

Kolejny stan alarmowy - Iłownica, gwałtowny przybór po nawalnych opadach rzędu 60 litrów wzdłuż rzeki.
Hydrolodzy, chyba się nieco przestraszyli dzisiejszych opadów bowiem Zbiornik Goczałkowice na Wiśle rozpoczął zrzut wody (stan ostrzegawczy przekroczony):
http://monitor.pogodynka.pl/hydro/map#/ ... /149180240

zaciekawiony
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
Kontakt:

Postautor: zaciekawiony » czwartek, 31 lip 2014, 23:09

W Leskowcu spadło 66 mm z czego 50 w godzinę, w Inwałdzie spadło 66,7 mm z czego 50 w godzinę. Oba posterunki leżą w dorzeczu Skawy nad jakimś mniejszym dopływem. To plus 20 mm w Wadowicach to niezły opad. Jeszcze więcej popadało w Makowie Podhalańskim, bo 88 mm z czego 50 w jedną godzinę. To także Skawa.

U mnie tymczasem nadal pada, ze średnią intensywnością. To dobrze, będą grzyby.
- mój blog

Wróć do „Relacje na żywo w Polsce - archiwum od 2007r.”