Lipiec 2014 - dyskusja ogólna

Dział archiwalny. Wszystkie nieaktualne tematy z relacjami na żywo ze zjawisk pogodowych, które występowały w Polsce.
Regulamin forum
W tym dziale nie można dodawać nowych postów!
Awatar użytkownika
Maciej Dolecki
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: FRAKCJA ZIMNA
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Lipiec 2014 - dyskusja ogólna

Postautor: Maciej Dolecki » poniedziałek, 28 lip 2014, 20:47

kosa_ns
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: kosa
Kontakt:

Postautor: kosa_ns » poniedziałek, 28 lip 2014, 20:49

Właśnie przeszła 2 burza dzisiejszego dnia. Pierwsza była o 3:30, dając ulewny deszcz i kilka wyładowań doziemnych. Ta wieczorna była taka sama. Na początku szedł słabo rozwinięty szelf. Powiał troszkę mocniejszy wiatr. Sama burza była słaba z ulewnym deszczem. Do teraz pada i widzę błyski.

http://domel.tv/ ---> Kamerka Online Nowa Sól ---> Zielona Góra

Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Bartek_Pawłowski » poniedziałek, 28 lip 2014, 22:01

Niedawno niedaleko mnie utworzyły się jeszcze pojedyncze komórki z których nawet dosyć się błyskało i jeszcze trochę się błyska na zachodzie. Udało uchwycić mi się jeden piorun, ale zdjęcie nie jest za bardzo ciekawe i ładne:

A tu aktualne sytuacja na detektorze:
Obrazek

Awatar użytkownika
Dawid Gackowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Dawid Gackowski » wtorek, 29 lip 2014, 10:49

U mnie aktualnie dzień przebiega pod znakiem słońca temperatura wynosi 27,6 st Celsjusza. Co do prognoz modelowych to model GFS widzi na godzinę 14-17 czasu lokalnego chwiejność masy powietrza nad moim regionem poniżej zamieszczam 2 screeny z modelu GFS

1. 12 UTC 2. 15 UTC

Awatar użytkownika
Seweryn Stodolak
Zbanowany
Zbanowany
Pseudonim: SEwek22o
Kontakt:

Postautor: Seweryn Stodolak » wtorek, 29 lip 2014, 11:22

Wczoraj przeszła u mnie 15 burza sezonu. 2 km ode mnie spadło aż 13 mm deszczu gdy u mnie tylko 4 mm. Było dosyć dużo wyładowań, silniejszy opad i wiatr- u mnie 40 km/h na pobliskiej stacji do 57 km/h.
Nieco wcześniej od zachodu minęła mnie mała komórka burzowa którą fotografowałem( moja burza nie wyglądała za ciekawie)

Detektor

Dziś od rana sporo słońca , aktualnie 26,2*C chmur niewiele, TD 18,5*C czekam na burzę.

lg714
Kontakt:

Postautor: lg714 » wtorek, 29 lip 2014, 12:44

Kolejny, już 6 dzień z rzędu z temperaturą przekraczającą 30 st. C , jednak dziś padł rekord tego lata. Temperatura w tym momencie wynosi 34 st. C i prawdopodobnie jeszcze wzrośnie. Na niebie panuje częściowe zachmurzenie i wieje lekki południowy wiatr. Wilgotność wynosi 37% .

cumulus
Kontakt:

Postautor: cumulus » wtorek, 29 lip 2014, 14:21

Krosno masakra, od przeszło 30min intensywny deszcz z silnymi porywami wiatru. Bardzo intensywna burza!

QGforcing
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: QGforcing » wtorek, 29 lip 2014, 15:32

U mnie obecnie temperatura powietrza wynosi 30°C, punktu rosy 15°C. Na niebie pojedyncze chmury cumulus, jest naprawdę upalnie; lekki wiatr nieco chłodzi, lecz w domu jest nie do wytrzymania...
Tak poza tematem aktualnej pogody dla mieszkających na wschodzie kraju polecam obserwować prognozy na czwartek, kiedy to możemy mieć do czynienia z licznym rozwojem chmur burzowych na przedfrontowej zbieżności wiatru.

Stormchaser
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Stormchaser » wtorek, 29 lip 2014, 16:16

Piąty dzień z rzędu:) Pierwszy Cb dotarł do Dębicy po 13, ale dał tylko 1 wyładowanie 15 km na S od D-cy, w mieście padał tylko lekki deszcz - chmura zanikała. Grzmieć na nowo zaczęło po 14:20 - tym razem nadciąga układ burzowy z SE - obserwowałem go kolejno z kilku punktów obserwacyjnych - najpierw słabszą burzę, która nadciągnęła nad Dębicę i dała rzadkie ale bliskie wyładowania (jedno podczas zmieniania pkt obserwacyjnego - baaardzo bliskie), druga przeszła kilka km na północ, gwałtownie się rozwijając - grzmoty co kilka - kilkanaście sekund, ale wyładowań niewiele widocznych (choć niektóre pioruny robiły wrażenie) - skierowała się na NW, na czele chmury efektowny wał chmurowy, który tym razem podziwiałem "z boku".
diagnoza: Cumulonimbus Incus

Moje statystki nagranych zjawisk 3.2001-12.7.2019:
1224 burzr
95 nawałnic
63 gradobicia
98 shelf cl.
26 wall cl.
ok 12700 CGs
390 "polowań"
8 burz śnieżnych

Zapraszam na: http://www.youtube.com/user/MatStormchaser

cumulus
Kontakt:

Postautor: cumulus » wtorek, 29 lip 2014, 16:41

Krosno, jednak drogi były zalane

Awatar użytkownika
Dawid Gackowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Dawid Gackowski » wtorek, 29 lip 2014, 16:51

U mnie aktualnie +32,6 st Celsjusza słaby wiatr 9,7 km/h. Jest bardzo gorąco na skanie radarowym widać że na terenie całego kraju powstają komórki burzowe a u mnie dziś dzień bez burzowy. Analizując sondaż aerologiczny z Łeby 12Z warunki do rozwoju burz są znakomite.

Awatar użytkownika
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Martin/Marcin_Głodek
Kontakt:

Postautor: Marcin Głodek » wtorek, 29 lip 2014, 18:04

Rano jak zwykle niemal bezchmurne niebo, a potem wzrost Cu. W tej chwili większe Cu con występują na wschodnim horyzoncie i częściowo na południowym. I znów temperatura maksymalna osiągnęła 31°C, a temperatura minimalna wyniosła 18°C . Gdyby nie wiatr z SE o prędkości 3.4 m/s i porywach dochodzących do 6 m/s, to pewnie nie dałoby się wytrzymać. Ciśnienie wynosi 1007 hPa i będzie mniej więcej stałe (choć póżnym wieczorem lekko wzrośnie), zaś wilgotność względna powietrza jest na pozomie 43% :) .
Do burz trzeba mieć respekt

E-mail: marcinglodek44@gmail.com
Facebook:
Obrazek

Sezon burzowy 2014: 18. (8 NM)

Sezon burzowy 2015
Ilość burz: 8/ słabe: 5/ średnie: 2/ silne: 1/ ekstremalne:

Kacper Kafel
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Kacper Kafel » wtorek, 29 lip 2014, 22:31

Chciałbym bardzo przeprosić, że mnie ostatnio nie było na forum pomimo burz, ale miałęm ogromne problemy z dostępem do internetu nie wiem co się porobiło...
W dniu dzisiejszym na podkarpaciu, był istny armagedon, tu dawno nie było takiego incydentu burzowego.
Wszystko zaczęło się dziać przed południem kiedy nad krosnem wypiętrzył się cumulonimbus, ale dość mały, i nie dawał wyładowań, ale zaraz na SE od niego wypiętrzył się kolejny, który szybko przesunął się na NW na miejsce tamtego, ten był już potężny i składał się z kilku komórek, które układały się w linii NW-SE, i przesuwał się wzdłuż (training storm) dając w krośnie potężną ulewe i silny szkwał, ten segment, szybko przesunął się na NW w stronę jasłą i dębicy, z ESE nadciągnął kolejny silny segment który miał większą średnicę i swoim zasięgiem obiął okoliczne miejscowości, i wtedy się, czuć było że zanosi się na potężną burze, było niesamowicie gorąco, silny wiatr z SW wiał prosto pod prawie czarną podstawe cumulonimusów, dających już nawalne opady deszczu max dbz na mapie, na linii Jasło-Zręcin-Głowienka-Miejsce Piastowe, podstawa chmury dziwnie wirowała, i powietrze przeszywały trzaski głośnych piorunów CG, co przy niesamowicie gorącym powietrzu dawało efekt rodem z filmów SF, oczywiście miejąc na uwadze potężnego cumulonimbusa, który rósł , i dawał coraz mocniejszy opad, nagle nad głową zaczął tworzyć się mały shelf cloud, wiatr z SW zmienił kierunek na ENE i znacznie się nasilił, wkrótce potem zaczął się downburst, a następnie ekstremalna ulewa z silnym wiatrem który połamał mi gałęzie w ogródku, deszcz uderzał z taką siłą że dach przypominał kipiący krater w Yellowstone, ale to nic co działo się w Głowience i Suchodole, nastąpiła tam powódź błyskawiczna, ludzie wracający po przejściu cumulonimbusa z pracy zastali zalane piwnice, i błotnistą wodę do połowy łydki, przejeżdzając tamtędy zbierało mi się na płacz po prostu, :cry: tragedia, tak samo fosy powylewały w Krośnie, silny wiatr pouszkadzał drzewa niektóre są po prostu wyrwane z ziemi. :(
Burza oddaliłą się powoli na NW słąbnąc i stratyfikując się pozostawiając rozległe kowadło, które dawało umiarkowany opad deszczu . Chyba dawno nie widziałem tak ekstremalnej ulewy, poprostu z chmury lało się dosłownie jak z wielkiego wiadra, nie wspominając o wyładowaniach CG+ a takich było dużo że miałem ciarki na plecach że mi w aparat rąbnie bo miałem w ogrodzie na timelapse, który i tak przez silny wiatr wpadł do kompostu fuuu :mrgreen: . Wieczorem wypogodziło się ale wciąż jest bardzo mokro.

Kidzik
Kontakt:

Postautor: Kidzik » wtorek, 29 lip 2014, 22:41

Ranek, popołudnie i wczesny wieczór nad Inowrocławiem i okolicami panował skwar rzędu 33 do 34,5(!) stopni Celsjusza. Zachmurzenie było średnie, głównie Cu. Sytuacja nabierała rozpędu wraz z kolejnymi godzinami. Około godziny 20:30 z południowego-wschodu można było dostrzec przyjemnego dla oka Cb, który z biegiem czasu przemienił się w całkiem pokaźną komórkę burzową. Niestety nie dla mojej okolicy. Przez około godzinę można było obserwować ładne wyładowania doziemne (patrząc ku wschodowi od Inowrocławia) oraz chmurowe, z którego najbliższe wytworzyło się według obliczeń około 4,5 km ode mnie. Burza z racji, że zahaczyła moją okolicę jedynie "końcem języka" nie spadł nawet milimetr deszczu i temperatura na chwilę obecną (22:30) waha się w okolicach 25-26 stopni. Wiatr (wg aplikacji meteo) w mojej okolicy ma prędkość około 2,5 m/s, w porywach do 5,4 m/s. Wilgotność jest na poziomie 80%.

Aktualnie słychać pojedyncze, słabe grzmoty za to od południowego zachodu, ale nie wiążę z nimi zbytnich nadziei.

Mam jedno zdjęcie z fragmentem wyładowania, jednak jest zbyt złej jakości, żeby je wstawić. Zamazane.

Awatar użytkownika
Seweryn Stodolak
Zbanowany
Zbanowany
Pseudonim: SEwek22o
Kontakt:

Postautor: Seweryn Stodolak » środa, 30 lip 2014, 00:03

Działo się!!! Od południa do 18 :D
Pierwsza burza minęła mnie zaraz po południu

Kilkanaście minut później kolejna komórka burzowa dotarła do mnie. Padał umiarkowany deszcz, wiał wiatr do 40 km/h ale kilka wyładowań padło naprawdę blisko domu! Gdy burza odeszła usłyszałem że grzmi z minimum 3 komórek. Postanowiłem wyjść wyżej domu zobaczyć sytuację, a tam czekał na mnie kapitalny widok

Najpierw zacząłem się zastanawiać kiedy będzie trąba powietrzna, dopiero potem domyśliłem się, że są to niesamowicie efektowne fractusy, ale przyprawiające o ból głowy:D
Minęło kilka minut, i zobaczyłem że na S ode mnie leci kolejna burza
Widok z kamery z Komborni na tą burzę w Krośnie był powalający

Pewne było, że będą zalania, skoro posterunek IMGW 15 km od krosna zanotował opad 44,3mm w godzinę!
Zaraz potem było już tak

tymczasem doszło do dziwnej sytuacji, Mimo że opady minęły mnie o 8-10 km kowadło z burzy było nademną i przez godzinę dawało wyładowania chmurowe, więc de facto miałem 2 burzę dnia!
A to widok z górki na tę komórkę.

Sumując miałem dziś 2 słabe burze, jednak nie ma co narzekać, bo jak pisał kolega wyżej to co mnie minęło robiło więcej szkód jak pożytku.

Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Bartek_Pawłowski » środa, 30 lip 2014, 14:16

Obecnie najsilniejsza burza najduje się w okolicach jak i nad samym Szczecinem gdzie przybrała formę multikomórki:

Do rozwoju burz dochodzi w prawie całej Polsce zachodniej (gdzie warunki są najlepsze) jak i południowej.

U mnie również pomału wykluwają się jakieś komóreczki. Temperatura wynosi u mnie 30,5°C.
Obrazek

kosa_ns
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: kosa
Kontakt:

Postautor: kosa_ns » środa, 30 lip 2014, 16:21

Właśnie nad Nową Solą, przeszła bardzo uwodniona komórka opadowa. Lało przez jakieś 10min, ale naprawdę bardzo mocno. Usłyszałem może z 3 grzmoty. Niestety, w samej Nowej Soli burzy nie było. Za to opad konkretny. ;)
http://domel.tv/ ---> Kamerka Online Nowa Sól ---> Zielona Góra

Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Bartek_Pawłowski » środa, 30 lip 2014, 16:35

Aktualna sytuacja burzowa w Polsce:

Najwięcej burz nadal jest w woj. Zachodniopomorskim oraz Lubuskim. W tym pierwszym powstała burza multikomórkowa, która według radaru teraz słabnie. Burze świetnie zaznaczają linię zbieżności.
Większy rozwój konwekcji obserwowany jest również w Wielkopolsce oraz na wschodzie kraju pomiędzy Białymstokiem a Lublinem.
Burze przemieszczają się w kierunku północno-wschodnim.
Obrazek

Awatar użytkownika
Dawid Gackowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Dawid Gackowski » środa, 30 lip 2014, 16:41

Analizując dane sondażowe z Greifswaldu oraz Łeby, to warunki na zachodzie kraju są bardzo dobre do rozwoju struktur burzowych, struktury te są bardzo wydajne opadowo, a to za sprawą wysokiej wodności po zachodniej stronie naszej granicy. Wodność w słupie powietrza wyniosła o 12 Z aż 53 mm co doskonale widać na skanie radarowym. Co do Łeby, znów konwekcja jest przyhamowywana za pośrednictwem dość wysokiego czynnika CIN, który wynosi -126 j/kg wodność w słupie powietrza jest nieco mniejsza i wyniosła o 12 Z 28 mm.

1. Greifswald

2. Łeba

3.Oraz skan radarowy

Awatar użytkownika
Dawid Gackowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Dawid Gackowski » środa, 30 lip 2014, 16:51

Najintensywniejsze zjawiska są na linii zbieżności, która powoli wędruje na wschód.

Awatar użytkownika
Dawid Gackowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Dawid Gackowski » środa, 30 lip 2014, 18:00

Zaznaczyłem na screenie linię zbieżności oraz linią przerywaną strefę gdzie w najbliższych 2-4 godz pojawią się burze

Awatar użytkownika
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Marcin Głodek » środa, 30 lip 2014, 18:00

Rano było niemal bezchmurne niebo, ale w tej chwili zachmurzenie wzrosło do dużego przez rozwijającą się konwekcję. Czekam na burze, które tworzą się na linii zbieżności na zachodzie (jeśli najpierw nie padną). Temperatura minimalna wyniosła 19°C, natomiast temperatura maksymalna dobiła do 30°C. Wiatr z kierunków S o prędkości 3,4 m/s, w porywach dochodzących do 4,3 m/s. Ciśnienie wynosi 1006 hPa i późnym wieczorem nieznacznie wzrośnie, zaś wilgotność względna powietrza jest na poziomie 51%, dlatego jest odczucie parności :) .
Ostatnio zmieniony środa, 30 lip 2014, 23:17 przez Magdalena Izdebska, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Literówki (proszę bardziej przykładać się do stosowania literek "ź" oraz "ż" ponieważ zauważyłam problem w rozróżnianiu ich).

Facebook:
Obrazek

Sezon burzowy 2015

Awatar użytkownika
Michał_Małeczek
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Michał_Małeczek » środa, 30 lip 2014, 18:45

Białystok aktualnie, temp. (2m) 23,8. Wilgotność 75%. Ciśnienie 984 hPa - dane za http://meteo.uwb.edu.pl/

Thomasina
Kontakt:

Postautor: Thomasina » środa, 30 lip 2014, 19:33

Swarzędz. Od 4 dni brak deszczu, w poniedziałek i wtorek burze poszły bokiem, wczoraj nic, a dzisiaj temperatura z 31*C spadła do 26,5*C. Pojawiło się zachmurzenie i delikatny wiaterek. Mam wrażenie, że znów nic się nie pojawi...

QGforcing
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: QGforcing » środa, 30 lip 2014, 19:40

Dzisiejszy dzień obfitował w różnego rodzaju chmury. Przed południem głównie były to cirrusy, wczesnym popołudniem zaczęły tworzyć się cumulus humillis, które stopniowo przekształcały się w cumulus mediocris i congestus, aż wreszcie pojawiły się Cb-ki - jeden dał opad w postaci niewielkiego deszczu, drugi ominął mnie, ale udało mi się cyknąć ładną fotkę incusowi. Teraz pozostaje czekać na jutrzejszy, może burzowy dzień. :)

Awatar użytkownika
G.Giełażys
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: G.Giełażys » środa, 30 lip 2014, 20:40

Kolejny raz burza ominęła, nie będę się żalił tylko wstawię całkiem okazałe fotki.

Burze 20
Shelf cloud 7
Mammatus cloud 6
Grad 8
Wall cloud 0
1997-2014r
Burze- ,
Shelf Cloud -61 ,Funnel Cloud 3 Mammatus25

zaciekawiony
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
Kontakt:

Postautor: zaciekawiony » środa, 30 lip 2014, 22:36

A ja się z dzisiejszej pogody cieszę. Choć wedle prognoz Biała Podlaska znajdowała się w obszarze mniejszych szans na burze, to właśnie tutaj rozwinęły się intensywnie. Pierwsza burza rozwinęła się z komórki powstałej nad miastem, co miałem możliwość obserwować będąc w plenerze, odsunęła się jednak zanim dała opad. Mniejsza komórka minęła miasto bokiem ale potem nadeszła kolejna z bliskimi piorunami (żadnego nie złapałem na fotografii) i z bardzo ulewnym deszczem. Po kwadransie przerwy nadeszła kolejna, nieco mniej aktywna ale nadal z dużą ilością deszczu. Najbliższa stacja zanotowała 6,5 mm, ale sądząc z radarów u mnie natężenie opadów było nieco większe (swoją drogą - czemu na lubelszczyźnie posterunki opadowe są tak rzadkie?). Zatem trzy burze mam w tym dniu zaliczone a sądząc z prognoz jutro znajdę się w rejonach o dużym ryzyku burz i silnych ulew. Co mnie nawet cieszy bo od dwóch tygodni nie padało, a upał był mocny.
Teraz chłodniej ale strasznie parno, wedle stacji w terespolu temperatura jeszcze nie opadła poniżej 20 stopni, a ponieważ jest jeszcze pochmurno, to czeka mnie noc jak w tropikach.
- mój blog

poludnik
Sympatyk
Sympatyk
Lokalizacja: Tychy-Horní Slezsko/Gůrny Ślůnsk Megaregion: Karpacki; Prowincja Karpaty Zach z Podkarp. Zach i Półn
Kontakt:

Postautor: poludnik » środa, 30 lip 2014, 22:58

Zwracam uwagę na pokaźna obszarowo burzę, która obecnie występuje nad terenem Węgier, Austrii, Słowacji i Czech. Kieruje się ona w kierunku Dolnego i Górnego Śląska oraz Zachodniej Małopolski. Po każdych aktualizacjach widać kolejne dobudowujące się od północnego wschodu nowe komórki. Przy obecnym tempie, dotrze do mnie około godziny 1.00.

Radar opadowy i detektor wyładowań:
http://radar.bourky.cz/

Detektor:
http://www.chmi.cz/files/portal/docs/me ... nview.html

Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Bartek_Pawłowski » czwartek, 31 lip 2014, 10:06

Wczoraj niestety bez żadnej burzy, nawet w okolicy :( Linia zbieżności przeszła bez żadnego "bum". Po prostu wiatr nagle zmienił kierunek z południowego na zachodni a powietrze zmieniło się na bardziej rzeźkie (było to wieczorem).
Temperatura maksymalna wczoraj wyniosła 31,5°C.

Dzisiaj za to pochmurno z przelotnymi opadami deszczu (słabymi i rzadkimi). Temperatura wynosi teraz 20,5°C. Na dworze po tych upałach wydaje się jakby nie wiem jak było zimno ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiek_Piasecki
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Kontakt:

Postautor: Krzysiek_Piasecki » czwartek, 31 lip 2014, 11:20

Na warszawskiej Białołęce miniona noc była najcieplejszą w tym roku - minimalnie +20,1*C. Na Okęciu było nieco chłodniej, ale i tak +19,3*C. W tej chwili zachmurzenie się przerzedziło i temperatura sięga +29,0*C przy wilgotności 65%. Daje to temperaturę punktu rosy na poziomie aż +21,5*C. Jest duszno, a wiatr jest niestety bardzo słaby.
Ciśnienie dość stabilne, 1007,8 hPa.

Aktualne dane synoptyczne z kraju:

http://wstaw.org/m/2014/07/31/mapa_synop_31.07.png
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/

Roman Anulewicz
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Keymouser
Kontakt:

Postautor: Roman Anulewicz » czwartek, 31 lip 2014, 14:18

W okolicy rozpoczyna się konwekcja, niedawno na S od linii Gorlice - Nowy Sącz powstały Cb z radarów wynika że mogą przynosić one opad gradu, ja w tej chwili widzę lekko zaciemnione niebo i kowadła z tych burz.
Zachmurzenie maleje temperatura 30*C, ogromna duchota.

Awatar użytkownika
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Marcin Głodek » czwartek, 31 lip 2014, 15:16

AKTUALNA SYTUACJA BURZOWA

Dane radarowe:
Obrazek
Dane z detektoru:
Obrazek

W ciągu następnych godzin burz powinno się pojawić jeszcze więcej :) .

Facebook:
Obrazek

Sezon burzowy 2015

poludnik
Sympatyk
Sympatyk
Lokalizacja: Tychy-Horní Slezsko/Gůrny Ślůnsk Megaregion: Karpacki; Prowincja Karpaty Zach z Podkarp. Zach i Półn
Kontakt:

Postautor: poludnik » czwartek, 31 lip 2014, 16:05

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/ ... ,id,t.html

Cześć Górnego Śląska już zalana.
Patrząc na radar burza w miarę stacjonarne a od strony gór idą nowe komórki burzowe.
Podobna sytuacja na przedmieściach sąsiedniej aglomeracji - krakowskiej.

http://radar.bourky.cz/

QGforcing
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: QGforcing » czwartek, 31 lip 2014, 16:14

U mnie grzmi już od 2. godzin. Słyszę pomruki dochodzące od wschodu i południa. Po ulewnym deszczu jaki wystąpił około godziny 15:00 znacząco się ochłodziło - teraz także pada, lecz słabo. Mam nadzieję na jeszcze więcej w dzisiejszym dniu. :)

Awatar użytkownika
grzesiek44
Pseudonim: grzesiek4312;Grzenio
Numer GG: 12392767
Kontakt:

Postautor: grzesiek44 » czwartek, 31 lip 2014, 16:51

Ok 15 jedna z nich przeszła u mnie ;) . Była to słaba burza z ulewnym deszczem. Chociaż zapowiadało się ciekawiej... :D

poludnik
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: poludnik » czwartek, 31 lip 2014, 17:23

Pomiędzy Mysłowicami a Sosnowcem Brynica osiągnęła stan znacznie powyżej alarmowego. Aktualny stan opadu w Sosnowcu to 43 mm.
Nadciągają kolejne komórki wydajne opadowo.

EDIT 17.45:
Brynica powyżej alarmu, Kłodnica w Gliwicach powyżej stanu ostrzegawczego i gwałtowny przybór 40cm/10 min.

EDIT: 18.00:
Kłodnica już powyżej stanu alarmowego - utworzyła się na bardzo krótkim odcinku 1,5m fala powodziowa.

twmichal
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: twmichal » czwartek, 31 lip 2014, 18:56

W Busku-Zdroju tradycyjnie spokój i silna burza która mija miasto dosłownie o włos. Około 18tej pojawiła się ciemna chmura od zachodniej strony, ale wiatr był z kierunków wschodnich i chmura przesunęła się w okolice Jędrzejowa. Szybko pojawiła się następna komórka na SE od miasta, ale wiatr zmienił kierunek na południowy i chmura przeszła na wschód od miasta. Pojawiło się z niej kilka wyładowań doziemnych. Obecnie jest delikatny wiatr z południa, lekko skręcający na zachodni. Niebo jest całkowicie zachmurzone - ale to są chmury piętra średniego i wysokiego.

Aktualna temperatura - 27st. Maksimum dziś - 33st.

Awatar użytkownika
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Marcin Głodek » czwartek, 31 lip 2014, 19:16

Po kilku gorących i niemal bezchmurnych dniach, dziś przez cały dzień utrzymuje się zachmurzenie duże związane z przemieszczającym się na wschód chłodnym frontem atmosferycznym (choć po godz. 15 na chwilę pokazało się trochę więcej słońca). Rano pojawiły się słabe opady z mijającej mnie struktury konwekcyjnej, która póżniej (po minięciu) zaczęła generować wyładowania. Temperatura minimalna osiągnęła 17°C przy temperaturze maksymalnej, która wyniosła tylko 24°C co oznacza chwilowe ochłodzenie przed nadchodzącymi (jeszcze większymi niż ostatnio) upałami :) . Wiatr z kierunków N o prędkości 3 m/s, w porywach dochodzących do 4.9 m/s. Ciśnienie wynosi 1011 hPa i późnym wieczorem zacznie rosnąć, zaś wilgotność względna powietrza jest na pozomie 80% :twisted: .
Ostatnio zmieniony czwartek, 31 lip 2014, 19:18 przez Marcin Głodek, łącznie zmieniany 1 raz.

Facebook:
Obrazek

Sezon burzowy 2015

Stormchaser
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Stormchaser » czwartek, 31 lip 2014, 19:17

W Dębicy tym razem silna burza, trwająca ponad godzinę - z niewielkiego Cu cong dajacego przelotny opad deszczu w ciągu kwadransa wyrósł potężny Cb-ek, a chwilę później tuż obok kilka kolejnych. Wyładowania z kilku stron naraz - wszystko w ulewnym deszczu, momentami było to "oberwanie chmury" - nie obyło się bez podtopień. Wyładowania CG spektakularne - część z nich bardzo bliska, jeden z piorunów uderzył w odległosći poniżej 100 metrów... Nie padał grad w mojej dzielnicy. To siódmy dzień burzowy z rzędu (wczoraj było kilka grzmotów, ale jednak!).
diagnoza: Cumulonimbus Incus

Moje statystki nagranych zjawisk 3.2001-12.7.2019:
1224 burzr
95 nawałnic
63 gradobicia
98 shelf cl.
26 wall cl.
ok 12700 CGs
390 "polowań"
8 burz śnieżnych

Zapraszam na: http://www.youtube.com/user/MatStormchaser

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » czwartek, 31 lip 2014, 19:19

Jednak ludzie nic sobie nie robią z powagi zagrożenia i dalej udają się w góry, mimo spodziewanych korzystnych warunków dla rozwoju burz - http://kontakt24.tvn24.pl/temat,piorun- ... tegoryId=0

Stopniowo zaczynają napływać informacje o skutkach dzisiejszych burz, których w dalszym ciągu będzie przybywać, zważywszy na rozwój i przebieg wydarzeń w chwili obecnej.

http://kontakt24.tvn24.pl/temat,wyrwane ... tegoryId=2
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /140739709
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/ ... ,id,t.html
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Wróć do „Relacje na żywo w Polsce - archiwum od 2007r.”