Sierpień 2014 - Relacje na żywo

Dział archiwalny. Wszystkie nieaktualne tematy z relacjami na żywo ze zjawisk pogodowych, które występowały w Polsce.
Regulamin forum
W tym dziale nie można dodawać nowych postów!
Awatar użytkownika
Paweł_Cholewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Pablo
Numer GG: 8739674
Kontakt:

Sierpień 2014 - Relacje na żywo

Postautor: Paweł_Cholewa » piątek, 1 sie 2014, 06:18

Pozdrawiam - StormHunter
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com

lg714
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Sierpień 2014 - Relacje na żywo

Postautor: lg714 » piątek, 1 sie 2014, 07:25

Tego się nie spodziewałem. O godzinie 7 zbudził mnie potężny grzmot. Takiej ulewy dawno nie widziałem. Mam nadzieje że to nie koniec na dziś :D

Lampka
Numer GG: 11500206
Kontakt:

Postautor: Lampka » piątek, 1 sie 2014, 09:58

Szkoda, że wątek z lipca już zamknięty, bo chciałem dopisać kilka rzeczy, ale wczoraj nie zdążyłem.
U mnie w Gliwicach wczoraj (31 lipca) około godz. 16 - 17, przeszła silna nawałnica, ja wyjechałem autem, żeby ją dogonić, bo najpierw widać było, że chmury idą przez rejony Zabrza. Najpierw wjechałem w burzę w Zabrzu, lało tam tak, że nic nie było widać na kilkanaście metrów, filmowałem wszystko aparatem. Potem skutek był, jak w Katowicach - pozalewane drogi i jeziora pod mostami, miejscami już policja stała i pilnowała, by ktoś nie wjechał w wodę. Potem wróciłem do Gliwic, gdyż tutaj burza już przechodziła. Okazało się, że nad Gliwicami dopiero teraz chmury nadciągały i zaczynało lać. Jadąc DK88, miejscami lało silniej, a miejscami słabo, ale gdy wjechałem do centrum, to przyszła kolejna ciemna chmura i zaczęło lać tak mocno, że musiałem stanąć na poboczu. Zacząłem znów filmować, jak na ulicy przybywa wody i udało mi się nakręcić prawie cały okres najsilniejszych opadów. Wystarczyło kilkanaście minut ulewy, żeby ulica, razem z krawężnikiem i częścią chodnika znikła pod wodą. Przynajmniej umyło mi auto :mrgreen: Wyładowania pojawiały się od czasu do czasu.

Kilka dni wcześniej, 28 lipca, przejechałem przez podobnie silną nawałnicę, która przeszła przez część Gliwic i Sośnicowice (a dalej przez Rudy Raciborskie, okolice Rybnika...). Lało na tyle mocno, że nic nie było widać za oknem, a na poboczu leżały nawet duże gałęzie, gdyż oprócz deszczu był silny wiatr. Co ciekawe, burze te były miejscowe i przeszło to przez połowę centrum Gliwic, a w innej części centrum było wtedy zupełnie sucho :P
Potem, późnym popołudniem, przeszła też druga burza, dając dużo wyładowań, ale mniej deszczu.

Awatar użytkownika
m@rcin96
Sympatyk
Sympatyk
Lokalizacja: Wieluń i okolice (Łódzkie SW) / Dymek (20km na NE od Wielunia)
Kontakt:

Postautor: m@rcin96 » piątek, 1 sie 2014, 10:51

U mnie już od godzin rannych mocno się chmurzyło. Na wschód i południowy-wschód znajdowała się strefa silnych opadów deszczu. O godzinie 5 rano zaczął padać słaby deszcz. Następnie od 6.10 do 6.35 wystąpiła przerwa w opadach. Potem znów zaczęło padać tym razem umiarkowanie, a chwilami dość silnie do godziny 9.00. Od godziny 9.04 zaczęły dobiegać do mnie dźwięki wyładowań z komórki wbudowanej w system zachmurzenia frontowego z odległości 4-5 km na ESE. Usłyszałem łącznie 6 wyładowań. Ostatnie o godzinie 9.15. Znów zaczęło padać od 9.20 z siłą opadów umiarkowaną i silną, chwilami była ulewa. O 9.25 wystąpiło pojedyncze wyładowanie na SE w odległości 3km. Obecnie deszcz już osłabł i będzie powoli zanikać.
Do tej pory wystąpiły jeszcze 2 wyładowania ok. 10.03 dość donośny grzmot oraz o 10.38 już słabiej słyszalne. Obecnie znów zaczęło grzmieć na N ode mnie ok 5km. W ciągu 20 min. 6 wyładowań. Ostatnie o 11.10. Wiatr wieje z NE słabo i umiarkowanie, a temperatura wynosi ok.18 stopni. Występuje lekkie zamglenie ;)

PS. Lokalnie sumy opadów przekroczyły 20mm, po sprawdzeniu stacji opadowych w woj. Łódzkim.
W Szczercowie spadło 32.1 mm z czego 30.2 mm w 3 h, a w miejscowości Kiełczygłów 58,7mm :!: ,z czego 53.9 mm spadło w 2h, a opad godzinowy wyniósł 30.3mm. :!:
Burze są po to, aby je łapać :D
SEZON 2015
Burze: 24 (w tym zaobserwowane: 4/31.03, 7.05, 20/21.06, 8/8/4x18.07, 2x15/16.08):
b. słabe: 4.01, 27.04, 22.06, 18/25.07
słabe: 1/1.04, 12/12.06, 8/19/2x25.07
umiarkowane: 12.06
silne: 13.06
b. silne: 25.07

lg714
Kontakt:

Postautor: lg714 » piątek, 1 sie 2014, 12:08

Po porannej burzy nie ma już śladu , rozpogodziło się i jest bardzo duszno. Temperatura wynosi 27 st.C , wilgotność 64 % , punkt rosy aż 19 st.C :!:

QGforcing
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: QGforcing » piątek, 1 sie 2014, 12:27

Po przejściu frontu kompletna zmiana pogody. Temperatura wynosi tylko 20°C (w tej chwili w zachodniej Białorusi słupki rtęci osiągają 30°C), niebo całkowicie zachmurzone chmurami piętra niskiego, wiatr z kierunku północnego. Wczoraj przed przejściem burzy temperatura wzrosła do 30°C, po niej spadła do 21°C. Pogoda zrobiła się dość dynamiczna - od jutra znów powrot upałów.

Jerzy Bohusz
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Aquarius
Kontakt:

Postautor: Jerzy Bohusz » piątek, 1 sie 2014, 16:10

Myślin. Witam wszystkich po długiej nieobecności. :) Od wczoraj niebo u mnie pokryte jest gęstymi chmurami, dającymi słabe przelotne opady deszczu. Jednak około godziny 11:00 LT zaczęła się prawdziwa ulewa trwająca do tej pory. Temperatura spadła o 5*C i wynosi teraz 15,9*C z tendencją spadkową. Wiatr bardzo słaby (1-2 m/s) z NNE. Ciśnienie cały czas oscyluje w pobliżu 1002 hPa. Według zobrazowań radarowych i satelitarnych powinno polać jeszcze przez co najmniej godzinę.

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » piątek, 1 sie 2014, 17:03

Znakomicie zaznaczone na zdjęciach satelitarnych outflow boundary wyprodukowały ośrodki burzowe z północno - wschodniej części województwa świętokrzyskiego.

Świadczy to o silnych prądach zstępujących (silny i bardzo silny wiatr połączony z ulewnym / nawalnym deszczem!) generowanych przez te ośrodki burzowe. Całkiem możliwe, że granica wypływu doprowadzi do rozwoju kolejnych burz z konwekcji wymuszonej.

____

Godzina 17:18 CEST: Konwekcja wymuszona została zainicjowana i objawia się następnymi ośrodkami konwekcyjnymi.

____

EDIT, godz. 18:05 CEST: Aktywna formacja burzowa obserwowana jest na Ziemi Świętokrzyskiej oraz w południowej części Mazowsza!

Zdjęcie satelitarne z godziny 18:00 CEST:

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Awatar użytkownika
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Martin/Marcin_Głodek
Kontakt:

Postautor: Marcin Głodek » piątek, 1 sie 2014, 18:14

Od rana do południa utrzymywał się opad deszczu o różnym natężeniu od małego do umiarkowanie dużego. Dodatkowo przez cały dzień na niebie dominuje zachmurzenie duże, które składa się z Ns i St. Temperatura minimalna wyniosła 16°C, natomiast temperatura osiągnęła tylko 22°C. Wiatr NE o prędkości 3.4 m/s, w porywach dochodzących do 6.1 m/s. Ciśnienie wynosi 1013 hPa i będzie mniej więcej na stałym pozomie, zaś wilgotność względna powietrza wynosi obecnie 83% :) .
Do burz trzeba mieć respekt

E-mail: marcinglodek44@gmail.com
Facebook:
Obrazek

Sezon burzowy 2014: 18. (8 NM)

Sezon burzowy 2015
Ilość burz: 8/ słabe: 5/ średnie: 2/ silne: 1/ ekstremalne:

Awatar użytkownika
navi77
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: navi77 » piątek, 1 sie 2014, 18:21

Wspomnę tylko że rankiem około 8.00 podczas pracy w warunkach drogowych napotkała mnie i moją ekipę burza. Powstała szybko nad nami. Nie dość że była zamaskowana stratusami przechodząc bardzo blisko,generowała kilkukrotne uderzenia pioruna. Huk gromów był tak potężny ze słychać go było podczas pracy bardzo głośnych pił tarczowych. Dziwne uczucie jak rozkuwasz asfalt młotem pneumatycznym a pioruny trzaskają kilkaset metrów od ciebie :shock: W tej chwili resztki kowadła cirrostratusa przywędrowały do mnie z silnie wypiętrzonej komórki w woj. Świętokrzyskim

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » piątek, 1 sie 2014, 18:26

Coraz lepiej zorganizowana formacja wielokomórkowa obserwowana jest miejscami w województwie świętokrzyskim oraz na południu Mazowsza.

Obraz radarowy z godziny 18:30 CEST:

Formacja liniowa zmierza m.in. na Radom. Prawdopodobnie na jej czele występuje chmura szelfowa, więc warto ją obserwować!

____

PERUN - godzina 18:43 CEST:

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl

Awatar użytkownika
Seweryn Stodolak
Zbanowany
Zbanowany
Pseudonim: SEwek22o
Kontakt:

Postautor: Seweryn Stodolak » piątek, 1 sie 2014, 21:57

Ta formacja burzowa pokierowała się na N i teraz przechodzi przez Warszawę i okolicę. Co prawda ilość wyładowań doziemnych wynosi kilka na 10 minut, jednak sam fakt że układ burzowy przebył taką odległość robi wrażenie.
Miejscami będą spore sumy opadowe do nawet 40 mm.

Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » piątek, 1 sie 2014, 23:35

Dziś miałem pierwszą tropikalną u siebie noc (Tmax większa lub równa 20 st.C). Temperatura maksymalna wyniosła bowiem równe 20,0 st. C (pod spodem wykres, interwał co 10 min, więc nie zanotowana na wykresie została totalnie minimalna temperatura, ale tyle ile wspominałem powyżej, odczytałem z rejestratora). Dzień minął pod znakiem dużego i całkowitego zachmurzenia (7-8/8), deszczu brak. Tmax z dziś w moim miejscu zamieszkania to 27,4 st. C. O godz. 19-tej i 20-tej Balice notowały burze znad wschodnich Katowic...

[b][color=#008000]Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk[/color][/b]

[b][color=#008000]Tel. kom.[/color][/b] [b]513619333[/b]
[b][color=#008000]E-mail:[/color][/b] [b]sebastian.kupczyk@gmail.com[/b]

Roman Anulewicz
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Keymouser
Kontakt:

Postautor: Roman Anulewicz » piątek, 1 sie 2014, 23:51

Dziś po 18 załapałem się na skrawek burzy, która szalała nad zalewem Czchowskim, tam dawała sporo wyładowań i bardzo silną ulewę, u mnie przyniosła umiarkowany deszcz i silniejszy wiatr oraz parę CC z kowadła, na podstawie początkowego tempa rozrostu Cb na S ode mnie sądziłem że skończy się na oberwaniu chmury jednak prąd zstępujący zadziałał dając skutki, które wymieniłem powyżej.
W następnych dniach upał i burze, termiczne lub orograficzne - w okolicy, któraś może do mojej miejscowości zawitać.

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » piątek, 1 sie 2014, 23:54

Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur

Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » sobota, 2 sie 2014, 00:17

Warszawski czakram :D? Ja obecnie notuję 20,7 st. C. Wczoraj 20 min później (jak zacząłem rejestrować temperaturę) wynosiła 20,8 st. C. Zachmurzenie 8/8. Noc może znów być bardzo pochmurna. Model UM dziwnie prognozuje zachmurzenie. Naprawdę dużo wilgoci jest w powietrzu. Dziś nad ranem z tego co słyszałem w niektórych miejscach Krakowa, gdy wilgotność osiągnęła 100 %, pojawiła się mgła z parowania... Dziś jest to też jak najbardziej możliwe. Wilgotność wg mojej osiedlowej stacji wynosi 99%. Jeśli zachmurzenie całkowite utrzymałoby się do rano, to spodziewam się temperatury na poziomie 19,5 st. C. GFS prognozuje dla Krakowa 14 st. C...
[b][color=#008000]Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk[/color][/b]

[b][color=#008000]Tel. kom.[/color][/b] [b]513619333[/b]
[b][color=#008000]E-mail:[/color][/b] [b]sebastian.kupczyk@gmail.com[/b]

Szymon_Poręba
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Szymon_Poręba » sobota, 2 sie 2014, 11:30

Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na dzisiejszy błąd GFS.

Prognozowana temperatura punktu rosy na godzinę 9 UTC - 11:00

Naziemne obserwacje ze stacji na godzine 9 UTC - 11:00

W Rzeszowie pomyłka wynosi aż 10*C, wiec jest to gruby błąd.
Obserwacje naziemne wskazują na bardzo dużą wilgotność przy ziemi, co wraz z prognozowanym ( dzisiaj już większym niż wczoraj ) sporym gradientem temperatury, powinno skutkować bardzo dużą chwiejnością.
Jednakże do tematu trzeba podejść ostrożnie, gdyż nie wiadomo co się dzieje wyżej w troposferze. Mimo takich warunków przy ziemi u mnie póki co nie ma ani jednej chmurki, więc możliwe że mimo błędu GFS prognozy będą trafne.
gg: 9917700

Pozdrawiam Szymon

Awatar użytkownika
Tomasz_Machowski
SkyPredict
SkyPredict
Numer GG: 8780000
Kontakt:

Postautor: Tomasz_Machowski » sobota, 2 sie 2014, 13:31

Obecnie punkty rosy w Małopolsce i na Podkarpaciu gwałtownie spadły, dodatkowo pojawił się jeszcze wiatr. Temperatura maksymalna w wielu miejscach naszego kraju przekroczyła 30 stopni. W ciągu 2 kolejnych godzin wartości temperatury jeszcze wzrosną.

W Brzesku punkt rosy w ciągu godziny spadł aż o 5 stopni a temperatura obecnie wynosi niemal 31. Rano nad miastem unosił się gęsty stratus który jednak bardzo szybko się rozerwał. Rozpogodziło się dosłownie w 5 minut. Obecnie na południe od miasta pojawiają się nieliczne małe Cumulusy.

bardzo ciekawa sytuacja miała miejsce wczoraj kiedy to w mojej miejscowości przy całkowitym zachmurzeniu chmurami stratus, temperatura przekroczyła 26 stopni C, był to u mnie najcieplejszy dzień z całkowitym zachmurzeniem i zamgleniem jaki pamiętam.
!

zaciekawiony
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
Kontakt:

Postautor: zaciekawiony » sobota, 2 sie 2014, 14:02

Bardzo silna burza zbliża się do Beskidów znad Ukrainy. Za niedługo będziemy tam mieli pierwszą tego dnia burzę - dużo bardziej na zachód niż w prognozach. Tymczasem w Białej Podlaskiej strasznie gorąco, stacja w Terespolu notuje +31,2 a w Siedlcach +32,3 więc u mnie jest też pewnie koło 32. Na wschód od miasta wypiętrzają się cumulusy, więc może przy odrobinie szczęścia coś pokropi.

edit. Terespol też dobił do +32.
- mój blog

Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Bartek_Pawłowski » sobota, 2 sie 2014, 16:25

Aktualnie jest u mnie 29,6°C, gorąco i parno. Na niebie rozkwitająca konwekcja. Na zachodzie mogę obserwować dosyć dużego Cbka, który pojawił się na radarze z dosyć sporą odbiciowością. Zobaczymy co będzie dalej.
Obrazek

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » sobota, 2 sie 2014, 16:34

Dynamiczny proces osuszania się powietrza można zobaczyć np. na stacji synoptycznej w Rzeszowie. Podczas gdy o godzinie 08:00 UTC (10:00 CEST) temperatura punktu rosy wynosiła 20,4 °C, tak już 4 godziny później (14:00 CEST) osiągała 11,3 °C.

Jak wynika z bieżących danych, najaktywniejsze rdzenie komórek burzowych występują na krańcach południowo - wschodnich i południowo - zachodnich.

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Marcin Głodek » sobota, 2 sie 2014, 17:00

Od rana do godziny 12 utrzymywało się zachmurzenie duże składające się (nie typowo, jak na tą porę roku) z St. Następnie momentalnie się rozpogodziło i nastąpił szybki wzrost temperatury do poziomu 32°C przy temperaturze minimalnej na pozomie 18°C. Wiatr z kierunku SE o prędkości 4.2 m/s, w porywach dochodzących do 6.2 m/s. Ciśnienie wynosi 1011 hPa i późnym wieczorem nie znacznie wzrośnie, zaś wilgotność względna powietrza jest na pozomie tylko 35% ;) .

Od godziny 16 na wschodzie zaczęły się pojawiać coraz większe Cu, które powoli przekształcają się w Cb-eki :) . Podobnie jest na zachodzie.

Facebook:
Obrazek

Sezon burzowy 2015

Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Bartek_Pawłowski » sobota, 2 sie 2014, 18:14

Właśnie od wschodu mijają mnie te komóreczki znad Wielkopolski. Jedna z nich ma ładne kowadło:

Na termometrze 31°C. A na radarach tak:

Najwięcej komórek burzowych jest obecnie w Lubuskim i Wielkopolsce.
Obrazek

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » sobota, 2 sie 2014, 23:05

Inicjacja kolejnych pojedynczych komórek burzowych nastąpiła w dzielnicach północno - zachodnich, tym samym potwierdzając wcześniejsze założenia modeli odnośnie warunków termodynamicznych na godziny nocne.

____

Dane radarowe z godziny 23:10 CEST:

Wyładowania doziemne rejestrowane przez system blitzortung:

Aktywność burzowa wyraźnie wzrasta.

____

Godzina 22:40 CEST: Najświeższe dane dotyczące zwiększonej aktywności elektrycznej formacji burzowej z północno - zachodniej Polski:

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
marcinzoled85
Kontakt:

Postautor: marcinzoled85 » niedziela, 3 sie 2014, 08:07

Potwierdzam. W nocy przez Szczecin i na zachód od miasta przeszła komórka burzowa z dużą ilością wyładowań. Istny nocny stroboskop, błyskawice co kilka sekund, intensywny opad, bez porywów wiatru. Czekam na kolejne burze dziś, pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Seweryn Stodolak
Zbanowany
Zbanowany
Kontakt:

Postautor: Seweryn Stodolak » niedziela, 3 sie 2014, 11:30

Tymczasem w moim regionie i tradycyjnie na SE świętokrzyskiego pojawiła się pierwsza większa burza dzisiejszego dnia. Widok ode mnie w tym kierunku.

Obrazek

Komórka dynamicznie przesuwa się w kierunku NW .

U mnie obecnie +26,2*C Wilgotność 70% wiatr słaby zachmurzenie umiarkowane, za kilka godzin jest szansa na rozwój burz w okolicy biorąc pod uwagę punkt rosy w okolicach 18*C i obniżający się po 16 LCL .

Awatar użytkownika
Tomnord15
Pseudonim: Tomnord15
Numer GG: 8829734
Kontakt:

Postautor: Tomnord15 » niedziela, 3 sie 2014, 12:20

W południowej części Kotliny Kłodzkiej trwa burza, która rozwinęła się bardzo szybko. Jest duży przepływ powietrza w dolnej troposferze. Mam nadzieję że to nie jedyna komórka burzowa dzisiejszego dnia. :D

Awatar użytkownika
hemi112
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: hemi112 » niedziela, 3 sie 2014, 13:25

Wstaję rano (13:00 ;) ) , a to coś mi "mruczy" za oknem od N :)
Bezwietrznie , temp.28 st C., na razie pomruki co 20-30 s ,ale bez żadnych widocznych wyładowań.
Jadę nad wodę ,ale w bagażniku znajdzie się w razie W miejsce dla statywu i aparatu :)

Jeśli człowiek naprawdę chce żyć to medycyna jest bezsilna:)

Forumowo oklejone sprzęty pościgowe- Impreza & Forester gotowe do ganiania :)

Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Bartek_Pawłowski » niedziela, 3 sie 2014, 13:37

Do największego rozwoju burz dochodzi obecnie w woj. Dolnośląskim, Opolskim i Wielkopolskim, ale także w Czechach:

U siebie obecnie mogę obserwować powstające cumulusy congestusy ale też cumulonimbusy. Temperatura obecnie wynosi 33°C i dalej rośnie jest bardzo gorąco i duszno.
Obrazek

Awatar użytkownika
Pucek
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Pucek
Kontakt:

Postautor: Pucek » niedziela, 3 sie 2014, 13:49

DO Rybnika od południa zbliża się burza. W tej chwili znajduje się nad Wodzisławiem i Świerklanami. Z minuty na minutę komórka jest aktywniejsza. Aktualnie temp. 29,4 st C, pkt. rosy - 18,3. Tym razem nie minie Rybnika ;-)

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » niedziela, 3 sie 2014, 14:04

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Bartek_Pawłowski » niedziela, 3 sie 2014, 14:54

Sytuacja na radarach:

Najsilniejsze burze występują teraz na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Mogą przynosić ulewne opady deszczu. Na produkcie radarowym ZHAIL widać również że możemy mieć doczynienia z większym gradem.
Obrazek

Shcopek
Pseudonim: Shcopek
Kontakt:

Postautor: Shcopek » niedziela, 3 sie 2014, 15:17

Na południu i w centrum woj. Śląskiego pojawiły się komórki burzowe i kierują się na północ. Wszystko zapowiada się obiecująco. Wiatr wieje coraz mocniej. Mam nadzieje, ze dojdzie do mnie, o ile nie rozpadnie się w Dabrowie Górniczej, albo Zawierciu

Awatar użytkownika
Ziba
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Kontakt:

Postautor: Ziba » niedziela, 3 sie 2014, 15:20

Do Krotoszyna właśnie zbliża się silna (sądząc po odbiciowości i aktywności elektrycznej) burza. Mimo, że rdzeń jeszcze nie dotarł, już pojawiają się silniejsze porywy wiatru. Temperatura wynosi 27*C, zapodaję skan radarowy tej burz:

Awatar użytkownika
Seweryn Stodolak
Zbanowany
Zbanowany
Kontakt:

Postautor: Seweryn Stodolak » niedziela, 3 sie 2014, 15:38

Tymczasem zgodnie z przewidywaniami na S ode mnie powstała pierwsza silna komórka opadowa, mimo dosyć niskiej wilgotności. Przesuwa się w moim kierunku aktualny widok na nią:

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » niedziela, 3 sie 2014, 15:45

Niestety, prognozy zaczynają się sprawdzać i wzdłuż oddziaływania zatoki z silniejszym wspomaganiem procesów konwekcyjnych rozwijają się niepokojące pod względem aktywności formacje burzowe.

Bardzo źle sytuacja przedstawia się m.in. w części Wielkopolski. Generalnie rozwój i przebieg wydarzeń idzie zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Jaka szkoda, że dziś nie udało się zorganizować w tych rejonach storm chasingu!! Póki co przyglądamy się prognozom na wtorek i coraz bardziej rozważamy kolejny już pościg za burzami, uwzględniając możliwość powstawania burz superkomórkowych.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Marcin Głodek » niedziela, 3 sie 2014, 16:38

Od rana było bezchmurne niebo, ale po 15 zachmurzenie wzrosło i zaczął padać przelotny deszcz z omijającej mnie komórki burzowej, która wygenerowała kilka głośnych grzmotów i 3 widoczne wyładowania, choć padły w odległości trochę większej niż 10 km. W tej chwili znów się rozpogodziło i raczej nie liczę dziś już na burzę. Temperatura minimalna wyniosła 18°C, natomiast temperatura maksymalna osiągnęła 32°C. Wiatr SE o prędkości 3.9 m/s, w porywach dochodzących do 5.9 m/s. Ciśnienie wynosi 1012 hPa i będzie mniej więcej stałe, zaś wilgotność względna powietrza jest na pozomie 31% :D .

Facebook:
Obrazek

Sezon burzowy 2015

Dafsio
Kontakt:

Postautor: Dafsio » niedziela, 3 sie 2014, 16:43

Burza złapała mnie w czasie powrotu z przejażdżki rowerem. Ściana wody i jedno bliskie wyładowanie (chyba trafiło w pobliski wieżowiec). W pobliżu bloku chwilowo się uspokoiło, a gdy tylko znalazłem się w mieszkaniu wzmógł się wiatr i znów zaczął padać ulewny deszcz:

Obrazek

Chmury nie były zbyt efektowne, nie było shelfa ani wyraźnie zaznaczonej struktury. Wyładowania głównie chmurowe.

Burza skończyła się po około 30 minutach. Nadal trochę mruczy ale przestało padać. :( Po raz kolejny komórka ominęła mnie od południa :(

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Godny odnotowania był spadek temperatury. Około 14:30 gdy mijałem termometr na mieście wskazywał on 36,5 stopnia (u mnie na okiennym było 33 przed wyjazdem), a gdy wracałem około 15:30 było już 26.5. Obecnie na termometrze za oknem mam 22 stopnie.

Awatar użytkownika
Tomnord15
Pseudonim: Tomnord15
Numer GG: 8829734
Kontakt:

Postautor: Tomnord15 » niedziela, 3 sie 2014, 17:16

W Kotlinie Kłodzkiej, w jej południowej części trwa burza od około godziny 11, były bardzo mocne wyładowania doziemne, teraz trochę mniej jest wyładowań. Deszcz jest dość intensywny. A temperatura spadła do 18* C.

Kidzik
Kontakt:

Postautor: Kidzik » niedziela, 3 sie 2014, 17:29

Złotniki Kujawskie (około 1/2 drogi z Inowrocławia do Bydgoszczy) - cały dzień pogoda niezmienna, czyli temperatura wahająca się w granicach 31-33 stopni. Praktycznie do godziny 16:30 bezwietrznie, niebo przemierzały drobne cumulusy.

17:25 - nadchodzi burza wraz z opadem. Nic niezwykłego, jednak wyładowania (jeśli występują) wydają się być całkiem blisko i dość silne. Typowa letnia burza. Nie sądzę, że przerodzi się w coś większego, chociaż komórka burzowa wygląda okazale. Aktualnie wszystko odbywa się w niskiej intensywności. Deszcz umiarkowany, bez ulew, wiatr przyspieszył do ~15 km/h, jednak to dopiero początek. Gdybym był na własnym komputerze załączyłbym zdjęcie.

Pozdrawiam, Kidzik. :)

Wróć do „Relacje na żywo w Polsce - archiwum od 2007r.”