Lipiec 2015 - dyskusja ogólna

Dział archiwalny. Wszystkie nieaktualne tematy z relacjami na żywo ze zjawisk pogodowych, które występowały w Polsce.
Regulamin forum
W tym dziale nie można dodawać nowych postów!
Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Lipiec 2015 - dyskusja ogólna

Postautor: Bartek_Pawłowski » niedziela, 19 lip 2015, 15:07

Niebezpieczne burze wkroczyły z Niemiec do Polski i cały czas dobudowywują się nowe. Są mocno aktywne elektrycznie i przwmieszczają się na północny-wschód. Wg radaru ZHAIL pojawił się grad.

W Gorzowie Wielkopolskim zarejestrowano nisko podwieszoną chmurę szelfową a także prawdopodobnie chmurę stropową!

/źródło: obserwatorzy.org
Obrazek

condor
Kontakt:

Postautor: condor » niedziela, 19 lip 2015, 15:29

Estofex wydal nowa informacje dot. terenu Polski:

Awatar użytkownika
Peter13
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Peter Siwiec
Kontakt:

Postautor: Peter13 » niedziela, 19 lip 2015, 16:11

Sytuacja w Krakowie 19 Lipca 2015 roku.

Dzisiejszy dzień w Krakowie przynosi nam początek dnia ze słoneczną aurą, która w ciągu dnia zaczynała się zmieniać w coraz bardziej burzową, która przechodziła nad okolicznymi miejscowościami np Niepołomic, Bochni a teraz właśnie na zachodzie i północy Krakowa przechodzą strefy opadowo burzowe.
Godzina 16:00
Temperatura +29,5 stopni
Wilgotność względna około 62 procent
Ciśnienie atmosferyczne 983,2 hPa
Trend ciśnienia wahający
Zachmurzenie dość duże z rodzaju cumulonimbus.

condor
Kontakt:

Postautor: condor » niedziela, 19 lip 2015, 16:16

Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Bartek_Pawłowski » niedziela, 19 lip 2015, 17:58

W województwie Kujawsko-Pomorskim znajduje się bardzo niebezpieczna formacja typu bow ecfo z wyraźnie wygiętym łukiem! Stwarza zagrożenie bardzo silnymi wiatrami szkwałowymi!

Z zachodu Polski dochodzą smutne informacje o jednej ofiarze śmiertelnej dzisiejszych burz.
Obrazek

Anthares94
Pseudonim: Anthares94
Kontakt:

Postautor: Anthares94 » niedziela, 19 lip 2015, 18:12

Powiat ostrzeszowski (południe Wielkopolski)
Pomimo słonecznej pogody zerwał się poteżny, gorący wiatr. Na północy przeszła formacja burzowa która nie sięgnęła mojej miejscowości. Zachmurzenie stanowią głównie cumulusy i cirrusy/cirrostratusy pokrywające coraz więcej nieba, jednak nic nie wskazuje na to by miał utworzyć się cumulonimbus jak to miało miejsce wczoraj.

Awatar użytkownika
eXzoN.
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Riley
Numer GG: 2114453
Kontakt:

Postautor: eXzoN. » niedziela, 19 lip 2015, 18:39

Bow echo prawdopodobnie szaleje w centralnej części Polski. Mamy informację, że burze zebrały swoje żniwa, niestety.
"podczas nawałnicy auto spadł konar drzewa. – Podróżująca samochodem pasażerka niestety straciła życie – potwierdziła doniesienia w rozmowie z TVP Info kpt. Magdalena Bilińska z lubuskiej straży pożarnej." Pomijając fakt, że ten artykuł jest pisany przez osobę, która .. nie skomentuje, to mamy I zgon. Oby ostatni.

"Jest już popołudniowy bilans z akcji straży pożarnej w całym kraju. Do godz. 16.30 strażacy zakończyli 600 interwencji. Najwięcej pracy mieli na na Mazowszu, Śląsku i w Małopolsce – dowiedziała się TVP Info. Trwa kilkaset kolejnych interwencji strażaków." Rannych przybywa.

U mnie na śląsku nic się nie dzieje. Przez jakąś chwilę tworzyła się komórka burzowa, która uderzyła prawdopodobnie w Katowice. Temperatura wysoka, dochodząca do 30*C. Prawdopodobnie na noc ma przejść burza, ale wszystkiego dowiemy się w swoim czasie.

Źródło:
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 lip 2015, 18:46 przez eXzoN., łącznie zmieniany 1 raz.

"co prawda, laikiem jestem w meteo i tysiąc razy wyjdę na kompletnego idiotę, ale cóż..każdy kiedyś zaczynał, prawda?"

Awatar użytkownika
Maksymilian Antoniów
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Kontakt:

Postautor: Maksymilian Antoniów » niedziela, 19 lip 2015, 18:44

O godzinie 15:20 CEST nawałnica, pod względem porywów wiatru najsilniejsza od 2007 roku, przetoczyła się przez Nową Rudę. Porywy wiatru osiągały 26 m/s (prawie 95 km/h!) przy jednocześnie występujących: ulewnym opadzie deszczu i licznych wyładowań atmosferycznych. Tuż po nawałnicy można było dostrzec liczne połamane gałęzie i poprzewracane pojemniki na odpady na ulicach.

Aktualnie nad miastem jedynie chmury piętra średniego i umiarkowany, południowo-zachodni wiatr.

Według raportu Tomáša Prouzy, mającego status potwierdzonego na ESWD, ta sama komórka burzowa przyniosła nawałnicę m.in. w Broumovie, niedaleko Nowej Rudy, tuż przy granicy polsko-czeskiej.
Analiza synoptyczna wichury z 18/19.01.2007:
http://lowcyburz.pl/download/cyryl_analiza.pdf

Awatar użytkownika
Maciej_D
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: mad
Kontakt:

Postautor: Maciej_D » niedziela, 19 lip 2015, 20:04

W oczekiwaniu na zmierzające do mnie główną burze (bow echo?) mogę powiedzieć coś o lokalnej komórce, która wytworzyła się przed nią:

Charakterystyczna zielonkawa poświata chmur na krawędziach dała grad >1cm. Deszcz chwilami nawalny, krótkotrwały, kilkanaście wyładowań (nic szczególnego), podczas burzy bardzo dynamicznie zmieniające się chmury, bez wyraźnie zarysowanej struktury. Zajechałem do niej trochę z boku, ale podejrzewam, że na jej czele uformował się shelf.

20:05 słyszę już wyraźnie burzę główną. Znikam.
E-mail: lordmaciek3d@wp.pl

Pozdrawiam! ;)

Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Bartek_Pawłowski » niedziela, 19 lip 2015, 20:58

Tak jak na większością Polski i u mnie przeszła gwałtowna burza MCS. Po najściu chmury pojawił się bardzo silny wiatr szkwałowy który połamał drzewa. W mojej miejscowości przez 2 godziny nie było prądu. Ogólnie szkody są umiarkowane. Z moich szkód to w ogrodzie złamało mi drzewo orzecha włoskiego.
Obrazek

condor
Kontakt:

Postautor: condor » niedziela, 19 lip 2015, 23:32

Film mojego kolegi:

https://youtu.be/hKxwWC5l4B4

Awatar użytkownika
Maciej_D
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Maciej_D » niedziela, 19 lip 2015, 23:59

EDIT:

Szczęście sprzyja mojej miejscowości, w której to burza była umiarkowana. Nie przyszło mi się długo zastanawiać dlaczego tak się stało. Około godziny 21 wraz z moją jednostką OSP (i wieloma innymi okolicznymi), zostaliśmy zadysponowani do działań na terenie kilku gmin. Oto w przybliżeniu mapka zdarzeń:

1 G. Na miejscu powalony ogromny konar, który spadając zerwał linie energetyczne. Droga kilkanaście minut była całkowicie nieprzejezdna.
2 CZ. Kilkanaście drzew leżących na jezdni, w jednym miejscu ruch był zablokowany. Utworzył się korek. Na drodze masa małych gałązek i zanieczyszczeń.
3 G. Bardzo rozległe zniszczenia. Cała masa połamanych drzew. Szybkie działania jednostek utorowały drogi do statusu przejezdnych. Połamane betonowe słupy energetyczne (głównie przez drzewa) i linie. Ogromne zniszczenia. Dostaw prądu na pewno długo tam nie będzie.
4 R. Miejscowość Żebry-Kolonia. Po zniszczeniach obstawiałbym bardzo silny downburst (ale stawiam ? i zostawiam pod ocenę). Całkowicie zerwany dach w jednym z budynków mieszkalnych. Zabezpieczyliśmy go folią. Dochodziły mnie także informacje o innych uszkodzonych domostwach. Jestem pewny dwóch takich przypadków. Zdjęcie z frontu (części dachu leżały porozrzucane z tyłu):

5 CZ. Nie byłem tam, ale podobno również zerwany dach w jednym z domostw.

Niestety nie miałem jak prowadzić relacji na żywo i nie mam więcej zdjęć, bo nie od tego tam byłem.
Spokojnej.

Pozdrawiam! ;)

stor0123456789
Sympatyk
Sympatyk

Postautor: stor0123456789 » poniedziałek, 20 lip 2015, 11:15

Obecnie u mnie umiarkowane zachmurzenie spowodowane przez chmury cumulusy. Temp. wynosi teraz 21*C- jest ciepło i przyjemnie.

Wczoraj przez mój powiat grodziski też przeszły gwałtowne burze, ale akurat nie było nie wtedy w Granowie, bo byłem niedaleko Kąkolewa (gm. Grodzisk Wlkp.) u swoich krewnych. Nawet tam gdzie byłem były dwie burze. Przed burzami było gorąco i duszno, temp. max wyniosła 30*C. Najpierw po godz. 14 było słychać dalekie, częste i ciężkie grzmoty z tej komórki burzowej, która rozwinęła się przed nadejściem tej głównej formacji burzowej znad woj. lubuskiego , później za kilkanaście minut, gdy ona nadeszła nade mną dała silny wiatr i w towarzystwie bardzo ulewnego deszczu- czyli downburst, że widoczność była ograniczona, wszystko trwało ok. 10 minut, potem gdy przeszła, pokierowała się na Granowo omijając moją miejscowość nieco od północy, było słychać dalekie grzmoty, podczas jej odchodzenia, a deszcz padał jednym ciągiem już słabiej - czyli silnie, a w między czasie było widać i słychać wyładowania z tej głównej formacji znad lubuskiego, która ominęła moje miejsce trochę od południa; była nieco mniej gwałtowna, wył. było więcej niż podczas tej poprzedniczki, pojawiały się co kilka-kilkanaście sek, w towarzystwie silnego deszczu, tym razem bez silnych porywów wiatru i pokierowała się na Granowo, przechodząc centralnie przez miejscowość. Potem te dwie burze, które przeszły nade mną się połączyły tworząc jeden silny układ burzowy, który przeszedł przez resztę naszego kraju .Po burzach po ok. 16 się wypogodziło i nieco ochłodziło, temp. wynosiła w okolicach 25*C i dalej wiał mocno wiatr w porywach ok. 30-40 km/h.

Myślę, że tam gdzie byłem to tak było prawdopodobnie u mnie w Granowie - silny wiatr, ulewny deszcz i wyładowania, jak sprawdziłem mój deszczomierz to spadło ponad 30 mm deszczu, skutkiem burz u mnie były połamane konary i gałęzie drzew, niektóre były też wyrwane z korzeniem.

Jeszcze jedna burza była wczorajszej, tamtej nocy między 1.30 a 2, dała silny, intensywny opad deszczu, była słabo aktywnie elektryczna, co ok. 2-3 minuty pojawiało się wyładowanie i grzmot.

Awatar użytkownika
Mamut
Kontakt:

Postautor: Mamut » poniedziałek, 20 lip 2015, 11:40

Prawdopodobnie wczoraj mieliśmy do czynienia z największym incydentem burzowym od kilku dobrych lat, jeśli potwierdzą się doniesienia o trąbach powietrznych, to prawdopodobnie zniknie i będzie można uznać wczorajsze ośrodki burzowe za najsilniejsze od kilku lat.

Ponad 6 tysięcy interwencji w całe Polsce mówią same za siebie, kilkaset zniszczonych budynków, a patrząc na miejscowość Zawały można mieć przypuszczenie trąby, i to nie byle jakiej bo zniszczenia nie są małe.

Co się działo w mojej miejscowości i okolicach. same Strzelno szczęśliwie wszystko ominęło, może inaczej nie uderzyło z taką dużą siłą, natomiast patrząc na okolice nie wyglądało to już tak kolorowo. Kilkadziesiąt drzew na drogach, w ośrodku wypoczynkowym w Przyjezierzu drzewa przewróciło się na domki letniskowe, które uległy zniszczeniu. Droga Strzelno-Przyjezierze przed jakiś czas była zablokowana przez przewrócone drzewa, w samym Strzelnie doszło do zerwania dużych gałęzi drzew oraz przewrócenia się jednego drzewa. O zerwanych dachach oraz gradzie żadnych wiadomości nie mam, też na samym nagraniu nic nie widać. Problemy w dostawach prądu nie trwały długo, po około 25 min wszystko wróciło do normy.

W moim powicie tzn. Mogileńskim najgorsza sytuacja panowała właśnie w mojej gminie, czyli gminie Strzelno oraz gminie Jeziora Wielkie.

http://www.cmg24.pl/info.php?wiadomosc=4578&nr=1

Co do materiału który mam, jeżeli wgl można o czymś mówić, to jest słaby.. prawie 20 min rejestrowania to co dzieje się za oknem, a żadnych atrakcji nie uświadczycie, dlatego zastanawiam się czy wrzucać na YouTube czy nie..

Adrian1992
Pseudonim: Adrian1992
Numer GG: 5422728
Kontakt:

Postautor: Adrian1992 » poniedziałek, 20 lip 2015, 12:12

Wczoraj o godzinie 21, 10 km na południe od mojej miejscowości przeszła naprawdę mocna komórka burzowa,patrząc na chmury ,aż ciary mnie przeszły :D,niestety wzniesienia wapienne którę są w moim rejonie działają jak anty magnes na chmury,i rzadko się zdarza ,aby mocno polało i grzmiało u mnie,zawsze omijają nas chmury, czy to kilka kilometrów na północ albo południe :/ Dziś rano dostałem informację ,że 30km w lini prostej w miejscowości Ręczno woj.Łódzkie przeszła trąba powietrzna .
http://images.tinypic.pl/i/00685/jm7m72qbg3is.jpg
http://pics.tinypic.pl/i/00685/5gziu2bnhudq.jpg
http://pics.tinypic.pl/i/00685/s276kfpkfir8.jpg

Awatar użytkownika
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Martin/Marcin_Głodek
Kontakt:

Postautor: Marcin Głodek » poniedziałek, 20 lip 2015, 17:45

17 Lipiec
W piątek przez cały dzień utrzymywało się niemal bezchmurne niebo, choć pojawiały się chwile z większą ilością chmur.
Temperatura minimalna wyniosła 17°C, przy temperaturze maksymalnej na pozomie 29°C. Wiatr z kierunku NW-SE o prędkości 3.4 m/s, w porywach dochodzących do 6.1 m/s. Ciśnienie wyniosło 1016 hPa i było mniej więcej na stałym pozomie, zaś wilgotność względna powietrza osiągnęła pułap 39%.

18 Lipiec
W sobotę do południa było niemal bezchmurne niebo, ale z biegiem godzin popołudniowych zaczęło przybywać chmur konwekcyjnych i tak około 17 przeszła słaba burza. Bardziej aktywne struktury przeszły na południe i północ ode mnie.
Temperatura minimalna wyniosła 18°C, przy temperaturze maksymalnej na pozomie 34°C. Wiatr z kierunku WSW-N o prędkości 4.7 m/s, w porywach dochodzących do 8.4 m/s. Ciśnienie wyniosło 1011 hPa i rosło, zaś wilgotność względna powietrza osiągnęła pułap 28% (godz. 14).

19 Lipiec
Wczoraj przez cały dzień utrzymywało się zachmurzenie małe składające się z Cs,a potem także Ac.
W południe i wczesnym popołudniem na zachodnim horyzoncie zaczęły się pojawiać kowadła burz, które w dość szybkim tempie zmierzały w moją stronę.
Popołudniu na północ ode mnie przechodził układ Bow Echo, do którego od strony południowej dobudowywały się kolejne dość silne komórki (w tym superkomórki), które utworzyły liniową formację burzową połączoną z MCS.
Właśnie jedna z takich gwałtownych burz (superkomórka) przeszła nade mną przynosząc dość niebezpieczne zjawiska o których więcej pojawi się w raporcie burzowym.
Temperatura minimalna wyniosła 16°C, przy temperaturze maksymalnej na pozomie 31°C. Wiatr z kierunku SSE-NWN o prędkości 5.7 m/s, w porywach dochodzących do 11.5 m/s. Ciśnienie wyniosło 1009 hPa i najpierw spadło do 1003 hPa, by następnie zaczęło rosnąć. Zaś wilgotność względna powietrza osiągnęła pułap 48%.
Do burz trzeba mieć respekt

E-mail: marcinglodek44@gmail.com
Facebook:
Obrazek

Sezon burzowy 2014: 18. (8 NM)

Sezon burzowy 2015
Ilość burz: 8/ słabe: 5/ średnie: 2/ silne: 1/ ekstremalne:

stor0123456789
Sympatyk
Sympatyk

Postautor: stor0123456789 » poniedziałek, 20 lip 2015, 21:25

Dzisiaj u mnie w ciągu dnia zachmurzenie było małe do umiarkowanego spowodowane szczególnie przez chmury cumulusy, a między nimi było błękitne niebo i słonecznie. Temp. max. wyniosła 24*C - czyli na dworze było ciepło i przyjemnie oraz też wzmagał się też wiatr w porywach max. do ok. 35 km\h. Teraz temp. spadła do 18*C.

misery13
Numer GG: 35285169
Kontakt:

Postautor: misery13 » wtorek, 21 lip 2015, 10:59

temperatura ok 23°C
przelotny (?) deszcz
wiatr ok 35-40km/h

Awatar użytkownika
Alan89
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Alan
Numer GG: 6557756
Kontakt:

Postautor: Alan89 » wtorek, 21 lip 2015, 12:14

Burza z dnia 19.07 narobiła mnóstwo szkód w okolicy (świętokrzyskie, pow. Kazimierski) u mnie w mojej miejscowości od 2 dni nadal nie działa telefonia stacjonarna, prąd dopiero jest od wczorajszego popołudnia, jest mnóstwo drzew połamanych i wyrwanych, najgorsza sytuacja jest w Kazimierzy Wielkiej gdzie zerwało dachy na 6 budynkach, możliwe ze i więcej jest uszkodzonych nie byłem w stanie zjechać całego miasta.
Media wczoraj oczywiście nic nie mówiły o zniszczeniach w pow. Kazimierskim jakby zupełnie się nic nie stało. No cóż, prowincją się nie będą interesować.. :roll: Jedynie Radio Kielce pobieżnie informowało o zniszczeniach.
Prócz uszkodzonych dachów i drzew, w miej. Kocina w gm. Bejsce urwało linię wysokiego napięcia która spadła na stodołę i prąd zabił 12 krów. :shock:

Bywały silne burze ale taka burza obfitująca w zniszczenia dawno tutaj nie było. Do tej pory w samej Kazimierzy Wielkiej prądu nie ma sporo odbiorców.

Zdjęcia zniszczeń:
http://imgur.com/CXMCCnt,fRtPEOZ,CEUdLD ... Zi,MIss4Vo

Awatar użytkownika
Marek_Polakowski
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Mati
Kontakt:

Postautor: Marek_Polakowski » wtorek, 21 lip 2015, 20:29

Do mojej miejscowości dość szybko dotarła komórka konwekcyjna znad zachodu która obecnie daje obfite opady deszczu. Widoczność spadła do 150 m jak do tej pory nie zanotowałem wyładowań atmosferycznych.
Pozdrawiam,
Marek Polakowski

FanPage:

misery13
Numer GG: 35285169
Kontakt:

Postautor: misery13 » wtorek, 21 lip 2015, 20:43

szelf mały bo mały ale jednak. :)
krótkie lecz obfite opady deszczu
kierunek chmur - północny wschód

Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Bartek_Pawłowski » wtorek, 21 lip 2015, 20:46

Na północ od Łodzi wypiętrzyła się komórka burzowa która zaczęła dawač wyładowania. Jest ona bardzo ciekawa ze względu na jej cień który sięga aż do zachodniej Ukrainy.

Wcześniej ta grupa opadów konwekcyjnych wystąpiła u mnie. Pojawił się umiarkowanie silny opad deszczu, zerwał się umiarkowany wiatr i ochłodziło się.
Dzisiaj u mnie było 31°C, teraz jest 21,4°C.
Obrazek

Awatar użytkownika
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Marcin Głodek » wtorek, 21 lip 2015, 20:52

W poniedziałek przez większą część dnia utrzymywało się zachmurzenie małe. Temperatura minimalna wyniosła 12°C, przy temperaturze maksymalnej na pozomie 24°C. Wiatr z kierunku W-N o prędkości 4.5 m/s, w porywach do 7.3 m/s. Ciśniene wyniosło 1012 hPa i rosło, zaś wilgotność względna osiągnęła pułap 41%.

Do południa było zachmurzenie średnie związane z ciepłym frontem atmosferycznym, który przynosił także przelotne opady. Póżniej zachmurzenie zmniejszyło się do małego, a kilka minut temu przeszła formacja konwekcyjna z dość silnym opadem i jednym grzmotem. Temperatura minimalna wyniosła 11°C, przy temperaturze maksymalnej na pozomie 24°C. Wiatr z kierunku SSW-W o prędkości 3.5 m/s, w porywach dochodzących do 5.5 m/s. Ciśnienie wyniosło 1012 hPa i najpierw spadło o 1 hPa, by następni zaczęło rosnąć. Zaś wilgotność względna powietrza osiągnęła pułap 73%.

Facebook:
Obrazek

Sezon burzowy 2015

Awatar użytkownika
Marek_Polakowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Marek_Polakowski » środa, 22 lip 2015, 14:29

Od rana w mojej miejscowości obecna jest masa chmur piętra wysokiego typu cumulus zachmurzenie wynosi 4/8. Temperatura maksymalna jest również obecną i wynosi 24 °C, ciśnienie na poziomie 1015 hPa. Wiatr z kierunku zachodniego o prędkości 2-4 m/s. Punkt Rosy 12°C, wilgotność względna 50 %.
Pozdrawiam,
Marek Polakowski

FanPage:

Awatar użytkownika
Mamut
Kontakt:

Postautor: Mamut » środa, 22 lip 2015, 17:35

Aktualnie bardzo ciepło, temperatura oscylowała dzisiaj powyżej 30 stopni. Rano zachmurzenie duże, ale z biegiem czasu zaczęło się przejaśniać. Liczę na jakiś nocny spektakl, bo z tego co prognozuje UM i GFS to około 00:00-01:00 mogę liczyć na pierwsze błyski.

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » środa, 22 lip 2015, 18:15

W chwili obecnej największe skupisko burz obserwowane jest na obszarze Niemiec, Szwajcarii i Francji.

W kolejnych godzinach coraz korzystniejsze środowisko termodynamiczne będzie przemieszczać się w kierunku Polski, przynosząc burzową aurę w trakcie najbliższej nocy (z dalszym trwaniem burz podczas jutrzejszego dnia).

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Awatar użytkownika
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Marcin Głodek » środa, 22 lip 2015, 19:59

Zachmurzenie: Do południa było zachmurzenie średnie składające się z chmur piętra średniego, następnie się wypogodziło i tak jest do tej pory.
Temperatura minimalna: 16°C
Temperatura maksymalna: 31°C
Wiatr: W-SE o prędkości 2.7 m/s, w porywach do 4.5 m/s.
Ciśnienie: 1014 hPa i będzie spadać.
Wilgotność powietrza: 43%

Facebook:
Obrazek

Sezon burzowy 2015

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » czwartek, 23 lip 2015, 00:02

Zgodnie z prognozami, w zachodniej części Polski oraz w pobliżu pogranicza polsko-niemieckiego obserwuje się coraz większą aktywność elektryczną mocno uwodnionych formacji burzowych.

W kolejnych godzinach korzystne środowisko do rozwoju następnych burz będzie przemieszczać się dalej w kierunku głębi kraju.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl

Awatar użytkownika
Marek_Polakowski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Marek_Polakowski » czwartek, 23 lip 2015, 04:44

Wysoką aktywność elektryczną możemy już zaobserwować w środkowej części kraju jak i wystąpienie układu wielokomórkowego (w tym układu MCS).

blitzortung.org

Relacja z mojej miejscowości:
Około godziny 3.35 zanotowałem bliskie (<100 m) wyładowania od mojego domu. Czas trwania 3.30 - 3.50. Układ burzowy kieruje się na NE. Opady towarzyszące burzy - 8 mm/h. Wiatr 7 m/s w porywach do 11 m/s. Temperatura 16 °C
Pozdrawiam,
Marek Polakowski

FanPage:

Awatar użytkownika
MateuszB
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: QazMati
Kontakt:

Postautor: MateuszB » czwartek, 23 lip 2015, 05:13

Ja niestety bliskich wyładowań nie zanotowałem, lecz na filmie ująłem wyładowania, które mnie mijały. Do mojej miejscowości dotarł jedynie ulewny, wręcz nawalny deszcz oraz bardzo silny wiatr.
www.youtube.com/watch?v=yNnCJfDiM4g&feature=youtu.be

Artur_Biedrzycki
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Arczi
Numer GG: 2311722
Kontakt:

Postautor: Artur_Biedrzycki » czwartek, 23 lip 2015, 09:21

Przez Szczuczyn przeszła komórka kilka minut po 7 rano. Burzy towarzyszył krótkotrwały, ale ulewny opad deszczu, częste wyładowania i przez chwilę mocniej powiało. Aktualnie jest spokojnie, ale patrząc na radary niebawem powinno ponownie zagrzmieć

Predator
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Michał
Kontakt:

Postautor: Predator » czwartek, 23 lip 2015, 10:05

Potwierdziły się prognozy dotyczące ulewnych opadów deszczu, towarzyszących nocnym burzom.
Posterunek IMGW w Wielichowie 20 km na wschód od Wolsztyna zanotował 45,1 mm deszczu, z czego aż 39,5 w ciągu godziny.
Natomiast w samym Wolsztynie, gdzie przechodził główny rdzeń opadowy, amatorska stacja zanotowała łączny opad 60,5 mm, z czego w ciągu godziny 53,6 mm :!:
Również wysokie sumy opadowe zostały zanotowane w Toruniu (36 mm) i Zielonej Górze (35 mm).

Awatar użytkownika
Maciej_D
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Maciej_D » czwartek, 23 lip 2015, 10:35

Znajduję się na pograniczu tworzących się komórek na Mazowszu. Komórki z minuty na minutę delikatnie napędzają się pod względem elektrycznym. Centrum mija mnie od północnego-wschodu w odległości >5km, ale nie wykluczam, że nowe komórki nie zaczną się tworzyć nade mną. Pisząc tego posta zahaczyła mnie krawędź opadowa i przez chwilę wystąpił silny opad deszczu. I właśnie na południowym-wschodzie utworzyła się kolejna komórka, więc jestem tak jakby pomiędzy:

blitzortung.org

Tak podsumowując można zwrócić uwagę na silny deszcz i losowe wyładowania.

Pozdrawiam! ;)

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » czwartek, 23 lip 2015, 11:45

Aktualne dane satelitarne:

W kolejnych godzinach największy potencjał burzowy prognozowany jest na południu, południowym - wschodzie i wschodzie.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

stor0123456789
Sympatyk
Sympatyk

Postautor: stor0123456789 » czwartek, 23 lip 2015, 13:20

Dzisiaj u mnie była naprawdę burzowa noc- w sumie wystąpiły trzy burze tej nocy. Zrobię niżej kolejno podsumowanie tej nocy.

Pierwsza burza i najsilniejsza tej nocy przyszła krótko po godz. 2, był to silny układ MCS znad Niemiec. Była silniejsza niż ta z nocy 7/8 lipca czy 19 lipca oraz była bardzo aktywnie elektryczna, wyładowania były bardzo częste co 1-3 sek. - czyli stroboskop, a niebo na chwilę nie gasło od wyładowań i padał bardzo ulewny deszcz, który szybko zalał m. in. ulice, chodniki i posesje, nie wykluczam, że mógł padać też drobny grad i również były mocne porywy wiatru, które zacinały deszczem i zrywały drobne lub większe gałęzie, nie miałem też prądu przez jakieś 10-15 min. Burza trwała ok. godziny, a po niej zawyły syreny miejscowej OSP i okazało się, że dostali wezwanie do podtopionego garażu na ul. Poznańskiej. Dodatkowo wyładowań było widać więcej niż słychać grzmotów.

Druga burza utworzyła się za tym wyżej wspomnianym układem i przyszła zaraz kilka minut po tej poprzedniczce. Dała też ulewny opad deszczu i w przeciwieństwie do poprzedniej była umiarkowanie aktywnie elektryczna, wyładowania pojawiały mniej więcej co ok. 10-15 sek. z donośnymi grzmotami, po niektórych takich na chwilę gasły światła na ulicy.

Trzecia burza przyszyła niedługo po tej drugiej była między godz. 4 a 5 nad ranem i tym razem słaba i ominęła mnie bardziej od południa, wyładowania były rzadsze, mniej więcej co ok. parę minut i wystąpił silny opad deszczu.

Łącznie tej nocy podczas wszystkich burz spadło ponad 50 mm deszczu :!: , 1-szy raz od czerwca dwa lata temu notuje taką duża sumę opadów (choć wtedy było o ile pamiętam było aż 60 mm). Skutkami burz jak już wyżej wspomniałem były pozalewane ulice, chodniki, posesje oraz połamane niektóre gałęzie z powodu mocniejszych porywów wiatru.

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » czwartek, 23 lip 2015, 15:34

Zdjęcie satelitarne ukazujące silne formacje burzowe w południowo - wschodniej części kraju:

Środki masowego przekazu stopniowo zaczynają przekazywać informacje o powalonych drzewach oraz zerwanych dachach i liniach energetycznych.

Dane radarowe z godziny 15:20 CEST:

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Geepard
Kontakt:

Postautor: Geepard » czwartek, 23 lip 2015, 18:19

Ostatniej nocy 23.07.2015 o 3 nad ranem pod Poznaniem przeszła najsilniejsza burza w tym roku. Charakteryzowała się licznymi wyładowaniami między chmurowymi, po czym rozpoczęła się potężna ulewa ( ponad 20mm ) wraz z bardzo porywistym wiatrem.

Udało mi się zarejestrować to zjawisko. Nagranie mojego autorstwa poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=PGnJGwG7eAk

Awatar użytkownika
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Marcin Głodek » czwartek, 23 lip 2015, 19:51

Zachmurzenie: Przez cały dzień zachmurzenie średnie z dłuższymi chwilami ze słońcem.
Temperatura minimalna: 20°C
Temperatura maksymalna: 28°C
Wiatr: NW-N o prędkości 3.9 m/s, w porywach dochodzących do 5.5 m/s.
Ciśnienie: 1012 hPa i będzie rosło.
Wilgotność powietrza: 54%

Facebook:
Obrazek

Sezon burzowy 2015

Awatar użytkownika
G.Giełażys
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: G.Giełażys » czwartek, 23 lip 2015, 20:31

Na północnym - wschodzie po porannych burzach przybyło trochę deszczu, ponad ( 20 mm ) w lipcu spadło 99 mm. Burze jedynie mnie zahaczyły od strony południowej było ich trzy kilka głośniejszych grzmotów plus około 10 - 15 wyładowań.

Film z 19 lipca
https://www.youtube.com/watch?v=5dw3wOWi9hw

( nie wiem jak u was ale przez Firefox nie mogę się zalogować teraz skorzystałem z innej przeglądarki. )

Burze 20
Shelf cloud 7
Mammatus cloud 6
Grad 8
Wall cloud 0
1997-2014r
Burze- ,
Shelf Cloud -61 ,Funnel Cloud 3 Mammatus25

Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » czwartek, 23 lip 2015, 22:42

Dziś wystąpiła u mnie druga tropikalna noc w tym roku. Temperatura minimalna wyniosła aż 21,6 st. C (Balice 19,5 st. C). Temperatura minimalna z danych godzinowych wyniosła w Sierczy pod Wieliczką 22,2 st. C, a w Libertowie aż 22,5 st. C (również dane godzinowe). Rano temperatura bardzo szybko rosła, osiągając maksimum o 11:32, wyniosło ono 34,0 st. C. W Balicach dziś było maksymalnie 33,0 st. C. Wracając z północnych częściach Krakowa na ul. Konopnickiej zauważyłem przelotny opad deszczu (około godziny 11:30), potem ten opad przyszedł na moje osiedle i zaczęło się ochładzać. Pierwsze grzmoty usłyszałem przed 12 - tą, niektóre grzmoty były donośne, choć oddalone. Potem chwilowa przerwa i znów grzmoty, jeszcze bardziej odległe (z burzy na północ od Myślenic), która szybko wygasła. Pierwsza burza minęła mnie od południowego wschodu, druga była na południe. Do godziny 11 - tej zachmurzenie było małe. Gdy nadeszły burze, zaczęło rosnąć szybko do umiarkowanego i dużego. Po 12:00 niebo nad moim osiedlem m.in. przykryło kowadło chmury burzowej. Do końca dnia zachmurzenie już było duże. Obecnie temperatura wynosi 25,0 st. C (20:40). Zachmurzenie 7/8.
[b][color=#008000]Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk[/color][/b]

[b][color=#008000]Tel. kom.[/color][/b] [b]513619333[/b]
[b][color=#008000]E-mail:[/color][/b] [b]sebastian.kupczyk@gmail.com[/b]

Wróć do „Relacje na żywo w Polsce - archiwum od 2007r.”