Układ Koherer'a - prosty detektor wyładowań.

herrscher
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posts: 7
Joined: Wednesday, 28 Apr 2010, 13:23
GG: 10566080
Location: Łódź
Contact:

Układ Koherer'a - prosty detektor wyładowań.

Postby herrscher » Monday, 21 Feb 2011, 00:35

Witam. Wiele osób próbuje skonstruować detektory wyładowań atmosferycznych, jednak jak się okazuje to nie taka prosta sprawa. Tym bardziej dla tych mniej doświadczonych w sprawach elektroniki.
Znalazłem ciekawy schemat bardzo prostego układu, który potrafi wykryć piorun w dosyć sporych odległościach. Jest to tzw. Koherer.
Urządzenie składa się zaledwie z anteny, uziemienia, koherera, źródła zasilania, oraz dzwonka lub żarówki, która miałaby sygnalizować wyładowanie.
Pełny opis i zdjęcia na stronie: http://weirdscience.net23.net/?Koherer+ ... tylu+retro

Sam skonstruowałem ten prosty układ i przetestowałem na krótkiej antenie w pokoju. Urządzenie reagowało na iskrę (w kuchence) wydzieloną za ścianą.
Niestety ma to też swoje wady: koherer wykrywa również iskry pochodzące np z gniazdka. Dlatego lepiej korzystać z tego na wolnej przestrzeni poza domem.
Co do budowy samego koherera, zamiast szklanej rurki wykorzystałem plastikową (strzykawkę), natomiast wkręty z szerokimi łebkami posłużyły jako elektrody. Opiłki metalu to już chyba nie problem.
Zobaczymy jak się to spisze w praktyce, ale do sezonu burz musimy jeszcze trochę poczekać ;)

zarat
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posts: 34
Joined: Sunday, 13 Dec 2009, 16:29
GG: 8261459
Location: mazury

Re: Układ Koherer'a - prosty detektor wyładowań.

Postby zarat » Saturday, 26 Feb 2011, 18:35

"Antena musi być dosyć długa: przynajmniej 10 metrów przewodu-linki rozwieszonego na wysokości nie mniejszej niż 6 metrów. Uziemienie także musi być dobrej jakości. Urządzenie wykrywa burze z piorunami z odległości ponad 25 kilometrów."

no i do widzenia :cry:


Return to “Pomysły”