Naprawa, przeróbka deszczomierza Conrad.

Ironscull
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posts: 23
Joined: Monday, 6 Sep 2010, 23:24
Pseudonim: Ironscull, Jag_Panzer
GG: 3310712
Location: Pasłęk pow. Elbląski
Contact:

Naprawa, przeróbka deszczomierza Conrad.

Postby Ironscull » Thursday, 22 May 2014, 13:05

Witam wszystkich. Jakiś czas temu do własnych celów potrzebowałem uszkodzony deszczomierz. Zależało mi tylko na samym elemencie chwytnym. Tak wiec na popularnym serwisie aukcyjnym kupiłem takowy za niewielką kwotę. Problem w nim był taki, że czujnik nie łączył się z bazą. Postanowiłem trochę poeksperymentować. Okazało się, że główny problem leży w nadajniku 433MHz, coś tam było uszkodzone i nie zawsze wysyłał sygnał.

Nadajnik i odbiornik to te małe płytki na zdjęciu.
Postanowiłem więc wymienić uszkodzone elementy na przewód. W tym celu rozkręciłem czujnik jak i bazę w celu zlokalizowania elementów komunikacji radiowej. Do płytki drukowanej są one przylutowane 3 pinami. Pierwszy odpowiada za komunikację, drugi za zasilanie układu, a trzeci to masa. Potrzebujemy tu dwóch pinów - masy oraz pin oznaczony Data. Wylutowujemy układ radiowy i w miejsce pinów lutujemy przewody.

To samo robimy w stacji bazowej, pamiętając jednak o właściwej kolorystyce przewodu, unikniemy wtedy pnownego lutowania.
Jeżeli wszystko zrobiliśmy dobrze to po włożeniu baterii czujnik zacznie łączyć się z bazą.
W moim eksperymencie użyłem przewodu o długości około 1,5 m. Mam zamiar niedługo sprawdzić jak całość zachowa się z przewodem 10 m. Zdaje sobie też sprawę, że przewód ogranicza mocno funkcjonalność deszczomierza, jednak i tak wiele osób ma swoje stacje nie dalej ka 10 m od bazy, a nawet zaraz za oknem, a w tym wypadku można tanim kosztem przywrócić swój deszczomierz do życia.

Return to “Pomysły”