Strona 1 z 1

Naprawa, przeróbka deszczomierza Conrad.

: czwartek, 22 maja 2014, 13:05
autor: Ironscull
Witam wszystkich. Jakiś czas temu do własnych celów potrzebowałem uszkodzony deszczomierz. Zależało mi tylko na samym elemencie chwytnym. Tak wiec na popularnym serwisie aukcyjnym kupiłem takowy za niewielką kwotę. Problem w nim był taki, że czujnik nie łączył się z bazą. Postanowiłem trochę poeksperymentować. Okazało się, że główny problem leży w nadajniku 433MHz, coś tam było uszkodzone i nie zawsze wysyłał sygnał.

Nadajnik i odbiornik to te małe płytki na zdjęciu.
Postanowiłem więc wymienić uszkodzone elementy na przewód. W tym celu rozkręciłem czujnik jak i bazę w celu zlokalizowania elementów komunikacji radiowej. Do płytki drukowanej są one przylutowane 3 pinami. Pierwszy odpowiada za komunikację, drugi za zasilanie układu, a trzeci to masa. Potrzebujemy tu dwóch pinów - masy oraz pin oznaczony Data. Wylutowujemy układ radiowy i w miejsce pinów lutujemy przewody.

To samo robimy w stacji bazowej, pamiętając jednak o właściwej kolorystyce przewodu, unikniemy wtedy pnownego lutowania.
Jeżeli wszystko zrobiliśmy dobrze to po włożeniu baterii czujnik zacznie łączyć się z bazą.
W moim eksperymencie użyłem przewodu o długości około 1,5 m. Mam zamiar niedługo sprawdzić jak całość zachowa się z przewodem 10 m. Zdaje sobie też sprawę, że przewód ogranicza mocno funkcjonalność deszczomierza, jednak i tak wiele osób ma swoje stacje nie dalej ka 10 m od bazy, a nawet zaraz za oknem, a w tym wypadku można tanim kosztem przywrócić swój deszczomierz do życia.