Granowo - lipiec 2015 r.

stor0123456789
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 0

Granowo - lipiec 2015 r.

Postautor: stor0123456789 » czwartek, 9 lip 2015, 10:56

Miejsce wystąpienia zjawiska
Granowo / pow. grodziski / woj. Wielkopolskie

Data wystąpienia zjawiska
7/8.07/2015

Pierwszy grzmot
ok. 23.45

Ostatni grzmot
ok. 1.25

Rodzaj opadu/opadów
Deszcz

Rozpoczęcie opadu
ok. 23.45

Zakończenie opadu
ok. 2.20

Rodzaj burzy (zasadniczy)
Frontowa

Rodzaj burzy (szczegółowy)
Burza wielokomórkowa

Kierunek z którego przemieściła się komórka lub układ
Zachodni

Siła burzy
Silna

Ilość opadu (mm)
14

Prędkość wiatru (km/h):
w porywach ok. 50-60

Opis zjawiska

Najlepsza burza (jak na razie) w tym sezonie i najsilniejsza od dwóch lat. Już od ok. 23 było widać błyski i pomruki z tego zbliżającego się do silnego układu burzowego znad Niemiec, jednak sama burza dotarła nad moją miejscowość ok. 23.45 i zaraz potem w kulminacyjnym okresie wyładowania były częste (co ok. 3-5 sek. lub częściej), szczególnie były to błyskawice, ale nie zabrakło także międzychmurowych i doziemnych) - czyli był praktycznie stroboskop (1-szy taki od nocy 29/30 lipca 2013), również prawdopodobnie pojawił się szelf cloud, bo gdy nadeszła nasilił się silnie wiatr w porywach ok. 50-60 km\h, który zrywał drobnie lub nieco większe gałęzie z drzew i deszcz zaczął padać intensywnie, jednak grad się nie pojawił - czyli był downburst. Po kulminacyjnym okresie wyładowania pojawiały się nieco rzadziej (co kilka-kilkanaście sek.) a deszcz i wiatr trochę zmniejszyły natężenie. Burza skończyła się ok. godz. 1.30, kiedy to już nie widziałem i słyszałem wyładowań, lecz deszcz padał jeszcze do ok. 2.20, ale już znacznie słabiej niż w trakcie burzy.

Dane:

Zdjęcia:

film (nagrywany po kulminacyjnym okresie): https://youtu.be/t4_ImwnnObU

Autor raportu:
stor0123456789

stor0123456789
Sympatyk
Sympatyk

Re: Granowo - lipiec 2015 r.

Postautor: stor0123456789 » poniedziałek, 20 lip 2015, 12:00

19/ 7 /2015

Pierwszy grzmot
ok. 1.30

Ostatni grzmot
ok. 1.50

Rodzaj opadu/opadów
Deszcz

Rozpoczęcie opadu
ok. 1.20

Zakończenie opadu
ok. 1.50

Adwekcyjna

Pojedyncza komórka burzowa

Zachodni

Siła burzy
Słaba

Ilość opadu (mm)
10

Prędkość wiatru (km/h):
ok. 20-30

Opis zjawiska

Dała silny, intensywny opad deszczu, była słabo aktywnie eleketryczna, co ok. 2-3 minuty pojawiało się wyładowanie i grzmot.

Dane:

Autor raportu:
stor0123456789

stor0123456789
Sympatyk
Sympatyk

Postautor: stor0123456789 » poniedziałek, 20 lip 2015, 13:39

Kąkolewo (gm. Grodzisk Wlkp.) i Granowo / pow. grodziski / woj. Wielkopolskie

19/ 7 /2015

Pierwszy grzmot
ok. 14.00

Ostatni grzmot
ok. 16.00

Rodzaj opadu/opadów
Deszcz

Rozpoczęcie opadu
ok. 14.30

Zakończenie opadu
ok. 16.30

Frontowa

Burza wielokomórkowa

Zachodni

Siła burzy
Średnia

Ilość opadu (mm)
30

Prędkość wiatru (km/h):
w porywach ok. 50-60

Opis zjawiska

Tego dnia przez mój powiat grodziski też przeszły gwałtowne burze, ale akurat nie było nie wtedy w Granowie, bo byłem niedaleko Kąkolewa (gm. Grodzisk Wlkp.) u swoich krewnych. Nawet tam gdzie byłem były dwie burze. Przed burzami było gorąco i duszno, temp. max wyniosła 30*C. Najpierw po godz. 14 było słychać dalekie, częste i ciężkie grzmoty z tej komórki burzowej, która rozwinęła się przed nadejściem tej głównej formacji burzowej znad woj. lubuskiego, później za kilkanaście minut, gdy ona nadeszła nade mną dała silny wiatr i w towarzystwie bardzo ulewnego deszczu- czyli downburst, że widoczność była ograniczona wszystko trwało ok. 10 minut, potem gdy przeszła, pokierowała się na Granowo omijając moją miejscowość nieco od północy, było słychać dalekie grzmoty, podczas jej odchodzenia, a deszcz padał jednym ciągiem już słabiej - czyli silnie, a w między czasie było widać i słychać wyładowania z tej głównej formacji znad lubuskiego, która ominęła moje miejsce trochę od południa; była nieco mniej gwałtowna, wył. było więcej niż podczas tej poprzedniczki, pojawiały się co kilka-kilkanaście sek, w towarzystwie silnego deszczu, tym razem bez silnych porywów wiatru i pokierowała się na Granowo, przechodząc centralnie przez miejscowość. Potem te dwie burze, które przeszły nade mną się połączyły tworząc jeden silny układ burzowy, który przeszedł przez resztę naszego kraju .Po burzach po ok. 16 się wypogodziło i nieco ochłodziło, temp. wynosiła w okolicach 25*C i dalej wiał mocno wiatr w porywach ok. 30-40 km/h.

Myślę, że tam gdzie byłem to tak było prawdopodobnie 20 km u mnie w Granowie - silny wiatr, ulewny deszcz i wyładowania, jak sprawdziłem mój deszczomierz to spadło ponad 30 mm deszczu, skutkiem burz u mnie były połamane konary i gałęzie drzew, niektóre były też wyrwane z korzeniem oraz przez ok. godzinę nie było prądu.

Dane:

animacja radarowa z http://misi.ayz.pl/pogodynka/ : https://youtu.be/xdsrnKAgf6k

Zdjęcia:

filmik z burzy: https://youtu.be/yguJ29Hb9yA

Autor raportu:
stor0123456789

stor0123456789
Sympatyk
Sympatyk

Postautor: stor0123456789 » czwartek, 23 lip 2015, 14:11

23/ 7 /2015

Pierwszy grzmot
ok. 2.00

Ostatni grzmot
ok. 4.50

Rodzaj opadu/opadów
Deszcz/ grad

Rozpoczęcie opadu
ok. 2.00

Zakończenie opadu
ok. 4.50

Frontowa

Burza wielokomórkowa

Południowo zachodni

Siła burzy
Silna

Ilość opadu (mm)
50

Prędkość wiatru (km/h):
w porywach ok. 60-70

Opis zjawiska

To była naprawdę burzowa noc- w sumie wystąpiły trzy burze tej nocy. Zrobię niżej kolejno podumowanie tej nocy.

Pierwsza burza i najsilniejsza tej nocy przyszła krótko po godz. 2, był to silny układ MCS znad Niemiec. Była silniejsza niż ta z nocy 7/8 lipca czy 19 lipca oraz była bardzo aktywnie elektryczna, wyładowania były bardzo częste co 1-3 sek. - czyli stroboskop, a niebo na chwilę nie gasło od wyładowań i padał bardzo ulewny deszcz, który szybko zalał m. in. ulice, chodniki i posesje, nie wykluczam, że mógł padać też drobny grad i również były mocne porywy wiatru, które zacinały deszczem i zrywały drobne lub większe gałęzie, nie miałem też prądu przez jakieś 10-15 min. Burza trwała ok. godziny, a po niej zawyły syreny miejscowej OSP i okazało się, że dostali wezwanie do podtopionego garażu na ul. Poznańskiej. Dodatkowo wyładowań było widać więcej niż słychać grzmotów.

Druga burza utworzyła się za tym wyżej wspomnianym układem i przyszła zaraz kilka minut po tej poprzedniczce. Dała też ulewny opad deszczu i w przeciwieństwie do poprzedniej była umiarkowanie aktywnie elektryczna, wyładowania pojawiały mniej więcej co ok. 10-15 sek. z donośnymi grzmotami, po niektórych takich na chwilę gasły śwatła na ulicy.

Trzecia burza przyszyła niedługo po tej drugiej była między godz. 4 a 5 nad ranem i tym razem słaba i ominęła mnie bardziej od południa, wyładowania były rzadsze, mniej więcej co ok. parę minut i wystąpił silny opad deszczu.

Łącznie tej nocy podczas wszystkich burz spadło ponad 50 mm deszczu :!: , 1-szy raz od czerwca dwa lata temu notuje taką duża sumę opadów (choć wtedy było o ile pamiętam było aż 60 mm). Skutkami burz jak już wyżej wspomnialem były pozalewane ulice, chodniki, posesje oraz połamane niektóre gałęzie z powodu mocniejszych porywów wiatru.

Dane:

Pierwsza burza:

Druga burza:

Trzecia burza

________

Autor raportu:
stor0123456789

Wróć do „Wielkopolskie”