Warszawa - Śródmieście / lipiec 2012

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Warszawa - Śródmieście / lipiec 2012

Postautor: Artur_Surowiecki » poniedziałek, 9 lip 2012, 04:05

Miejsce wystąpienia zjawiska:
Warszawa - Śródmieście

Data wystąpienia zjawiska:
8 / 07 / 2012

Pierwszy grzmot:
23:15

Ostatni grzmot:
01:45

Rozpoczęcie opadu:
23:50

Zakończenie opadu:
02:00

Rodzaj burzy (zasadniczy):
Frontowa

Rodzaj burzy (szczegółowy):
Superkomórka

Zjawiska towarzyszące:
Chmura szelfowa /

Kierunek z którego przemieściła się komórka lub układ:
Południowo-zachodni

Siła burzy:
Silna

Rodzaj opadu/opadów:
deszcz /

Ilość opadu (mm):
30

Prędkość wiatru (km/h):
65

Opis zjawiska:
Kolejna, jeszcze silniejsza nocna burza nad Warszawą. Tym razem z burzy wielokomórkowej wykształciła się superkomórka wysokoopadowa, która przeszła przez południowe dzielnice miasta. Burza była nadzwyczaj aktywna elektrycznie, dodatkowo większość wyładowań, jakie przynosiła, było wyładowaniami doziemnymi. Wyładowania doziemne uderzały przede wszystkim tuż przed główną strefą opadów, ich zagęszczenie było imponujące. Nie pamiętam, abym mógł kiedykolwiek zobaczyć tak wiele bardzo bliskich wyładowań atmosferycznych w ciągu jednej burzy. 2 z tych wyładowań uderzyły naprawdę blisko (jak dla mnie - za blisko; 50-100 metrów ode mnie, co napędziło mi strachu). Ponieważ burzy początkowo towarzyszyły niskie chmury, a potem bardzo silny opad deszczu (najsilniej padało przez ok. 15 minut), były duże trudności z fotografowaniem błyskawic. Burza ta w wielu momentach przewyższała aktywnością elektryczną burzę z nocy 20/21 czerwca 2012. Ok. godz. 00:45 błyskało się już coraz rzadziej, jednak od południowego zachodu dobudowało się jeszcze kilka słabszych komórek burzowych. Burza definitywnie skończyła się około 01:45.

Autor dokumentacji:
Artur Surowiecki

Film odchodzącej burzy:
http://www.youtube.com/watch?v=14-MAlHS ... e=youtu.be
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
MarK
Numer GG: 5796719
Kontakt:

Re: Warszawa - Śródmieście / lipiec 2012

Postautor: MarK » poniedziałek, 9 lip 2012, 16:17

Również obserwowałem tą burzę wczoraj. Akurat nie miałem aparatu, więc z góry przepraszam za jakość materiału, ale ilość wyładowań była naprawdę bardziej niż zadowalająca, więc nie mogłem się powstrzymać, szczególnie, że byłem w miejscu, z którego doskonale było widać sporo błyskawic:
http://www.youtube.com/watch?v=npNQLTx4 ... ture=plcp#

Przy okazji po dokładnym przyjrzeniu się nagraniu stwierdziłem, że zarejestrowałem ciekawe zjawisko i (jak dla mnie) dość nietypowe:

Widziałem błyskawice "skaczące" po dolnej granicy chmur, ale takiej wręcz zawracającej jeszcze nie. Czy tylko mi się wydaje, że to nietypowe, czy może ktoś mi może przybliżyć to co udało się uchwycić?

Wróć do „Mazowieckie”