Kraków - Kwiecień 2009

Awatar użytkownika
Paweł_Cholewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Pablo
Numer GG: 8739674
Kontakt:

Kraków - Kwiecień 2009

Postautor: Paweł_Cholewa » czwartek, 30 kwie 2009, 18:39

Pierwszy grzmot: około godziny 17:25
Ostatni grzmot: około godziny 18:10
Rozpoczęcie opadu: około godziny 17:00
Zakończenie opadu: około godziny 18:10
Rodzaj burzy: Burza konwekcyjna
Rodzaj opadu w trakcie burzy: Deszcz, niewielki grad
Zjawiska towarzyszące: Silny i porywisty wiatr, 3 zauważone wyładowania doziemne, kilkadziesiąt wyładowań chmurowych.
Skąd nadciągnęła: Ze wschodu, północnego wschodu.
Siła burzy: Słaba/Umiarkowana.

Opis przebiegu zjawiska : Przed godziną 17:00 na północnym-wschodzie dostrzegłem wysoko wypiętrzonego cumulusa, który wkraczając nad miasto zaczął bardzo szybko się rozrastać, wytworzyło się kowadło, podstawa chmury szybko się rozrastała na boki. Początkowy cumulus, bardzo szybko stał się dobrze wypiętrzonym, wielkim cumulonimbusem. Zauważyłem białe smugi opadowe znajdujące się gdzieś w północnych częściach miasta, co mogło świadczyć o słabym gradzie. Opad był bardzo lokalny, intensywny wystąpił na północy miasta, słabszy w centrum, a u mnie cały czas sucho, spadło tylko parę kropel, dosłownie przez mniej niż pół minuty, tak jak i w dzielnicach południowych miasta. Wiatr był porywisty, podczas przechodzenia burzy.

Fotki z dzisiejszej chmury burzowej:

Zdjęcia radarowe:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam - StormHunter
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com

Awatar użytkownika
Filip_Dutkiewicz
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: mdgn
Numer GG: 1639923
Kontakt:

Kraków - Kwiecień 2009

Postautor: Filip_Dutkiewicz » czwartek, 30 kwie 2009, 19:53

Również widziałem smugi opadowe wyglądające jak grad ale (nie)stety gradu nie uświadczyłem, może po prostu był za mały aby dotrzeć do ziemi. Burza ogólnie słaba ale pazurek w postaci krótkotrwałego silnego wiatru/opadu i kilku doziemnych wyładowań pokazała :D Pierwsze polowanie ogólnie ciekawe no i przede wszystkim zaspokoiło troszkę "chce mi się burzy".

Zdjęcia 16km od centrum burzy na zachód od Krakowa (W tym momencie rozpocząłem pościg ;))

Północne zakątki Krakowa, blisko centrum burzy:

Krowa też czekała na trąbę...

Krótki klip:

Awatar użytkownika
Tomasz_Gomółka
Pseudonim: m4l@kai
Numer GG: 6621870
Kontakt:

Kraków - Kwiecień 2009

Postautor: Tomasz_Gomółka » czwartek, 30 kwie 2009, 22:24

W takim razie wszystko co ważne wiemy o tej burzy. Cieszy fakt że wreszcie i do krk zawitała burza po tylu miesiącach przerwy. Ahhh poczułem ten klimat, ten wiatr itd. : :D
gg 6621870

Łukasz_Brzeziński
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Ruki;
Numer GG: 1127828
Kontakt:

Kraków - Kwiecień 2009

Postautor: Łukasz_Brzeziński » piątek, 1 maja 2009, 00:14

W końcu moje okna skierowane na wschód na coś się przydały, gdyż dopóty komórka nie weszła nad mnie miałem idealny widok na nią.
Więcej zdjęć komórki w galerii zdjęć chmur.
Nadchodząca komórka:

"Pod chmurką"

Najbardziej wyczekiwany widok, szkoda tylko, że tak krótki... :cry:

W centrum Krakowa, jak pisałem w relacjach na żywo, opad docierał do ziemi tylko przez chwilę. Zapewne wynikało to z powodu bardzo suchej warstwy powietrza pomiędzy ziemią a chmurą, gdzie opady po prostu ulegały wyparowaniu. Aczkolwiek grzmoty były bardzo dobrze słyszalne, a błyski widzialne- jeśli mnie oczy nie myliły wystąpiły 3 doziemne wyładowania.
Około 18.40 byłem u swojej dziewczyny na Azorach(północna dzielnica Krakowa) i kałuże świadczyły o znacznie większym natężeniu opadu. Gdzieniegdzie też było widać drobne gałązki połamane przez wiatr.
Halny Chasers!!

Awatar użytkownika
panpogoda
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 0
Kontakt:

Kraków - Kwiecień 2009

Postautor: panpogoda » piątek, 1 maja 2009, 00:21

Z tym opadem faktycznie, zdawało się, że na virga się skończy. A tu jednak burza krakowska coś z siebie więcej wykrzesała. Jadąc z Krakowa nadwiślanką na Sandomierz dziś późnym popołudniem miejscami trochę "przylało", choć i tak za mało. Ale powietrze - od razu inne.
Ciekawy był dziś - na co warto zwrócić uwagę - kierunek przemieszczania się zachmurzenia. Chmury wędrowały z północnego wschodu na południowy zachód. Burze z tego (północno-wschodniego) sektoru, nie należą (co miałem okazję często obserwować w swoim "rejonie działania") do częstych.
Pozdrawiam.
Obserwator na Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW w Sandomierzu

e-mail /dla zainteresowanych/: lakiluke@poczta.fm

Wróć do „Małopolskie”