Sierpień 2016 - Łuków

Łukasz Meteo
Kontakt:

Sierpień 2016 - Łuków

Postautor: Łukasz Meteo » środa, 17 sie 2016, 21:45

Miejsce wystąpienia zjawiska:
Łuków / województwo lubelskie

Data wystąpienia zjawiska:
9 / 08 / 2016

Pierwszy grzmot:
14:50

Ostatni grzmot:
16:10

Rozpoczęcie opadu:
15:10

Zakończenie opadu:
15:50

Rodzaj burzy (zasadniczy):
Termiczna

Rodzaj burzy (szczegółowy):
Superkomórka

Zjawiska towarzyszące:
Mammatus / Tęcza

Kierunek z którego przemieściła się komórka lub układ:
Południowy

Siła burzy:
Silna

Rodzaj opadu/opadów:
deszcz / grad

Ilość opadu (mm):
17

Wielkość gradu (cm):
do 3,5

Prędkość wiatru (km/h):
~45

Temperatura przed burzą:
26,5°C

Temperatura po burzy:
18,1°C

Opis zjawiska:
Burza była zaskoczeniem - nic nie wskazywało na wystąpienie takiego zjawiska. Na południe ode mnie znajdował się klaster, który miał minąć mnie od południa. W pewnym momencie jedna z komórek oderwała się od niego i poszła w moim kierunku. Okazała się lewoskrętną, wysokoopadową superkomórką burzową. Spowodowała gradobicie (większość gradzin miała 2-2,5 cm, ale niektóre miały ponad 3 cm) i nawalny opad deszczu. W około pół godziny spadło 17 mm, niektóre ulice w mieście zostały zalane. Grad przebijał na wylot niektóre plastikowe rynny i doniczki; uszkadzał też rośliny, dziurawiąc liście oraz obijając owoce.
Aktywność elektryczna tej burzy jest trudna do oszacowania: podczas burzy widziałem może kilka błysków i ani jednego pioruna, natomiast według serwisu burze.dzis.net w promieniu 5 km było 88 niskich wyładowań, w tym kilka bliskich. Prawdopodobnie przyczynił się do tego gęsto padający grad i deszcz, skutecznie zasłaniając i zagłuszając wyładowania - takie zjawisko już nie pierwszy raz występuje w przypadku tego typu burz i o tej porze dnia.

Mapa radarowa z 15.30:

Gradzina znaleziona kilkadziesiąt minut po gradobiciu:

Więcej zdjęć:

Autor dokumentacji:
Łukasz Meteo

Wróć do „Lubelskie”