Tornado - 15.08.2008 - rejon Strzelec Op./opolskie

marecki
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: marecki ; marakuja
GG: 0

Postby marecki » Monday, 20 Jul 2009, 09:01

Hej , ja też jestem nowy , mieszkam w Kędzierzynie - Koźlu.Nikt jeszcze nie napisał że trąba przeszła również przez Jaryszów i jeszcze u nie których źródeł przeszła przez Stary Ujazd i Płużnicę Wielką (czy jakoś tak).Ale w tych dwóch przypadkach nie mogę znaleść fot ani filmików.
Pozdrawiam.
Mój You Tube -

blazej

Postby blazej » Monday, 20 Jul 2009, 09:07

hmmm byłem w Jaryszowie, ale nie widziałem tam żadnych skutków po trąbie powietrznej. Przeszła ono obok. Jedynie wzdłuż drogi prowadzącej z Zimnej Wódki (niszcząc parę domów w Zimnej Wódce) do Jaryszowa, ale do Jaryszowa na szczęście nie zajrzała.

Co do Starego Ujazdu to się zapytam dokładnie strażaków, bo oni byli wzywani do wszystkich miejscowości, nawet do tych, o których media zupełnie zapomniały. Płużnica Wielka, to chyba gdzieś za Błotnicą Strzelecką. To za tą miejscowością zakończyła się wędrówka tornada. Być może Płużnica też ucierpiała, ale też nie jestem pewien. Może chodziło Ci o Kotulin Skały? To bardzo malutka miejscowość, przed Błotnicą, tam również uderzyło Tornado i o tej wioseczce nikt słowem nie wspomniał.
Albo może chodzi Ci o Jaryszów-Kolonia? To nie Jaryszów a przysiółek, ale fakt tam również były zniszczone domy, ale czy bezpośrednio uderzyła tam trąba powietrzna to nie jestem pewien.

W domu zobaczę film, który podałeś, bo w pracy mam YouTuba zablokowanego heh.

Ps. Teraz oglądałem mapę. Płużnica Wielka, leży na wschód od Błotnicy, niedaleko Toszka. Tam na pewno nie dotarło tornado.

marecki
Sympatyk
Sympatyk

Postby marecki » Monday, 20 Jul 2009, 09:43

A tak trąba przeszła przez Jaryszów Kolonie , ale co do Płużnicy w NTO pisało że tam przeszła i są straty, ale nie chcę się kłócić :D
Mój You Tube -

Bartek
Dokumentalista
Dokumentalista

Postby Bartek » Monday, 20 Jul 2009, 09:49

Znalazłem nowy film z tornadem nagrany (chyba) z gminy Ujazd:
http://www.ujazd.pl/cms/php/strona.php3 ... men_szuk=0

To 2 screeny z tego filmiku:
Image Image

Oznaczałoby to, że potężne tornado wystąpiło jeszcze przed Zimną Wódką i ta mapka, którą wcześniej przygotowałem jest niedokładna.

a tu galeria kilkuset fotek z całego rejonu nad którym przeszło to tornado:
http://www.ujazd.pl/cms/php/strona.php3 ... men_szuk=0

blazej

Postby blazej » Monday, 20 Jul 2009, 09:59

No ciekawe zdjęcia. Ale widze, ze nawet na stronie gminnej są błędy :/ Zdjęcia ze Starego Ujazdu, to dokładnie zdjęcia z tzw. Kopaniny, o której wspomniałem wyżej. To taki przysiółek, a nie dokładnie Stary Ujazd. Widze także na zdjęciach, ze pierwsze, które jest w części Stary Ujazd to zdjęcie z Sieroniowic... :/

Oto dowód:

Jedno ze zdjęć, które umiescili w części Sieroniowice.
http://www.ujazd.pl/cms/php/pobierz.php ... id_dok=118

A to zdjęcie jest jako pierwsze w części Stary Ujazd.
http://www.ujazd.pl/cms/php/pobierz.php ... id_dok=118

Niezły byk.

No i jakby nie było to wszystkie poszkodowane miejscowości za wyjątkiem Błotnicy Strzeleckiej (gmina Strzelce Opolskie) to teren gminy Ujazd.
Tak czy siak, jest to straszna tragedia dla tych wszystkich ludzi...
Last edited by blazej on Monday, 20 Jul 2009, 10:07, edited 2 times in total.

marecki
Sympatyk
Sympatyk

Postby marecki » Monday, 20 Jul 2009, 10:01

Również znalazłem filmiki z Centawy 3-4km w północ od Błotnicy Strzeleckiej.

Mój You Tube -

suzi

Postby suzi » Monday, 20 Jul 2009, 14:31

Niesamowity ten film :!: :o .To tornado miało ogromną średnicę i jaki wiatr :shock: .Niesamowity widok.Podobny widziałem u mojego wujka który mieszka między Zimną Wódką a Strzelcami Opolskimi 15 sierpnia 2008.Widok był porażający ,a drzewa łamały się jedno za drugim :?
A tak dokładnie to widziałem tam trąbę powietrzną.W okolicach Koloni Jaryszów tam gdzie mieszka mój wujek.Pojechałem do niego na którkie wczasy.Przed burzą 15 sierpnia 2008 było gorąco.Na horyzoncie dało się ujrzeć czarne chmury.Zaczął wiać wiatr około 70-80 km/h . Zaczęło się błyskać.Widać było chmurę której nie potrafiłem wtedy jeszcze nazwać a teraz wiem że był to shelf cloud.Potem rozpętała się wichura z wiatrem około 110 km/h i ulewnym deszczem.Zza smug deszczu widać było chmurę stropową(wall cloud) ,która przechodziła nad pobliskimi polami.Drzewa które były w pobliżu powstającego tornada zaczęły łamać się jak zapałki.Było to około 300-400 metrów od domu mojego wujka.Potem zaczął padać grad i rozpętała się okropna burza.

ma-kin

Postby ma-kin » Wednesday, 22 Jul 2009, 22:57

Z ciekawości ostatnio przeglądałem internet wspominając zdarzenia z 15 sierpnia i trafiłem na bardzo ciekawy filmik.
Autor napisał że kręcił go ze Strzelec Opolskich chwile po tornadzie w Sieroniowicach.
Było by to całkiem sensowne bo na filmie słychać wyraźnie straże oraz widać nadciągający potężny front burzowy któremu towarzyszyły silne podmuchy wiatru.

Polecam bo filmik jest warty obejrzenia: http://www.youtube.com/watch?v=Py1tneUT8RA
Tornado, moja pasja... straszna lecz piękna... od 08.07.1999 gdy pierwsze takie przeżyłem...

Bartek
Dokumentalista
Dokumentalista

Postby Bartek » Thursday, 12 Nov 2009, 11:36

Ostatnio na stronach Estofexu pojawiła się praca dyplomowa jednego z członków ich ekipy, Helge Tuschy’ego. Praca nosi tytuł “Examination of severe thunderstorm outbreaks in Central Europe” i dostępna jest pod tym adresem:

http://www.estofex.org/files/tuschy_thesis.pdf

Z punktu widzenia tematu tego wątku ciekawy jest jeden z rozdziałów w/w pracy, poświęcony tornado outbreak z dn. 15.08.2008. Tuschy’emu udało się uzyskać od IMGW trochę obrazów radarowych:

Zwracam uwagę na środkowy obrazek w dolnym rzędzie (prędkość wiatru radialnego, VAD). Biały kwadrat obejmuje obszar na którym bezpośrednio obok siebie występują masy powietrza poruszające się do (kolor niebieski) i od radaru (pomarańczowy) w Ramży. To może wskazywać na obecność mezocyklonu dokładnie tam, gdzie pojawiło się tornado (rejon Strzelec Opolskich).

Wygląda na to, że informacje jakie sieć POLRAD dawała w ten dzień były więc trochę sprzeczne – produkt MESO służący bezpośrednio do wykrywania cyrkulacji cyklonicznej w komórkach burzowych nie wykrył mezocyklonu, ale o jego obecności można było się domyślać patrząc na powyższą grafikę.

Marcin20
Sympatyk
Sympatyk

Postby Marcin20 » Thursday, 12 Nov 2009, 22:29

Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
GG: 8744878

Postby Krzysztof_Ostrowski » Saturday, 9 Jan 2010, 12:39

Chciałbym zwrócić uwagę na jeden wyjątkowo istotny element. Pomijając bardzo sprzyjające profile wiatru w troposferze (prąd strumieniowy, uskoki wiatru, SRH) decydujące znaczenie miała duża wilgotność względna na trasie nawałnicy (a co za tym idzie niski poziom kondensacji). Właśnie ten czynnik przesądził o rozwoju tych potężnych trąb powietrznych. Popatrzmy na dane z poszczególnych miejscowości w godzinach bezpośrednio poprzedzających nadejście burzy. Po mieście i godzinie podana jest temperatura, a w nawiasie punkt rosy:

Częstochowa (15 UTC): 25,4 (20,4)
Katowice (15 UTC): 26,5 (20,8)
Tomaszów Mazowiecki (16 UTC): 24,1 (20,6)

Dane z Opola mam tylko z 12 UTC (więc nie są adekwatne). Dane z 15 UTC wskazują na trwający opad i burze. Najbardziej bliskie warunków, podczas których rozwijały się groźne tornada, są więc te z Częstochowy. Przy temperaturze osiągającej 25,4 stopnia, punkt rosy przekracza 20 stopni (daje to wilgotność 74 %). Tak więc SB LCL to nieco ponad 600 m. Nie mamy danych o wilgotności powyżej, więc nie możemy policzyć najważniejszego, a więc ML LCL. Jednak już tak niskie SB LCL ma swą wymowę. To są dopiero warunki na trąby powietrzne. Zwraca też uwagę bardzo duża wilgotność względna w Tomaszowie Mazowieckim. Wyjątkowo dużo pary wodnej zgromadziło się na dole jak na panującą temperaturę. Należy przyjrzeć się warunkom w jakich rozwinęły się trąby:

Widzimy, że do najdramatyczniejszych wydarzeń doszło w samym środku strefy frontowej przy temperaturach na 850 hPa w przedziale 16-18 stopni. To ułatwiło zaistnienie tej sytuacji i wysyp tornad. Gdyby burze rozwijały się w cieplejszych warunkach, to wówczas przy ziemi panowałyby wyższe temperatury i trudno by było o taki niski poziom kondensacji, a przy ochłodzeniu na dole (i wzroście wilgotności względnej) pojawiłyby się z kolei większe warstwy hamujące. Tak było 23 lipca 2009, gdy burze szalały przy temperaturach na 850 hPa rzędu 20 i więcej stopni. Wówczas przed ich nadejściem notowano 30 stopni (przy punkcie rosy 20 stopni), warunki niewątpliwie znacznie suchsze.
Pozdrawia Krzysiek ;)

Image
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Doppler
Dokumentalista
Dokumentalista

Postby Doppler » Monday, 1 Mar 2010, 21:37

Postanowiłem mimo pewnych wątpliwości umieścić link do opracowania IMGW dotyczacego 15 i16 sieprnia 2008. Troche są dziwne te słowa: "Stosowane w IMGW systemy obserwacyjno-pomiarowe (satelity, radary, detekcja wyładowań) nie dostarczają danych pozwalających na odpowiednio wczesne oszacowanie, czy obserwowana chmura burzowa (Cb) "wytworzy" trąbę powietrzną. Informacje z systemu satelitarnego i radarowego są dostępne w biurach prognoz dopiero w czasie 10-15 min po wykonaniu obserwacji. W przypadku trąby powietrznej informacja o jej wystąpieniu, jeśli zostałaby zarejestrowana przez system, dotrze do biura prognoz już po zakończeniu wystąpienia zjawiska. Ze względu na bardzo krótki czas trwania i skomplikowaną, nie w pełni rozpoznaną strukturę zjawiska trąby powietrznej, nie ma możliwości stwierdzenia na podstawie dostępnych w trybie operacyjnym danych faktu występowania trąby, a tym bardziej uprzedzenia o zbliżaniu się zagrożenia." http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/wiedz ... _2008.html O ile pamiętam to już 14 sierpnia Artur, Grzesiek i Darek przewidywali tornada nad Polska w dniu 15 sierpnia. Nie mieli dostępu do innych instrumentów niż te dostępne IMGW....

Bartosz_S
Sympatyk
Sympatyk
GG: 8606897

Postby Bartosz_S » Tuesday, 2 Mar 2010, 16:30

Cały czas zastanawiają mnie wartości CAPE. Wartości według modelu GFS dochodziły do 2000J/kg, radiosondaż ze Słowacji pokazał wartość 1030 J/kg, radiosondaż z Wrocławia pokazał wartość 0 J/kg, obydwa są z 12 UTC. Natomiast model COSMO wyświetla olbrzymie wartości grubo ponad 4000J/kg, a nawet blisko 5000J/kg.
Do tej pory nie mogę dojść jaka naprawdę wartość CAPE wystąpiła podczas występowania burz nad Polską. I zastanawia mnie radiosondaż z Wrocławia gdyż pokazuje zerową wartość. Bartek kilkanaście postów wcześniej poruszał ten radiosondaż z Wrocławia i przypuszczał że odczyt był już jak Wrocław był po chłodnej stronie frontu.
Stąd moje pytanie, jaka wartość wystąpiła w rzeczywistości.
Image

Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict

Postby Krzysztof_Ostrowski » Tuesday, 2 Mar 2010, 23:03

Pozdrawia Krzysiek ;)

Image

Szymon_Poręba
Sympatyk
Sympatyk

Postby Szymon_Poręba » Wednesday, 3 Mar 2010, 00:44

Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na to że radiosondaże zostały wykonane o 12 UTC czyli o godzinie 14. A jak wiemy najsilniejsze wydarzenia zaczęły się dużo później. Możliwe że wtedy wartości CAPE były jeszcze większe. Wydaje mi się że realne jest iż SBCAPE osiągnęło powyżej 3000, a nawet 3500 J/ kg.
W godzinach popołudniowych zdecydowanie zwiększył się gradient temperatury, dodatkowo napłynęło więcej wilgoci. Zapewne znacząco odbiło się to na wartościach CAPE.
Niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć jakie dokładnie wartości panowały w centrum wydarzeń. Ale nie trudno stwierdzić że były to ekstremalne wartości.
gg: 9917700

Pozdrawiam Szymon

Bartek
Dokumentalista
Dokumentalista

Postby Bartek » Sunday, 7 Mar 2010, 20:36

Dzięki kolegom z bourky.com dorzucam tu jeszcze animację odbiciowości z czeskich radarów, z całej doby 15.08.2008, z krokiem czasowym co 10 minut.

Doskonale widać na tej animacji rozwój dwóch fal nawałnic: pierwszą, która nad ranem przyniosła rekordowe gradobicie w rejonie Katowic, a potem drugą falę z tornadem z okolic Strzelec Opolskich.

Jacek_Orzechowski
Sympatyk
Sympatyk
GG: 16098844

Postby Jacek_Orzechowski » Monday, 31 May 2010, 09:52

Dzisiaj natknąłem się na ciekawy artykuł na temat budownictwa w Polsce i tornad: http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,78 ... _domy.html

zaciekawiony
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom

Re: Tornado - 15.08.2008 - rejon Strzelec Op./opolskie

Postby zaciekawiony » Wednesday, 29 Sep 2010, 16:10

A propos dyskusji o początkach tornada - lista zniszczeń na dzień 16 sierpnia na stronach MSWiA wymienia:
"- Stary Ujazd, przysiółek Kopanina - dwa zerwane dachy domów,
- Jaryszów, przysiółek Kolonia – zniszczenia w 1 gospodarstwie"
http://www.mswia.gov.pl/portal.php?serw ... rch=243095

Te dwie miejscowości tworzą z Zimną Wódką prawie prostokątny trójkąt.
- mój blog

Bartek
Dokumentalista
Dokumentalista

Postby Bartek » Wednesday, 8 Jun 2011, 12:40

Dotarłem do nowego nagrania tornada z okolic Strzelec Opolskich. To chyba ten film był wykorzystany przez BBC.
Autorami filmu są: Katarzyna i Wojciech Szebesczyk

Niesamowity film - tornado jakiego nie powstydziłyby się Oklahoma czy Kansas

Pawlo123
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Maniak XD
GG: 44528484

Postby Pawlo123 » Thursday, 22 Sep 2011, 18:12

Wojtek_Pilorz
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia

Postby Wojtek_Pilorz » Thursday, 22 Sep 2011, 22:22

To może i ja coś dodam od siebie w tym temacie. W pierwszą rocznicę tego wydarzenia wybrałem się na wycieczkę rowerową w rejon Strzelec Opolskich i sporo zniszczeń (głównie w drzewostanie) było nadal widocznych. Tutaj album:

https://picasaweb.google.com/wojtekpilo ... erpnia2008

https://picasaweb.google.com/wojtekpilo ... zescSlaska

Daję jeszcze filmik (głównie fotki z przytaczanych wyżej albumów); zwracam uwagę na początek filmiku, gdzie przedstawiam serię zdjęć prezentujących rozwój owej superkomórki:

zaciekawiony
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia

Postby zaciekawiony » Friday, 23 Sep 2011, 15:00

- mój blog

Jakub_K
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Delano

Postby Jakub_K » Tuesday, 31 Jan 2012, 22:04

Natknąłem się w sieci na dość ciekawe opracowanie. Z resztą sprawdźcie sami. Koleś ma serce, trzeba przyznać. Zamiast mówić trzeba działać, wyjść w teren. :)
http://lubiepogode.wordpress.com/2012/0 ... pnia-2008/

kiara
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Kiara
GG: 2435493

Postby kiara » Wednesday, 1 Feb 2012, 01:01

Wydaje mi się, że brakuje tutaj jeszcze jednego filmiku, który udało mi się odnaleźć a jest on istotny ze względu na fakt, iż jest to bodajże pierwsze tornado. Autor filmu napisał, że kierował się ze Strzelec Opolskich do Błotnicy Strzeleckiej drogą krajową nr 94, lekko w kierunku SE. Trąba powietrzna nadciągnęła z SW co widać na nagraniu, przecięła autostradę A4 następnie drogę nr 94 i podążyła dalej na NE.

'Dave Grohl is My God'

mazur

Postby mazur » Wednesday, 1 Feb 2012, 08:11

Podpis zawierał reklamę, która jest zakazana i jej niema. Następna próba umieszczenia reklamy zostanie ukarana banem.

Kapsel
Pseudonim: Kapsel

Postby Kapsel » Thursday, 9 Feb 2012, 12:18

Czy ta superkomórka zmyliła wszystkich i chciała dalej się zabawić tworząc nowe tornado? Według światków tak, lej tworzył się na zbiorniku aczkolwiek wraz z przejściem głównego leja zanikł. Czyli nie tylko nad Strzelcami Opolskimi ta komórka była potężna, także Blachownia doświadczyła jej potęgi.

Ps. Czy pozostawiona centralnie na środku zniszczeń wysepka o średnicy około 50 metrów może świadczyć o tym, że owe tornado się podzieliło?

Igor Laskowski
SkyPredict
SkyPredict

Postby Igor Laskowski » Thursday, 9 Feb 2012, 13:32

Hmmm jeśli było tak jak mówisz, to jest możliwe, że w tym przypadku wystąpiło tzw. multi-vortex tornado - czyli tornado składające się z kilku wirów należących do tej samej rotującej chmury stropowej. Oto przykłady:

Więcej informacji - http://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_vortex_tornado
Pozdrawiam, Igor ;)

e-mail: laskowski.igor@gmail.com

zaciekawiony
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia

Postby zaciekawiony » Friday, 20 Apr 2012, 22:43

Nie omieszkałem skrobnąć coś w tym temacie. To pewnie nic nowego, jak dla was.
http://curioza.blogspot.com/2012/04/tra ... -odc1.html
- mój blog

Pawlo123
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Maniak XD
GG: 44528484

Postby Pawlo123 » Sunday, 15 Jul 2012, 16:46

Na YouTube, chociaż zdecydowanie spóźniony... ale pojawił się... jeszcze jeden filmik z województwa opolskiego. http://www.youtube.com/watch?v=T6x9MreyKQs oto on, radzę oglądać :), bo lej jest naprawdę piękny.

Kamil Sekulski
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Enzo
GG: 6173675

Postby Kamil Sekulski » Wednesday, 3 Oct 2012, 19:21

W internecie pojawiło się bardzo dobre opracowanie dotyczące szkód w obszarach leśnych z 15.08.2008.

http://www.wnoz.us.edu.pl/download/wyda ... df#page=23
Pozdrawiam, Kamil Sekulski

Wojtek_Pilorz
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia

Postby Wojtek_Pilorz » Wednesday, 3 Oct 2012, 22:08

Kapsel
Pseudonim: Kapsel

Postby Kapsel » Sunday, 28 Jul 2013, 18:41

Odkopię nieco temat, bo byłem dziś pobiegać nieco po "lesie" w Blachowni i tak stwierdziłem, że nieco przyjrzę się tym wszystkim pozostałościom po tornadzie. Już wcześniej pisałem, że niektóre drzewa mają zdartą korę, ale zazwyczaj było to drzewo tylko leciutko jej pozbawione, aż tu dziś znalazłem kilka takich, które od połowy, po sam czubek są niemalże całkowicie ogołocone. Czyżby cały swój impet tornado z Kaliny wyhamowało w lesie nieopodal? Jeśli tak się stało, to ewidentnie w Kalinie był przypadek bardzo silnego tornada F3/T6, lub słabego F4/T7. Oczywiście mogę się mylić co do moich przypuszczeń, ale stwierdziłem, że skorzystać z okazji zawsze warto.

Dołączam zdjęcie :
Image

Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict

Postby Krzysztof_Ostrowski » Saturday, 12 Jul 2014, 21:14

Wiele już mówiło się na temat warunków w dniu 15.08.2008 i sporo poświęcono szacowaniu chwiejności. Przyjmowaliśmy, że wartości SBCAPE mogły osiągać 2000-3000 J/kg (bazując na pomiarach temperatury i wilgotności ze stacji synoptycznych), niektórzy podawali nawet wyższe wartości. Wiadomo, że tornada rozwijały się w świetnych warunkach termodynamicznych - przy temperaturach rzędu 25-27 stopni i temp. punktu rosy rzędu 20-21. Przeoczyłem wcześniej jeden być może bardzo znaczący pomiar z Raciborza - został on wykonany o godzinie 17 CEST w odległości około 30 km na południe od tej potężnej, tornadogennej superkomórki. Niewiele później przyniosła ona tornado w Zimnej Wódce (w odległości niecałych 40 km od Raciborza). Biorąc pod uwagę wiatr z kierunków południowych możliwe, że superkomórka "zasysała" dokładnie te powietrze:

Przy temperaturze 27,4 stopni, temp. punktu rosy osiągnęła tu nadzwyczaj wysoką wartość 22,6 stopni (!). To jest w ogóle jedna z kilku najwyższych wartości zanotowanych w Polsce w ostatniej dekadzie (rekordowa osiągnęła 23,2 stopni w Krakowie w 2011). Jeżeli dołożymy do tego warunki kinematyczne z Prostejova (sondaż wykonany 3 godziny wcześniej ok. 100 km. na południe od Raciborza) to mamy Oklahomę w najlepszym wydaniu:

SBCAPE osiąga ekstremalną wartość blisko 4300 J/kg (z czego 270 J/kg w dolnych 3 km!). Wartości kompozytowych parametrów: STP 5,3 SCP 11, EHI3 6,6 EHI1 3,6. Nie mam wątpliwości, że tak sprzyjające warunki na silne trąby powietrzne zdarzają się u nas niezwykle rzadko: średnio może raz na 20 lat.
Pozdrawia Krzysiek ;)

Image

krzycho80

Postby krzycho80 » Friday, 18 Jul 2014, 23:22

Witam. Jestem tutaj nowy. Nie wiem czy mój wpis wniesie coś nowego, czy to ciekawe w ogóle co napiszę :) . Dnia 15.082008 roku szedłem pielgrzymką na Górę św. Anny. Kiedy byliśmy w Zalesiu Śląskim, zaczęło mocno lać i zerwał się potężny wiatr, wcześniej z daleko ciągle grzmiało, ale tak dziwnie bo grzmot za grzmotem. Potem usłyszeliśmy, że blisko nas trąba przeszła. Co ciekawe, później widzieliśmy, że może dosłownie 20 - 30 minut wcześniej natknęlibyśmy się na nią.

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć. Pierwsze zdjęcie to według mnie miejsce kiedy w ogóle "ruszyła" Trąba. Na czerwono zaznaczyłem zagajnik, który został zniszczony i dalej domy , które było widać, że są bez dachów w Starym Ujeździe. Na żółto trasa naszej pielgrzymki. Myślę, że od tego miejsca uformowała się trąba, bo po dokładnym przyjrzeniu się okolicy, nie zauważyłem żadnych zniszczeń wcześniej(może się mylę). Reszta zdjęć to właśnie obraz zniszczeń pierwszego zagajnika (chociaż już nie jestem pewien), jednak wiem, że to w tym właśnie miejscu było.

https://imageshack.com/i/ewc3f517p

https://imageshack.com/i/ez05c7aej

https://imageshack.com/i/f0f2e0d6j

Return to “2006-2009”