Tornado - 15.08.2008 - rejon Strzelec Op./opolskie

Bartosz_S
Sympatyk
Sympatyk
GG: 8606897

Postby Bartosz_S » Sunday, 24 Aug 2008, 09:43

Najpiękniejszy shelf jaki widziałem.
Zniszczenia na autostradzie A4 są wręcz nietypowe, pierwszy raz widzę aby samochody unosiło w górę, ciekawe jakie przeżycia miał kierowca z czerwonego VW transportera ?
Bo z informacji od kierowców wynikało iż samochody podnosiło na kilka metrów, po czym opadały np. na barierki .
Przydałoby się zdjęcie z lotu ptaka w miejscu gdzie przeszło tornado na A4
Jednak z informacji które czytam wynika że trąba poczyniła większe szkody niż w Gorzkowicach/woj.łódzkie
Image

Bartek
Dokumentalista
Dokumentalista

Postby Bartek » Wednesday, 27 Aug 2008, 13:22

Znalazłem jeszcze trochę interesujących materiałów o tornadzie na Opolszczyźnie.

Krótkie filmiki z rejonu Strzelec Opolskich (nie publikowane dotychczas na YouTube):

(1)
(2)
(3)

Panoramy 360 stopni (może być potrzebna instalacja odpowiedniego plug-inu do przeglądarki)

Sieroniowice:

Balcarzowice:

Balcarzowice:

Galeria zdjęć ze zniszczonych miejscowości:

Image

Image

krzychu999
GG: 0

Postby krzychu999 » Thursday, 4 Sep 2008, 00:15

Znalazłem przypadkiem na youtube bardzo ciekawe nagranie tornada w Błotnicy Strzeleckiej. Ktoś miał szczęście w nieszczęściu znaleźć się bardzo blisko szalejącego tornada. Film jest krótki, ale robi wrażenie, jeśli ktoś tu już dał do niego link to sorki. http://www.youtube.com/watch?v=saApc-S2_k8

Michał_Lisiak
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Mikelis

Postby Michał_Lisiak » Saturday, 6 Sep 2008, 14:52

Na stronie internetowej IMGW znalazłem wczoraj artykuł o trąbach i burzach jakie przeszły nad Polską w dniach 15 i 16 sierpnia 2008.
Gorąco polecam, gdyż jest to bardzo dobrze napisane. Aby to znaleźc trzeba wejśc na stronę głowną Instytutu i kliknąc zakładkę "Wiedza dla wszystkich" i później "Interesujące zjawiska".
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict

Postby Artur_Surowiecki » Saturday, 6 Sep 2008, 16:43

Trochę przejrzałem internet i znalazłem kolejne filmiki (być może niektóre z nich zostały już w tym temacie wymienione):

Tornado przy autostradzie A4

Trąba powietrzna nad Zimną Wódką:

Kolejne nagrania z Zimnej Wódki:

Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur

Bartosz_S
Sympatyk
Sympatyk

Postby Bartosz_S » Tuesday, 9 Sep 2008, 15:35

Świetny film prezentujący trąbę powietrzną w Strzelcach Opolskich.
Najlepszy jak dotychczas: http://pl.youtube.com/watch?v=xF3zCZSLIxQ
Image

Szymon Walczakiewicz
SkyPredict
SkyPredict
Pseudonim: Equator
GG: 666327

Postby Szymon Walczakiewicz » Tuesday, 9 Sep 2008, 15:37

Pozdrawiam
Szymon

Image

e-mail: szymon.com@wp.pl

Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict

Postby Artur_Surowiecki » Wednesday, 17 Sep 2008, 23:46

Nie wiem, czy ten filmik był już zamieszczany w temacie, ale bardzo dobrze przedstawia rozmiar szkód spowodowanych przez tornado w Sieroniowicach :

Poniżej jeszcze jeden filmik - a w zasadzie pokaz zdjęć ze zniszczeniami w Sieroniowicach:

Pozdrawiam, Artur

Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict

Postby Artur_Surowiecki » Sunday, 28 Sep 2008, 16:36

Kolejny artykuł o tornadzie w rejonie Strzelec Opolskich z kolejnymi zdjęciami zniszczeń:

Na ich podstawie można na pewno powiedzieć, że trąba powietrzna osiągała kategorię T7 lub jej siła była na pograniczu T7 i T8. Jednak o F4/T8 nie można mówić z pewnością, a to dlatego, że drzewa, które są przedstawione na zdjęciach, nie są obdarte z kory przez latające przedmioty niesione przez trąbę powietrzną. Obdarcie drzew z kory jest jedną z cech charakterystycznych dla F4/T8 lub wyższych kategorii. Natomiast po F3/T7 kora drzew jest poważnie uszkodzona, często naderwana. Takie szkody na pniach drzew widać też na wielu fotkach z Balcarzowic, Sieroniowic i Błotnicy Strzeleckiej, gdzie trąba powietrzna spowodowała najgorsze zniszczenia. Będę szukać kolejnych artykułów i zdjęć. Być może na obdarte z kory pnie drzew jeszcze się natknę.

EDIT:
Poniżej zamieszczam galerię zdjęć lotniczych wykonanych kilka dni po tornadzie w rejonie Sieroniowic, Balcarzowic i Błotnicy Strzeleckiej:

Pozdrawiam, Artur

Dariusz_Wierzbicki
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Meteo

Postby Dariusz_Wierzbicki » Tuesday, 14 Oct 2008, 20:40

A więc mamy dowód że w rejonie Blachowni wystąpiły 2 tornada nie jedno, kolega Jakub dotarł do filmu na którym widzimy dokładnie 2 tworzące się tornada takie zjawisko nazywamy (Multivordextornado) wersję o tym że to były 2 nie jedno tornado potwierdzają także koledzy z europy po obejrzeniu materiału filmowego oraz po jego dogłębnej analizie .

Oto ten film: http://pl.youtube.com/watch?v=qUDcL1lSbXQ

Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict

Postby Grzegorz_Zawiślak » Tuesday, 14 Oct 2008, 21:12

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Doppler
Dokumentalista
Dokumentalista

Postby Doppler » Wednesday, 17 Dec 2008, 22:53

ma-kin

Postby ma-kin » Thursday, 25 Dec 2008, 21:04

Nie wiem jak wy ale ja po obejrzeniu tego filmu miałem wrażenie że to nadchodząca trąba powietrzna która zbliżała się do Blachownii, widać że trąba powietrzna przechodzi niedaleko, nie przez miejsce gdzie kamerowała to zdarzenie osoba ale obok.

Wstrzymałbym się z tym zdaniem więc że były dwa tornada ;)
Tornado, moja pasja... straszna lecz piękna... od 08.07.1999 gdy pierwsze takie przeżyłem...

Michał_Snk

Postby Michał_Snk » Wednesday, 14 Jan 2009, 03:03

Dziś odbyłem bardzo ciekawą rozmowę z naocznym świadkiem tych strasznych wydarzeń, mieszkańcem jednej z trzech najbardziej poszkodowanych wsi (nie życzy sobie podawania dokładnej nazwy).
Stwierdził, że dopiero niedawno otrząsnął się z szoku i jest w stanie mówić o tym, co się wtedy stało. Jego dom został poważnie zniszczony, szczęście w nieszczęściu, że ani on, ani jego rodzice nie odnieśli obrażeń (a, jak mówił, niewiele brakowało).
Otóż feralnego dnia wrócił do domu około 16. Mniej więcej o 17 wyszedł na dwór i ujrzał "nietypową chmurę, ciemnogranatową, o jasnej podstawie, która zdawała się dotykać ziemi". Zjawisku towarzyszyły błyskawice i grzmoty. Chmura dość szybko zmierzała w jego kierunku. Po jakimś czasie zobaczył wyraźny "czarny, gruby lej", który z minuty na minutę robił się coraz większy. W tym momencie ogarnęła go panika. Schodząc do piwnicy wraz z rodzicami, zdążył jeszcze zauważyć latające "jakieś 100 metrów" od niego "trudne do opisania przedmioty", a całej sytuacji towarzyszył ogromny huk. Jak twierdzi mój rozmówca, tego huku nie da się z niczym porównać, może jedynie z "eskadrą samolotów wojskowych, przelatujących tuż nad głową" ( ;) , mimo tragedii, chłopak na szczęście odzyskał równowagę psychiczną i nie zatracił talentu do błyskotliwych porównań, z czego zawsze słynął ;) ). Najgorsze nastąpiło już w piwnicy. Najpierw poczuł, że "nie bardzo jest czym oddychać", a następnie potężna siła uniosła go lekko w powietrze i cisnęła w ścianę. Tak samo tornado potraktowało jego rodziców. Dodatkowo ojciec chłopaka, już po przejściu żywiołu i nadejściu pomocy, zauważył, że w jego ręce tkwią jakieś ostre przedmioty. Jak się później okazało, były to igły drzewa (!!!), prawdopodobnie rosnącego w pobliżu domu świerka, który tornado całkowicie ogołociło.
Bilans strat - zmiecione praktycznie doszczętnie piętro murowanego domu (o dachu nie wspominając - nie udało się znaleźć nawet blachy), zrujnowany wolnostojący garaż, który spełnił swoje zadanie o tyle, że ochronił znajdujący się wewnątrz samochód (ucierpiała "jedynie" karoseria - od spadających cegieł), ogólny rozgardiasz w ogrodzie, który stał się "magazynem" najróżniejszych przedmiotów, począwszy od desek, na ubraniach kończąc. Nie jestem ekspertem, jeśli chodzi o elementy konstrukcyjne budynku, dlatego podam jedynie ogólne dane - dom około 25-letni, piętrowy, murowany, z nowym dachem (co przy F4/T8 chyba nie ma większego znaczenia).
Mój rozmówca twierdzi także, że obserwując tornado z pewnej odległości, wydawało mu się, że nie ma się czego obawiać, gdyż kierunek podążania żywiołu zdawał się być całkiem bezpieczny - początkowo tornado kierowało się nad pobliski las. Jednak nie zdawał sobie sprawy z potężnej średnicy leja, który dosięgnął i jego zabudowań.
Na marginesie dodał, że najbardziej poszkodowane wioski jeszcze długo nie podniosą się po tym wydarzeniu - pomoc materialna, chociaż nadeszła, nie zaspokoiła oczywiście wszystkich potrzeb. Na szczęście, oprócz państwa, pomagają również organizacje charytatywne oraz prywatni przedsiębiorcy.
I to by było na tyle. Oczywiście nie jestem w stanie dokładnie opisać mojej rozmowy z nim, ale wierzcie mi na słowo, że zrobiła ta opowieść na mnie spore wrażenie i chyba nie zdawałem sobie do końca sprawy, co się tam wtedy działo. Dzięki za uwagę.
:)

Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict

Postby Artur_Surowiecki » Thursday, 5 Feb 2009, 20:01

Szkoda mi parku w Błotnicy Strzeleckiej - przed tornadem musiał być piękny, zarośnięty buczyną i innymi drzewami. Niestety, ten park od 15 sierpnia nie istnieje. Kilka dni po tornadzie jego okolice wyglądały następująco:

Widać wyraźnie, że przez ten park (okolice parku) przeszło F3. Takich spustoszeń w buczynie F2 prawdopodobnie by nie uczyniło. Buki słyną bowiem z tego, iż ich drzewo jest twarde, a na dodatek dość elastyczne. Na obrazku widzimy, że część drzew została ścięta w ogóle przy ziemi, inne zostały ogołocone z gałęzi, na niektórych zostały pojedyncze gałązki. F2 może by część drzew połamało i ogołociło z drobnych gałęzi, ale nie w taki sposób, jak widać na powyższym obrazku - pnie byłyby złamane wyżej. Aby park się odbudował (tzn aby wyrosły tam takie drzewa jak stały przed tornadem), minie co najmniej 100 lat.
Poniżej jeszcze inna fotka - z już z częściowo posprzątanego parku:
Pozdrawiam, Artur

Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict

Postby Grzegorz_Zawiślak » Thursday, 5 Feb 2009, 20:44

Poszperałem jeszcze troszkę w sieci i znalazłem kilka dodatkowych zdjęć prezentujących szkody wyrządzone przez tornado w Balcarzowicach, a także Sieroniowicach.

http://1.bp.blogspot.com/_D1thFhZdtf4/S ... mage01.JPG

http://3.bp.blogspot.com/_D1thFhZdtf4/S ... mage03.JPG

http://img.interia.pl/wiadomosci/nimg/f ... 755563.jpg

http://cache.daylife.com/imageserve/017 ... x/340x.jpg
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl

Piotr_Djaków
Sympatyk
Sympatyk

Postby Piotr_Djaków » Saturday, 14 Feb 2009, 15:58

W końcu udało mi się uzyskać odpowiednie GRIBy GFSu z UCAR na dzień 20080815 - możliwe wiec było zaadaptowanie ich, jako warunków brzegowych, do modelu WRF. Jak pamiętamy, prognoza GFS z 15 sierpnia, 00UTC była kiepska - maksymalne wskaźniki występowały raczej w północno wschodniej Polsce, co wprowadziło w błąd nawet ESTOFEX, dopiero update prognozy z 06 UTC pozwolił na precyzyjniejszą prognozę.

Celem mojego testu było sprawdzenie, jak z tym problemem poradzi sobie WRF.
Prognoza: Domena bazowa - Europa środkowa na siatce 36km, Polska, jako nesting, na 12km

Część obliczeń na stronie
http://www.gfspl.rootnode.net/080815/
Last edited by Artur_Surowiecki on Saturday, 14 Feb 2009, 16:28, edited 1 time in total.
Reason: Brak polskich znaków diakrytycznych
Modele numeryczne GFS/WRF:
http://meteomodel.pl

Piotr_Djaków
Sympatyk
Sympatyk

Postby Piotr_Djaków » Saturday, 14 Feb 2009, 17:51

Nie ma sprawy. Testuje prognozy w zaleznosci od zastosowanej fizyki, jesli ktoras wyjdzie lepiej, zamieszcze.

Edit:

Dodatkowe mapy już są. W tej chwili liczy się koljny wariant ograniczony do Dolnego Śląska na siatce 9km. Wszystkie mapy Polski wykonane sa na siatce 12km, na mapach napisane jest 15km, nie chciało mi się zmieniać ;)

http://www.gfspl.rootnode.net/080815/index.html

Bartek
Dokumentalista
Dokumentalista

Postby Bartek » Sunday, 15 Feb 2009, 17:12

Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict

Postby Artur_Surowiecki » Sunday, 15 Feb 2009, 19:46

Ciekawa jest ta mapka SRH ( warstwa 0-3km AGL ?). Tam, gdzie pojawiły się najgwałtowniejsze zjawiska, WRF pokazuje SRH poniżej 100J/kg. Prognoza GFS, z tego co dobrze pamiętam, to mówiła o 250, a może nawet 300J/kg. Natomiast ekstremalnie duże wartości WRF wykazał na Pomorzu. Na szczęście nie było tam konwekcji, bo gdyby była, to mogło być wyjątkowo groźnie. GFS w prognozie 24 godziny przed uderzeniem nawałnic pokazywał, że duże wartości CAPE będą się pokrywać z dużymi wartościami SRH3, i to prawdopodobnie skłoniło ESTOFEX do wydania najwyższego stopnia zagrożenia. Ponadto istniała bardzo niebezpieczna granica między dość wysokim LCL a LCL bardzo sprzyjającym tornadom (ok 500 - 600m). Ta granica miała mniej więcej około 100km szerokości (wg. GFS) i przebiegała w pobliżu granicy strefy konwekcji, miejscami w nią wchodząc.

Odnośnie modelu COSMO - według mnie raczej na pewno jest to SBCAPE. Szkoda tylko, że nie jest to określone na tej prognozie - ale kierując się tym, że wartości SBCAPE są najwyższe, a wartości 0 - 180mb MLCAPE są najniższe, to można taki wniosek wysnuć, a ponadto jak wiemy - prognozy MLCAPE dawały dwa razy mniejsze wartości. Na stronie Lightning Wizard MLCAPE jest liczone dla z użyciem uśrednionego Mixing Ratio dla 0-1km AGL, natomiast na stronie Piotra - z warstwy 0 - 180mb (nie wiem, ale jest pewna niewielka różnica w wyliczeniach w tych modelach, gdyż już kilka razy widziałem, że na stronie Piotra jest podawana nieco niższa wartość MLCAPE niż na stronie Lightning Wizard). Niestety, nie zapisałem sobie dla porównania wtedy modeli Lightning Wizard, ale zdaje się, że gdzieś na forum można je jeszcze odnaleźć (przy najmniej w części).
Pozdrawiam, Artur

Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
GG: 8744878

Postby Krzysztof_Ostrowski » Sunday, 15 Feb 2009, 20:10

Ciekawe te mapki. Jeśli chodzi o CAPE to rzeczywiście zazwyczaj przy typowych sytuacjach pogodowych w ciągu dnia wartość najwyższą ma SBCAPE. Następnie wartości MLCAPE są zazwyczaj coraz niższe dla grubszych warstw. Np. MLCAPE (0-30 hPa) jest już dość bliskie SBCAPE. Na stronie można generować ładne wykresy i wybierać SBCAPE lub MLCAPE dla różnych warstw. Widać dobrze, jak maleje CAPE przy zwiększaniu grubości warstwy. Dla najbardziej ekstremalnych danych z Norman z Oklahomy przy SBCAPE rzędu ponad 6000 J/kg, MLCAPE (0-100 hPa) wyniósł 4800 J/kg. Oczywiście chodzi o ten mechanizm, o którym wspomniał Bartek. Jednak jak wiadomo dość często SBCAPE ma tendencję do zawyżania rzeczywistej energii konwekcji. MLCAPE uwzględnia mieszanie w warstie granicznej i jest bardziej obiektywne, ale może zdarzyć się, że będzie zaniżać rzeczywistą energię konwekcji. Ja osobiście najbardziej obstawiam przy MLCAPE (0-100 hPa), jako najbardziej obiektywnym (w USA tak jest zdefiniowane MLCAPE), ale to tylko moje zdanie.
Pozdrawia Krzysiek ;)

Image
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Piotr_Djaków
Sympatyk
Sympatyk

Postby Piotr_Djaków » Sunday, 15 Feb 2009, 22:13

Z tego, co zauwazylem najczesciej najwyzsze wartosci SRH (siegajace ponad 1000 m^2/s^2) wystepuja za frontem, tam gdzie nie ma juz znacznej konwekcji. W tym wypadku duze wartosci CAPE/MLCAPE wystarczyly, by przy SRH rzedu 100-200 m^2/s^2 EHI osiagnelo wartosci ponad 0,8, a wiec sprzyjajace wystapieniu tornad. W polnocnej Polsce mimo duzego SRH wartosci EHI byly niskie, wlasciwie zerowe.

Nalezy tez zauwazyc, ze pokazane przez was mapy to generalnie GFS z 06 a nawet 12 UTC - natomiast powyzsza mapa EHI pochodzi z WRF opartego na GFS z 00UTC - ta porognoza GFS byla generalnie kiepska. Przebieg z 06UTC wskazal lepiej polozenie najgrozniejszych zjawisk na nieco na wschod od Opola:

Ciekawa jest mapa cisnienia pokazujaca jakies malutkie centrum nizu:
http://www.gfspl.rootnode.net/080815/wr ... -slp11.png

Indeks Thompsona takze w zasadzie poprawnie pokazal miejce wystapienia najgrozniejszych zjawisk. Poprawie uleglo SRH:
http://www.gfspl.rootnode.net/080815/wr ... srh310.png

Pzdr

P.S.: No i jeszcze dla dociekliwych. Tak EHI jest niedoszacowane wzgledem podanych wartosci SRH i MLCAPE. Dla MLCAPE ponad 1500 J/kg i SRH3km > 300 m^2/s^2 EHI powinno wyniesc sporo ponad 3.

W rzeczywistosci lokalnie siegalo nawet 6, co wydalo mi sie sporo za duzo, ale zastosowalem potem wzor empiryczny wykreslania MLCAPE 0-100mb, zamiast MLCAPE 0-90mb, co znacznie zmniejszylo wartosci EHI. Prawdopodobnie w przyszlosci bede uzywal obu metod - byc moze pierwsza jest prawidlowa. Zreszta, jak skonczy mi sie liczyc model na najblizsze 3 dni, to ponownie przelicze prognoze i wrzuce EHI jako test3.
Last edited by Grzegorz_Zawiślak on Sunday, 15 Feb 2009, 22:28, edited 2 times in total.
Reason: Proszę wrzucać mniejsze obrazki

Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict

Postby Grzegorz_Zawiślak » Sunday, 15 Feb 2009, 22:45

Skoro zaczęliście dyskusje na temat czynników termodynamicznych i kinematycznych atmosfery, to pomimo, iż w podsumowaniach z 2008 roku kilka mapek zostało przeze mnie zamieszczonych, wklejam je raz jeszcze - dane z godz. 15:00 UTC oparte na modelu GFS:

Equilibrium Level Convective Cloud Top Temperature:

MSL Pressure, 500 hPa Height, Mixed-Layer CAPE (lowest 1000m parcel):

Thompson Index, Convective precipitation, 700 hPa Height:

Mixed-Layer CAPE over 0-3 km, Experimental Spout/Tornado index:

1-8 km Deep Layer Shear, ICAPE, ICIN:

Lifting Condensation Level, Level of Free Convection:

2000-4000 meter AGL Temperature Lapse Rate:

0-6 km Deep Layer Shear, 0-1 km Low Level Shear, Significant Tornado Parameter:

0-3 km Storm-Relative Helicity, Storm Motion, Supercell Composite Parameter (zwracam uwagę na SCP powyżej 4 nad województwami, gdzie szalały tornada, bowiem ten czynnik w dużej mierze przyczynił się do wystąpienia silnych superkomórek):

Dodam, że wszystkie powyższe mapy zostały zapisane po wieczornej aktualizacji Wizarda, czyli o godz. 20:30 CEST, dnia 15.08.2008.

Poniżej zamieszczam również prognozowany CAPE z godziny 00:00 UTC:

Z godz. 06:00 UTC:

Last edited by Grzegorz_Zawiślak on Saturday, 15 Nov 2014, 13:44, edited 3 times in total.
Reason: Podmiana obrazków.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

Piotr_Djaków
Sympatyk
Sympatyk

Postby Piotr_Djaków » Monday, 16 Feb 2009, 02:28

Jak widać dopiero o 6 i 12 UTC GFS prawidłowo pokazał, gdzie należy spodziewać się gwałtownych zjawisk. O ile prognozę z 6UTC można by jeszcze wykorzystać, o tyle prognoza z 12UTC pojawia się na serwerach dopiero około godziny 15:35 UTC - a wiec nie dało się tej prognozy sensownie wykorzystać. WRF trochę poprawił wyniki GFS z 00 UTC.

EDIT:
Zrobione i chyba tak zostawię. EHI znacznie większe, na sporym obszarze dawało możliwość wystąpienia trąb powietrznych, ale w okolicach Opola i Białegostoku przekroczyło 3. Białostoczanie maja szczęście, ze akurat wtedy burzy nie było ;)

http://www.gfspl.rootnode.net/080815/wrf_test3/
Last edited by Artur_Surowiecki on Monday, 16 Feb 2009, 02:35, edited 1 time in total.
Reason: Brak polskich znaków diakrytycznych + usunięcie posta pod postem

Bartek
Dokumentalista
Dokumentalista

Postby Bartek » Saturday, 21 Feb 2009, 18:44

Uzupełnię jeszcze dane meto przygotowane przez Piotra i Grześka o animację odbiciowości z okresu 15 sierpień godz. 8:50 - 16 sierpień godz.4:50 (czasy utc):

I jeszcze jedna rzecz: w jednym z moich poprzednich postów załączyłem takie zdjęcia shelf clouda z okolic Strzelec Opolskich:

http://images37.fotosik.pl/3/396d84e81a276704.jpg

http://images37.fotosik.pl/3/d739838eb61252d7.jpg

http://images41.fotosik.pl/3/0ec073b73f90225e.jpg

niedawno znalazłem filmik na YouTube na którym nagrany jest moment przechodzenia tej chmury nad Strzelcami Opolskimi. To jest link:

Bartek
Dokumentalista
Dokumentalista

Postby Bartek » Saturday, 21 Mar 2009, 19:38

Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict

Postby Artur_Surowiecki » Saturday, 21 Mar 2009, 19:52

Problem z detekcją mezocyklonów był... była to niestety wina uszkodzonego radaru w Ramży. Radar jednak wykrył jeden mezocyklon -- problem w tym, że kilkadziesiąt km na północny zachód od miejsca, w którym zeszło tornado. Uszkodzony radar w Ramży już od wielu miesięcy szwankował, pokazywał błędnie zbyt dużą odbiciowość opadów (początkowo sądziliśmy, że jest to wina zakłóceń spowodowanych przez niedalekie góry) więc się nie dziwię, że nie wykrył mezocyklonów. Obecnie od dłuższego czasu radar jest wyłączony... być może już w ogóle nie będzie używany i trzeba będzie czekać do instalacji nowego urządzenia. Niestety, inne radary były zdecydowanie za daleko, aby mogły wykryć mezocyklon związany z tornadem. Mówiąc krótko - mezocyklon był poza zasięgiem.
Pozdrawiam, Artur

Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
GG: 8744878

Postby Krzysztof_Ostrowski » Saturday, 21 Mar 2009, 20:45

Oczywiście, że był to MCS złożony z wielu komórek burzowych. Ale nie powinno być żadnej wątpliwości, że w ten układ konwekcyjny były wbudowane superkomórki. A chyba najbardziej intensywna z nich w południowej części tego układu burzowego. Tak silne tornada, jak te z 15 sierpnia 2008, zawsze są związane z działalnością mezocyklonu. O żadnych landspout nie może być mowy. Co do cyklicznej superkomórki, to otwarte pytanie, ale nie widzę dlaczego miałoby tak nie być. Rozmieszczenie trąb powietrznych, które wystąpiły tego dnia sugerują, że przynajmniej część z nich mogła wystąpić za sprawą tej samej komórki burzowej. Popieram więc tezę o cyklicznej superkomórce. Jeśli chodzi o mezozyklon i jego wykrywanie, to radary nie są w 100 procentach skuteczne. Tym bardziej odnosi się to do hook echo, które w wielu przypadkach (zwłaszcza większych dystansów od radarów) nie mają szansy być wychwycone. Co do tego ostatniego tu widać coś (granica śląskiego i opolskiego), co chyba można za hak uznać:

Pozdrawia Krzysiek ;)

Image
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

suzi

Postby suzi » Monday, 23 Mar 2009, 15:54

To tornado było bardzo mocne.Zrywało dachy,niszczyło ściany,rzucało samochodami i przewracało tiry.Siłę tornada oceniam na F4/T8.I jest to moje ostateczne zdanie.Interesuje mnie bardzo to że skala Tedy Fujity została wprowadzona przecież w Ameryce.A tam budowa domów jest słabsza i bardziej podatna na wiatr i tego typu zjawiska.W Polsce budowa domów jest solidniejsza i wytrzymalsza.Więc skala nie powinna u nas być zawyżana ?

Bartosz_S
Sympatyk
Sympatyk

Postby Bartosz_S » Monday, 23 Mar 2009, 17:41

Image

suzi

Postby suzi » Monday, 23 Mar 2009, 19:33

Mam zdjęcie które pochodzi z powiatu Kluczborskiego w województwie Opolskim.Chyba.

http://www.radio.opole.pl/galeria_pop.p ... d=9785.jpg

EDIT:
To raczej nie było to samo tornado co to które narodziło się w Zimnej Wódce.To może świadczyć o tym że mieliśmy do czynienia z cykliczną superkomórką.
Last edited by Artur_Surowiecki on Monday, 23 Mar 2009, 20:36, edited 1 time in total.
Reason: połączenie 2 za krótkich postów, napisanych w interwale 1 minuta.

Bartek
Dokumentalista
Dokumentalista

Postby Bartek » Friday, 27 Mar 2009, 21:52

suzi

Postby suzi » Saturday, 28 Mar 2009, 13:40

Ja również bym nie uwierzył.A gdyby ktoś mi powiedział że w 2008 takie będzie to bym go wyśmiał.A co do fotek to są niesamowite.Chyba każdy z nas chciałby zobaczyć takie cudeńko.Oto film ukazujący tą tragedię:

http://video2.v2.tvp.pl/2008/08/16/172780/film.asf

Zibi
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Zibi
GG: 4178395

Postby Zibi » Friday, 19 Jun 2009, 20:30

Przed chwilą w programie "Sekundy Grozy" (Discovery Channel) pokazywali film z przewróconego autobusu, dziwne bo uznali że tornado miało siłę F1, a przecież było silniejsze.

Bartek
Dokumentalista
Dokumentalista

Postby Bartek » Friday, 19 Jun 2009, 20:55

lukasz1
Sympatyk
Sympatyk

Postby lukasz1 » Friday, 19 Jun 2009, 21:47

Zepchnięty też, ale ta trąba powietrzna ten autobus wywróciła i ciągneła po szosie. Tak bynajmniej mówiono, w programie " Sekundy grozy " na Discovery Channel.
Pozdrawiam Łukasz
Image
GG 4141500
e-mail lukasz1_meteo@interia.pl

Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict

Postby Artur_Surowiecki » Friday, 19 Jun 2009, 22:03

Dobra panowie, przestańcie już tworzyć ten offtopic. Sprawa z autokarem jest faktycznie ciekawa, dzięki temu przypadkowi świat może się dowiedzieć, że tornada nie występują tylko w USA. Siła trąby, która zepchnęła ten autokar z drogi to F1 graniczące z F2, może słabe F2/T4. Ponieważ tornado te miało miejsce w gminie Mykanów, dalsze rozwody na temat czy było F1 czy F2 proszę prowadzić jednak w temacie:
viewtopic.php?f=169&t=1377
Pozdrawiam, Artur

blazej

Postby blazej » Tuesday, 14 Jul 2009, 21:35

Witam
jestem tu nowy, ale zainteresował mnie ten wątek i wasze zafascynowanie, jakże pięknym ale i tragicznym w skutkach zjawiskiem.

Jestem mieszkańcem wioski, o którą 15 sierpnia 2008 r. otarła się trąba powietrzna. Moi drodzy. Udało mi się zrobić sporo zdjęć zarówno chmur, które zapowiadały coś do tej pory niespotykanego w tej okolicy.

Dzień zaczął się upalnie, powietrze wręcz było strasznie "ciężkie" - było bardzo duszno. W tym dniu o ile pamiętam przeszły dwie burze, jednak jak to burze - były i minęły.

Od kilku lat sam również interesuje się powstawaniem i samymi tornadami, ale bardzo amatorsko. Tego dnia już w godzinach popołudniowych tworzyły się bardzo gigantyczne i wypiętrzające się chmury (cumulinimbus - mam nadzieje,że dobrze napisałem).

Jeśli chodzi o mój region, to najczęściej burze nadchodzą od zachodu. Teren (choć jeszcze nie górski) jest bardzo zróżnicowany i górzysty. Niedaleko wznosi się grzbiet Chełmy - Góra św. Anny (404 m. n.p.m.) I to wzniesienie (da się to zauważyć) często rozpędza chmury bardziej na południe lub na północ. Od wielu lat, ludzie którzy tutaj mieszkają twierdzili, że jeśli idzie burza od zachodu to przejdzie szybko - i jest w tym sporo prawdy. Jeśli natomiast nadciąga od południa i wschodu, to tutaj nad nami się zatrzyma, bo "zatrzyma" ją ten szczyt. Może to brzmi śmiesznie, ale żyje tu już ponad 20 lat i jest w tym sporo prawdy.

Po południu tego dnia, nadciągały dwa potężne fronty. Jeden z zachodu a drugi od wschodu. Jestem także fotografem, więc widząc to co zaczęło się dziać za oknem, postanowiłem się udać z aparatem na wzniesieni (taka dróżka bięgnąca na nasze tzw. górki - wysoko położone).

To co udało mi się tam sfotografować, przypominało superkomórkę (czy jakoś tak się to nazywa). Nim jednak udałem się tam na "górki" wykonałem parę zdjęć z okna domu. Nie myślałem wtedy o tornadzie, ale zjawisko było ciekawe. Wg mnie jest to chmura, z której "zrodziło się" tornado.

Mapy, które tutaj widziałem, pokazujące trasę tornada, nie są do końca prawdziwe. Trąba powietrzna zaczęła swoje wędrowanie już wiele kilometrów wcześniej. Jadąc droga wojewódzką nr 426 od strony Strzelec Opolskich do Kędzierzyna-Koźla (dz. Sławięcice), przez Zalesie Śląskie, obok drogi stoją drzewa, które są "poobkręcane" w bardzo wąskim pasie, zaledwie kilka metrów. Jeśli zatrzymamy się obok tych drzew i popatrzymy w stronę północną, to można zuaważyć początkową trasę tornada. Musiał to być bardzo mały lej, gdyż pas zniszczeń jest wąski. Czym dalej widać, większe zniszczenia drzew, ale dopiero dalej lej zniszczył małą wioseczkę (Kopanina), o której żadne media nic nie podały, następnie już z większą siłą trąba uderzyła w Zimną Wódkę, przeszła nad autostradą, następnie uderzyła w Sieroniowice, Balcarzowice, Kotulin Skały i Błotnicę Strzelecką.

Gdy byłem na tych "górkach" robiąc zdjęcia, zauwazyłem, że podstawa chmury jest bardzo ciemna, wręcz czarna. Pierwsze uderzenie chmury, było połączone z zimnym i wilgotnym powietrzem, gdy ta chmura przeszła, za nią toczyła się kolejna, ale już z bardzo ciepłym powietrzem.

Parę zdjęć:

Zdjęcie 1: Jest to chmura, z której powstał lej.
Link do zdjęcia: http://zalesieslaskie.pl/01.jpg

Zdjęcie 2: Chmury od strony wschodniej.
Link do zdjęcia: http://zalesieslaskie.pl/02.jpg

Zdjęcie 3: Zdjecie wykonane na "górkach".
Link do zdjęcia: http://zalesieslaskie.pl/03.jpg
Last edited by blazej on Monday, 20 Jul 2009, 09:29, edited 3 times in total.

Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict

Postby Artur_Surowiecki » Tuesday, 14 Jul 2009, 22:01

Bardzo ciekawy post (dużo wnoszący do dalszej dyskusji), jednak nie mam pojęcia o który autobus chodzi na tej autostradzie. Z tego co pamiętam, trąba powietrzna przewróciła autokar na DK1, chyba, że na autostradzie został przewrócony inny podobny pojazd.

Najważniejsze jednak jest wyjaśnienie odnośnie początków tornada. Jeśli tak było, jak napisane jest w powyższym poście, to bardzo ciekawa sprawa. Wiadomo nie od dawna, że media lecą tam gdzie najwięcej się dzieje, wydarzyła się największa katastrofa - toteż pominięcie kilku wsi, gdzie trąba była słabsza, jest całkiem możliwe.

Zdjęcia też są bardzo ciekawe. Na pierwszej fotce widać mocno rozbudowany wallcloud, z którego lada moment pojawi się tornado. Natomiast druga fotka to prawdopodobnie flanking line (linia flankująca) - linia rozbudowanych chmur Cumulus i mniej rozbudowanych chmur Cumulonimbus, tworzących się na tak zwanym chłodnym pseudofroncie burzy superkomórkowej.

Blazej, a może tak więcej fotek umieścisz w tym temacie :?:
Pozdrawiam, Artur

blazej

Postby blazej » Wednesday, 15 Jul 2009, 08:52

Hej

No mam jeszcze więcej zdjęć. Wczoraj już na szybko nie zdążyłem nic przygotować, ale chętnie coś pokaże. Dziś mam tez zabiegany dzień, bo wybieram się na ślub kolegi, jutro poprawiny, ale jeśli zdążę wieczorem to wrzucę jeszcze kilka zdjeć.

Co do autokaru na filmie

http://www.smog.pl/wideo/20129/polski_a ... ado_wideo/

To z tego co się orientuje to został on wywrócony na autostradzie A4, pomiędzy węzłami Olszowa i Nogowczyce. Tam Tornado przeszło nad autostrada. Nie słyszałem, aby w innym miejscu w Polsce trąba przeszła nad inna autostrada.

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8& ... urce=embed

Hmm ale teraz się zastanawiam i chyba jednak nie mam racji co do tego autokaru :? W większości opisów ludzi, którzy wrzucili ten film, pisze ze to na A4 heh :?

Pozdrawiam wszystkich.
Last edited by Grzegorz_Zawiślak on Wednesday, 15 Jul 2009, 09:41, edited 1 time in total.
Reason: Brak polskich znaków

Return to “2006-2009”