Page 1 of 1

Tornado - 16.08.2008 - gm. Sterdyń / mazowieckie

Posted: Friday, 17 Oct 2008, 18:35
by Artur_Surowiecki

Re: Tornado - 16.08.2008 - gm. Sterdyń / mazowieckie

Posted: Sunday, 5 Sep 2010, 12:29
by sterdyn
Witam :). Jak wskazuje mój nick jestem z tejże gminy. I chciałem tak dość krótko opisać ten przypadek.Mam pewna teorie na temat domniemanej trąby powietrznej otóż wg wystąpiły 2 trąby powietrzne:

Pierwsza pas zniszczeń: http://yfrog.com/9dssscvp

1. Pierwszy uszkodzony uszkodzony budynek gospodarczy,
2. Dość poważnie uszkodzone 2 gospodarstwa,
3. Połamane i powyginane dość mocno drzewa w lasku,
4. Gdzieś tu znajduje się dom obserwatora który mówił że widział trąbę.

Drugi pas zniszczeń: http://yfrog.com/euss2bop

1. Zerwany dach z domu i uszkodzone drzewa,
2. O ile dobrze pamiętam sporo uszkodzonych drzew i budynków,
3. Miejscowość w której też wystąpiły zniszczenia ale bardziej od wiatru prostoliniowego.

Miejscowość Matejki sporo uszkodzeń budynków drzew.
Miejscowość Seroczyn ta związana z artykułem w którym był świadek że widział trąbę.

No więc jest, że świadkowie widzieli trąby na jednym jak i na drugim pasie zniszczeń. Sam nie wiem co o tym sądzić. Więc kieruje się do was czy to możliwe że wystąpiły 2trąby? Sory za wszelkie błędy niedociągnięcia i rysunki w paincie :lol:, możecie kierować wszelkie pytania do mnie, jak będę znał to odp :P.

Re: Tornado - 16.08.2008 - gm. Sterdyń / mazowieckie

Posted: Sunday, 5 Sep 2010, 12:59
by Krzysztof_Ostrowski
Teoretycznie możliwe są dwa leje. Z tego co widzę, odległość między ścieżkami rośnie, ale jest nieduża (100-300 m). Mam więc na myśli zjawisko multiple vortex tornado, czyli obecność kilku wirów bardzo blisko siebie razem tworzące tornado, które wizualnie (z powodu odłamków i kurzu) może wyglądać na jeden, duży lej.

Re: Tornado - 16.08.2008 - gm. Sterdyń / mazowieckie

Posted: Thursday, 4 Nov 2010, 15:05
by zaciekawiony

Re: Tornado - 16.08.2008 - gm. Sterdyń / mazowieckie

Posted: Sunday, 19 Jun 2011, 20:46
by maciuleczek
Odnośnie gminy Nur i okolic z feralnego dnia 16 sierpnia 2008 mogę coś dodać od siebie. Mój kolega ma działkę w Murawskim Nadbużnym gdzieś pośrodku Nura a Ciechanowca. Był tam dzień po wichurze i porobił trochę fotek (jednak póki co ich nie mam, bo znikły mi wraz z likwidacją maila - odezwę się do niego może je jeszcze ma). Ja sam byłem tam bodajże 2 tygodnie później i to co zastałem na miejscu nie do końca wiem gdzie zaklasyfikować - czy do wiatru szkwałowego czy tornada (a może obu naraz?) kawałek dachu był skręcony spiralnie. Przed domem spadło szczęśliwie drzewo tak że tuż obok, a nie na sam domek. Za domkiem połamane kilkanaście drzew ale nie wszystkie. Także w okolicy było bardzo dużo miejsc, które miały połamane gdzieś między 10-40 % drzew jak zapałki w jednym kierunku. Jednak tuż za domkiem jakieś 20 metrów dalej były połamane wszystkie drzewa w wąskim pasie i dość krótkim na jakieś 100 metrów, później znowu połamane tylko część drzew. W tym głównym pasie zniszczeń drzewa były ułożone w kilka stron, ale głównie patrząc od Murawskiego w przód, i boku, w tył nie. Dodatkowo okoliczni mieszkańcy mówili o zawirowaniach. W stronę Ciechanowca podobny pas zniszczeń w drzewostanie od 10 do 40%. Im bliżej Nura tym mniej zniszczeń. W samym Nurze brak.

Moja diagnoza jest taka: Przez okolicę przeszła burza z bardzo silnym wiatrem szkwałowym, jednak tuż za domkiem mojego kolegi zszedł na krótko lejek. O lejku świadczy wygięta spiralnie część dachu i porozrzucane w różnych kierunkach drzewa. Dziwi tylko że drzewa nie były rozrzucone do tyłu co powinno mieć miejsce w tornadzie. Co o tym myślicie?