[Przypuszczenie] - 21.05.2009- Zielona Góra / lubuskie

Marcin20
Sympatyk
Sympatyk

Postby Marcin20 » Thursday, 21 May 2009, 20:28

Dołowanie przed chwilą ok. godziny 20:10. Przeszła na 99% trąba powietrzna.Została zauważona ona po przez kamerę internetową.Tornado zeszło najprawdopodobniej z superkomórki. Dodatkowo na webcamie był widoczny wyraźny ruch wirowy chmur.Zauważone były ,również kłęby kurzu pod lejem.

http://wstaw.org/images/free/2009/05/21 ... 6cbe1.jpeg
http://wstaw.org/images/free/2009/05/21 ... e5135.jpeg
http://wstaw.org/p/914a/

Bartosz_S
Sympatyk
Sympatyk
GG: 8606897

Tornado-21.05.2009-Zielona Góra/Lotnisko Aeroklubu

Postby Bartosz_S » Thursday, 21 May 2009, 20:37

Także to widziałem mogę potwierdzić, widziałem jak chmury wirują.
Zrobiłem printscreen:

Trwało to około 1:30 min, po czym zanikało, dotknęło ziemi,było wyraźnie widać.
Last edited by Bartosz_S on Thursday, 21 May 2009, 20:51, edited 2 times in total.
Image

meteoman
Sympatyk
Sympatyk
GG: 11562065

Tornado - 21.05.2009- Zielona Góra / Lotnisko Aeroklubu

Postby meteoman » Thursday, 21 May 2009, 20:44

Ja niestety na kamerce tego nie widziałem ale po fotce Bartosza_S mogę stwierdzić że to było na 100% tornado .Ewidentnie widać na nim że trąba zeszła z chmury i dotknęła ziemi .
Image Image

Łukasz_Bok
Sympatyk
Sympatyk

Postby Łukasz_Bok » Thursday, 21 May 2009, 20:46

Jak poinformowała PSP w Zielonej Górze na ten moment nie ma informacji o zniszczeniach .

Rafał_L
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Raflis
GG: 0

Postby Rafał_L » Thursday, 21 May 2009, 20:46

Ja również uważam, że to było tornado. Mamy charakterystyczny kształt leja, który sięgnął powierzchni gruntu. Ciekawe, jaką mogło osiągnąć siłę.
Pozdrawiam,
Rafał
email: rlisiak4@wp.pl

Windforce
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Windforce
GG: 1666701

Postby Windforce » Thursday, 21 May 2009, 21:02

Niewykluczone, że radary zarejestrowały hook echo w tym rejonie już 20 minut przed momentem pojawienia się domniemanej trąby wg Marcina_G:

PS.

A tu animacja z satelity, w okolicach tej pory widać było wręcz "wybuch" tej komórki:
Nie każdy może się znaleźć na szczycie. Moim szczęściem jest to, że stałem obok.

Andrut
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Andrut
GG: 8135057

Postby Andrut » Thursday, 21 May 2009, 21:26

"To się będę śmiał, gdy nie zdążą ze zniszczeniem świata przed jego końcem"

Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
GG: 8744878

Postby Krzysztof_Ostrowski » Thursday, 21 May 2009, 21:43

Rzeczywiście superkomórka była potężna. Oprócz niezbyt silnie zaznaczonego hook echo na zdjęciach radarowych widać było pojedyńczy, silny rdzeń opadowy, a cała chmura kierowała się w zupełnie inną stronę niż pozostałe komórki (right-mover). Właśnie duży rozmiar i ten odchylony w prawo ruch burzy rzucały się w oczy najbardziej. W tylnej części chmury na zdjęciach satelitarnych widoczny był overshooting top, to oczywiście lokalizacja mezocyklonu. Czekamy na potwierdzenie tej trąby powietrznej. Na zdjęciu oprócz leja (chyba?) widać obniżenie chmury, które można uznać za chmurą stropową, dalej widzimy wyraźne przejaśnienie. Takie przejaśnienie występujące w tylnej części superkomórki jest często obserwowane z trąbami powietrzymi i może być związane z RFD (prąd zstępujący w tylnej części burzy superkomórkowej).
Pozdrawia Krzysiek ;)

Image
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Windforce
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Windforce
GG: 1666701

Postby Windforce » Thursday, 21 May 2009, 21:56

Nie każdy może się znaleźć na szczycie. Moim szczęściem jest to, że stałem obok.

karol_pomarancza

Postby karol_pomarancza » Friday, 22 May 2009, 10:23

Pozwoliłem sobie GIFa złożyć z tychże zdjątek ale już po niewielkiej obróbce (zwiększenie kontrastu i zmniejszenie jasności), szkoda, że zdj dane przez Bartosza_S odstaję sporo na jakości od fotek Marcina_G bo było by dobre uzupełnienie do reszty ale animacja i tak ładnie się prezentuje.

Link do gifa:

Pozdrawiam.

Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict

Tornado [przyp.] - 21.05.2009- Zielona Góra / lubuskie

Postby Artur_Surowiecki » Friday, 22 May 2009, 11:24

Póki co zmieniam nazwę wątku z powodu na pewną niejasność tego zjawiska. Na naszych materiałach, które mamy, widać niby tę trąbę powietrzną... bo kształty, jakie uwidoczniła kamera na te zjawisko wskazują. Jednak... mogła to być nadzwyczaj intensywna smuga opadowa... choć ja takich smug chyba jeszcze nie widziałem.

Fakt jest jednak taki, że żadne media jeszcze nic nie napisały o szkodach po tej burzy bądź też jeszcze nie dotarłem do relacji mediów o tym zjawisku. Natomiast piszą, że w Zielonej Górze padał grad wielkości od 2 do nawet 5 cm.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur

sea
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Sea

Postby sea » Friday, 22 May 2009, 11:48

Dla mnie na zdjęciach wygląda to jak smuga opadowa (czyli uważam zebrany powyżej materiał jako kiepski dowód), ale skoro Łowcy widzieli to na żywo "w akcji", to pewnie faktycznie mogła być słaba trąba powietrzna albo tornado... Szkoda, że nie mamy zdjęć wyższej jakości. Tornado, czy nie, dziwnie to wygląda, ale sam widziałem kiedyś podobną smugę po burzy.

Może niech Darek napisze tutaj to, co chciał mi wczoraj na Skype powiedzieć, to może rozwieje to nasze wątpliwości.

karol_pomarancza

Postby karol_pomarancza » Friday, 22 May 2009, 12:03

Myślę, że dobrym rozwiązaniem w celu upewnienia się czy to było tornado czy nie było by zdobycie tego nagrania z tejże kamery. Prawdopodobnie przez jakiś okres wszystkie nagrania są przetrzymywane, więc kluczowym elementem byłby czas w jakim udało by się załatwić do niego dostęp. Może ktoś z Zielonej Góry by się tym bardziej zainteresował. Jeżeli to kamera przeznaczona do celów ochroniarskich to może być kłopot z dostępem ale zawsze warto spróbować, wsio zależy od chęci.
Taka moja propozycja.

Szymon_Poręba
Sympatyk
Sympatyk

Postby Szymon_Poręba » Friday, 22 May 2009, 13:19

Moim zdaniem to ewidentnie trąba powietrzna. Na smugę to nie wygląda bo smugi po lewej są pod całkiem innym kątem. Po za tym widać ewidentny ruch wirowy. Do tego przy podstawie chmury widać przez chwile obniżające się chmury, które też bardzo szybko wirowały. A co do braku szkód to podejrzewam że po prostu trąba pojawiła się nad terenami trawiastymi. Tam nie poczyniła żadnych szkód, możliwe że szybko wygasła.
A co do danych archiwalnych z kamery, to już wczoraj napisałem maila do tego aeroklubu w tej sprawie, nadal czekam na odpowiedź.
gg: 9917700

Pozdrawiam Szymon

Bartosz_S
Sympatyk
Sympatyk
GG: 8606897

Postby Bartosz_S » Friday, 22 May 2009, 14:46

Poprzednie moje zdjęcie było trochę niewyraźne, to powinno być lepsze.

Co do tego co widziałem na kamerach. Na początku zaciekawiło mnie że chmury bardzo wirują, następnie zauważyłem coś jak schodzący lejek, moje pierwsze myśli to smugi opadowe, lecz z biegiem czasu chmury nadal wirowały a lej coraz bardziej schodził ku ziemi, na początku myślałem że to będzie funnel i nie dotknie ziemi, lecz jednak po chwili zeszło do horyzontu i było widać wokół latający pył. W moim przypuszczeniu była to jednak trąba powietrzna, jeżeli do takowej doszło i nie słychać o zniszczeniach siła prawdopodobnie nie była zbyt silna, bądź teren wokół aeroklubu nie był terenem zabudowanym oraz bez drzew i lasów co można wywnioskować patrząc na kamerę.
Po około 1:30 zaczęło odrywać się powoli od ziemi po czym znikło przesuwając się w prawą stronę kamery.
Image

Łukasz_Wojtyła
Zbanowany
Zbanowany

Postby Łukasz_Wojtyła » Friday, 22 May 2009, 15:09

W chwili wystąpienia tego zjawiska byłem oddalony od tego miejsca jakieś 2 - 3 km, nie widziałem tego ale może winą była słaba widoczność spowodowana padającym gradem i deszczem. Straż Pożarna w moim mieście nie dostała żadnego sygnału o trąbie, kolega mieszkający w Przylepie też nic nie widział nie słyszał, z tego co się orientuje obraz z tej kamery jest częściowo na Przylep a dokładniej las między przylepem a czerwieńskiem ( mogę się mylić ) więc jeśli coś miało tam być to tylko w lesie, dlatego możliwe że nie było zgłoszen, dziś podjade do leśniczówki zapytam się może ktoś coś wie.

Pozdr.

Łukasz_Wojtyła
Zbanowany
Zbanowany

Postby Łukasz_Wojtyła » Saturday, 23 May 2009, 21:57

Fakty są następujące:

Przejechałem samochodem ponad 50 km w samym lesie, jechałem tam gdzie mniej więcej tornado mogło się pojawić, kierowałem się zdjęciem z kamery i satelitą, niestety ale nie znalazłem nic co by wskazywało na przejscie tornada, pytałem się ochroniarzy w pobliskich firmach czy cos widzieli w czwartek podczas tej burzy a także przypadkowych mieszkanców koło lasu, nikt nic nie wie i nie widział.. sam też nic nie widziałem w tym lesie prócz korzeni które o mało nie zniszczyły mi miski olejowej..

Możliwe że nie znalazłem tego miejsca, nie wszędzie prowadzą drogi po lesie... a jezdziłem po terenie gdzie nawet drogi nie było.. zostaje zostawić temat jako przypuszczenie i czekać.. może wyjdzie coś na swiatło dzienne..

Pozdr.

Marcin20
Sympatyk
Sympatyk

Postby Marcin20 » Saturday, 23 May 2009, 22:29

Łukasz_Wojtyła
Zbanowany
Zbanowany

Postby Łukasz_Wojtyła » Saturday, 23 May 2009, 23:38

W poniedziałek odwiedze aeroklub, postaram się coś załatwić, i napisze co i jak.

Piotr_Djaków
Sympatyk
Sympatyk

Postby Piotr_Djaków » Tuesday, 26 May 2009, 13:27

Coś wiadomo więcej na ten temat? Jako rodowity Zielonogórzanin jestem szczególnie zainteresowany...
Modele numeryczne GFS/WRF:
http://meteomodel.pl

sea
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Sea

Postby sea » Thursday, 9 Jul 2009, 19:21

Wybaczcie, że odświeżam, ale na amerykańskiej stronie edukacyjnej Skywarn znalazłem zdjęcie, które jest przykładem błędnej interpretacji zjawiska: http://spotterguides.us/advanced/advanc ... aftpic.jpg

Jest to bardzo podobne do dowodów powyżej. Zwłaszcza, że osobiście nadal nie przekonały mnie, nie widziałem żadnej rotacji. No i nie ma info o zniszczeniach, chyba że o czymś nie wiem/czegoś nie widziałem. Ale wszystkie argumenty typu "kłęby kurzu" można zbić powiedzeniem, że mógł być to słaby microburst, na zdjęciach i filmikach każdy widzi co chce. Więc to żaden dowód.

Dlaczego nie ma na filmiku dowodu na rotację? Bo ów struktura nie posiada żadnych stałych cech, które by się nie zmieniały, jest zbyt dynamiczna, by określić, czy faktycznie rotuje przy 2 klatkach na sekundę.

PS: http://spotterguides.us/advanced/advanc ... ftnado.jpg - a tu widać kurz i pył wywołany przez tornado?

Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict

Postby Artur_Surowiecki » Thursday, 9 Jul 2009, 20:31

Coś mi to wygląda faktycznie na pomyłkę. Gdyby to było tornado, wiadomo byłoby już o szkodach (coś w internecie by się znalazło), zwłaszcza, że pozorny lej wygląda na bardzo duży i raczej silny wir. Jednak wszystko wskazuje na złudzenie optyczne ... to nie był żaden lej tornada, tylko gęsta smuga opadowa. Prawdopodobnie w smudze występował nawalny deszcz z drobnym gradem. A że akurat chmura, która przyniosła owo zjawisko, dość szybko się przemieszczała, to ta smuga również. Pamiętajmy też o tym, że obraz był z kamery. Układ optyczny kamerki mógł zniekształcić prawdziwy obraz i oto takie cudo ukazało nam się przed oczami. Sebastian dobrze zauważył, że dyskusja w tym wątku prawdopodobnie w ogóle nie dotyczy tornada, tylko źle zinterpretowanego obrazu przedstawiającego smugę opadową. Odnośnie tego, co się unosi przy smudze tuż nad ziemią... cóż, gwałtowne opady deszczu i grad często pociągają za sobą zjawisko microburst. Wszystko przez prądy zstępujące, które są powodowane przez gwałtowny opad w burzy. Wiatr, który te prądy zstępujące powodują przy ziemi często ponosi kurz, pył, jakieś drobne i lekkie przedmioty. Przykład takiego microbursta miałem ostatnio okazję oglądać w Warszawie, kiedy to po kilkunastu minutach nawalnych opadów deszczu połączonego z gradem zerwał się silny wiatr (do ok. 70km/h). A burza wcale nie wyglądała na taką, która miałaby spowodować wichurę. Czasami wiatr pojawia się już w chwili dotarcia gwałtownego opadu do powierzchni ziemi.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur

Return to “2006-2009”