[Tornado] - 09.06.2009 - Bełchatów/łódzkie

Bartosz_S
Sympatyk
Sympatyk
GG: 8606897

Postby Bartosz_S » Tuesday, 9 Jun 2009, 21:21

O godzinie 19.58 wyszedłem na dwór obserwować wall cloud, po mojej prawej stronie zauważyłem wirujące szybko wokół chmury, aż po chwili ujżałem funnel'a. Miał kształt zwiniętej glisty i z wyglądu był gładki jak stół. Trwało to przez 5 sekund. Widzieli to także członkowie rodziny którzy w tym czasie patrzeli przez okno i potwierdzili to samo co ja widziałem będąc na dworze.
Niestety zdjęć brak, ponieważ za szybko znikło.
Image

piotrek89
GG: 0

Funnel Cloud [przyp.] - 09.06.2009 - Bełchatów/łódzkie

Postby piotrek89 » Tuesday, 9 Jun 2009, 21:40

Baa ja powiem więcej, mam foty trąby powietrznej, która wystąpiła w lasach na zach. od os. dolnośląskiego.
Piękny lej który dotknął ziemi, ale tuż przed miastem lej się schował, lecz ruch wirowy nadal istniał w chmurze, przez całą szerokość miasta chmura wirowała i ponownie za miastem (strefa mniej zabudowana) (łąki, lasy, pojedyncze domki), w stronę borowej góry pojawił się, lecz już sam komin(FC). Lecz dosyć szybko się schował..

Mezocyklon wbudowany był w przepiękną wystrzępioną linie szkwałową, której też mam zdjęcia, lecz na kumpla aparacie z telefonu. Ogólnie wszystkie foty niestety robione telefonem komórkowym, ale trąbę rewelacyjnie widać.

Rewelacja, pierwszy raz w życiu coś takiego widziałem
Foty wrzucę jutro. Ale śmiało można przeprawić temat na trąbę powietrzną.
Wiem co widziałem solidny wirujący lej który dotykał ziemi i robił czystkę.

Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict

Postby Grzegorz_Zawiślak » Tuesday, 9 Jun 2009, 21:52

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Jakub_Piotrowski
Sympatyk
Sympatyk

Postby Jakub_Piotrowski » Tuesday, 9 Jun 2009, 21:54

ehh....Szkoda że nie masz zdjęc. Nie to żebym Ci nie wierzył ale tak to my nic nie ustalimy, przecież nawet w niektórych przypadkach nawet jak są zdjęcia to są wątpliwości czy to był funnel.

gg:10994019

Doppler
Dokumentalista
Dokumentalista

Postby Doppler » Tuesday, 9 Jun 2009, 22:24

Bartosz_S
Sympatyk
Sympatyk

Postby Bartosz_S » Wednesday, 10 Jun 2009, 07:46

Wszystko działo się o godzinie 19.58 (mówię o funnelu), to było coś takiego jak to : http://www.tvn24.pl/2155574,28385,0,0,1,wideo.html

Piotrek89 czy mówisz o przypadku który miał miejsce w okolicach bloku 310 i pobliżu ?
Widziałem coś dziwnego, ale czy to trąba ?
Na zdjęciu nie widać niestety smugi pod tym, ale w rzeczywistości było coś widać. Chyba że mówisz o czymś innym czego nie widziałem przez drzewa.

I mógłbyś podać dokładną lokalizację, gdzie to widziałeś, mówisz o lesie przy os.Przytorze ?
Poszedł bym poszukać czy są jakieś połamane drzewa/gałęzie.

Zdjęcie radarowe:
Image

piotrek89

Postby piotrek89 » Wednesday, 10 Jun 2009, 11:53

Zdjęć jeszcze nie mam na kompie ale wrzucę dziś (koło 17).
zdjęcia wykonane są kolegi aparatem komórkowy jak wspomniałem we wcześniejszym poście.

postaram się teraz wszystko nieco lepiej opisać.
Po godzinie 19:20 wyszedłem do kolegi po to żeby wyszedł i pojechał że mną na 11 piętro wieżowca, gdyż idzie na nas 'jakaś' burza i może będzie na czym zawiesić oko.
Za nim się zebrał i ogarnął trochę czasu minęło, ale w końcu ruszyliśmy windą do góry..
Na wstępie dodam iż z owego bloku widać wszystko dokoła bardzo dobrze.
Otwieramy okna i oooo to jest to naszym oczom ukazała się piękna linia szkwałowa która że tak powiem mocno była wystrzępiona u dołu, a na północy horyzontu nad lasami (już poza miastem dobrych parę km.) shelf tymi wystrzępionymi końcówkami wręcz dotykał wierzchołków drzew.(foto jest)
Zafascynowani tym wszystkim szybko rzuciliśmy hasło ciekawe jak to wszystko wygląda z drugiej strony bloku/okna - to biegniemy..
Po dotarciu - od razu naszą uwagę przykuł JUŻ DOBRZE UFORMOWANY LEJ któremu brakowało dosłownie kawałeczka wręcz tych przysłowiowych paru metrów do ziemi raz się unosił, raz zniżał aż w pewnym momencie na dobrych parę sekund tuż właśnie przed miastem (os. dolnośląskim, tereny leśne) wyraźnie dotknął ziemi! wszystko na tych parę chwil w obrębie leja przy ziemi zrobiło się szare(trudno mi to nazwać).
Lecz to co piękne nie trwa wiecznie i po chwili lej ponownie lekko unosił się i już po przebyciu pewnego dystansu kompletnie w jednej wręcz sekundzie rozpadł z powodu dotarcia nad strefę solidnie już zabudowaną (czyli bloki, wieżowce itp.- osiedle Dolnośląskie jest największym bełchatowskim osiedlem)
Z mojego punktu widzenia blok 5 na osiedlu POW wyglądało to iż ten cały lej był w linii prostej wręcz na wprost bloku 101(oś dolnośląskie) nad lasami jeszcze przed miastem.
Osobiście twierdzę a wręcz jestem przekonany iż trąba sobie szła już dobry kawałek nad tymi lasami na wprost tego że osiedla tyle że Ja z kolegom ją zauważyliśmy dopiero tuż przed miastem, pozostaje mi jedynie żałować iż nie znalazłem się w odpowiednim miejscu te 5 czy 10 min. wcześniej.

Dodam iż w samym mieście prawie że nic nie padało pod czas przechodzenia tej że komórki a około 2km. na północ od tej wirującej strefy dosłownie było mocne pier. wręcz było widać jak ten prąd zstępujący uderza z impetem w obrzeża miasta oraz okoliczne wioski ( osiedle olsztyńskie, wioski takie jak myszaki, niedyszyna, zawady, dobrzelów) później prze ogromna ściana deszczu oraz prawdopodobnie gradu runęła niesamowity widok oraz wrażenie - nad głową wirująca chmura pojawiający się i znikający FC a ok. 2/3 km. dalej (północ) szarość ciemność wręcz od b.silnego opadu połączonego z solidnym zapewne wiatrem pochodzącym od linii szkwałowej, do tego same wyładowania doziemne co jakby potwierdzało moją tezę iż nad głową/nad miastem znajdował się mezocyklon który przez całą szerokość miasta wirował i rodził FC które pojawiało się i chowało i ponownie pojawiało..
żeby ponownie poza miastem (wsch.) w kierunku miejscowości Dobienic ponownie ładnie się uformować (FC), w tym momencie byłem pewny iż ponownie zejdzie trąba powietrzną lecz na tym FC się dosyć szybko skończyło funnel się schował i wszystko powędrowało dalej na wschód czyli stronę Piotrkowa.

Pod czas przechodzenia tej że komórki zaobserwowałem również też coś bardzo ciekawego co postaram się opis.
Miało to miejsce nad wioskami/lasem które znajdują się Przed Elektrownią Bełchatów na wysokości dobrych paru metrów nad ziemią i aż do ziemi, z dużą szybkością nasuwała się trudno to nazwać oraz określić taka dosyć wielka szeroka szarość wystrzępiona(jakby ściana powietrza prądu silnego zstępującego) na pierwszy rzut oka gdy to zobaczyłem mówię downburst ale czy to, to - to nie wiem
Zaznaczam iż na bank nie była to smuga opadowa wydaje mi się iż przeszło to nad miejscowością taką jak Kurnos i dalej kierując się na wschód/południowy wschód.
Image
http://img200.imageshack.us/i/trbae.jpg/
Zdjęcia wszystkie jakie zrobił kumpel jak pisałem na samym początku wrzucę jak tylko będę mieć je na kompie postaram się jak najszybciej.

Edit.
Obserwując ta całą trąbę szczerze mówiąc liczyłem na Bartka że to złapie bo było to bardzo blisko jego zamieszkania no ale niestety.
Sądzę/mam nadzieje iż inni mieszkańcy miasta przynajmniej osiedla dolnośląskiego również uchwycili to zjawisko, i na dniach będą ciekawe foty.
Last edited by piotrek89 on Tuesday, 16 Jun 2009, 13:18, edited 1 time in total.

Bartosz_S
Sympatyk
Sympatyk

Postby Bartosz_S » Wednesday, 10 Jun 2009, 13:30

Piotrek, niestety miejsce w którym mieszkam, z okna widzę nie wiele, drzewa zasłaniają widok, dlatego wyszedłem na dwór podziwiać wall cloud. A okolice lasów na ul.Lipowej nie widziałem zbyt dobrze także przez rosnące drzewa. Może gdybym poszedł na pole przy ulicy Ludwikowskiej widziałbym bardzo dobrze, ale skąd miałem wiedzieć że właśnie tam zejdzie prawdopodobna trąba, mówi się trudno. Zdziwiło mnie także to że w tym czasie gdy przechodził wall, było dużo ruchów wirowych na niebie i wg.mnie nie obeszło się na jednym FC.
Miejsce na niebie w którym zauważyłem FC, na początku były właśnie ruchy wirowe i po chwili zeszedł funnel.
Fajnie że umieściłeś mapkę, na dniach jak się zrobi w miarę pogodnie pojadę rowerem w tamte rejony rozeznać się co i jak.
Ja umieszczę mapkę, jak to wyglądało z mojej perspektywy: + legenda

Postaram się dowiedzieć czy Straż pożarna w Bełchatowie wyjeżdżała na interwencje w sprawie domniemanych połamanych drzew itp.
Image

piotrek89

Postby piotrek89 » Wednesday, 10 Jun 2009, 16:07

Czas na foty, niestety jako że wykonywane kiepskiej jakości aparatem jakoś fot pozostawia wiele do życzenia lecz trąbę widać ładnie i wyraźnie.

http://www.speedyshare.com/502834241.html

Image
http://img269.imageshack.us/img269/5823/tojesttoo.jpg
Po wykonaniu tej foty, chwilę później lej dotknął ziemi.

Paweł_Cholewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Pablo
GG: 8739674

Tornado - 09.06.2009 - Bełchatów/łódzkie

Postby Paweł_Cholewa » Wednesday, 10 Jun 2009, 16:14

To wygląda na tornado panowie, szkoda że takie małe zdjęcia masz, nie masz większych :?: Temat zostaje zmieniony na tornado.
Pozdrawiam - StormHunter
Image
E-mail: pawciokrk89@gmail.com

Piotr_Djaków
Sympatyk
Sympatyk

Postby Piotr_Djaków » Wednesday, 10 Jun 2009, 16:43

Powinien miec, nawet zwykla VGA daje 640x480.

Pzdr
Modele numeryczne GFS/WRF:
http://meteomodel.pl

piotrek89

Postby piotrek89 » Wednesday, 10 Jun 2009, 16:44

Niestety nie, taka kiepska rozdzielczość owego telefonu ale zdecydowanie lepsze takie niż żadne...

Być może na dniach pojawią się foty od innych mieszkańców miasta, lub może jakiś filmik...
Owe tornado kierowało się prosto na osiedle bloków/wieżowców sądzę osobiście, iż gdyby na swej drodze miałoby osiedle domów jednorodzinnych, mogłoby być naprawdę kiepsko.

Tak to niestety/na szczęście lej przed osiedlem się schował...
Dodam jeszcze raz iż mezocyklon znajdował się praktycznie nad całym miastem, gdyż ruch wirowy oraz wyłaniający się FC był obserwowany w różnych częściach miasta u Bartosza oraz u mnie, bardziej nad centrum miasta.
Niestety foty takie, a nie lepsze tak wielka szkoda i również mnie to cholernie boli, lecz nie byłem kompletnie przygotowany na taki rozwój sytuacji, baa tak ciekawej a zarazem niebezpiecznej sytuacji.
Osobiście dodam iż to najciekawsza burza jaka była w moim mniemaniu nad Bełchatowem to ciężko opisać zbyt dużo się działo w jednej chwili.
Dodam jeszcze jedno iż mieszkańcy miasta jak niby nigdy nic spacerowali sobie między blokami, chodzili do sklepu, spacerowali z psami a nad ich głowami odbywał się prawdziwy spektakl o którym (nie mieli pojęcia) marzy tu tak wielu łowców. Mianowicie w różnych częściach miasta ten ruch wirowy był taki ewidentny i co chwile pojawiający się FC, który się chował by za chwilę nad innym osiedlem znów się pojawić...baa gdy tu sobie spacerowali na osiedlu spokojnie ludzie to te 2/3 km. dalej na północ od mojego osiedla odbywało się prawdziwe bombardowanie. W sumie opisałem wszystko wyżej, nie ma co pisać parę razy tego samego.

Byle do następnej takiej burzy :mrgreen: Będę przygotowany :!:

Edit.
Dodam jeszcze żeby nie było iż nie jestem takim kompletnym lejkiem, w końcu prawie rok siedzę na forum i w znacznym stopniu wyedukowany w tej kwestii już jestem.
Last edited by Paweł_Cholewa on Wednesday, 10 Jun 2009, 16:53, edited 1 time in total.
Reason: Proszę pamietać o dużych literach, dostałeś upomnienie!

Bartosz_S
Sympatyk
Sympatyk

Postby Bartosz_S » Wednesday, 10 Jun 2009, 17:03

Ewidentnie widać lej, gratulacje, trochę żałuje że nie udało mi się go zobaczyć, ale chociaż na poprawę humoru widziałem FC. Chyba kiedyś wytnę te drzewa przed blokiem :x
Ile mniej więcej to trwało ? I czy to zeszło od razu po tym jak był shelf, czy dopiero po jakimś czasie gdy już shelf opuszczał miasto ?
Image

Piotr_Djaków
Sympatyk
Sympatyk

Postby Piotr_Djaków » Wednesday, 10 Jun 2009, 17:38

Modele numeryczne GFS/WRF:
http://meteomodel.pl

piotrek89

Postby piotrek89 » Wednesday, 10 Jun 2009, 17:49

Bartosz_S
Sympatyk
Sympatyk

Postby Bartosz_S » Friday, 12 Jun 2009, 07:22

Pojawił się filmik na YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=rwmevh2jDTQ
Image

Bartosz_S
Sympatyk
Sympatyk

Postby Bartosz_S » Monday, 15 Jun 2009, 21:19

Dostałem odpowiedź od Komendy Straży Pożarnej w Bełchatowie:

Odpowiadając na Twoje pytanie informujemy, iż w interesujacym Cię czasie KP
PSP w Bełchatowie odnotowała jedno zgłoszenie do usuniecia powalonych gałęzi
na drodze na skutek duzych porywów witrów. Zgłoszenie to miało miejsce 9
czerwca 2009 roku około godz. 20.00. w miejscowości Nowy Janów, gm. Kluki.
Z poważaniem st. kpt. Wojciech Maciejewski.

Okazało się, że w miejscu którym była widoczna trąba nie odnotowano zniszczeń, lecz w gmnie Kluki, Nowy Janów. Nasuwa się teoria że we wsi Nowy Janów (10km od Bełchatowa) także mogła mieć miejsce kilku sekundowa trąba bądź downburst. Będę chciał dociekliwie się dowiedzieć co tam się stało, zapewne udam się w najbliższym czasie w to miejsce, obejrzeć ewentualne szkody typu powalone drzewa itp. Coraz więcej zagadnień w tym temacie :roll:
Image

piotrek89

Postby piotrek89 » Tuesday, 16 Jun 2009, 13:17

Bartosz_S
Sympatyk
Sympatyk

Postby Bartosz_S » Thursday, 18 Jun 2009, 17:56

Byłem dzisiaj w lesie, mniej więcej w tym miejscu które wskazał Piotrek na mapce. Obręb lasu który obejrzałem około 2,5 - 3 km. Nie znalazłem nic co by wzbudzało podejrzenia prócz kilku (było około 10) powalonych drzew na sporym wzniesieniu lasu, nie wiem czy te drzewa ucierpiały na skutek owej trąby czy też innego (podmuch wiatru, nawałnica) w poprzednim czasie. Drzewa wyglądają na dość świeże, rzeczywiście jakby były powalone 9.06.
W następnym tygodniu postaram się obejrzeć las w obrębie do 6-8km w miejscu którym prawdopodobnie się pojawiła.
Zdjęcia drzew umieszczę niebawem.
Obecnie czekam na e-mail z odpowiedzią od nadleśnictwa w Bełchatowie.
Image

piotrek89

Postby piotrek89 » Saturday, 20 Jun 2009, 20:08

Last edited by piotrek89 on Sunday, 21 Jun 2009, 13:03, edited 1 time in total.

champion
Sympatyk
Sympatyk

Postby champion » Saturday, 20 Jun 2009, 20:51

Na tych zdjęciach większość drzew które "leżą" są już uschnięte co znaczy że są złamane od dawna.Te które mają jeszcze liście są zbyt małe żeby mógł je uszkodzić wiatr.Na miejscu nie byłem więc nie wiem jak to wygląda na żywo ale jak dla mnie to na tych zdjęciach z lasu nic szczególnego nie widać... Ale to tylko moje zdanie ;)

piotrek89

Postby piotrek89 » Saturday, 20 Jun 2009, 21:42

Doppler
Dokumentalista
Dokumentalista

Postby Doppler » Tuesday, 23 Jun 2009, 01:03

piotrek89 zafundowałeś nam fajne fotki które równie dobrze mogą pochodzić z robienia przecinki. Oczywiście nie znaczy to, że tornada nie było tylko argumenty w postaci tych zdjęć nic nie mówią. Na kilku z nich widać ewidentnie ścięte gałęzie, niektóre igły zdarzyły już nawet przysuszyć się na brązowo... Wątpie by służby leśne były tak szybkie w usuwaniu szkód powstałych po tornadzie zwłaszcza, że pewnie nawet go nie odnotowały... Po prostu albo nie trafiłeś w odpowiednie miejsce albo zniszczenie okazały się bardzo małe i przez to niedostrzegalne bez długotrwałego i dokładnego spenetrowania lasu.

Return to “2006-2009”