[Przypuszczenie] - 10.06.2009 - Alwernia / małopolskie

Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict

[Przypuszczenie] - 10.06.2009 - Alwernia / małopolskie

Postby Grzegorz_Zawiślak » Wednesday, 10 Jun 2009, 19:23

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Dariusz_Wierzbicki
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Meteo
GG: 0

Tornado [przyp.] - 10.06.2009 - Alwernia / małopolskie

Postby Dariusz_Wierzbicki » Wednesday, 10 Jun 2009, 19:37

Szkody widoczne na zdjęciach oraz w materiale są typowymi szkodami dla Tornada o sile F2/T5 co o tym świadczy? A choćby zburzone całe piętro dość nowego budynku oraz sposób w jaki zburzyło owe ściany, wiatr po prostu je rozebrał kawałek po kawałku - unosząc ścianę budynku i dach spowodował pęknięcia które były widoczne w materiale tvn. Downburst spowodował by jedynie zniszczenia dachu i to w sposób taki iż dach zostałby uniesiony i przeniesiony kilkadziesiąt metrów dalej. Przypomnę tylko iż mieliśmy do czynienia z superkomórką HP podczas której występowały ulewne opady deszczu które jak wiadomo ograniczały widoczność prawie do zera co podczas przechodzenia Tornada uniemożliwiało dostrzeżenie jego przez osoby zamieszkałe w poszkodowanej miejscowości.

Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict

Postby Artur_Surowiecki » Wednesday, 10 Jun 2009, 19:58

Dla mnie jeszcze nie jest jasne, czy szkody powstały w wyniku oddziaływania tornada czy też z powodu zjawiska downburst. Bardzo dziwny jest fakt tego, że obok zniszczonych dachów stoją zupełnie nietknięte drzewa. Na innej fotce widać górną część korony drzewa (chyba modrzewia), przeniesionego przez wicher nad stodołę. To by raczej wyglądało na tornado, ale nie da się tego jeszcze potwierdzić.

Odnośnie zniszczonego poddasza - warto zwrócić uwagę na to, z jak cienkich ścian było zbudowane. Dla mnie nawet F2/T4 w tym przypadku mogło spowodować takie uszkodzenia.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur

Piotr_Djaków
Sympatyk
Sympatyk
GG: 0

Postby Piotr_Djaków » Wednesday, 10 Jun 2009, 20:08

Wystarczy silniejszy downburst i efekt zagla. To tlumaczy stojace obok drzewa. Zauwazyliscie juz, ze ostatnio kazdy niszczacy podmuch wiatru to traba powietrzna?

Nie wiem czy zauważyłeś, ale w temacie widnieje przypuszczenie tornada. Ponadto każdy założony wątek w takowych działach jeśli nie jest potwierdzony, musi najpierw zostać przedyskutowany.
Moderator.
Modele numeryczne GFS/WRF:
http://meteomodel.pl

karol_pomarancza

Postby karol_pomarancza » Wednesday, 10 Jun 2009, 20:59

Mieszkam niedaleko okolic Alwerni bo w Okleśnej, to jest jakieś 6 km od tej mieściny. Na Google Earth można sobie z czaić, dosłownie jest to rzut beretem.

W Okleśnej przechodziła prawdopodobnie ta sama super komórka burzowa co w Alwerni. U nas zaczęło się wszystko po 13. Widziałem dość pokaźnego szelfika, na czele owej komórki, a chmury w nim dosłownie się kotłowały, nieustanie w ruchu, bardzo niepokojące wrażenie to robiło. Niestety aparat gdzieś zapodziałem i początek tego wszystkiego spędziłem na jego poszukiwaniu, przez co nie zdążyłem tego nagrać.

Później było gorzej, bardzo silne podmuchy wiatru, opady deszczu i gradu. Najgorsze jednak były podmuchy wiatru, który momentami targał drzewami we wszystkie strony. Do tego doszedł szkwał i ogólna masakra dla mnie, odkąd pamiętam tak potężnej burzy w moich stornach nie było jeszcze odkąd żyje :P. Jutro powinienem wrzucić filmiki obrazujące siłę tej burzy.

Miałem okazję być w samej Alwerni po tym wydarzeniu ok 19 - po, wszystko wygląda tam jak pobojowisko (w mojej wsi podobnie): połamane i porozrzucane małe gałęzie, liście, naniesiony przez wodę piasek i żwir na ulicach. Byłem tylko przejazdem i to gł. drogami, okolic ze zdj z przełomu nie mogę skojarzyć gdzie to dokładnie się znajduję, jutro się POSTARAM bardziej w tym rozeznać. Jak będę miał możliwość to wezmę aparat z sobą i porobię zdjęcia z tamtych rejonów. W każdym bądź razie było parę drzew połamanych w Alwerni w tym dwa z wyglądu dość mocarne, również w lesie Alwernia-Okleśna-Źródła widziałem parę drzew powalonych. Nie zaobserwowałem też żadnego wyraźnego pasma zniszczeń, przynajmniej tam gdzie byłem.

Wydaję mi się, że za szkody powstałe mógł odpowiadać bardzo mocny poryw wiatru, tak sądzę gdyż, wiem jak u mnie wiało, sam się bałem by dachu nie urwało albo, drzewek które były blisko domu nie powaliło na chatkę :P. Myślę, że jednak sprawa wciąż otwarta, ja POSTARAM się zdobyć dodatkowe jakieś zdjęcia z tamtych rejonów by sprawa się wyjaśniła.

Pozdrawiam.

Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict

Postby Grzegorz_Zawiślak » Wednesday, 10 Jun 2009, 21:12

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Andrut
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Andrut
GG: 8135057

Postby Andrut » Wednesday, 10 Jun 2009, 21:30

Mieszkam niedaleko... Mogę jutro przejechać się tam i narobić trochę zdjęć... Może uda się wtedy rozwiać wszystkie wątpliwości ;)
"To się będę śmiał, gdy nie zdążą ze zniszczeniem świata przed jego końcem"

karol_pomarancza

Postby karol_pomarancza » Thursday, 11 Jun 2009, 11:23

- filmik z komórką, dalej coś niby początek trąby ale ja się na tym nie znam więc nie mnie oceniać, plus zniszczenia.

- zdjęcia szkód wzdłuż drogi Kwaczała - Alwernia.

-galerie 37-45 zdj zniszczeń, plus szelfik ze zdj poniżej w lepszej rozdziałce, trasa Alwernia - Brodła.

Image
zdj z onetu - komórka na trasie Alwernia - Brodła.
Last edited by karol_pomarancza on Thursday, 11 Jun 2009, 11:55, edited 1 time in total.

Jarosław_Ciecierski

Postby Jarosław_Ciecierski » Thursday, 11 Jun 2009, 11:50

karol_pomarancza, to jest bardzo nisko zawieszony shelfcloud. Zresztą podobny był rok temu w sierpniu przed trąbą na A4. Na filmie widać forumującą się trąbe, czyli tzw funnel cloud. Niska chmura stropowa. Według mnie powinniście zmienić nazwę wątku, bez dwóch zdań to było tornado.
jaroo1334, mów mi Jarek. Jarosław Ciecierski :)

gg:2259818
tel: 517-093-208

Lublin!

Marcin20
Sympatyk
Sympatyk

Postby Marcin20 » Thursday, 11 Jun 2009, 11:56

Return to “2006-2009”