[Przypuszczenie] - 2.06.09 - Okolice Warszawy/Mazowieckie??

Paweł_Cholewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Pablo
GG: 8739674

Postby Paweł_Cholewa » Friday, 12 Jun 2009, 02:32

Na internecie znalazłem bardzo ciekawy film. Niestety, nie jestem pewien co do miejsca wystąpienia zjawiska. Autor filmu jest z Warszawy, nick mówi, iż jest jakby z dzielnicy Tarchomin, więc na razie podałem takie informacje. Tutaj film owego zjawiska:

http://www.youtube.com/watch?v=FymvPnnm5_I

Niestety do końca nie mogę potwierdzić, czy jest to faktycznie tornado, zjawisko przypomina smugę opadową, lecz można zauważyć rotację, oraz postrzępienie wirujących chmur, co raczej wyklucza smugę opadową. Na filmie widoczna jest chmura stropowa.
W sprawie owego zjawiska, wysłałem autorowi filmiku wiadomość, z prośbą udzielenia mi dokładniejszych informacji na temat widzianego zjawiska. W niedługim czasie postaram się zamieścić więcej informacji.
Pozdrawiam - StormHunter
Image
E-mail: pawciokrk89@gmail.com

Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict

Tornado [przyp.] - 2.06.09 - Okolice Warszawy/Mazowieckie??

Postby Artur_Surowiecki » Friday, 12 Jun 2009, 17:15

Bodajże tego dnia w czasie burzy były widziane na północnym wschodzie Warszawy ciekawe zjawiska. Według jednego z naszych użytkowników forum pojawiło się coś w rodzaju funnel cloud (nawet to coś wirowało) - co chwile pojawiało się to i znikało. Tak więc raport o co najmniej FC możnaby było potwierdzić. Niestety, według relacji kolegi, nie można stwierdzić, czy to było tornado. A nagranie nie jest na tyle dobre, aby cokolwiek ustalić i się nie pomylić.

Być może uda się więcej dowiedzieć o tym zjawisku. Jeśli trąba powietrzna wystąpiła, to musiała być słaba. Wątpię, żeby było to F1, bo wtedy na pewno by było więcej w internecie o tym zjawisku. Podejrzewam, że wystąpiło F0... może gdzieś połamało gałęzie i słabsze drzewa, zerwało kilka dachówek ze starych, wymagających remontów dachów.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur

Dariusz_Wierzbicki
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Meteo
GG: 0

Tornado [przyp.] - 2.06.09 - Okolice Warszawy/Mazowieckie??

Postby Dariusz_Wierzbicki » Friday, 12 Jun 2009, 17:27

Z tego co przekazała mi osoba która nagrywała owy film całe zdarzenie miało by miejsce za Wisłą w okolicach wisłostrady (dokładnie rejon lasku bielańskiego) , co oznacz iż mógł być to także "Waterspout". Na tę chwile brak informacji o tym, czy były tam notowane jakieś słabe zniszczenia. Jednakże za kilka minut udaję się w rejon, w którym owo zjawisko mogło się pojawić w celu dokładnego sprawdzenia i udokumentowania szkód ( jeżeli takowe znajdę).

Dariusz_Wierzbicki
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Meteo
GG: 0

Postby Dariusz_Wierzbicki » Friday, 12 Jun 2009, 21:29

A więc po przejściu i dokładnym sprawdzeniu terenu o powierzchni około 20Ha przypadkiem trafiłem w miejsce gdzie moim oczom ukazał się ciekawy widok. Otóż na obszarze szerokości kilkudziesięciu metrów i długości około 200m (Tyle byłem w stanie przejść) można zaobserwować szkody które mogą świadczyć iż w tym miejscu mogło przejść Tornado klasy F0 tzn, jest sporo połamanych gałęzi, kilka konarów jest zwalonych po za tym górne korony drzew są w pewien sposób uszkodzone tzn są mniejsze lub większe ubytki w gałązkach liściach etc. Wykonałem kilka zdjęć jednakże nie odzwierciedlą one tego co widać na własne oczy a to dla tego iż na miejsce dotarłem około godziny 19:50 jak wiadomo o tej porze w środku gęstego lasu jest ciemno jak w... Mogłem spenetrować jedynie wąski obszar tego terenu bo po przejściu 200m powitała mnie tabliczka z napisem "Teren ochronny, wstęp surowo wzbroniony" oraz płot wysoki na ok 2m. Za tym całym ogrodzeniem widok był ciekawszy tzn, leżało więcej połamanych gałęzi oraz kilka konarów. Niestety teren przy dróżce odkąd zacząłem fotografowanie był po sprzątaniu tzn iż służby leśne musiały wywieźć już część gałęzi. Teren owy dziś podczas mojej obecności także był porządkowany co niestety może utrudnić mi zrobienie kolejnych zdjęć ponieważ dopiero w poniedziałek mogę udać się na miejsce. To tyle a po niżej kilka zdjęć.

Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict

Postby Artur_Surowiecki » Saturday, 13 Jun 2009, 00:40

Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur

Marcin_Burda
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Burdzik
GG: 6214027

Postby Marcin_Burda » Saturday, 13 Jun 2009, 00:42

Potwierdzam Artura, cała sytuacja podejrzanie wygląda, liście są za świeże oraz nie ma zdjęcia pokazującego całą przestrzeń zniszczeń
Marcin Burda
GG:6214027
E-Mail: lowcaburzczestochowa@wp.pl
Kom: 721-328-398
Nick: Burdzik
Image

Jacek_Orzechowski
Sympatyk
Sympatyk
GG: 16098844

Postby Jacek_Orzechowski » Saturday, 13 Jun 2009, 12:13

Moim zaniem bylo to ewidentnie tornado F0/T1 a fotografie szkód jakie niby wykonało te tornado, zdadzam się z moimi poprzednikami są zbyt "świerze"

Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
GG: 8744878

Postby Krzysztof_Ostrowski » Saturday, 13 Jun 2009, 20:51

Pozdrawia Krzysiek ;)

Image
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Windforce
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Windforce
GG: 1666701

Postby Windforce » Thursday, 25 Jun 2009, 16:55

Dzisiaj, przejeżdżając z wycieczką na trasie z Radzymina do Wołomina, w miejscowości Czarna, po dwóch stronach drogi na wysokości mostka nad strumieniem o tej samej nazwie, zauważyłem wąski pas zniszczeń wskazujących na lokalne działanie silnego wiatru. Zdarzenie miało miejsce niedawno, gdyż na liniach telefonicznych wciąż wisiały gałęzie oraz, co ciekawe, źdźbła trawy w całych, wyrwanych z ziemi pęczkach. Zniszczenia obejmują tylko drzewostan i są bardzo wybiórcze, w pasie o szerokości kilkunastu metrów i długości maksimum 50 metrów. Charakterystyczny jest swoisty "bałagan" na miejscu zdarzenia i brak jednoznacznej kierunkowości w zniszczeniach. Nie mogła być to wycinka, demolka ani skutki wypadku samochodowego, bo na wysoko przecież zawieszonych drutach jak mówiłem, wisiały pęki trawy i gałęzi. Niestety nie miałem aparatu fot. ani możności zatrzymania autokaru, więc nie mam zdjęć na potwierdzenie ani nie mogłem porozmawiać z "tubylcami". Słaba jakość zdjęć Dariusza uniemożliwia mi ustosunkowanie się do tego, czy na nich jest widoczne to samo miejsce. Dodam, że zniszczenia drzewostanu przez burze oglądałem niejednokrotnie i rzeczywiście przypominają one działanie słabej trąby powietrznej. Świeżość zerwanej roślinności jednak skłania mnie ku przypuszczeniu, że zdarzenie miało miejsce przedwczoraj, osoby z PŁB które mieszkają w pobliżu prosiłbym o odwiedzenie tego miejsca, bo możemy mieć inny niż ten omawiany w tym poście przypadek.
Nie każdy może się znaleźć na szczycie. Moim szczęściem jest to, że stałem obok.

Return to “2006-2009”