[Tornado/ przyp.]- 01.07.2009- Orla - podlaskie

Artur_Biedrzycki
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Arczi
GG: 2311722

Postby Artur_Biedrzycki » Thursday, 2 Jul 2009, 13:40

- Około 18.30 nad Orlą pojawiła się trąba powietrzna - relacjonuje Mirosław Bałło, komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Orli. Strażak Bałło niejedno już widział, ale tym razem nie potrafi ukryć emocji. - Byłem w samym centrum tego piekła. Akurat przebywałem w naszej strażnicy, a trąba przechodziła nad nami. Wiatr łamał gałęzie, zrywał dachy z budynków. Najbardziej ucierpiała sama... remiza.

- Trąba zerwała nam cały dach - mówią strażacy. Wraz z nią przyszła ulewa. Olbrzymia woda zalała całą Orlę - mówi Marek Chmielewski, mieszkaniec Orli. - nigdy nie widziałem takiego oberwania chmury. Komendant Bałło nie musiał nawet włączać syreny - w jednej chwili w remizie pojawili się miejscowi strażacy ochotnicy.

Fragment z artykułu www.wspolczesna.pl.
Cały artykuł tutaj:

Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict

Postby Artur_Surowiecki » Thursday, 2 Jul 2009, 14:50

Wygląda na niemal pewny przypadek trąby powietrznej ( relacja świadków + analiza wczorajszych danych meteo z tego regionu podczas przechodzenia burzy). Należy jednak poczekać na więcej szczegółów. Nawałnica jak widać była olbrzymia, podczas niej wystąpiło niemal wszystko, co może podczas burzy się pojawić... oberwanie chmury, duży grad, wichura niszcząca drzewa i budynki, a pewnie także trąba powietrzna. Odnośnie trąby powietrznej - przydało by się więcej fotek zniszczeń, jakie po sobie miała zostawić. Trzeba bowiem wykluczyć oddziaływanie wiatrów prostoliniowych (np. od zjawiska downburst).
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur

Return to “2006-2009”