[Przypuszczenie] - 16.07.2009 - okolice Tarnowa/małopolskie

matrus
GG: 3328490

Postby matrus » Thursday, 16 Jul 2009, 03:49

Na dzisiejszych/wczorajszych łowach z Szymonem około godziny 00.30 w odległości 5-10km na północ od Tarnowa zauważyliśmy funnel clouda/tornado...

Z wiadomych przyczyn(warunki pogodowe) trudno określić jednoznacznie czy lejek dotknął ziemi.
Udało mi się zrobić tylko jedno zdjęcie kiedy pioruny wewnątrz chmurowe oświetliły go w takim stopniu, że można to zaprezentować na forum.

Zdjęcie robione obiektywem szerokątnym 10-20mm więc odczucie odległości i rozmiaru tego zjawiska mogą być mylne(Było bliżej niż na zdjęciu...)

a to w croppie oraz zmienione kolory

Mam nadzieje, że Szymon skrobnie kilka bardziej szczegółowych zdań na ten temat oraz relacje z łowów.

Jutro pojedziemy w tamte okolice szukać możliwych zniszczeń
www.rusin.dl.pl

Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict

Postby Artur_Surowiecki » Thursday, 16 Jul 2009, 05:10

Coś mi nie wygląda to na tornado, a raczej przypomina to kawał zwisającej chmury... no właśnie, tylko jakiej chmury - duży Cu fractus, może inne, podobne zjawisko. W każdym bądź razie uchwycone zjawisko raczej nie wygląda na takie, które by wirowało, albo przy najmniej przypominało tornado, ale takie pewne niemal na 100 procent.

Czekam na dalszą część relacji.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur

Kamil_Mazur
Sympatyk
Sympatyk
GG: 43247374

Postby Kamil_Mazur » Thursday, 16 Jul 2009, 09:14

Z kształtu "leja" także nie przypomina mi to tornada, a jedynie jakąś ciekawie uformowaną chmurę. Ale zwraca uwagę wyraźny wall cloud, z którego wychodzi ten twór. Tak więc, ja bym nie wykluczył tutaj możliwości trąby.

Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
GG: 8744878

Postby Krzysztof_Ostrowski » Thursday, 16 Jul 2009, 09:34

Pozdrawia Krzysiek ;)

Image
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Szymon_Poręba
Sympatyk
Sympatyk
GG: 0

Postby Szymon_Poręba » Thursday, 16 Jul 2009, 10:51

Mi się jednak wydaję że był to po prostu wall cloud. Dzięki wyładowaniom można było stwierdzić że jednak jest tam ruch wirowy. Ale tornado raczej to nie było. Jednakże możliwe że coś przegapiliśmy, gdyż wyładowania tak się nakładały, że często rozświetlały cały obszar wokół nas, a nie podejrzaną chmurę. Chociaż i tak wydaje mi się że był tam mezocyklon.
Pas burz dogoniliśmy w okolicach Strzelec Małych, tam robiliśmy zdjęcia pięknym wyładowaniom, ale pojawiła się też taka chmura :

Wyglądało na to że chmura ta zaczęła skręcać na wschód. My byliśmy ustawieni równolegle do linii burz, i nagle zaczęło lać. Dodatkowo podczas wyładowań było widać rozświetlone, piękne mamatusy. Smugi opadowe widoczne były na północ od podejrzanej chmury przypominającej stropową ( zdjęcie wklejone przeze mnie u góry).
Uciekliśmy przed opadem i zatrzymaliśmy się w rejonie Biskupin Radłowskich. Gdy się zatrzymaliśmy burza ( podejrzana) była dość daleko od nas. Ale i tak dał się we znaki prąd zstępujący. Osiągał on "na oko" 60 - 70 km/h. Także widzieliśmy piękne smugi opadowe ( rozświetlane przez wyładowania ) zakończone hakiem. Tuż nad zakończeniem haka pojawiały się chmury niskie, prawdopodobnie od parowania.
Chwilę później stwierdziliśmy że burza jest już blisko nas i trzeba znaleźć inne miejsce. Nie wiem gdzie dokładnie się znaleźliśmy, ale było to bardzo fajne miejsce na fotografowanie. Burza nieprzerwanie dawała wyładowania, które zaczęły uderzać coraz bliżej nas. Po kilku doziemnych w odległości 2-4 km od nas pojawiło się troszkę adrenaliny ;) ( byliśmy w szczerym polu). Gdy chowaliśmy już sprzęt, dał się słyszeć nadchodzący opad. Nie czekając, wsiedliśmy do auta i ruszyliśmy. Opad i tak nas złapał, był bardzo intensywny, pojawił się też mały grad ( a przejechaliśmy strefą gdzie wyglądało to najłagodniej).
Gdy zbliżyliśmy się do Tarnowa zobaczyliśmy tą dziwną formację. Moim zdaniem ewidentnie przypomina ona wall cloud. Na zdjęciu Mateusza widać że chmury " zawijały się " tam. Nie słyszałem jak dotąd informacji o zniszczeniach, więc pewnie skończyło się na pięknym wall cloudzie.
gg: 9917700

Pozdrawiam Szymon

matrus

Postby matrus » Thursday, 16 Jul 2009, 11:46

To może ja dodam zdjęcie tej samej burzy i tej chumry ?stropowej?

Na moim zdjęciu ciut lepiej wygląda...

Szymek ty masz chyba ją w zoomie...widziałem u Ciebie takie zdjęcie
www.rusin.dl.pl

Marcin20
Sympatyk
Sympatyk

Postby Marcin20 » Thursday, 16 Jul 2009, 12:03

To najprawdziwszy wall cloud, piękny wall cloud. Według mnie to mogła być trąba, a nie fractus zwłaszcza zważając na to, że pojawiła się chmura stropowa, tak pożądana przez łowców tornad. Modele na 00 UTC nie pokazywały nawet niepokojących wartości wskaźników SRH LLS DLS i innych, a nawet widoczny był ich brak, lecz to tylko model, który mógł się pomylić.Dogodne warunki mogła, także sobie wytworzyć burza...Jednak dopóki nie będzie ewentualnych informacji o zniszczeniach, to niestety raczej pozostaniemy przy przypuszczeniu.

matrus

Postby matrus » Thursday, 16 Jul 2009, 12:18

Tego funnela, fractusa, walla...trudno teraz powiedzieć co to było, ale znikł po 5minutach? Coś koło tego więc było dość dynamiczne zjawisko i rotacja naprawdę tam była mocna. Trudno mi zobrazować to zjawisko z obiektywu szerokątnego. Już nie jechaliśmy w tamtą stronę ponieważ musielibyśmy wjechać w strefę mocnych opadów deszczu i gradu.
www.rusin.dl.pl

suzi
GG: 0

Postby suzi » Thursday, 16 Jul 2009, 17:54

A nie moglibyście pojechać w rejon gdzie pojawiła się dana chmura i sprawdzić czy nie ma zniszczeń nawet małych :?: .Moim zdaniem mogła być to trąba powietrzna.Widać wyraźnie wall cloud.A czy ta chmura co przypomina tornado mocno zmieniała kształty albo czy w ogóle je zmieniała lub wskazywała rotację :?:

Windforce
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Windforce
GG: 1666701

Postby Windforce » Thursday, 16 Jul 2009, 18:13

Nie każdy może się znaleźć na szczycie. Moim szczęściem jest to, że stałem obok.

Return to “2006-2009”