Strona 1 z 1

Projekt Geoportal. Cała Polska z lotu ptaka.

: sobota, 8 lis 2008, 13:24
autor: Jakub_K
Chcesz obejrzeć własne podwórko z lotu ptaka?

:arrow: http://www.geoportal.gov.pl/

Ciekawa strona. Posiada ortofotomapy całego kraju zdjęć lotniczych i satelitarnych o bardzo wysokiej rozdzielczości. W mapach satelitarnych google i zumi tylko niewielki procent naszego kraju możemy zobaczyć przy bardzo dużym przybliżeniu (zazwyczaj tylkowiększe miasta). Tu możesz obejrzeć dokładnie co tylko chcesz. Jedyną wadą jest to, że tylko większe Polskie miasta maja zdjęcia kolorowe, reszta kraju czarno-białe.
Mapy posiadają także siatkę katastralną (dla 65% pow.kraju), mapę hipsometryczną (w budowie) i inne ciekawe funkcje.
Info ze strony:
„Projekt GEOPORTAL.GOV.PL udostępnienia:
1. opracowania i dane geoprzestrzenne, w tym dane o charakterze katastralnym (zawierające informacje dotyczące geometrii działek ewidencyjnych);
2. opracowania ortofotomap lotniczych i satelitarnych.oraz dodatkowo:
mapy sozologiczne wykonane w skali 1:50 000;
mapy hydrograficzne wykonane w skali 1:50 000;
mapy topograficzne rastrowe w skali 1:10 000, 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000;
dane o przebiegu granic jednostek podziału terytorialnego państwa;
dane z państwowego rejestru nazw geograficznych.”

Portal został uruchomiony po półrocznej przerwie 1 listopada. Z biegiem czasu będą udostępniane nowe funkcje i ulepszana funkcjonalność portalu, teraz mogą być pewne problem z korzystania ze strony geoportalu.
Zdjęcia są z lat 2003-2005 (dla wawy aktualniejsze).

Projekt Geoportal. Cała Polska z lotu ptaka.

: piątek, 14 lis 2008, 15:42
autor: Bartek
Niezły ten serwis. Zdjęcia lotnicze są dość dokładne, dla mojego miasta znacznie dokładniejsze niż http://www.maps.google.com
Na poniższym zdjęciu znalazłem swój dom (ale nie powiem wam który to jest - Top Secret ;) ). Teoretycznie gdybym był wtedy na zewnątrz, to mógłbym sie odnaleźć na takim zdjęciu.

Obrazek

Projekt Geoportal. Cała Polska z lotu ptaka.

: sobota, 15 lis 2008, 18:44
autor: -BEST-
Fajna strona również polecam.

Projekt Geoportal. Cała Polska z lotu ptaka.

: sobota, 15 lis 2008, 19:51
autor: Jakub_K
Małymi krokami uruchamiane są kolejne funkcje geoportalu. Można już przeglądać skany map topograficznych.


Z dużo dokładniejszych map topograficznych można będzie korzystać już wkrótce.

Niedługo też takie funkcje jak: "Pomiar odległości, powierzchni, współrzędne czy pasek skalowy zostaną one udostępnione w najbliższych tygodniach." :)

Projekt Geoportal. Cała Polska z lotu ptaka.

: środa, 19 lis 2008, 23:37
autor: Łukasz_Wojtyła
Na prawde ciekawe ;) widać Polak też potrafi i takie mapki na pewno nam się przydadzą ;) szukałem swojego domku ale niestety jeszcze nie stał jak robiono foty ;)

Projekt Geoportal. Cała Polska z lotu ptaka.

: czwartek, 20 lis 2008, 00:58
autor: Jakub_K
Dla porównania: co potrafi Czech. :arrow: http://geoportal.cuzk.cz/wmsportal/main ... modata.xml
Mam nadzieję, że polski geoportal kiedyś dorówna swojemu czeskiemu "bratu". :)

Z tego co wyczytałem to zdjęcia teoretycznie powinny być aktualizowane co 5 lat. Łukasz, biorąc pod uwagę polskie realia i fundusze, to poczekasz trochę więcej niż 5 lat zanim ujrzysz swój dom w geoportalu. :D

Projekt Geoportal. Cała Polska z lotu ptaka.

: czwartek, 20 lis 2008, 13:09
autor: Filip_Dutkiewicz
Ciekawa rzeczy tylko, że te zdjęcia są niestety dosyć stare, sprawdzałem to patrząc na stadion Wisły w Krakowie, stoją jeszcze wszystkie stare trybuny(!) i logiczne, że nie ma żadnej nowej, to było dobre kilka (podejżewam, że sporo ponad 5) lat temu ;) Ale ogólnie pomysł bardzo ciekawy i fajna stronka :)

Projekt Geoportal. Cała Polska z lotu ptaka.

: sobota, 20 gru 2008, 17:01
autor: Jakub_K
Od 12 grudnia możecie korzystać z nowych funkcji geoportalu. Są to między innymi: pomiar odległości, pomiar powierzchni, pomiar współrzędnych i parę innych, które ułatwią korzystanie z map.

Projekt Geoportal. Cała Polska z lotu ptaka.

: poniedziałek, 18 maja 2009, 14:53
autor: Areecki
Świetna stronka mimo starych zdjęć i tak wymiata w porównaniu z gogolemaps
na terenach wiejskich !!
Mapy topograficzne też bajka. Ciekawe gdzie można się dowiedzieć
odnośnie aktualizacji zdjęć topograficznych i tych z lotu ptaka,
bo mimo wszystko aktualizacja by się przydała.

Projekt Geoportal. Cała Polska z lotu ptaka.

: wtorek, 9 mar 2010, 23:22
autor: Jakub_K
Geoportal rozpoczął aktualizacje ortofotomap. Nowe zdjęcia są bardzo dobrej jakości, kolorowe i pochodzą z 2009 roku. Aktualizacja dotyczy południowo-wschodnich terenów Polski.
Obrazek
(kolor zielony - zaktualizowane mapy)

Dla przykładu i zachęty daję link do zdjęcia z Błotnicy Strzeleckiej. Widać dokładnie zniszczenia spowodowane trąbą powietrzną. Zdjęcie jest z wiosny 2009, a więc kilka miesięcy po przejściu trąby.
http://img63.imageshack.us/img63/3969/przykladl.jpg

Projekt Geoportal. Cała Polska z lotu ptaka.

: środa, 10 mar 2010, 06:08
autor: Artur_Surowiecki
Bardzo dobre zdjęcia lotnicze są niezastąpione przy szacowaniu długości ścieżki tornada, oraz jej szerokości. Dzięki zdjęciom, które znajdują się już na geoportal.gov.pl mogłem dojść do wniosku, że trasa słynnego tornada z 15.08.2008 nie zaczynała się w Zimnej Wódce (jak to podaje wiele źródeł), lecz znacznie dalej na południowy zachód, w niewielkiej miejscowości Dolnica. Tornado skończyło się zaś niemal dokładnie nad miejscowością Dąbrówka, która znajduje się około 20 km na NE od Dolnicy. Widać wyraźnie, że Dąbrówkę dzieliło od totalnego zniszczenia najwyżej kilkadziesiąt metrów !!! Można mówić o cudzie - trąba powietrzna rozpadła się niemal tuż przed zabudowaniami, jednak - jak podają niektóre źródła - w kilkunastu budynkach wystąpiły poważniejsze szkody (widać wyraźny pas zniszczenia w lesie, kończący się niemal idealnie we wsi Dąbrówka - ścieżka tornada jest już dość wąska, typowa dla rope - shaped tornado, które zwykle występuje w końcowej fazie życia dużego tornada). Z tego powodu zniszczenia dotknęły tylko część zabudowań w/w wsi. Dzięki zdjęciom lotniczym mogłem dokonać aktualizacji danych w ESWD dotyczących tego zjawiska o dane bardziej prawdziwe.
Notabene, wcześniej była aktualizowana mapa na Google Earth. Aktualizacja obejmuje teren Gminy Koszęcin i częściowo teren Gminy Herby. Na ortomapie doskonale widać szeroki pas zniszczeń po tornadzie, które rozpoczęło się w Rusinowicach, przeszło przez Kalinę, a skończyło się gdzieś przed Częstochową, gdzie jednak po krótkim czasie się reaktywowało. Niestety, nowe zdjęcia dochodzą jedynie do okolic Herbów, dalej zarówno Geoportal, jak i Google Earth dostarcza mocno przestarzałe zdjęcia.

Re: Projekt Geoportal. Cała Polska z lotu ptaka.

: czwartek, 21 cze 2012, 18:58
autor: Areecki
Jest już Geoportal 2 beta. Sami zobaczcie jak fajnie się sprawuję nowa odsłona.