Cyklony tropikalne

Zbiór adresów stron powiązanych z meteorologią, zagrożeniami oraz innymi przydatnymi informacjami
Regulamin forum
Dział jest moderowany. Oznacza to że wszystkie posty i nowe wątki przed publikacją muszą zostać zaakceptowane przez moderatora lub administratora
Awatar użytkownika
Igor Laskowski
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 435
Rejestracja: środa, 1 wrz 2010, 11:28
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Cyklony tropikalne

Postautor: Igor Laskowski » piątek, 18 lis 2011, 20:17

Oprócz podanych wcześniej w dziale linków:

http://www.nhc.noaa.gov/
http://www.nrlmry.navy.mil/TC.html

Dodam jeszcze kilka przydatnych linków o tematyce cyklonów tropikalnych ;)

http://www.wunderground.com/tropical/
http://www.wunderground.com/blog/JeffMasters/show.html

Dział tropikalny w portalu Wunderground zawiera dużo informacji o aktualnych i archiwalnych cyklonach, dodatkowo pod koniec działu znajduje się cała masa linków prowadzących do zdjęć satelitarnych, wyliczeń modeli numerycznych, sum opadów itd. Zaglądam też często na blog Jeffa Mastersa, który głównie poddaje analizie cyklony tropikalne, ale nie przejdzie też obojętnie obok innych aktualnych gwałtownych zjawisk atmosferycznych na świecie. Zazwyczaj każdy wpis, szczególnie opisujący niebezpieczne zjawiska, zawiera sporo komentarzy innych użytkowników, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami na ten temat, a także prowadzą swoistą ‘relację na żywo’ tzn. opisują aktualną siłę zjawisk, szczególnie w przypadku silnych cyklonów na Atlantyku na bieżąco informują a aktualnych danych, przesyłając odpowiednie dowody i linki z informacjami.

http://www.usno.navy.mil/JTWC/

Oprócz NHC i wunderground.com, JTWC jest także dobrym źródłem informacji dotyczących aktualnych tropikalnych cyklonów – zawiera przejrzysty opis przewidywanej intensywności cyklonów w kolejnych dniach, a także przewidywaną maksymalną wysokość fal. Jednak ma też swoją wadę – a mianowicie rzadko kiedy pojawiają się raporty o aktualnych cyklonach atlantyckich, chociaż o tych i tak jest zwykle dostępna w Internecie duża ilość informacji.

http://www.storm2k.org

Jest to portal związany głównie z tematyką cyklonów, zarówno aktualnych jak i archiwalnych. Zawiera linki niezbędne do śledzenia aktualnych systemów głównie na Atlantyku i wschodnim Pacyfiku m.in. wyliczenia modeli numerycznych, dane z boi, zdjęcia satelitarne i skany radarowe. Portal zawiera także dosyć aktywne forum, na którym użytkownicy dyskutują nie tylko o cyklonach, ale także o wszelkiej gwałtownej pogodzie i kataklizmach, głównie w USA, ale także na świecie.

http://tropic.ssec.wisc.edu/tropic.php
http://tropic.ssec.wisc.edu/real-time/adt/adt.html

Portal CIMMS zawiera informacje przede wszystkim o podstawowych parametrach kinematycznych mających wpływ na rozwój i przemieszczanie się cyklonu takie jak m.in. siła wiatru w górnej i dolnej troposferze, uskok wiatru z warstw 925-700 mb - 300-150 mb i tendencję jego zmian, a także konwergencję i dywergencję wiatrów. Na tej samej stronce zawarte są informacje dotyczące aktualnych cyklonów, których siła mierzona jest techniką Dvoraka.

http://csc.noaa.gov/hurricanes/

Tą stronkę mogę opisać krótko – kopalnia wiedzy na temat danych cyklonów tropikalnych, począwszy od początków obserwowania i notowania zjawisk (na Atlantyku od 1851 r.) do dzisiaj.

http://weather.unisys.com/

Na tym portalu możemy znaleźć podobne informacje jak w linku powyżej, a także m.in aktualne zdjęcia satelitarne, dane radarowe, radiosondaże, aktualne dane synoptyczne z powierzchni ziemi obejmujące głównie teren Ameryki Północnej.

http://raleighwx.americanwx.com/models.html

Jest to stronka, której główną zaletą są zamieszczone prognozy modeli numerycznych (GFS, UKMET, ECMWF, NOGAPS, GGEM), zawierające wydzielone parametry ‘tropikalne’ przydatne w prognozowaniu powstawania cyklonów tropikalnych. W tym samym celu działa ten portal:

http://tc.met.psu.edu/

Lecz tutaj dodatkowo istnieje możliwość animacji mapek, obejmujących zasięgiem większy obszar (Atlantyk i wschodni Pacyfik) - dotyczy to modelów GFS i NOGAPS. A jeśli chodzi o obszar globalny polecam tą stronkę:

http://moe.met.fsu.edu/cyclonephase/
Pozdrawiam, Igor ;)

e-mail: laskowski.igor@gmail.com

Awatar użytkownika
Grzegorz_Kostrzewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posty: 139
Rejestracja: wtorek, 23 sie 2011, 15:53
Pseudonim: Gregs
Numer GG: 0
Lokalizacja: Świdnica Dolny Śląsk Sudety
Kontakt:

Re: Cyklony tropikalne

Postautor: Grzegorz_Kostrzewa » sobota, 29 wrz 2012, 15:28

NCDC ogłosił uruchomienie nowego serwisu, który mógłby pomóc klimatologom w oszacowaniu historycznych intensywności huraganów na całym świecie szybciej niż dotychczas. CycloneCenter.org został opracowany we współpracy z Citizen Science Alliance, Spółdzielczym Instytutem Klimatu i Satelitów, oraz University of North Carolina w Asheville. Użytkownicy do ogólnej bazy danych mogą dodawać własne obserwacje http://www.cyclonecenter.org/
Świdnica Stormhunters Team - Stacja meteo Powiatu Świdnickiego http://www.ws550.nazwa.pl
Kamery i stacje meteo w Sudetach


Wróć do „Przydatne adresy”