Sezon burzowy 2015

Dyskusje nie ujęte w ramy innych działów, tematy dowolne.
Forum rules
Pomimo faktu że jest to HydePark, obowiązują tu zasady netykiety, dobrego wychowania oraz poprawnej pisowni. Wszelkie łamanie tych zasad grozi ostrzeżeniami!
User avatar
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 4761
Joined: Sunday, 11 Nov 2007, 20:24
Location: Warszawa
Contact:

Sezon burzowy 2015

Postby Artur_Surowiecki » Sunday, 1 Mar 2015, 03:04

Aby tradycji stało się zadość, po raz kolejny 1 marca otwieram wątek o nadchodzącym sezonie burzowym. Nie wiem, czy dla mnie zbliżający się sezon będzie lepszy, niż dwa poprzednie, ale ogólnie w Polsce może być nieco lepiej. Ale wolę już nic więcej nie krakać. Generalnie nie oczekuję żadnych wielkich fajerwerków... no chyba, że gdzieś poza Warszawą. Coś mi się wydaję, że trzeba będzie po prostu się częściej ruszać, zwłaszcza, że parę osób jest zainteresowanych współpracą przy aktywnym tropieniu i obserwowaniu burz.

A jak wyglądają Wasze plany na nadchodzący sezon? Co o nim sądzicie i jaką taktykę obserwacji zamierzacie przyjąć? Zapraszam do dyskusji!
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


User avatar
Pucek
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posts: 153
Joined: Thursday, 14 Jul 2011, 15:20
Pseudonim: Pucek
GG: 0
Location: Rybnik
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Pucek » Sunday, 1 Mar 2015, 04:44

Przede wszystkim ruszyć się z miejsca, bo jak zauważyłeś ostatni sezon nie był zbytnio dynamiczny. Mam nadzieję, że ten nadchodzący będzie obfitował w ciekawe zjawiska. Stacjonarne burze są naprawdę bardzo fajne ale gdy "pięćdziesiąta" przechodzi obok miasta (bo oczywiście żeby przeszła tuż nad Tobą to istny cud) to nie chce się nawet za nią gonić jedynie dla letniego deszczyku. Jak wspomniałem na początku, piszę się na wyjazdy w całej południowej PL i chętnie wejdę w skład szerszej grupy ;-) A tymczasem życzę wszystkim udanego, dynamicznego i pełnego wrażeń sezonu 2015 ;-)

User avatar
jogi88
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 228
Joined: Thursday, 20 Jun 2013, 17:20
Pseudonim: @StanGajdzik
GG: 5524663
Location: Bytom
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby jogi88 » Sunday, 1 Mar 2015, 08:16

Jeżeli chodzi o mnie to ten sezon z burzami w tym roku może być dla mnie ciężki, szczególnie w wekkendy gdzie będę miał dużo zawodów wędkarskich. No chyba że burza przytrafi się w czasie zawodów :). A co do pozostałych dni to się okaże.

Piotrek_Koziana
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posts: 439
Joined: Monday, 16 Aug 2010, 09:00
GG: 25761450
Location: Maków Podhalański/Kraków
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Piotrek_Koziana » Sunday, 1 Mar 2015, 09:05

W mojej opinii sezon 2015 powinien być bardziej dynamiczny niż poprzedni. Jednak spodziewam się zobaczyć mniejszą ilość burz niż w 2014, który pod tym względem był dla mnie wyjątkowo łaskawy. Przez kilka najbliższych miesięcy skupię się przede wszystkim na nagrywaniu wyładowań, a uwiecznienie bardzo bliskich uderzeń piorunów będzie moim celem nr.1. W dalszym ciągu oczekuję przejścia stosunkowo silnej burzy wiatrowej, która ostatni raz zawitała u mnie w sierpniu 2010 roku. W przypadku wystąpienia silniejszych incydentów (superkomórka, linia szkwału) na południu kraju, to w miarę możliwości postaram się śledzić te zjawiska w terenie.

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7028
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Grzegorz_Zawiślak » Sunday, 1 Mar 2015, 13:09

Wydaje mi się i mam taką nadzieję, że tym razem powróci zagubiona gdzieś na zachodzie czy wschodzie Europy kinematyka, a nam nie pozostanie zachwycać się na ogół burzami w słabych warunkach wiatrowych. Liczę na to, że Paryż czy inne miasta Francji nie będą już aleją spektakularnych superkomórek burzowych, jak to miało miejsce w zeszłym sezonie. Tym razem czas na znacznie ciekawszy przebieg zjawisk na terenie Polski!
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Bartek_Pawłowski
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 764
Joined: Tuesday, 21 Aug 2012, 22:54
GG: 0
Location: woj. wielkopolskie, 15km na NW od Jarocina
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Bartek_Pawłowski » Sunday, 1 Mar 2015, 13:20

Również jak reszta liczę na bardzo udany sezon. Szczególnie chciałbym aby lipiec i sierpień czyli dwa najbardziej letnie miesiące pokazały pazura że tak powiem. Ostatnio wtedy był duży zastój (2013- lipiec i sierpień prawie bezburzowy nie licząc 29 lipca; 2014- sierpień bardzo kiepski). Również mam nadzieję, że będzie większa kinematyka, a nie tylko krótkożyjące stacjonarki. Liczę także na zachód i południe, dokładnie na kierunek skąd przybywają burze (zawsze najpokaźniejsze i najlepsze burze :) ) oraz że zniknie ta magiczna granica na Odrze przez którą burzom ciężko się przebić, a jeśli już to zrobią to szybko nie zanikną ;)
I przede wszystkim bezpieczeństwo! Jak najmniej szkód spowodowanych przez burze, przez które ludziom nieraz niszczą nie tylko domy ale całe życie!
Image

User avatar
Arkadiusz_Wójtowicz
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 339
Joined: Friday, 15 Aug 2008, 15:07
Pseudonim: Areczek
Location: Lublin
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Arkadiusz_Wójtowicz » Monday, 2 Mar 2015, 18:27

Również mam nadzieję, że ten sezon okażę się lepszy niż poprzedni. Liczę na to, że ten rok cechować się będzie dużą różnorodnością typów burz, a w szczególności zjawisk konwekcyjnych przy wzmożonym przepływie, bo jak tamte kilka miesięcy roku kalendarzowego pokazało, że jednak zjawiska stacjonarne nie są dobre, gdy osoba nie ma czym się przemieszczać W tym sezonie powinno to się zmienić, ponieważ z Karolem z forum mamy zamiar działać aktywnie po połowie Maja. Plany są ambitne i myślimy nawet o wypadach do sąsiedniego województwa w przypadku groźnych prognoz. Pozostaję jeszcze jedna osoba, która nie jest członkiem stowarzyszenia, tak jak kolega wyżej i też z nim w przypadku dogodnych warunków na burze wieczorno/nocne będę wykonywał materiały w rejonach do 30-40 km od Lublina.

Co do sprzętu standard od 1,5 roku ponad ta sama lustrzanka Canon EOS 600D z obiektywem kit + zoom 55-250 i stałka 58 mm f/2 manualną, 135 mm f/4 też stałka manualna. Aparat do filmowanai Canon SX130 IS ten co większość forum. W planach jeszcze nowy obiektyw Tamrona za 1600 zł. Specjalnie pod łowy zakupiłem smartphona z dużym ekranem i 4 rdzeniowym procesorem LG L90. Jeśli sytuacja będzie dynamiczna na łowy będę mógł zabrać laptopa, ale raczej w większości wystarczy telefon z pakietem 2GB danych na miesiąc i połączeniami nielimitowanymi.

User avatar
Pr0
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 122
Joined: Saturday, 30 Mar 2013, 16:44
Pseudonim: Pv0
GG: 0
Location: Okolice Świdnicy, woj. dolnośląskie
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Pr0 » Thursday, 5 Mar 2015, 17:52

W tym roku liczę na to, że pojawi się u mnie piękny shelf cloud, który ostatni raz widziałem z 2 lata temu.
Podsumowując mam też cichą nadzieję na superkomórkę, która przeszła kilka lat temu nad moimi terenami, niestety bez zniszczeń się nie obyło.

Ubiegły sezon burzowy mogę uznać za udany, zdarzyło się kilka umiarkowanych burz i jedna silna, która spowodowała lokalne podtopienia na terenie miasta Świdnica, nie licząc sporej ilości słabych i bardzo słabych burz.

Może wydać wam się to zaskakujące, ale tak sporą ilość burz wiosną i latem powoduje niedaleko położona Ślęża, która przyciąga burze ( ogółem naliczyłem ok. 30 burz ), więc widok łowców burz np. z Czech nie jest dla mnie żadnym zaskoczeniem.

Co do planów poza obszar mojego regionu to:

Mobilny jeszcze niestety nie jestem, choć w tym roku będę miał pierwsze jazdy, więc może za kilka lat wybiorę się na łowy do Czech ( Morawy ) lub Niemiec ( Saksonia ), nie zapominając oczywiście o Lubuskim czy Wielkopolskim.

User avatar
kiara
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 365
Joined: Sunday, 10 Jul 2011, 23:15
Pseudonim: Kiara
GG: 2435493
Location: Woj.Lubelskie->Gmina Garbów->Piotrowice Wielkie
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby kiara » Sunday, 8 Mar 2015, 00:43

Ja liczę na jakiegoś super fotogenicznego shelf clouda (przynajmniej jednego) piękne wypiętrzenia Cb, przydałyby się jakieś asperatusy.. mammatusami też bym nie pogardziła. Jednym słowem coś co będzie przepięknie wyglądało w kadrze i niczego już mi do szczęścia nie będzie potrzeba. Myślę, że jak trafi mi się chociaż jedna bardzo aktywna elektrycznie burza (a ja nie będę w pracy) i uda mi się ją uchwycić będę niezmiernie zadowolona. Nie mam w planach jakichś specyficznych "łowów" ponieważ nie wiem jak będę stała z czasem w tych najgorętszych burzowych miesiącach. Jak będzie przekonamy się zapewne już za 2-3 miesiące.
'Dave Grohl is My God'


User avatar
Rafał Dzik
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posts: 608
Joined: Wednesday, 6 May 2009, 23:13
Pseudonim: rafal
GG: 6458545
Location: Starachowice, woj. świętokrzyskie
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Rafał Dzik » Tuesday, 10 Mar 2015, 14:24

W nadchodzącym sezonie burzowym chciałbym więcej czasu poświęcić na obserwację burz, jak to Artur napisał, ruszyć trochę w teren. W ostatnich dwóch sezonach mało było okazji do obserwacji pogody, głównie ze względu na rodzaj i godziny pracy, ale mam nadzieję, że w tym roku trochę się to zmieni. Fajnie by było gdyby chociaż raz udało mi się uczestniczyć w większym wypadzie za burzami, czyli zorganizować z kilkoma osobami jakiś storm chasing w przypadku wystąpienia groźnych burz ;)
Być może zmienię miejsce zamieszkania i tym samym teren obserwacji i wtedy byłoby to głównie południe Mazowsza i woj.świętokrzyskie. Oczywiście jeśli będzie czas i fundusze w przypadku wystąpienia groźnych burz chciałbym również wybrać się w inne rejony kraju.
Co do sezonu trudno cokolwiek przypuszczać, bo jak wiadomo pogoda rządzi się swoimi prawami.
Tak czy siak mam nadzieję, że chociaż część zamierzonych celów uda mi się zrealizować a przede wszystkim wyjazdy w teren i aktywne obserwacje burz. Czego życzę wszystkim obserwatorom pogody ;)
Pozdrawiam, Rafał!
GG: 6458545
E-mail: dzikens@onet.eu

Damian Zbieg
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 1165
Joined: Thursday, 25 Dec 2008, 14:26
Pseudonim: congestus
GG: 8436566
Location: Żary ( Lubuskie )
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Damian Zbieg » Thursday, 12 Mar 2015, 01:13

W ostatnich 2 latach w Żarach sezony burzowe były takie średnie i w sumie to uważam, że obecny też będzie taki w normie. Przydałoby się więcej nocnych stroboskopów, bo zeszłego lata nie miałem żadnego :lol: W końcu także miasto zajęło się remontem ulicy przy której mieszkam, przy której mieszkańcy mieli poważny problem z podtopieniami wywoływanymi przez burze w latach 2011-2012. Więcej przydałoby się także napływów zwrotnikowych mas powietrza. Plany obserwacyjne - raczej tak jak zawsze aparacik i z miejsca zamieszkania w czasie wolnym od pracy.

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7028
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Grzegorz_Zawiślak » Wednesday, 22 Apr 2015, 13:34

Jak silny i rozległy obszarowo będzie ciepły sektor powietrza w końcówce bieżącego, a zwłaszcza na samym początku przyszłego tygodnia? Prognozy oparte na różnych modelach szczególnie ciekawe wyliczenia zaczynają pokazywać na poniedziałek, kiedy możemy mieć kulminację silnego napływu bardzo ciepłej masy powietrza.Na ten moment nie jesteśmy w stanie przygotować znacznie pewniejszych prognoz, zważywszy na wciąż dość odległy okres do spodziewanego terminu. W przypadku utrzymania bieżących prognoz, niewątpliwie mielibyśmy do czynienia z najsilniejszym napływem ciepłej masy powietrza, a być może również z największą ilością energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną (CAPE) od początku tego roku, które wystąpiłyby po południowo - wschodniej stronie długiej fali górnej.Warto obserwować kolejne prognozy, które z pewnością będą ulegać dalszym, zarówno większym, jak i mniejszym zmianom.

Jak na razie prawdopodobieństwo CAPE >500 i 1000 J/kg wygląda następująco:

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

User avatar
Pucek
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posts: 153
Joined: Thursday, 14 Jul 2011, 15:20
Pseudonim: Pucek
GG: 0
Location: Rybnik
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Pucek » Wednesday, 29 Apr 2015, 21:04

Tak wiem! Że jeszcze 6-7 dni, że to fusy, że "i tak nic z tego nie będzie"... ale ... Czy nie można pomarzyć? Pewnie część (większość?) z Was już bacznie obserwuje prognozy na 5-6-7 maj, szczególnie dla rejonów południowych (ale nie tylko). Tęskno już za takimi warunkami tym bardziej, że ominęły mnie szerokim łukiem burze z ostatnich dwóch dni. Czekam, tęsknie, pozdrawiam ;-)

Piotrek_Koziana
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posts: 439
Joined: Monday, 16 Aug 2010, 09:00
GG: 25761450
Location: Maków Podhalański/Kraków
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Piotrek_Koziana » Wednesday, 29 Apr 2015, 22:39

Sytuacja rzeczywiście jest godna uwagi. Już od kilku dni widać prognozy, które mówią o sporej niestabilności połączonej z dużymi uskokami wiatru, w połowie pierwszej dekady maja. Co prawda GFS jest jeszcze bardzo rozchwiany co do dokładnego terminu i miejsca dla najlepszych warunków, ale jakby podobne prognozy utrzymały się jeszcze przez 2 dni to z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie można stwierdzić, że gdzieś w Europie Środkowej wystąpią niebezpieczne burze. Co do dokładnej oceny ewentualnych zjawisk to obawiam się, że nawet na kilka godzin przed ich wystąpieniem nie będzie można nic konkretnego powiedzieć.

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7028
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Grzegorz_Zawiślak » Sunday, 3 May 2015, 14:49

Jak na razie model GFS podtrzymuje korzystne warunki do bardziej dynamicznego przebiegu formacji burzowych, których inicjacja spodziewana jest we wtorek (późniejsze popołudnie i wieczór) oraz nocą z wtorku na środę, zwłaszcza wzdłuż zachodniej części kraju, a także w rejonach północnych.Dla porównania model UMPL opóźnia dotarcie chłodnego frontu atmosferycznego, ponadto w zasięgu cieplejszego wycinka wskazuje na obecność większej ilości chmur piętra średniego.Myślę, że najpóźniej do jutra sytuacja prognostyczna zdoła się na tyle wyklarować, by można było przedstawić bardziej szczegółowe informacje pogodowe o znacznie mniejszym marginesie błędu.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

User avatar
piotrsky
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 284
Joined: Friday, 20 May 2011, 21:15
GG: 7069554
Location: Czaniec, 18 km na wschód od Bielska Białej
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby piotrsky » Monday, 29 Jun 2015, 15:22

U mnie jest chyba najnudniejszy sezon odkąd pamiętam...
Mamy koniec czerwca a miałem aż 3 burze, jeszcze na żadnych łowach nie byłem, patrząc na ubiegłe lata aż ciężko w to uwierzyć.
Ktoś ma podobnie :(?
Zapraszam na www.piotr22.flog.pl oraz na mój kanał na Youtube : www.youtube.com/user/piotrus3322

bigbird
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 130
Joined: Monday, 22 Dec 2008, 11:28
GG: 0
Location: Bielsko-Biała/Gdańsk
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby bigbird » Tuesday, 30 Jun 2015, 00:36

Zgadzam się że szału nie ma... W Bielsku-Białej naliczyłem 9 burz (26 i 28 kwietnia, 6, 19 i 20 maja, 2, 8, 14 i 15 czerwca) – przy czym burze z 26.04 i 14.06 są trochę naciągane, gdyż widziałem i słyszałem wyładowania z burz przechodzących nad okolicznymi górami, a nie nad miastem. Nieco temu sezonowi „ratuje twarz” wystąpienie dwóch pięknych nocnych stroboskopów, 20.05 i 15.06. Ale rok temu do końca czerwca w Bielsku-Białej było jeszcze gorzej! Wówczas wystąpiło 7 burz, z czego większość była słaba, i ani jednej nocnej burzy.

Od 17 czerwca br. przebywam w Gdańsku. Tu sezon do tej pory jest po stokroć gorszy, można powiedzieć że nawet się nie zaczął. Według relacji moich rodziców, którzy tu mieszkają (potwierdzają to też archiwa z detektora burze.dzis.net) wystąpiła tu słaba burza wieczorem 27 kwietnia, parę razy też zagrzmiało i błysnęło późnym wieczorem 5 maja. I to tyle! Poza tym dosłownie NIC! Zapowiadały się niezłe warunki podczas weekendu 20-21 czerwca, ale lokalne burze przeszły na południe od miasta, a nad samym Gdańskiem żadnych burz nie było. Nie widać też żadnych szans na burze w najbliższej przyszłości. W Gdańsku sezon burz 2015 to prawdziwy dramat!

burzesafajne
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 393
Joined: Saturday, 12 Jun 2010, 22:48
GG: 0
Location: Sopot(woj.Pomorskie)
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby burzesafajne » Tuesday, 30 Jun 2015, 14:09

W Gdańsku to chociaż te 2 pierdy były, a trochę bardziej na północ nic, zero burz. Jutro zaczynamy lipiec a miejscami jeszcze burzy w tym roku nie było i nawet nie widać jakichkolwiek szans aby się one pojawiły.

User avatar
Piotr_Skowroński
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 1338
Joined: Friday, 30 Jan 2009, 19:33
Pseudonim: skowron
Location: Krzyż Wlkp, 55 km na E od Gorzowa Wlkp.
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Piotr_Skowroński » Tuesday, 30 Jun 2015, 17:03

To jest najgorszy sezon od kiedy pamiętam, a przynajmniej do 2009 r. kiedy zacząłem zapisywać każdą burzę. 2008 r. słyszałem, że był bardziej burzowy od mojego rekordowego 2012 r. W tym roku pojawiły się zaledwie 4 słabe burze, z tego dwie wystąpiły w jeden dzień. Ostatnia burza wystąpiła 9 maja! Takiego słabego sezonu nie pamiętam, a nic nie zapowiada się na poprawę.

User avatar
Bodzio
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 108
Joined: Thursday, 25 Jun 2009, 22:35
Pseudonim: Bodzio
GG: 0
Location: Rzeszów
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Bodzio » Sunday, 5 Jul 2015, 12:07

Rzeszów też jest bardzo ubogi burzowo tego roku. Nad samym podkarpaciem pojawiło się sporo silnych komórek i formacji burzowych ale samo miasto było omijane. No ale jak to się mówi - co się źle zaczyna to się dobrze kończy.

wyladowanie_atmosferyczne
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 223
Joined: Monday, 20 Jun 2011, 15:31
Pseudonim: Artil0
GG: 37291935
Location: Opole
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby wyladowanie_atmosferyczne » Monday, 6 Jul 2015, 19:53

Jak dla mnie tegoroczny sezon jest najgorszy od lat. Do dzisiaj w mojej miejscowości pojawiły się 3 burze: jedna konkretniejsza (13 czerwca) i dwie słabe (26 kwietnia, 9 czerwca). Było sporo zapowiedzi burz, ale znaczna większość to niewypały. Zobaczymy jak będzie jutro.

Damian Zbieg
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 1165
Joined: Thursday, 25 Dec 2008, 14:26
Pseudonim: congestus
GG: 8436566
Location: Żary ( Lubuskie )
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Damian Zbieg » Monday, 6 Jul 2015, 21:58

Bardzo słaby sezon burzowy także w Żarach. Ilość słabych burz zanotowanych w kwietniu, w maju i w czerwcu, do dziś można policzyć na palcach obu rąk. Największe rozczarowanie to było właśnie dziś nad ranem, kiedy do mojej miejscowości jedynie szczątki burz znad Niemiec raczyły dotrzeć. Z drugiej strony to i dobrze, bo akurat nadchodziły, gdy szykowałem się do wyjścia do pracy. Jak na razie najciekawsza burza w tym roku wystąpiła w... styczniu! kiedy wiatr miejscami powalał drzewa, w mieście i w okolicach nie było prądu. Był to najsilniejszy incydent od czasów orkanu Cyryl.

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7028
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Grzegorz_Zawiślak » Tuesday, 14 Jul 2015, 11:48

Warto sobie zrobić małe porównanie obecnego roku (01.01. - 14.07.2015) względem kilku poprzednich lat w oparciu o dane z ESWD.

Oto stan na dziś od początku tego roku:Widzimy, że dominację przejęły silne i bardzo silne, a także gwałtowne porywy wiatru (pamiętny niż "Feliks" czy wietrzne systemy burzowe). Ulewy powodujące podtopienia, zalania oraz powodzie błyskawiczne nie są, póki co, aż tak dotkliwe, jak w poprzednich latach.

Poprzednie lata:

2014:2013:2012:2011:2010:2009:2008:https://www.facebook.com/19802937033793 ... =1&theater
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

bigbird
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 130
Joined: Monday, 22 Dec 2008, 11:28
GG: 0
Location: Bielsko-Biała/Gdańsk
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby bigbird » Wednesday, 15 Jul 2015, 00:26


bigbird
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 130
Joined: Monday, 22 Dec 2008, 11:28
GG: 0
Location: Bielsko-Biała/Gdańsk
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby bigbird » Saturday, 25 Jul 2015, 20:42

Klątwa nad Gdańskiem staje się wręcz nieprawdopodobna... W ubiegły weekend praktycznie cała Polska była pod burzowymi chmurami, a w Gdańsku tylko kilka razy zagrzmiało w sobotę. W niedzielę kompletnie nic, podczas gdy nad resztą kraju szalały bardzo mocne burze. W czwartek 23 lipca nad ranem przeszła kolejna wręcz żenująco słaba burza, podczas gdy praktycznie każde inne województwo doświadczyło mocnych zjawisk. A dziś to już klapa całkowita – wydawało się że w końcu jest przesądzone że burze dojdą do Gdańska, wyglądały na wręcz murowane. Nic z tego – burzy w ogóle nie było! Burze minęły miasto najpierw od zachodu, a potem od wschodu. Do tej pory pseudo-sezon burz 2015 w Gdańsku wygląda następująco:
- bardzo słaba burza 27 kwietnia
- kilka grzmotów i błysków 5 maja w nocy
- jeden grzmot 13 lipca
- kilka grzmotów 18 lipca
- bardzo słaba burza 23 lipca
Mamy już prawie sierpień, a sezon burz 2015 w Gdańsku tak naprawdę nawet się nie zaczął! I zaczynam powątpiewać czy w ogóle się zacznie, bo nawet w prognozach długoterminowych nie widać szans na burze. Czyżby rok 2015 miał się zapisać jako rok bez sezonu burz?!

Damian Zbieg
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 1165
Joined: Thursday, 25 Dec 2008, 14:26
Pseudonim: congestus
GG: 8436566
Location: Żary ( Lubuskie )
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Damian Zbieg » Wednesday, 29 Jul 2015, 21:03


stor0123456789
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 588
Joined: Monday, 3 Sep 2012, 12:01
GG: 0
Location: Granowo (pow. grodziski, woj. wielkopolskie)

Re: Sezon burzowy 2015

Postby stor0123456789 » Saturday, 24 Oct 2015, 22:49

Sezon burzowy 2015 u mnie mogę już uznać za zakończony; był dużym przeciwieństwem do zeszłorocznego 2014. Uważam, że był średnio dobry. Rozpoczął się 9 maja a skończył 8 września. Burze pod względem jakościowym były całkiem nieźle - pojawiły się 2 nocne stroboskopy oraz 7 umiarkowanych (średnich) burz i reszta 9 burz to słaba. A jeśli chodzi chodzi o ich liczebność to tutaj jest gorzej - najgorszymi miesiącami pod względem burz były: maj (1), czerwiec (2) i wrzesień (1), a najlepszymi: lipiec i sierpień. Burz było mniej niż rok temu, bo tym razem w sumie było ich 19, a dni burzowych 13; burze występowały z mniejszą częstotliwością niż w poprzednim sezonie; również były 2 takie dni, w których zanotowałem po 3 burze w ciągu jednego dnia oraz 2 takie, w których zanotowałem po 2 burze w ciągu jednego dnia.

Dane:

Liczba burz: 19

:arrow: Słabe: 9
:arrow: Średnie: 7
:arrow: Silne: 2

Dni burzowych: 13

Pierwsza burza: 9 maja
Ostatnia burza: 8 września

Liczba burz w danych miesiącach 2015 r. :

:arrow: Maj: 1
:arrow: Czerwiec: 2
:arrow: Lipiec: 7
:arrow: Sierpień: 8
:arrow: Wrzesień: 1

Moje raporty burzowe z 2015 r. (tutaj wówczas jest rozpisana, każda burza tego sezonu) :

:arrow: Maj: viewtopic.php?f=132&t=8347
:arrow: Czerwiec: viewtopic.php?f=132&t=8373
:arrow: Lipiec: viewtopic.php?f=132&t=8452
:arrow: Sierpień: viewtopic.php?f=132&t=8553
:arrow: Wrzesień: viewtopic.php?f=132&t=8616

No i to było by na tyle, mam nadzieję, że następny, przyszły sezon burzowy 2016 będzie jeszcze lepszy... ach :D :) .

User avatar
Mateusz Pardygał
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posts: 416
Joined: Monday, 14 Oct 2013, 21:41
Pseudonim: Pardyś
GG: 4941935
Location: Bieruń
Contact:

Re: Sezon burzowy 2015

Postby Mateusz Pardygał » Saturday, 31 Oct 2015, 20:45

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z minionego sezonu: https://picasaweb.google.com/1068962118 ... /Sezon2015

Przygotowałem również podsumowanie (pdf):
http://wrzucacz.pl/file/7311446307795/P ... 15-PDF.pdf
Pozdrawiam, Mateusz Pardygał

E mail: pardysiek@gmail.com
GG: 4941935
Nr tel: 531579023
facebook: https://www.facebook.com/pardysiek

Sezon burzowy 2014:
https://plus.google.com/u/0/photos/1068 ... 6828341281


Return to “Hyde park”