Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

Zasady bezpiecznego zachowania się przed oraz podczas zachodzących zjawisk meteorologicznych
Awatar użytkownika
mazur
Numer GG: 0

Re: Poradnik : "Jak zachować się podczas tornada i burzy "

Postautor: mazur » piątek, 17 lut 2012, 17:41

Podpis zawierał reklamę, która jest zakazana i jej niema. Następna próba umieszczenia reklamy zostanie ukarana banem.

Pawlo123
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Maniak XD
Numer GG: 44528484
Kontakt:

Postautor: Pawlo123 » czwartek, 12 lip 2012, 18:48

Łukasz
Pseudonim: Łuka$z
Kontakt:

Postautor: Łukasz » niedziela, 12 sie 2012, 22:22

A od której kategorii tornado może porwać człowieka ? Chodzi mi czy od F1,F2 itp.

Sebek
Pseudonim: Sebek
Numer GG: 25510515
Kontakt:

Postautor: Sebek » poniedziałek, 13 sie 2012, 00:21

Moim zdaniem od F0. Jestem świadkiem trąb pyłowych (czyli nie związane z burzą czy innym zjawiskom), kiedy chciałem wejść tam(w te wiry) to rodzice krzyczeli i mi zabraniali wejść w ten wir, gdyż mógłbym stracić zdrowie (głuchota m.in).
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 sie 2012, 13:23 przez Sebastian Kupczyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: błędy interpunkcyjne, literówki

Zniwiarz_okrutny
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Zniwiarz_okrutny » poniedziałek, 13 sie 2012, 19:46

Od F0? Jakim cudem wiatr o prędkości do 116 km/h może porwać człowieka :lol:, przy takim wietrze można mieć problemy ze staniem na nogach ;). Człowiek to nie jest drzewo lub jakiś przedmiot o dużej powierzchni, który tornado ma za co "chwycić". Żeby unieść osobę, tornado moim zdaniem musi być w górnej granicy kategorii F1 (wiatr ok. 170/180 km/h), F2 to bez problemu da sobie radę.
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 sie 2012, 13:22 przez Sebastian Kupczyk, łącznie zmieniany 1 raz.

Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » wtorek, 14 sie 2012, 13:40

Największy wiatr z jakim miałem w życiu do czynienia występował podczas orkanu Cyryl, kiedy to przebywałem w Bukowinie Tatrzańskiej. Pamiętam, że w nocy stacja IMGW w tej miejscowości zarejestrowała porywy, przekraczające 160 km/h, ale nie odważyłem się wtedy wyjść na zewnątrz, bo wszystko latało. Największy wiatr jaki doświadczyłem na sobie to nieco ponad 130 km/h, tak szacuję jego prędkość. Było to ubiegłego roku w marcu, na powierzchni zamarzniętego Czarnego Stawu Gąsienicowego w Tatrach. W tym dniu stacja na Kasprowym Wierchu często notowała porywy wiatru, przekraczające 120 km/h, a wiadomo, że to jednak w kotłach polodowcowych halny wieje z największą siłą, dlatego też uważam, że porywy w miejscu mojego przebywania spokojnie przekraczały 130 km/h. Jestem sceptyczny co do oceniania prędkości wiatru, zwykle ją zaniżam, a nie zawyżam. Jednak tam wiatr był na tyle silny, że miałem duże problemy z ustaniem, stać można było tylko w pozycji mocno pochylonej z napiętymi mięśniami, ale i tak często trzeba było przykucnąć. A więc tak mniej więcej wygląda wpływ prędkości rzędu 130-140 km/h na ludzkie ciało. Jeśli chodzi o dzieci czy ludzi drobnej postury to wiatr o takiej sile nie byłby ich w stanie jeszcze porwać, ale myślę, że ze staniem nawet w pozycji mocno pochylonej byłby duży problem i byłoby to raczej niemożliwe (w wieku 13 lat miałem do czynienia z wiatrem rzędu 125 km/h i nie dałem rady ustać, musiałem kucnąć i się mocno trzymać kogoś). Wg mnie dopiero wartości powyżej 150 km/h są już naprawdę niebezpieczne jeśli chodzi o utrzymanie się, nawet kucając, dla średniej wagi człowieka. Taki wiatr nie uniósłby jeszcze młodego człowieka w powietrze, ale przesuwał by go po powierzchni ziemi.
[b][color=#008000]Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk[/color][/b]

[b][color=#008000]Tel. kom.[/color][/b] [b]513619333[/b]
[b][color=#008000]E-mail:[/color][/b] [b]sebastian.kupczyk@gmail.com[/b]

Awatar użytkownika
Wojtek_Bartula
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Wojtek_B
Numer GG: 3774920
Kontakt:

Postautor: Wojtek_Bartula » wtorek, 14 sie 2012, 13:53

Convective Addiction ;D

Awatar użytkownika
Magdalena Izdebska
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Pasjonatka
Kontakt:

Postautor: Magdalena Izdebska » czwartek, 16 sie 2012, 11:52

Brawo dla tych Panów :? .....Zwłaszcza na tym pierwszym filmiku. Ale dzięki temu filmikowi można zobaczyć, że z tak silnym wiatrem nie ma żartów. W takich wypadkach jeżeli oczywiście nie mamy się gdzie schronić najlepiej położyć się i skulić na ziemi najbezpieczniej w jakimś rowie i po prostu przeczekać.
adres e-mail: cytri229(at)wp.pl, tel. 669595396
BURZE w 2012r.: 13
Shel cloud: 7
Funnel cloud: 1
Mammatus: 9
Tornado: 0
Grad: 0
Downburst: 3

"Dzieciństwo jest królestwem, w którym nikt nie umiera"

Awatar użytkownika
Grzegorz_Kostrzewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Gregs
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Kostrzewa » piątek, 17 sie 2012, 09:57

Po burzy albo ulewie też trzeba uważać szczególnie w górach, gdzie mogą nas zaskoczyć lawiny błotne. ;) W Kootenay Lake Kanada niespełna kilka dni temu nastąpiło osuwisko, jak podają świadkowie w czasie zejścia lawiny było ciepło i słonecznie, University of Oregon opublikował opracowanie kilka lat temu, gdzie eksponuje kwestie, które decydują o stabilności gruntu i powodować erozję gleby podczas ulewnych deszczów. Usuwanie roślinności, które zazwyczaj chroni tereny górskie przez błota, jest bardzo ważnym czynnikiem.

http://www.youtube.com/watch?v=n1cCs-S5EKc

meteostereo
Kontakt:

Postautor: meteostereo » piątek, 9 lis 2012, 17:09

Zwłaszcza góry są niebezpieczne. Jak już zaczyna trochę mocniej padać, to lepiej nie wchodzić na szczyt, tylko zejść i spróbować innego dnia, przy bardziej korzystnej pogodzie!

Pawlo123
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Maniak XD
Numer GG: 44528484
Kontakt:

Postautor: Pawlo123 » czwartek, 11 kwie 2013, 01:17

Wróć do „Bezpieczeństwo”