Styczeń 2015

Dział, w którym zachęcamy do pisania swoich prognoz pogody i dyskusji o nadciągających nad Polskę zagrożeniach meteorologicznych. Dział moderowany, dostępny dla większości użytkowników.

Moderator: SkyPredict

Forum rules
1) Dział przeznaczony na prognozy pogody i dyskusje o nadchodzących warunkach pogodowych w Polsce.
2) Wypowiedzi w postach muszą być treściwe i na temat.
3) Zalecane jest stosowanie języka specjalistycznego.
4) Nie wskazane jest używanie języka potocznego.
User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Styczeń 2015

Postby Grzegorz_Zawiślak » Thursday, 1 Jan 2015, 13:13Odbudowa strefowej cyrkulacji atmosfery szybko zostanie zauważona w postaci aktywnego ośrodka niżowego o imieniu "Lina", którego centrum znajduje się obecnie nad Atlantykiem Północnym, w obszarze przebiegania aktywnego prądu strumieniowego.W kolejnych godzinach, wraz z dalszą wędrówką w kierunku północno - wschodnim, układ będzie ulegał dalszemu pogłębianiu, wywołując coraz większy gradient ciśnienia na sporym obszarze.W stosunku do wczorajszych prognoz, ośrodek niżowy może przejść trajektorią wysuniętą bardziej na północ, z główną falą wiatrową uderzającą w południową część Skandynawii, Gotlandię oraz ponownie kraje Bałtyckie.Wczorajsza prognoza modeli GFS z godziny 18Z zakładała, że gwałtowny przepływ poziomy powietrza w warstwie granicznej może pojawić się również na terenie północnej Polski.Przy tego typu sytuacjach meteorologicznych wystarczy drobna zmiana w głębokości lub trajektorii dynamicznego ośrodka niżowego, by automatycznie przełożyło się na silniejszy / słabszy wiatr wyliczany przez modele numeryczne. W tym przypadku te zmiany są właśnie obserwowane, dlatego też nie można wykluczyć, że podczas następnych aktualizacji modeli będziemy obserwować następne korekty w głębokości i dokładnej trasie "Liny". Na chwilę obecną wygląda na to, że maksymalne porywy wiatru, mimo wyraźnie słabszej prognozy względem wczorajszego dnia, będą mogły osiągać i przekraczać 90-105 km/h, zwłaszcza na Wybrzeżu oraz częściowo w rejonach północno - wschodnich. Z aktywnym niżem związana będzie dość długo trwająca fala wiatrowa, która z upływem czasu będzie objawiać się stopniową zmianą kierunku wiatru na zachodni i północno - zachodni. Wyliczenia oparte na modelu GFS z godziny 06Z pokazują, że nocą z piątku na sobotę oraz w pierwszej części sobotniego dnia prędkość wiatru w warstwie granicznej może (ale nie musi) ulec wyraźnej intensyfikacji.W tym samym czasie będziemy obserwować adwekcję znacznie chłodniejszej masy powietrza, która na wysokości izobarycznej 500 hPa może objawić się temperaturą wynoszącą około -30 - -37 °C, co automatycznie przełoży się na gwałtowne zwiększenie gradientu pionowego temperatury.Wraz z dynamiczną adwekcją chłodnej masy powietrza prawdopodobnie dojdzie też do inicjacji konwekcji, objawiającej się komórkami konwekcyjnymi z przelotnymi opadami mieszanymi. Miejscami, zważywszy na nieco zwiększoną chwiejność i niestabilność troposfery, możliwy jest rozwój lokalnych formacji burzowych.Podczas przechodzenia ośrodków konwekcyjnych porywy wiatru mogą być szczególnie silne, uwzględniając korzystne środowisko do pionowego mieszania w dolnej części troposfery.

Oto aktualna prognoza maksymalnych porywów wiatru - model GFS-PARA:Wyliczenia modelu UMPL dla Ustki, Łeby i Władysławowa:Warto obserwować kolejne aktualizacje modeli i liczyć się z możliwością wzmacniania / osłabiania prognozowanego bardzo silnego wiatru.

W weekend dynamiczna pogoda może mieć miejsce również wzdłuż południowej części kraju, gdzie pojawi się możliwość wystąpienia obfitych opadów śniegu.Śnieg możliwy jest także w innych rejonach kraju.

____

Najnowsze prognozy: https://www.facebook.com/19802937033793 ... =1&theater
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Re: Styczeń 2015

Postby Grzegorz_Zawiślak » Sunday, 4 Jan 2015, 19:17Można powiedzieć, że dynamicznie rozpoczął nam się nowy, 2015 rok. Najpierw mieliśmy do czynienia z opadami marznącymi, następnie silnym i bardzo silnym wiatrem, a obecnie notuje się śnieżyce konwekcyjne i burze śnieżne.Aktualnej sytuacji pogodowej niewątpliwie sprzyja mocno pogłębiona na południe, dodatkowo zbudowana z bardzo chłodnej masy powietrza, długa fala górna.Wraz z dynamicznym wkraczaniem bardzo chłodnego powietrza w środkowej troposferze wiąże się występowanie znacznego gradientu pionowego temperatury, który przy zwiększonej zawartości wilgoci sprzyja inicjacji konwekcji.Wczorajsze prognozy na dzisiejszy dzień dość dobrze sprawdziły się pod kątem konwekcyjnym:

https://www.facebook.com/19802937033793 ... =1&theater

W nadchodzących godzinach środkowo-troposferyczna fala o osi południkowej zacznie przemieszczać się dalej na wschód. Na zachód od niej obecny będzie wyraźny grzbiet geopotencjału (środkowa troposfera), który na chwilę przyblokuje cyrkulację strefową atmosfery.Na wschodnich peryferiach układu wysokiego ciśnienia będzie przebiegać strefa stopniowo rozmywającego się ciepłego frontu atmosferycznego, który na północnym - zachodzie, zachodzie, południowym - zachodzie oraz częściowo południu będzie objawiać się opadami mieszanymi, w tym także śniegu o umiarkowanym i silnym natężeniu.Wersja prognostyczna oparta na modelu UMPL:Miejscami ponownie należy się liczyć z rozwojem konwekcji, zwłaszcza w części południowej, południowo - wschodniej, wschodniej oraz na północnym - wschodzie. Tym razem poszczególne komórki będą mieć jednak gorsze środowisko do mocniejszego wypiętrzenia i co za tym idzie - wygenerowania wyładowań atmosferycznych.

Nadchodzące dni będą mijać pod znakiem oddziaływania układu wyżowego, a więc i wyraźnie zwiększonego ciśnienia atmosferycznego.W wielu miejscach kraju będzie zalegać chłodna masa powietrza, która objawi się wyraźnie niższą temperaturą.Istotne zmiany rozpoczną się, kiedy centrum układu wyżowego będzie przemieszczać się dalej na wschód, a nad Atlantykiem Północnym pojawi się imponujący gradient poziomy temperatury z ekstremalnie silnym prądem strumieniowym w górnej troposferze.Wygląda więc na to, że odbudowa dynamicznej cyrkulacji strefowej ponownie może dać się mocno we znaki nad Europejskim Obszarem Synoptycznym, zwłaszcza pod względem wiatrowym. Zagrożona niebezpiecznymi porywami wiatru będzie także Polska, jednak na chwilę obecną jest jeszcze za wcześnie, by można było podać znacznie bardziej szczegółowe informacje pogodowe, mając na uwadze, iż potencjalne zagrożenie może pojawić się pod koniec nadchodzącego tygodnia. Warto obserwować kolejne prognozy.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Re: Styczeń 2015

Postby Grzegorz_Zawiślak » Wednesday, 7 Jan 2015, 12:37Stopniowo możemy zacząć bardziej szczegółowo analizować możliwy rozwój i przebieg wydarzeń w kolejnych dniach. Na chwilę obecną można założyć wariant wystąpienia dwóch silnych fal wiatrowych - pierwsza z nich może pojawić się już w piątek i być związana z dynamicznym układem niskiego ciśnienia, który początkowo szczególnie gwałtowną, wręcz ekstremalną wichurę może przynieść na obszarze Europy Zachodniej (m.in. w północnej części Wysp Brytyjskich). Wyliczenia oparte na GFS-PARA wskazują, że najgroźniejsze porywy wiatru, mogące osiągać i przekraczać prędkość aż 130-170 km/h (!!), wystąpią tam nocą z czwartku na piątek.Następnie (z upływem piątku) stopniowo wypełniający się ośrodek niżowy może nasunąć się nad południową część Bałtyku.Związany z nim istotnie zwiększony gradient baryczny na stosunkowo małym obszarze może objawić się znaczną prędkością wiatru w warstwie granicznej.Na sobotę i noc z soboty na niedzielę prognozowane są różne warianty. Co ciekawe, do ekstremalnej wersji, po kilku znacznie spokojniejszych prognozach, powrócił GFS-PROD:Dla porównania najnowsza aktualizacja GFS-PARA:Model GME:Istotne rozbieżności możemy w dalszym ciągu obserwować w kwestii możliwego minimalnego spadku ciśnienia atmosferycznego w centrum aktywnego układu niżowego, jego dokładnej trajektorii (raz wysuwana jest bardziej na północ, raz na południe) oraz potencjalnego, głębokiego niżu wtórnego, mogącego jeszcze bardziej zaostrzyć gradient ciśnienia. Tego typu scenariusz był zakładany przez nowszą wersję modelu GFS m.in. z godziny 00 UTC:Widzimy więc, że sytuacja prognostyczna wciąż jest bardzo niepewna, niemniej jednak potencjalnie groźna. Do tego wszystkiego dochodzi fakt możliwości rozwoju konwekcji, jeszcze bardziej napędzającej schodzenie dynamicznego pędu powietrza z wyższych partii warstwy granicznej do jej przyziemnej części.Dodatkowo jutro w ciągu dnia do Polski od zachodu dotrze układ frontów atmosferycznych z osią zatoki niskiego ciśnienia, które szczególnie sporo opadów mogą przynieść nocą z czwartku na piątek.Jutro późnym wieczorem lub nocą z czwartku na piątek przygotuję kolejne informacje, które w postaci artykułu zamieszczę na naszą stronę. Póki co do niektórych wyliczeń należy zachować pewien dystans.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Re: Styczeń 2015

Postby Grzegorz_Zawiślak » Wednesday, 14 Jan 2015, 01:10Całkiem interesująco przedstawia się kolejna aktualizacja modelu UMPL, który na dzisiejszy dzień podtrzymuje możliwość przejścia dość ciekawego układu niskiego ciśnienia w pobliżu naszego kraju.W stosunku do prognoz innych modeli, potencjalny ośrodek niżowy może być całkiem głęboki, jednocześnie wywołując wyraźnie zwiększony gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego na stosunkowo małym obszarze. Jeżeli potencjalny niż będzie obserwowany na jutrzejszych mapach synoptycznych, a scenariusz potoczy się zgodnie z wersją UMPL, wtedy m.in. w południowej części Bałtyku oraz wzdłuż północnej Polski może przez pewien okres - obok wystąpienia opadów deszczu pochodzenia wielkoskalowego oraz konwekcyjnego (prawdopodobne są nawet burze) - mocno i bardzo mocno powiać.Jest to jednak niepewny scenariusz, mając na uwadze fakt dosyć sporej rozbieżności wśród analiz numerycznych. Trzeba się więc też liczyć z możliwością pojawienia płytszego niżu mezoskalowego z mniejszym potencjałem wiatrowym. Dzisiejsze obserwacje synoptyczne z pewnością pozwolą powiedzieć coś więcej na temat tego układu.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Re: Styczeń 2015

Postby Grzegorz_Zawiślak » Friday, 23 Jan 2015, 12:38W najbliższych dniach szczególną uwagę należy zwrócić na rozległy układ niskiego ciśnienia, który znajduje się nad południową częścią Starego Kontynentu.Rozległa zatoka niskiego ciśnienia sięgnie dzielnic Polski południowej, południowo - wschodniej, wschodniej i północno - wschodniej, dodatkowo w środowisku jej oddziaływania znajdzie się strefa ciepłego frontu atmosferycznego z silniejszym wspomaganiem ruchów wznoszących w dolnej i środkowej troposferze.Prognozy od pewnego czasu zakładają, że w wyżej wymienionych częściach kraju, a przede wszystkim na terenach dzielnic południowych (ze szczególnym uwzględnieniem obszarów górskich i miejscami podgórskich, gdzie w związku z dodatkowym wpływem wymuszania orograficznego przy wietrze z kierunków północnych, jednocześnie powodującym zawieje i zamiecie śnieżne, możliwe są wyraźnie większe sumy opadowe) pojawi się możliwość wystąpienia całkiem sporych przyrostów świeżej pokrywy śnieżnej. Najnowsze wyliczenia modelu GFS wskazują, że do poniedziałku może tam spaść nawet powyżej 20-35 centymetrów świeżego śniegu. Kilku oraz kilkunastocentymetrowa pokrywa wyliczana jest również na pozostałym obszarze z oddziaływaniem zatoki i ciepłego frontu atmosferycznego.Należy jednak zwrócić uwagę na możliwy zasięg strefy frontowej i cieplejszego sektora, w którym będą występować opady deszczu (dodatnia temperatura w dolnych 1000-1500 metrach troposfery).Wygląda na to, że jego zasięg ograniczy się do dzielnic południowo - wschodnich i częściowo wschodnich, po czym, wraz ze stopniowym odsuwaniem się na wschód i tym samym ochładzaniem warstwy granicznej, pojawią się korzystne warunki do wystąpienia opadów śniegu. W stosunku do prognoz z ostatnich dni zasięg cieplejszego powietrza i strefy frontowej może być przesunięty bardziej w kierunku zachodnim, nieco w głąb Polski. Największe natężenie opadów przez cały okres oddziaływania ciepłego frontu i zatoki niżowej spodziewane jest w sobotę, nocą z soboty na niedzielę oraz podczas drugiego dnia weekendu, przy czym zaczną one być obecne już dziś wieczorem (miejscami już są notowane) i w czasie nadchodzącej nocy (rodzaj mieszany).W międzyczasie strefa z opadami śniegu może nasunąć się też nad dzielnice zachodnie, południowo - zachodnie i północno - zachodnie (wpływ frontu okluzji). Jej intensywność będzie jednak wyraźnie słabsza w stosunku do omawianych wcześniej rejonów.

Warto pamiętać o możliwych kolejnych zmianach podczas następnych aktualizacji modeli, zwłaszcza pod względem zasięgu ciepłego frontu i cieplejszego sektora powietrza, a także natężenia opadów.

____

Godzina 17:00 CET: https://www.facebook.com/19802937033793 ... =1&theater

____

24.01., godz. 11:05 CET: Najnowsze prognozy modelu GFS osłabiły na ogół natężenie opadów: https://www.facebook.com/19802937033793 ... =1&theater
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Re: Styczeń 2015

Postby Grzegorz_Zawiślak » Sunday, 25 Jan 2015, 15:40Obecnie w pobliżu Islandii znajdują się dwa głębokie centra niżowe:Z jednym z nich związany jest system frontów atmosferycznych, który w nadchodzących dniach będzie mieć istotny wpływ na pogodę w zachodniej i częściowo środkowej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Prognozy numeryczne wskazują, że centrum głębokiego niżu, umiejscowionego na północny - wschód od Islandii, będzie przemieszczać się dalej w kierunku północno - wschodnim, na początku nadchodzącego tygodnia znajdując się na pograniczu wód Oceanu Atlantyckiego i Arktycznego, a oś jego zatoki niżowej oraz "okludujący" się system frontów od zachodu wkroczą nad obszar Polski (jutrzejsza doba).W przypadku naszego kraju będziemy już mówić o zokludowanym froncie atmosferycznym, odciętym od dopływu cieplejszego powietrza.Z wyliczeń modeli wynika, że rozkład pola temperatury w warstwie granicznej będzie faworyzować zarówno opady śniegu (zwłaszcza w przedniej części frontu), jak i deszczu ze śniegiem i deszczu (tylna część okluzji) o zmiennym, w tym także umiarkowanym i dość silnym natężeniu. Doskonale widać to m.in. na podstawie prognoz modelu UMPL:Z upływem godzin strefa frontalna będzie dość szybko przemieszczać się dalej na wschód, w dalszym ciągu generując opady (w większości śniegu), a w osi zatoki niżowej rozwinie się dość płytki układ niskiego ciśnienia z centrum wędrującym nad południową częścią Bałtyku.Warto obserwować kolejne prognozy na drugą część tygodnia, kiedy nad Europę Zachodnią może "zanurkować" rozległa "bańka" chłodnego powietrza w środkowej troposferze (odcięty niż górny), mogąca dać impuls do gwałtownej cyklogenezy nad południową częścią Starego Kontynentu.Na chwilę obecną ciężko jest coś więcej powiedzieć na temat aktywności oraz trajektorii potencjalnego układu niżowego (długi okres do spodziewanego terminu), gdyż nawet na prognozach wiązek modelu GFS zauważalne są zasadnicze różnice. Bardziej dokładne prognozy będzie można przedstawić koło środy lub czwartku.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Re: Styczeń 2015

Postby Grzegorz_Zawiślak » Tuesday, 27 Jan 2015, 23:54W nachodzących dniach, dostając się w zasięg zatoki niżowej bardzo głębokiego i rozległego ośrodka niskiego ciśnienia znad północno - zachodniej i zachodniej części Europy, będziemy mogli doświadczyć znacznego spadku ciśnienia atmosferycznego. Pod koniec obecnego tygodnia na obszarze całego kraju ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza wyniesie poniżej 987-977 hPa, co nie zdarza się zbyt często.W międzyczasie, już podczas jutrzejszej doby (pierwsza część nocy), nad Polskę od zachodu wkroczy kolejny "okludujący" się system frontów atmosferycznych, który przyniesie następną porcję opadów mieszanych, w tym także śniegu o zmiennym natężeniu. Strefa zokludowanego frontu atmosferycznego szybko będzie wędrować dalej na wschód, stopniowo tracąc na swej aktywności.Wraz z pogłębiającą się w kierunku południowo - wschodnim zatoką niżową (http://wstaw.org/m/2015/01/27/Rtavn361.gif) dojdzie do zwiększenia się gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego i wzrostu prędkości południowo - zachodniego wiatru (z tendencją do skręcania na południowy i południowo - wschodni), miejscami powodującego zawieje i zamiecie śnieżne. W górach i na obszarach podgórskich należy oczekiwać wiatru halnego, który najmocniejszy będzie w szczytowych partiach Sudetów, w Beskidach Zachodnich oraz w wyższych partiach Tatr.

W czwartek przedstawię bardziej szczegółowe informacje pogodowe pod kątem możliwych aktywniejszych stref opadowych. Pierwsza z nich może pojawić się już nocą z czwartku na piątek i w piątek, początkowo w dzielnicach zachodnich, północno - zachodnich i północnych.

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Re: Styczeń 2015

Postby Grzegorz_Zawiślak » Wednesday, 28 Jan 2015, 12:40W nadchodzących dniach, wskutek istotnej przebudowy pola barycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym, dojdzie do wyraźnego zwiększenia się gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego i co za tym idzie - wzrostu prędkości wiatru. Z wyliczeń modeli wynika, że szczególnie mocno powieje na obszarach górskich oraz podgórskich, gdzie pojawi się halny, a maksymalne porywy będą mogły osiągać i przekraczać 65-125 km/h (dolna granica przedziału tyczy się oczywiście obszarów niżej położonych).Prognozy wskazują, że będziemy mieć do czynienia z dwoma falami halnego. Pierwsza spodziewana jest podczas nadchodzącej nocy, natomiast druga, jeszcze mocniejsza, wyliczana jest nocą z czwartku na piątek oraz w pierwszej części piątkowego dnia.____Prognoza modelu ALADIN na godziny poranne dnia 30.01.:Wynika z niej, że w szczytowych partiach Tatr maksymalne porywy halnego będą mogły osiągać i przekraczać nawet 120-125 km/h.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

User avatar
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 1347
Joined: Tuesday, 29 Oct 2013, 21:23
Pseudonim: Martin/Marcin_Głodek
GG: 0
Location: Kolonia Łęka, 10km na W od Łęczycy/ woj. łódzkie
Contact:

Re: Styczeń 2015

Postby Marcin Głodek » Wednesday, 28 Jan 2015, 16:39Prognoza 28.01

Po północy i rano pojawią się słabe opady marżnącego deszczu i deszczu ze śniegiem na zachodzie,północnym-zachodzie, na północy i w centrum (a także w linii Gdańsk-Terespol),więc na drogach będzie ślisko. Na pozostałym obszarze pojawią się słabe opady śniegu. Po południu słabe opady mieszane przewędrują na wschód, a opady śniegu będą w centrum, na północnym-wschodzie i na południowym-wschodzie kraju. Temperatura minimalna od -5°C na południu, -2°C na północnym-zachodzie do 0°C-1°C na wschodzie przy temperaturze maksymalnej od -1°C w rejonach podgórskich, 1°C w centrum, do 3°C na północnym-zachodzie kraju.


Wiatr z kierunku SW o prędkości do 5 m/s.

Prognoza 29.01

W czwartek nad naszym krajem będzie przechodził kolejny front atmosferyczny, który przyniesie na zachodzie dość intensywne opady mieszane, a w ciągu wędrówki na wschód opady mieszane przejdą w opady śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od -2°C na północnym zachodzie i na wschodzie do 0°C-1°C w centrum, przy temperaturze maksymalnej od 2°C na Dolnym Śląsku i zachodzie do 0°C-1°C na pozostałym obszarze.


Wiatr umiarkowany z kierunku SSW o prędkości do 7 m/s, głównie nad morzem.
Do burz trzeba mieć respekt

E-mail: marcinglodek44@gmail.com
Facebook:
Image

Sezon burzowy 2014: 18. (8 NM)

Sezon burzowy 2015
Ilość burz: 8/ słabe: 5/ średnie: 2/ silne: 1/ ekstremalne:

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Re: Styczeń 2015

Postby Grzegorz_Zawiślak » Wednesday, 28 Jan 2015, 23:47Jutro w ciągu dnia (właściwie to już dziś w nocy) nad dzielnice Polski zachodniej, północno - zachodniej i północnej zacznie postępować dynamiczny spływ bardzo chłodnej masy powietrza na powierzchni izobarycznej 500 hPa, mogącej objawić się temperaturą oscylującą w granicach zaledwie -37 - -39 °C.Przy tego typu sytuacjach zawsze dochodzi do silnego zaostrzenia się gradientu pionowego temperatury pomiędzy dolną i środkową troposferą, który w warstwie 500 m - 700 hPa może przekroczyć aż 8,3-8,6 °C/km.Oznacza to możliwość inicjacji konwekcji, objawiającej się śnieżnymi komórkami konwekcyjnymi. Przy tego typu rozkładzie pola temperatury w warstwie granicznej oraz dużej zawartości wilgoci na wysokościach 850-500 hPa, nie można miejscami wykluczyć uformowania się pojedynczych, lokalnych ośrodków burzowych, generujących przelotne, obfite opady śniegu oraz krupy śnieżnej. Ich inicjacja może mieć miejsce także m.in. w południowo - zachodniej i południowej części Morza Bałtyckiego.

Przypominam również o wietrze halnym: https://www.facebook.com/19802937033793 ... =1&theater
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Re: Styczeń 2015

Postby Grzegorz_Zawiślak » Thursday, 29 Jan 2015, 20:16Obecnie nad Europą Południową obserwuje się coraz korzystniejsze środowisko do powstania dynamicznego układu niskiego ciśnienia, który w ciągu jutrzejszej doby oraz częściowo w sobotę będzie mieć istotny wpływ na pogodę w naszym kraju. Z prognoz numerycznych wynika, że początkowo mocno da on się we znaki na południu i częściowo w centrum Starego Kontynentu, generując obfite opady różnego rodzaju, w tym również spore ilości śniegu.

Oto prognozy na jutrzejszy dzień w oparciu o model GFS:Możliwa akumulacja śniegu do soboty, godziny 00:00 UTC:Następnie centrum niżu z bardzo niskim ciśnieniem atmosferycznym będzie przemieszczać się dalej na północ, w bezpośrednim oddziaływaniu mocno pogłębionej zatoki niżowej oraz wzdłuż wschodniej części długiej fali górnej.To właśnie w tym momencie kluczowa będzie jego głębokość i natężenie ruchów wznoszących w strefie jego oddziaływania, które będą decydować o intensywności opadów. Istotna będzie również dokładna trajektoria, gdyż początkowo będzie także obecny cieplejszy sektor powietrza, faworyzujący opady mieszane, w tym również deszcz.Z upływem nocy, wraz z nasuwaniem się centrum układu niżowego, cieplejsze powietrze będzie szybko zastępowane przez chłodniejszy sektor ośrodka z wyraźnie niższą temperaturą.To właśnie wtedy prognozy zakładają największą aktywność układu, z obfitymi opadami śniegu, które najmocniejsze mają być w Polsce południowej.Większe natężenie ruchów wznoszących może korzystnie wpłynąć na wyraźną intensyfikację strefy opadowej również bardziej w głębi kraju.Zanim jednak nadejdzie noc z piątku na sobotę oraz sobota, już jutro w dzień obserwowana będzie intensyfikacja pierwszej strefy opadowej, generującej opady mieszane o zmiennym natężeniu:Orientacyjna prognoza akumulacji śniegu do soboty, godziny 18 UTC:Spodziewane natężenie opadów w kg/m2 za okres 6h:Bazując na aktualizacji modelu GFS z godziny 12 UTC, można dostrzec, że układ niżowy został nieco wzmocniony w stosunku do porannych wyliczeń. Na chwilę obecną wygląda na to, że najmocniejsze opady pojawią się w Małopolsce, gdzie największe sumy będą mogły osiągnąć i przekroczyć 20-30 centymetrów (na obszarach górskich możliwe są jeszcze większe ilości śniegu). Również na pozostałym obszarze z oddziaływaniem zatoki i bezpośrednim wpływem niżu możliwy będzie przyrost kilku oraz kilkunastocentymetrowej warstwy śniegu. Należy jednak pamiętać, że przed nami jeszcze kilka aktualizacji modeli, podczas których w dalszym ciągu mogą być obecne zmiany w aktywności, a także trajektorii ośrodka niżowego (im układ przejdzie trasą wysuniętą bardziej na wschód, tym cieplejszy sektor będzie odsuwany w kierunku wschodnim, natomiast w odwrotnej sytuacji wejdzie w głąb kraju). Wobec tego przedstawione prognozy możliwych sum opadowych trzeba traktować z pewnym dystansem.

Warto też zauważyć, że w tym przypadku dynamiczny układ niskiego ciśnienia nie będzie mieć przed sobą żadnej blokady wyżowej na północy Europy, stąd też będzie charakteryzować się swobodną wędrówką wzdłuż wschodniej części środkowo-troposferycznej kropli chłodnego powietrza. Z tego powodu intensywność opadów będzie szczególnie uzależniona od wspomagania ruchów wznoszących w dolnej i środkowej troposferze.

Prognozowane natężenie głównej strefy opadowej przez model UMPL (noc z piątku na sobotę oraz sobota), który również największe opady wylicza na południu kraju:Jeszcze głębszy ośrodek niżowy (mniej prawdopodobna wersja) widzą inne analizy:Jutro, w przypadku zajścia kolejnych zmian, podam następne informacje.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

User avatar
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 1347
Joined: Tuesday, 29 Oct 2013, 21:23
Pseudonim: Martin/Marcin_Głodek
GG: 0
Location: Kolonia Łęka, 10km na W od Łęczycy/ woj. łódzkie
Contact:

Re: Styczeń 2015

Postby Marcin Głodek » Thursday, 29 Jan 2015, 21:18PROGNOZA INTENSYWNOŚCI OPADÓW MOŻE SIĘ ZMIENIĆ!!!

Pognoza - 30.01

W drugiej części nocy i rano na północy, południu, południowym-wschodzie i północnym-wschodzie kraju pojawią się słabe opady śniegu. Na północy możliwe są silniejsze opady związane z konwekcją (możliwe pojedyncze wyładowania) wywołaną adwekcją chłodnego powietrza. Po południu nad Polską pojawi się kolejny front związany z głęboką zatoką niżową, który wkroczy z południa i przyniesie opady mieszane. Po zachodniej stronie frontu będą to opady śniegu przechodzące wraz z dalszą wędrówką frontu w opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Temperatura maksymalna od 3°C (a lokalnie nawet do 4°C) na południowym-zachodzie, zachodzie i południowym-wschodzie, do 0°C-2°C na pozostałym obszarze kraju przy temperaturze minimalnej od -1°C na większym obszarze kraju do 2°C na południowym-zachodzie.


Wiatr z kierunku SE o prędkości od 2.3 m/s do 11.7 m/s w rejonie górskim i nadbrzeżnym.

Prognoza - 31.01

W sobotę do południa opady frontowe pojawią się w wschodniej (częściowo centralnej) połowie kraju i będą to opady mieszane o średniej, dużej intensywności. Podobnie jak w piątek po zachodniej stronie będą to opady śniegu przechodzące w deszcz na czole strefy frontowej. Temperatura maksymalna od 3°C na południowym-zachodzie, -1°C--2°C na południu, do 0°C-2°C na pozostałym obszarze kraju.


Wiatr z kierunku SW o prędkości od 2.7 m/s na środkowym zachodzie do 8.3 m/s.
Do burz trzeba mieć respekt

E-mail: marcinglodek44@gmail.com
Facebook:
Image

Sezon burzowy 2014: 18. (8 NM)

Sezon burzowy 2015
Ilość burz: 8/ słabe: 5/ średnie: 2/ silne: 1/ ekstremalne:

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Re: Styczeń 2015

Postby Grzegorz_Zawiślak » Friday, 30 Jan 2015, 12:46Za nami kolejne wyliczenia numeryczne i tak naprawdę pozostajemy w tym samym punkcie, co wczoraj. Sytuacja prognostyczna na nadchodzącą noc i częściowo jutrzejszy dzień dalej nie chce się wyklarować, co z drugiej strony nie może dziwić przy tak dynamicznych układach niskiego ciśnienia, wędrujących z południowej części Starego Kontynentu. Obserwując kolejne prognozy modeli, można wyraźnie dostrzec, że stopniowo zaczynają się robić coraz większe rozbieżności, co tym bardziej utrudnia przygotowanie bardziej wiarygodnej prognozy.

Najnowsza aktualizacja modelu GFS z godziny 06Z postanowiła osłabić ośrodek niżowy i tym samym natężenie wspomagania ruchów wznoszących w dolnej i środkowej troposferze, jednocześnie zmniejszając intensywność opadów.Wyraźne zmiany widoczne są również w wyliczeniach modelu UMPL, który jednak wydaje się pokazywać bardziej ustabilizowaną wersję prognostyczną z większym natężeniem opadów.Z kolei prognozy modelu ECMWF (godzina 00 UTC), podobnie jak UMPL, wydają się być bardziej stabilniejsze względem wyliczeń GFS (choć również osłabiły ośrodek niskiego ciśnienia).Widzimy więc, że przygotowanie bardziej szczegółowej prognozy, przy tak wyraźnych rozbieżnościach wśród jednych z najbardziej wiarygodnych modeli, jest dość ciężkim zadaniem. W takich sytuacjach kluczowe są bieżące obserwacje synoptyczne i radarowe, dzięki którym będzie można więcej powiedzieć na temat aktywności układu niżowego względem wybranej analizy numerycznej.

Dane z godziny 11:00 CET:

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

User avatar
Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 1347
Joined: Tuesday, 29 Oct 2013, 21:23
Pseudonim: Martin/Marcin_Głodek
GG: 0
Location: Kolonia Łęka, 10km na W od Łęczycy/ woj. łódzkie
Contact:

Re: Styczeń 2015

Postby Marcin Głodek » Saturday, 31 Jan 2015, 21:56Prognoza - 1.02

Po północy słabe opady śniegu możliwe są w centrum i na północy kraju. W rejonie strefy brzegowej RP nie wykluczony będzie rozwój konwekcji, która wygenerować może pojedyncze wyładowania (mniej niż 5%). Temperatura minimalna wyniesie od -7°C na południu, -5°C na południowym-wschodzie, -3°C na północnym-zachodzie, do -2°C-0°C na pozostałym obszarze kraju. Natomiast temperatura maksymalna od -2°C na południu, 0°C na północnym-wschodzie, 4°C na południowym-zachodzie do 0°C-2°C na pozortałym obszarze RP.


Wiatr z kierunku SW o prędkości od 1.3 m/s na południowym-wschodzie do 8.5 m/s w rejonie strefy brzegowej.

Prognoza - 2.01

W pierwszy dzień tygodnia do południa słabe opady śniegu pojawią się na północy i południu kraju, a po południu opady pojawią się także na południowym-wschodzie i północnym-zachodzie (w tym rejonie możliwy będzie rozwój konwekcji). Temperatura minimalna od -5°C na północnym-wschodzie, południu i Mazowszu do -2°C-0°C na większym obszarze kraju. Przy temperaturze maksymalnej na pozomie od -2°C na południu, -1°C na północnym-wschodzie, do 2°C na wschodzie do 3°C na zachodzie i południowym-zachodzie.


Wiatr z kierunku SW o prędkości od 1.3 m/s na południowym-wschodzie do 8.5 m/s na północy i północnym-zachodzie.
Do burz trzeba mieć respekt

E-mail: marcinglodek44@gmail.com
Facebook:
Image

Sezon burzowy 2014: 18. (8 NM)

Sezon burzowy 2015
Ilość burz: 8/ słabe: 5/ średnie: 2/ silne: 1/ ekstremalne:


Return to “Prognozy pogody (nieoficjalne) dla Polski i dyskusje o zbliżających się groźnych zjawiskach”