Wichury w najbliższych dniach.?

Dział, w którym zachęcamy do pisania swoich prognoz pogody i dyskusji o nadciągających nad Polskę zagrożeniach meteorologicznych. Dział moderowany, dostępny dla większości użytkowników.

Moderator: SkyPredict

Forum rules
1) Dział przeznaczony na prognozy pogody i dyskusje o nadchodzących warunkach pogodowych w Polsce.
2) Wypowiedzi w postach muszą być treściwe i na temat.
3) Zalecane jest stosowanie języka specjalistycznego.
4) Nie wskazane jest używanie języka potocznego.
User avatar
Peter13
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 713
Joined: Sunday, 5 Oct 2014, 15:59
Pseudonim: Peter Siwiec
GG: 0
Location: Kraków ( Stary Bieżanów)
Contact:

Wichury w najbliższych dniach.?

Postby Peter13 » Saturday, 10 Jan 2015, 20:38

Najbliższe dni zapowiadają się ze zmienną pogodą, ponieważ na niebie nie będzie brakowało chmur z, których popada deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg ( przede wszystkim mokry), oraz możliwa jest konwekcja z opadem krupy śnieżnej oraz mały grad + zwiększoną szansę na wyładowania atmosferyczne. Mgieł bardzo dużo nie będzie, ponieważ ciągle może nam towarzyszyć wiatr, które porywy mogą przekraczać często 50-75 kilometrów na godzinę, ale zdarzą się okresy kiedy osłabnie i jest szansa że powstane. Podczas nocnej i wieczornej konwekcji porywy mogą przekraczać 100-110 kilometrów na godzinę. Na razie prawdziwej zimy nie widać, a przy zwykłej konwekcji porywy mogą przekraczać 70-80 kilometrów na godzinę.
Jeśli chodzi o opady to dzisiaj w nocy w wielu miejscach należy oczekiwać że od północnego-zachodu na południowy-wschód zacznie się przemieszczać strefa opadów deszczu, krupy śnieżnej, deszczu ze śniegiem ( z tym, że te ostatnie opady nie są wykluczone). Niewykluczone, że wieczorem od północnego-wschodu przez centrum po południowy-zachód znajdzie się linia szkwałowa z mocnym wiatrem w porywach ponad 100-120 kilometrów na godzinę. Ponadto może zagrzmieć. Później na południowym-wchodzie może się znaleźć ta strefa. Na termometrach przewiduje się ogólnie około 0,+3 stopni do około +4 stopni nad morzem.
Niedzielę prognozuje się z chmurami ale też z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami. Miejscami zwłaszcza na zachodzie i północy kraju należy się spodziewać opadów atmosferycznych. Miejscami zwłaszcza nad Morzem Bałtyckim należy się spodziewać wzrostu chwiejności termodynamicznej nawet 100-150 J/kg, która może przynieść krupę śnieżną oraz dać wyładowania atmosferyczne oraz mały grad. Poza tym sporadycznie popada. Niewykluczony jest mokry śnieg. Na termometrach prognozuje się od +2,+3 stopni na wschodzie i północy kraju do około +4.+5 stopni na zachodzie ( lokalnie tam może być +6 stopni).
W poniedziałek raczej powinno się obyć bez burz ale miejscami mimo wszystko zbiorą się chmury z których popada deszcz oraz deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Z tym, że opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu mają się tyczyć głównie wchodu. W tym dniu ma być spore zachmurzenie. Na termometrach ma być w najcieplejszym momencie dnia od +2,+3 stopni na wschodzie, w głębi kraju +4,+5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie.
We wtorek tymczasem pogoda zapisze się z lepszą pogodą na południu , w centrum i na południowym-wchodzie. Na pozostałym obszarze zwłaszcza na zachodzie i północy kraju należy się spodziewać opadów atmosferycznych, które okresami mogą być dość mocne. W związku z tym że na wysokości 850 hPa ma być temperatura przeważnie ponad -1,0 stopni to popada raczej deszcz. Na termometrach przewiduje się od +4,+5 stopni na wschodzie, poza tym do +6,+7 stopni do +8,+10 stopni na południowym-zachodzie kraju.
W środę natomiast w Polsce ma być bardzo dużo chmur oraz z okresami pogodniejszego nieba. Niestety w dalszym ciągu mogą towarzyszyć opady przede wszystkim deszczu, na północy deszczu ze śniegiem, wieczorem możliwy jest śnieg. Dodatkowo może wzrosnąć chwiejność termodynamiczna, która może przekraczać 100-150 J/kg, powodujące konwekcję z wyładowaniami atmosferycznymi, opadami gradu i krupy śnieżnej ( możliwy mały grad). Na termometrach prognozuje się od +1,+2 stopni na południu Podkarpacia od +3,+4 stopni miejscami na północy do +5,+7 stopni na południu.
W czwartek przeważnie powinno być bez opadów atmosferycznych, tylko miejscami na wchodzie i południu może się przejaśniać i rozpogadzać. Niestety Atlantyk nie da odpocząć i w II części dnia od północnego-zachodu w głąb kraju będzie przemieszczać się front atmosferyczny z opadami. Będzie to przeważnie deszcz i mżawka nawet o charakterze umiarkowanej i dość mocnej. Potem zacznie ona wędrować w głąb kraju. Na termometrach w dzień przewiduje się od 0,+1 stopnia na północnym-wchodzie i południu Podkarpacia natomiast w głębi kraju do +3,+5 stopni do około +6,+7 stopni na zachodzie.
Ostatni dzień pracy zapowiada się z zachmurzeniem oraz przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami. Najwięcej pogodnego nieba prognozuje się na południowym-wchodzie kraju. Miejscami przede wszystkim na zachodzie i północy kraju może popadać deszcz i mżawka. Ale bardzo dużo nie spadnie. Na termometrach powinno być od +2,+3 stopni.
Wiatr ma być słaby, umiarkowany okresami silny w porywach może przekraczać 60-80 kilometrów na godzinę zwłaszcza jutro i w poniedziałek z dominacją kierunków południowo-zachodnich i zachodnich. W II części tygodnia też przejściowo południowy.
Aktualne ciśnienie w Krakowie wynosi 972,9 hPa i waha się.

Return to “Prognozy pogody (nieoficjalne) dla Polski i dyskusje o zbliżających się groźnych zjawiskach”