Polska lista tornad (archiwum)

Raporty dotyczące groźnych, niszczących zjawisk meteorologicznych, które wystąpiły nad Polską.
Regulamin forum
Prosimy podawać nazwy tematów w dziale w następujący sposób:
[Nazwa / status zjawiska] - data zjawiska - nazwa miejscowości z podaniem po ukośniku nazwy województwa (dopuszczalne są skróty nazw województw).
Przykłady:
[Tornado] - 15.08.2008 - Kalina / śląskie

[Gradobicie] - 19.05.2008 - powiat Lubaczów / podkarpackie
.

Więcej szczegółów w umieszczonych w tym dziale tematach przyklejonych.
Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Polska lista tornad (archiwum)

Postautor: Artur_Surowiecki » środa, 14 lis 2007, 16:08

W tym temacie umieszczamy wszystko to, co dotyczy tornad, które przeszły nad Polską. Nie zapominamy o podaniu daty, lokalizacji oraz siły zjawiska, a także o opisie szkód, jakie wyrządziło.

Arcus88
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur

Mateusz_R

Re: Polska lista tornad

Postautor: Mateusz_R » środa, 14 lis 2007, 16:59

Archiwum raportów o możliwym wystąpieniu trąb powietrznych na terenie Polski Źródło danych: ESWD

http://dmih.eu.interia.pl/traby.html

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » środa, 14 lis 2007, 18:58

Znam dobrze te raporty, wielokrotnie je przeglądałem. Niestety, spora ich część nadaje się do poprawy, a kilka jest w ogóle niewiarygodnych(po wejściu na podane adresy okazuje się, że owszem było tornado, tyle, że 10 lat temu i teraz tylko o tym wspominają).
Ponadto te raporty to tylko suche fakty. Inna sprawa, że baza ESWD bardzo pomoże w dalszym rozwijaniu tego tematu. Można więcej pisać na temat tornad w Polsce. Dlatego umieszczam temat Polskiej listy tornad na forum.
Ogólnie chciałbym, żeby na stronie Polskich Łowców Burz (mam wielką nadzieję, że już niedługo ona powstanie) umieścić dział (stronę) przeznaczony tornadom w Polsce. Przykładową stroną poświęconą tornadom w danym kraju jest http://www.tornadoliste.de (Niemiecka lista tornad). Jest to obszerne źródło wiedzy o trąbach powietrznych , które wystąpiły w Niemczech nie tylko w ostatnich latach, ale także w czasach historycznych. Szkoda, że tylko w języku niemieckim, a ja niemiecki umiem tak średnio...

Zatem zaczynamy pisać o twisterach w Polsce. Zapraszam. Sądzę, że informację, które tu się znajdą od innych użytkowników forum bardzo się przydadzą w tworzeniu Polskiej listy tornad. Proszę o umieszczanie rozbudowanych ( ale nie za bardzo) wiadomości. Ponadto dzięki temu, że pojawia się wątek tornad na tym forum, Polska dołącza do tych europejskich krajów, gdzie na forum przeznaczonym zjawiskom meteo pojawia się temat tornad. Mało tego - np. na forach Skywarnu w Niemczech i w Austrii tornadom poświęca się całe działy, które są widoczne na stronach głównych. To właśnie na podstawie wiadomości udzielanych przez użytkowników na forum oraz o tym, co napiszą dzienniki na swoich portalach i co powiedzą w telewizji niejaki pan Thilo Kuhne sporządza raporty do bazy ESWD. Chciałem zaznaczyć, że Thilo Kuhne jest bardzo aktywnym członkiem niemieckiego forum Skywarnu.

Sumując, nasze forum może się stać na chwilę obecną jedynym zbiorczym źródłem wiedzy w języku polskim na temat tornad w Polsce i nie tylko. Przez umieszczanie najświeższych informacji o tornadach w naszym kraju niebawem regularnie będziemy występować w raportach ESWD. Przypominam, że forum jest bardzo młode ( dla porównania forum Skywarnu w Niemczech na dobre zaczęło działać zdaje się od 2004 roku).

Jeszcze drobne uwagi: zamieszczajcie źródła informacji o tornadach, zdjęcia zniszczeń(linki do nich) .

Dobra, koniec marudzenia. Piszcie!
Pozdrawiam: Artur Surowiecki (Arcus88)
Pozdrawiam, Artur

Jarosław_Turała

Postautor: Jarosław_Turała » czwartek, 15 lis 2007, 00:25

Powiem tak, mamy kiepski sprzęt niestety a świadkowie przesadzają - Wielokrotnie słyszałem o tornadach które w rzeczywistości były silnym podmuchem wiatru (uskokiem powietrza) przy froncie chłodnym. Media biorą te bajki za twistery i jest sensacja.

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » czwartek, 15 lis 2007, 02:04

Pozdrawiam, Artur

Jarosław_Turała

Postautor: Jarosław_Turała » czwartek, 15 lis 2007, 13:54

Powiem tak - w sumie u nas rzeczywiście nie ma sprżetu do lokalizacji tzw chmury wysokiego ryzyka (stropowej) + (superCb). Niestety uważam, że przy zdrowym rozsądku i odrobinie doświadczenia, a przede wszystkim z podstawową wiedzą meteo można spokojnie superkomórke przewidziec. Niestety do tego także trzeba łowców - - - > czyli nas, którzy na bieżąco śledzą co się z chmurą dzieje. Myślę, że Polska może spać spokojnie, byle byśmy tylko zostali potraktowani naprawde poważnie.

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Tornado pod Warszawą 9.07.2004

Postautor: Artur_Surowiecki » piątek, 16 lis 2007, 15:27

Witam wszystkich!

Dziś chciałbym powiedzieć o swojej obserwacji superkomórki burzowej z dnia 9.07.2004.
Obserwowałem ją okolic Agrykoli (koło mojego miejsca zamieszkania).

Jak wiadomo, tego dnia w Wiktorowie na zachód od Warszawy przeszło tornado, które uszkodziło sporo zabudowań, zdewastowało pewną fabrykę i zassało w wir pracownika tego zakładu ( szczęście w nieszczęściu, że człowiek ten przeżył ).
Burza pojawiła się około godziny 13:00. Dzień był piękny, ale niezwykle parny. Przed pojawieniem się chmury na niebie było trochę niezbyt rozbudowanych Cumulusów. W pewnym momencie na południowym zachodzie pojawił się Cumulonimbus Capilatus .Chmura była oddalona jakieś 30 km ode mnie i nie szła w moim, kierunku, a bardziej na północ. Chmura szybko się rozrosła, a odległe wyładowania atm. były tak częste, że słychać było jeden ciągły grzmot. Około godziny 13:30 z zachodu na wschód szybko przeszedł wał niskich, ciemnych chmur ( jednak trudno to zjawisko określić jako typowy Cb Arcus). Podczas przemieszczania się tej chmury w mojej okolicy wystąpiło tylko jedno wyładowanie atm. ( prawdopodobnie było powiązane z główną chmurą, która dalej szła na północ). Nie zaobserwowałem opadów( no może parę kropel to zleciało, ale co to za opad!). Po przejściu wału w całej Warszawie zaczął wiać porywisty wiatr (ok. 80km/h w porywach) z południowego zachodu. Jednocześnie temperatura spadła z jakiś 29 stopni do 22. Szybko się też wypogodziło, ale na północy jeszcze przez kilkadziesiąt minut było widać wielką chmurę burzową. Natomiast na wschodzie w całym łańcuszku powstały nowe, mniejsze chmury burzowe, przemieszczały się w kierunku głównej superkomórki. Wyglądało to tak, jakby były kolejno pochłaniane przez olbrzyma z północy. Pas tych chmur szybko znikł, odsunął się w części na wschód, a w części "zasilił" superkomórkę odpowiedzialną za tornado w Wiktorowie.
Tak się też zdarzyło, że wpadłem na pomysł obserwacji mojego barometru. Przed burzą ciśnienie bardzo wolno spadało, prawie stało w miejscu. Jednak zaraz po przejściu wcześniej wspomnianego już wału wystąpił gwałtowny wzrost. Nie przypominam sobie gwałtowniejszego wahania ciśnienia w Warszawie. Niestety, nie pamiętam dokładnie wartości ciśnień przed wystąpieniem i po wzroście. Powiem tylko tyle, że w wzrost trwał nieco ponad godzinę i wyglądał na jakieś 5 - 7 hPa !
Wielki wzrost ciśnienia atm., inne opisane przeze mnie zjawiska, które wystąpiły nad Warszawą w dn. 9.07.2004 potwierdzają, że mieliśmy do czynienia z tornadem. Szkoda, że nie mam aparatu (zbieram na niego forsę) - gdybym wtedy dysponował nim, to na pewno napstrykałbym zdjęć.

Jeszcze jedno: W bazie ESWD mamy poważny błąd jeśli chodzi o tornado w Wiktorowie. Thilo Kuhne raportując zdarzenie gdzieś przeczytał, że kataklizm przeszedł w miejscowości Wiktorowo (warmińsko - mazurskie), a tymczasem miejscowość koło Warszawy to Wiktorów, ok 8km na północny wschód od Błonia. ( ta sama uwaga dotyczy miejscowości Zaborów koło Wiktorowa).
Nie podał też siły zjawiska. Sądzę, że te tornado nie było silniejsze od F2/T4, chociaż sporo szkód wyrządziło nie tylko na wsi, ale także w pobliskiej Puszczy Kampinoskiej.

Pozdrawiam: Arcus88
Pozdrawiam, Artur

Jarosław_Turała

Postautor: Jarosław_Turała » piątek, 16 lis 2007, 15:30

Niestety tornada będą coraz częstsze w Kraju....Musimy dzialać!!!Ludność czeka, to dosłownie tak jak pogromcy duchów....żarty żartami, ale powaznie....Kochani musimy być silną organizacją!!!! Będziemy nią..!!

Jarosław_Turała

Postautor: Jarosław_Turała » piątek, 16 lis 2007, 15:32

Najlepiej by każdy zaopatrzył sie w google earth..niestety ja nie mogę. Odpalenie programu tego typu wiąże się z resetem :(

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » piątek, 16 lis 2007, 15:54

Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » sobota, 17 lis 2007, 16:55

Witam wszystkich!

1)
Dziś naniosłem poprawkę ( a w zasadzie dodałem raport) do bazy ESWD dot. tornada w Wiktorowie i Zaborowie 9.07.2004 ( Do wyboru miałem Zaborów, więc podane jest Zaborów, dopiero w krótkim opisie wspominam o innych miejscach).
2)
Zachęcam do korzystania z tej bazy i zgłaszania raportów do niej (proszę tylko o przestrzeganie podstawowej zasady - zgłaszamy tornado, do którego mamy 100% pewności, że było). Podajemy też źródła, skąd o tym wiemy.
Wypełnienie rubryk w raporcie jest bardzo proste, krótki opis napisać najlepiej w j. angielskim (jako język uniwersalny).
3)
Nie zapominajcie wspominać o naszym forum ( skopiować odnośnik do tematu o tornadach z forum) - oczywiście, jeśli na forum jest wiadomość o wydarzeniu!!!
Ponadto można się podpisać z jakiej organizacji się jest.
4)
Dla ułatwienia podam miary siły tornad ( bo mamy dwie miary - Fujity i Torro)
F0/T0
F0(+)/T1
F1/T2
F1(+)/T3
F2/T4
F2(+)/T5
F3/T6
F3(+)/T7
F4/T8
F4(+)/T9
F5/T10
Szczegóły dot. skali Torro odnajdziemy m.in. w materiałach zamieszczonych w internecie przez IMGW http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/dzial ... 712001.pdf
a także na wielu stronach poświęconych tornadom w języku obcym (m.in na stronie TorDACH).

Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » niedziela, 18 lis 2007, 21:11

Do przygotowania czekają:

1) tornada z 9.07.2004 - ciąg dalszy - mowa o tornadku w Kleszczelach (F2/T5)

2) Atak tornad w dn. 21.06.2006 ( m.in: Pobiedziska - obserwowano lejek, a siłę wstępnie oszacowano na jakieś F2/T5, moim zdaniem trochę przesadzili, to było F2/T4, wskazują na to połamane topole wzdłuż drogi nr.5 , odc. ~1km , a jak wiadomo - topola to drzewo kruche).
Dziwne, że nikt tam nie ucierpiał.

3) Atak tornad z dnia 20 sierpnia 2006r ( Lubelszczyzna, południe Mazowsza (rejon Tomaszowa Maz). Jakby co to na YouTubie macie nagranie chmury szelfowej (stropowej), która się tam pojawiła
http://pl.youtube.com/watch?v=mY5qA8nDmzk

4) Atak tornad z 11.05.2007 (północny - wschód Polski).

5) Tornado nad Giełczewem (4.07.2007)

5) Tornada z dnia 20.07.2007 oraz z dnia 22.07.2007 - tutaj zachęcam do odwiedzenia forum Skywarnu:
http://www.skywarn.de/forum/viewtopic.php?t=4217
http://www.skywarn.de/forum/viewtopic.php?t=4191
http://www.skywarn.de/forum/viewtopic.php?t=4165

Jest jeszcze wiele tornad, które przeszły przez nasz kraj i można je opisać.

Lista tematów o tornadach w Europie na Skywarnie:
http://www.skywarn.de/forum/viewforum.p ... 0cc3b14809

Sam tego nie zrobię (mało mam czasu, a ponadto moja wiedza nie jest wystarczająca).
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Tornado w Pieckach?

Postautor: Artur_Surowiecki » poniedziałek, 19 lis 2007, 01:04

Chodząc po YouTube znalazłem coś ciekawego. Rzecz dzieje się w dn. 18.06.2006, godz 20:40 - jest to sprawa dyskusyjna, czy to była trąba powietrzna czy tylko lejek (funnel cloud).

Mimo wszystko zajrzałem do ESWD i stwierdziłem, że te nie ma tam raportu o zjawisku.
Na podstawie nagrania wywnioskowałem, jakiej siły mogło być te zjawisko ( twierdzę, że raczej było to tornado o sile F0/T1 max.) oraz ile trwało i jak było szerokie.
Zamieściłem raport - wygląda on tak:

based on: information from photo or video of the event
land use where event was first observed: land
F0 T1
total event duration: 2 min.
The funnel cloud was observed.
average path width: 100 m
Video:http://pl.youtube.com/user/Zierek http://pl.youtube.com/watch?v=0fzkZmUX6 ... re=related
This report has not been verified.

Przypominam, że raporty do ESWD o tornadach, gradzie itp. dodaje się bardzo prosto. PAMIĘTAMY O TYM, ŻE PISZEMY , GDY MAMY 100% PEWNOŚCI!!!

Pozdrawiam, Artur

Jarosław_Turała

Postautor: Jarosław_Turała » poniedziałek, 19 lis 2007, 02:31

właśnie podłapałem kogoś kto mógłby "nas rozpropagować". wielkie dzięki za link

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Tornado w Pieckach?

Postautor: Artur_Surowiecki » poniedziałek, 19 lis 2007, 16:37

Witam wszystkich!
Co to by nie było, jest wyjątkowo interesujące.
Wg. niektórych świadków nie można było tego nazwać tornadem (bo nie było szkód), choć to coś dotyka ziemi, a rotacja ( również chmury stropowej) w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara oraz wznoszenie mówią nam raczej o jakimś słabym tornadzie. Ponadto zjawisko dotyka ziemi. W każdym bądź razie jeśli mowa o tornadzie, to bardzo nietypowym, nie mającym więcej, niż F0/T1.

Ciekawe jest to, że przez region, w którym zjawisko zostało sfilmowanie, tego dnia przechodziły burze z dużym gradem.

Wydaje mi się, że to jednak było tornado.

Pozdrawiam, Artur

Mateusz_R

Postautor: Mateusz_R » poniedziałek, 19 lis 2007, 18:20

Oto moje podsumowanie dotyczące trąby powietrznej pod Częstochową(20.07.07). Oczywiście nie mogło zabraknąć obrazków:)
http://dmih.eu.interia.pl/czestochowatraba.html

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » poniedziałek, 19 lis 2007, 19:13

Znalazłem takie oto zdjęcie. Zdaje się, że z TVN24.

Pod spodem zamieszczam także przybliżoną trasę tornada:
- zielony - lejek lub słabe tornado
- czerwony - tornado o sile F2/T4 - F3/T6

Oczywiście tornado nie szło prosto tak jak pokazuje nam kreska. To tylko przybliżona trasa, ukazująca głównie kierunek przemieszczania się zjawiska. Myślę, że błąd mojego zaznaczenia może osiągać miejscami 1 km.

trasę tornada na mapę naniosłem po zapoznaniu się z materiałami dot. tego zjawiska

Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » poniedziałek, 19 lis 2007, 20:34

A tu jeszcze link do radaru (20.07.2007) - zrzuty z pulpitu (POLRAD)

http://images.google.pl/imgres?imgurl=h ... l%26sa%3DN

Mam działkę koło Puszczy Kampinoskiej. Tego feralnego dnia właśnie tam wypoczywałem. Burza zaczęła się o 18:00, a skończyła po 20:00. Wtedy znaczną część nieba przykryły piękne Mammatusy ;) .

Pozdrawiam, Artur

Mateusz_R

Postautor: Mateusz_R » poniedziałek, 19 lis 2007, 20:56

Pełne podsumowania można zrobić tylko zaraz po zjawisku. Nie zapisywałem żadnych produktów wtedy, całe opracowanie pochodzi z aktualnie dostępnych danych(depesze, mapy synoptyczne, radiosondaże). Zaraz po zjawisku liczba produktów znacznie wzrasta(mapy radarowe np takie http://picasaweb.google.com/Mateusz.Rac/Burze22082007r dostępne tylko 24h po zjawisku)Przykładem może być meteogram który zdobyłem ze stacji Mikołajki po przejści najsilniejszej w tym regionie burzy(historyczny poryw wiatru 35m/s) Obrazek
Dodatkowo zaraz po burzy ma się dostęp do zdjęć satelitarnych z Meteosata

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » poniedziałek, 19 lis 2007, 22:01

Przejdźmy dalej do tematyki tornad: skoro jesteśmy przy Częstochowie, to przypomnijmy, że te rejony w ciągu ostatnich lat dotknęła druga trąba powietrzna. Poprzednia przeszła 23.06.2002 roku i była słabsza - miała siłę F2/T4. Zdewastowała Kocin Stary i poważnie naruszyła Mykanów.
Jego trasa wyglądała prawdopodobnie tak ( choć nie jestem w 100% pewien - wiem, że tego dnia chmury szły z zachodu na wschód) - ilustracja poniżej.
Pozdrawiam, Artur

Jarosław_Turała

Postautor: Jarosław_Turała » wtorek, 20 lis 2007, 10:18

Twister złapany przez kolege w Kamieńsku
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » wtorek, 20 lis 2007, 22:01

Odnalazłem jeszcze jakieś artykuły na temat tornad i wichur w dn.20.07.2007 w rejonie Radomska:

http://www.poprostu.info.pl/?go=czytaj&id=1992

http://www.radomszczanska.strefa.pl/pdf/nr30_2007.pdf

Chcąc dodać raporty o zjawiskach do ESWD przypadkowo nie zmieniłem daty, która automatycznie mi się pojawiła i raport o tornadzie koło Radomska pojawił się nie tam, gdzie chciałem :evil: - z datą dzisiejszą! ojojojoj... :oops: co ja na robiłem :!: (nota bene dziś mijają cztery miesiące od tego tornada koło Częstochowy). Potem napisałem po angielsku e-mail z prośbą o usunięcie tego złego raportu. Ciekawe, co mi odpiszą - czy się w ogóle skapną.

Może nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło ;) - podałem tam źródła, skąd wziąłem info do raportu.

:!: UMIESZCZAJCIE WIĘC KONIECZNIE W RAPORTACH ŹRÓDŁA INFORMACJI, BO KAŻDEMU MOŻE SIĘ ZDARZYĆ NIEMIŁA WPADKA :!: .

Pod datą 20.07.2007 umieściłem 2 nowe raporty - pierwszy to powtórzenie raportu ze złą datą, a drugi - raport o porywistym wietrze wywołanym przez burzę konwekcyjną ( pamiętną superkomórkę ) w miejscowości Przedbórz i okolice.

Pozdrawiam ;) : Arcuss88
Pozdrawiam, Artur

Jarosław_Turała

Postautor: Jarosław_Turała » środa, 21 lis 2007, 03:36

Ta fota nie jest wogole z woj łodzkiego - napisałem ze to fota kolegi.... niestety ten lej zabił parę sztuk bydła....i nie dotarł do zabudowań, ale bądź pewien to było tornado - Kamieńsk

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » środa, 21 lis 2007, 03:43

To jak tak, to wszystko ok. ;)
Kamieńsk w google earth pokazał mi się przy Bełchatowie, a tam dymią i czasami to przypomina z dala, jakby jakieś tornado szło ( wiem, bo przejeżdżałem tam parę razy) - stąd moja wątpliwość.

Pozdrawiam; Arcus88
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » środa, 21 lis 2007, 04:08

Z resztą nie podejrzewałem dymu - ze względu na charakterystyczną chmurę szelfową ( na tej fotce wyszła trochę słabo, no ale widać).

Pozdrawiam
Pozdrawiam, Artur

Jarosław_Turała

Postautor: Jarosław_Turała » środa, 21 lis 2007, 13:25

Niestety leje będą się pojawiały coraz częściej. U nas w Łodzi był prawie dzien niepodległości..zresztą możecie popatrzec. Coś pięknego. Tu macie dopiero wał i superkomórkę.

http://youtube.com/watch?v=yc2x3H5N22w

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » środa, 21 lis 2007, 15:21

Nad Łodzią coś w tym roku wisiało - od końcówki maja porządne ulewy, grad - niemal co tydzień. A około 12 czerwca to nawałnice codziennie. No i potem ten dzień niepodległości. Na szczęście burza z 2.07.2007 znacznie osłabła nim uderzyła w Łódź. Niepokojące rzeczy działy się kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od miasta. Podobno w rejonie Sieradza i Zduńskiej Woli pojawiły się szmaragdowe chmury ( zwykle są zapowiedzią tornada, a przy najmniej gradu).
W Warszawie gdy chmura przyszła, była już noc. Jednak i tak, mimo ciemności, dobrze była widoczna - miejskie światła ją oświetliły - na kolor różowawy.

Proponuje założyć gdzieś oddzielny wątek tylko na temat fotografowania burz i chmur burzowych.

Znalazłem kilka fotek na różnych stronach. Wszystkie miały ten sam tytuł - "dzień niepodległości". Może macie tego więcej??? - oto jedna z nich:
Ostatnio zmieniony środa, 21 lis 2007, 15:40 przez Artur_Surowiecki, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » środa, 21 lis 2007, 15:26

A tu zamieszczam jeszcze link do burzy w dn. 20.07.2007 nad Warszawą. Video zrobione niedaleko mojej ulicy.

http://youtube.com/watch?v=QKy76r1R-BA&feature=related

Pozdrawiam:Arcus88
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Bład w ESWD - dobre wieści

Postautor: Artur_Surowiecki » środa, 21 lis 2007, 22:56

Mówiłem, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - nawiązałem kontakt z Thilo Kuhne - no i wiadome są dla nas tego konsekwencje - Znają już nas w Niemczech!!!!!! :lol: :D
Jakby coś, to pisać w temacie: gorąca prośba - niemiecki.

Pozdrawiam Arcus88
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Bład w ESWD - już naprawione(?).

Postautor: Artur_Surowiecki » czwartek, 22 lis 2007, 00:21

Ok, mam potwierdzenie na poczcie usunięcia mojego błędu w ESWD.
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » czwartek, 22 lis 2007, 00:22

A tu wykaz trąbek powietrznych z 2006 roku nad Polską:
http://www.skywarn.de/forum/viewtopic.php?t=4585
Zapraszam do lektury!
Arcus88
Pozdrawiam, Artur

Jarosław_Turała

Postautor: Jarosław_Turała » czwartek, 22 lis 2007, 20:22

Wg mnie, biorąc pod uwagę ilośc roczną twisterów - rok 2008 będzie baardzo ciekawy i urozmaicony już od Stycznia

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » czwartek, 22 lis 2007, 20:34

Sądzę, że kulminacja wszystkiego nastąpi w czerwcu. Obawiam się tego, że to może być kolejny rekordowy sezon, a w czerwcu 2008 możemy się spodziewać jeszcze silniejszych twisterów, niż te poprzednie. Maj pewnie będzie dość suchy, jednak jakiś kilku silnych burz nie wykluczam. Są to jednak tylko moje przypuszczenia...
Z resztą sami się za jakiś czas przekonamy.

Ponadto, jak wiecie, nie wszystko, co zapisano w ESWD jest prawdą. Nawet zarządzający tym ludzie twierdzą, że są tam błędy i należy je z biegiem czasu usunąć.

Pozdrawiam, Artur

Thilo Kühne
Dokumentalista
Dokumentalista
Numer GG: 0
Kontakt:

Postautor: Thilo Kühne » czwartek, 22 lis 2007, 22:33

Tutaj są niektóre historyczny traby powietrzny. Partie danych do którego były zbierane przez Alfred Wegener, niemiecki surowy ekspert pogody od wczesnego dwudziestego wieku. Po rok 1945 granice Niemiec i Polski zmieniał, tak stronnicy wydarzeń miał miejsce nad Polskim terytorium. Okolice zainteresowania są: Woj. lubuskie, Woj. zachodnio pomorskie, Woj. dolnoslaskie, Woj. opolskie, Woj. slaskie (częściowo ) i Woj. pomorskie (częściowo )+ Warminsko-Mazurskie (częściowo ). Zródła do są głównie niemiecki) źródła.

28. Lipiec 1700 - Steinshof / Dziecielin (około Miedzychód) - Wielkopolskie

rok 1752 - Ziebingen / Cybinka (około Rzepin) - Lubuskie - (F2)

29. Czerwiec 1764 - nahe Stettin / około Szczecin - Zachodnio Pomorskie - (F1)

rok 1881 - Ohlau / Oława - Dolnoslaskie - (F2)

14. Maj 1886 - Krossen an der Oder / Krosno Odrzanskie - Lubuskie - (F3) - 9 killed, 5 injured - ->:32 km <->: 1200 m

14. Październik 1886 - Matzkirch bei Kosel / Maciowakrze - Opolskie

19. Lipiec 1887 - Matzkirch bei Kosel / Maciowakrze - Opolskie

22. Czerwiec 1909 - Bad Flinsberg im Isergebirge / Świeradów-Zdrój - Dolnoslaskie - (F1) - -> 1 km <-> 30 m

12. Maj 1911 - nahe Neumark bei Greifenhagen / około Stare Czarnowo - Zachodnio Pomorskie

21. Czerwiec 1919 - Klein Wiersewitz / ? (51.5598N 16.6912E) - Dolnoslaskie - (F3) - -> 1.5 km <-> 200 m

28. Sierpień 1926 - Königshütte / Chorzów - Slaskie - (F3)

31. Maj 1927 - Streilitz bei Neustettin / ? (około Szczecinek) - Zachodnio Pomorskie - (F3)

01. Czerwiec 1927 - Streitzigsee / około Stare Wierzchowo - Zachodnio Pomorskie - (F3)

Lipiec 1929 - Dechsel / Deszczno - Lubuskie

01. Czerwiec 1931 - Königsberg / Chojna - Lubuskie

Lipiec 1940 - nahe Borschymmen / około Borzymy (Elk) - Warminsko-Mazurskie (F4?-F5?)

bye,
Thilo

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » piątek, 23 lis 2007, 00:23

Wielkie dzięki, Thilo. To dla nas ważne, żeby w Polskiej liście tornad uwzględnić również historyczne dane(podobnie jak w przypadku Niemieckiej listy tornad). Przypadki potężnych tornad nad Polską były niestety notowane (np. F4 - F5(?) w dniu 20.07. 1931 roku koło Lublina) - i to nas bardzo niepokoi. Uważamy, że wraz z ociepleniem się klimatu takie tornado, jak F5 może w Europie być co rok, dwa... zagrożona jest także Polska.
W wyniku tornada F4 śmierć może ponieść dużo osób. A naszym zadaniem jest nie dopuścić do tego - stworzyć system wczesnego ostrzegania. Szkoda, że polskie media nie interesują się twisterami w Polsce, choć w tym roku już coś mówili w telewizji.

"niemiecki surowy ekspert pogody od wczesnego dwudziestego wieku"
correct (poprawnie): doskonały niemiecki ekspert od pogody z początku dwudziestego wieku.
Niestety, język polski nie jest łatwy... ale i tak bardzo dobrze nim się posługujesz.

Pozdrowienia ( viele Grüße)
Arcus88
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » piątek, 23 lis 2007, 00:32

Według niektórych badaczy tornado z dnia 20.07.1931 koło Lublina należało do jednych z najsilniejszych, które kiedykolwiek zarejestrowano na świecie. Niektórzy prędkość wiatru na podstawie zniszczeń dokonanych przez żywioł określili na aż 522km/h , co oznacza, że było to najsilniejsze tornado na świecie. Szczerze mówiąc wątpię w to, ale 400km/h (F4) było całkiem prawdopodobne.

Pozdrawiam, Artur

Thilo Kühne
Dokumentalista
Dokumentalista
Kontakt:

Postautor: Thilo Kühne » piątek, 23 lis 2007, 01:36

Niektóre silny tornad miał miejsce nad Polską w przeszłości. Tam miał jest większa ilość informacja być znajdowany w miejscowy archiwum(?). Mógłby być interesujący.

13.06.1946 - Zabrzeg (koło Tychy)
20.08.1946 - Kłodzko
15.05.1958 - Rawa Mazowiecka (F3?)
15.05.1958 - Nowe Miasto nad Pilica (F3?)
20.05.1960 - Nechobrz (koło Rzeszów) (F4?)
02.05.1971 - Heliodorowo (koło Szamocin (Piła)) (F2?)
25.07.1977 - Strzałkowo (koło Wrzesnia) (F3?-F4?)

To mógłby jest co centralna Europa głównie jest dotykana przez burze, ale my jesteśmy wciąż przy rozpoczęciu z to specjalną nauką.

Pozdrowienia,
Thilo

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » piątek, 23 lis 2007, 01:49

Znam te przypadki. Zostały opisane na stronie IMGW
http://www.imgw.eu/wl/internet/zz/zz_xp ... 32005.html
Niestety, prawdopodobnie przypadek rzekomego tornada nad Puszczą Piską (4.07.2002) jest nieprawdziwy. Mogło tu dojść do zjawiska downburst (mikrowyładowanie) - miejscowe uderzenie wiatru o katastrofalnej sile podczas burzy. Podobnie było 21.08.2007 niedaleko, na jeziorach, w wyniku czego śmierć poniosło 12 żeglarzy . Była to straszna tragedia! - zdaje się, że tak zabójczej burzy nie było u nas przez kilkadziesiąt lat.

Pozdrawiam;
Arcus88
Pozdrawiam, Artur

Thilo Kühne
Dokumentalista
Dokumentalista
Kontakt:

Postautor: Thilo Kühne » piątek, 23 lis 2007, 02:11

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » piątek, 23 lis 2007, 03:00

Nasze służby meteorologiczne .... Cóż, oni tylko gadają, że tornad będzie coraz więcej, a sami prócz tego że są i mają system radarów (do którego mam z resztą wiele uwag) praktycznie nic nie robią, aby ostrzec ludność przed realnym zagrożeniem: ich ostrzeżenia są ogólne, zbyt późne i często mówią o wiele słabszych burzach, niż te, które potem występują. Ponadto oko tropiciela tornad w miejscu powstawania superkomórki to rzecz niezastąpiona. Dlatego zauważyliśmy konieczność wysyłania w miejsce szczególne zagrożone silną burzą ( rejon superkomórki burzowej) obserwatorów - łowców burz. Oni są naprawdę niezastąpieni... Ale nasza służba meteo też powinna coś pokazać. U nas dane radarowe są uaktualniane co 1h, bardzo sporadycznie co 10 minut. Więc nawet gdy idą potężne burze znad Niemiec, to bardziej przydatny jest system radarów niemieckich, ale tylko na granicy i na zachodzie Polski.

Ten obraz jest zresztą ukazany w sentencji, która widnieje w każdym moim poście. Naprawdę mamy dużo do roboty, ale nikt nam nie pomaga i nie stać nas na sprzęt do obserwacji. W tej chwili próbujemy reklamować się na wszelkie dostępne sposoby. Chcemy, by nas po prostu zauważono. Mam nadzieję, że niedługo będziemy mieć własną stronę internetową ( na razie wynikły pewne kłopoty, ale myślę, że nasza strona będzie gotowa za kilkanaście tygodni). Czas zresztą pokaże co będzie.

Ostatnio zmieniony piątek, 23 lis 2007, 03:35 przez Artur_Surowiecki, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam, Artur

Wróć do „Tornada, gwałtowne burze, wichury w Polsce”