Sierpień 2008 - Kalników

Piotr_Ferków
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: FeRu
GG: 764232

Sierpień 2008 - Kalników

Postby Piotr_Ferków » Monday, 4 Aug 2008, 21:11

data: 04.08.2008(Poniedziałek)
Pierwsze wyładowanie: ok 18:20CEST
Ostatnie wyładowanie: ok 20:00CEST
Rozpoczęcie Opadu: ok 18:40CEST
Zakończenie opadu: 20:10 CEST
Rodzaj burzy: Frontowa
Rodzaj opadu w trakcie burzy: Deszcz
Zjawiska towarzyszące: Shelf cloud,prawdopodobnie funnel który mógł dotkąć ziemi(czas zjawiska ok 30 sek),Wyładowania CC,CG,downburst
Rodzaj chmury: Cumulonimbus Arcus
Skąd nadciągnęła: W-SW
Dokumentacja:

Radar

SAT:

Detektory wyładowań

Zdjęcia najprawdopodobniej lejka:

Zdjęcia Shelf-Cloud

Stan Pogody przed burzą:
Temp: 27'C
Wilgotność: 52%
Wiatr: 25 km/h - W

Stan Pogody po burzy:
Temp: 20'C
Wilgotność: 81%
Wiatr: 15km/h - SW

Relacja Własna:
Do Podkarpacia zmierzał potężny układ burzowy składający się z kilku superkomórek(MCS).Około godziny 18CEST od strony zachodniej zbliżały się ciemne chmury.Ok pół godziny póżniej wsiadłem na rower i pojechałem w szczere pola obserwować rozwój sytuacji.Gdy byłem już na miejscu,moim oczom ukazał się piękny shelf-cloud.Po następnych kilkunastu minutach z jednej strony shelf zaczął się bardzo szybko obniżać i wirować.Pojawił się funnel cloud który prawdopodobnie dotknął ziemi.Całe zjawisko trwało ok 25-30sek.Było to ok godziny 19:00-19:10CEST.Następnie ta część shelfu ponownie się podniosła.Ciągle rosła liczba wyładowań,więc przebywanie na otwartej przestrzeni byłoby nie rozsądne.Wróciłem więc do domu.Po kilku minutach nastąpiło uderzenie silnego wiatru(downburst),które spowodowało zniszczenie mojej altanki :? .Póżniej rozpadał się ulewny deszcz.Po około 2ch godzinach ten potężny układ skierował się na Ukrainę.
FeRu Raprodukcja

FanPage:

Return to “Podkarpackie”