Nawałnice w całej Polsce- lipiec 2001

Łukasz_Brzeziński
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Ruki;
Numer GG: 1127828
Kontakt:

Postautor: Łukasz_Brzeziński » sobota, 11 paź 2008, 11:01

Halny Chasers!!

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » niedziela, 19 paź 2008, 14:00

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » niedziela, 19 paź 2008, 14:17

Sytuacja burzowa z 16 - 17 lipca była podobna do tej z 15 i 16 sierpnia 2008. Może mniej dynamiczna, ale za to więcej komórek burzowych się wypiętrzyło (były jednak troszkę mniejsze od tych z 15 sierpnia). Jak sądzę, było to rezultatem silnego MLCAPE osiągającego zapewne około 1,5kJ lub jeszcze więcej. Przy umiarkowanie silnych uskokach pionowych i kierunkowych wiatru, niebezpieczne superkomórki miały dobre warunki do rozwijania się. W tamtym czasie przebywałem w górach, gdzie mimo częstych burz, było jakoś w miarę spokojnie. Owszem, rzeki przybierały, ale nie powodowały jakiś problemów. Sytuacja pogorszyła się znacząco po moim powrocie do Warszawy (tj. po 22 lipca).
Z 16 na 17 lipca nad Gorcami przeszła burza, która trwała całą noc. Była bardzo aktywna elektrycznie, niebo ciągle było rozświetlane przez błyskawice. Ciekawe jest to, że opad towarzyszący burzy nie był bardzo silny.
W telewizji mówili zaś, że nad Polską szaleją potężne nawałnice, grad padał na Śląsku, tam też ulewy zalały niektóre miasta. W Warszawie wichura towarzysząca burzy poważnie uszkodziła kilka parków w mieście...itd.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
Paweł_Cholewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Pablo
Numer GG: 8739674
Kontakt:

Postautor: Paweł_Cholewa » niedziela, 2 lis 2008, 03:07

Pozdrawiam - StormHunter
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com

Awatar użytkownika
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Numer GG: 8744878
Kontakt:

Postautor: Krzysztof_Ostrowski » niedziela, 3 sty 2010, 13:35

Postanowiłem przeanalizować sytuację z 16 lipca 2001 roku. Tego dnia nad Polską spotkały się bardzo zróżnicowane masy powietrza: gorąca masa PZm oraz znacznie chłodniejsza PPm. Oto reanaliza poziomu 850 hPa z godziny 00Z:

W środkowej troposferze było widać zbliżającą się długą falę geopotencjalną. Oto reanaliza poziomu 500 hPa z godziny 00Z:

Oto radiosondaż wykonany w nocy w Legionowie (niestety sondaży z dnia nie ma dostępnych):

Jak widać chwiejność osiągnęła ekstremalną jak na noc wartość: MLCAPE (0-500 m) to 1700 J/kg. To z pewnością jedna z najwyższych w historii nocnych pomiarów w naszym kraju. Rzeczywiście tego dnia nad Polską znajdowało się wyjątkowo bogate w wilgoć i gorące powietrze (o tym później). Co równie ważne, pionowe profile wiatru wcale nie były mało dynamiczne. Bazując na tym sondażu, DLS sięgał 17 m/s, uskok wiatru (0-3 km) to ponad 10 m/s, natomiast średni wiatr (0-6 km) wynosił ponad 13 m/s.

Teraz przejdźmy do warunków z dnia. Oto reanaliza z godziny 12Z:

Widzimy, że o ile sytuacja z masami powietrza zbytnio się nie zmieniła, to na 500 hPa zmiana jest widoczna. Ewidentnie "zgęstniały" nam izohipsy.
Nie da się wyciągać zbyt dalekich wniosków, ale można sądzić, że przepływ na tej wysokości się zwiększył w porównaniu z nocą i mógł przekroczyć 20 m/s (a wraz z nim mógł wzrosnąć oczywiście DLS).

Tego dnia w wielu miejscach Polski notowane były upały i temperatury przekraczały 30 stopni. Godne podkreślenia są właściwie niespotykane u nas wartości temperatury punktu rosy, które w wielu miastach osiągały 20-22 stopnie. Oto kilka przykładowych odczytów z SYNOP-ów z miast, w których zarejestrowano silne podmuchy (podaję temperaturę i w nawiasie punkt rosy):

Katowice (17 UTC): 28,3 (21,2)
Łódź (15 UTC): 30,0 (19,4)
Mława (15 UTC): 30,1 (21,8)
Toruń (13 UTC): 29,4 (22,2)

Dane pochodzą z ostatniego pomiaru przed uderzeniem burz, które można doskonale rozpoznać często 10 stopniowym lub większym spadkiem temperatury. Postanowiłem ponownie zabawić się w rekonstrukcję radiosondażu dla środkowej Polski. Z dużym prawdopodobieństwem mogę założyć, że temperatury w tym rejonie na poszczególnych poziomach troposfery nie były wyższe od tych zmierzonych w Legionowie w nocy (wszak front się przesuwał z zachodu na wschód). Nanosząc więc przykładową temperaturę i punkt rosy na sondaż nie wyolbrzymiam chwiejności (mogę nawet ją niedoszacować). Oto rekonstrukcja SBCAPE (dla temperatury 30 stopni i p. rosy 22 stopni):

Porównując z nocnym sondażem można śmiało przypuszczać, że tego dnia w niektórych rejonach kraju SBCAPE osiągało 3000-3500 J/kg.
Teraz mamy już pełniejszy obraz warunków jakie wówczas panowały: ekstremalna chwiejność i w miarę dynamiczne pionowe profile wiatru. Czyli doskonały materiał na silne nawałnice. Oto najmocniejsze zarejestrowane tego dnia porywy (podsumowanie SYNOP dla 64 stacji):

Katowice 129,7 km/h
Bielsko-Biała 100,9 km/h
Łódź 86,5 km/h
Płock 86,5 km/h
Mława 82,9 km/h
Pozdrawia Krzysiek ;)

Obrazek
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Awatar użytkownika
Piotr_Żurowski
Rzecznik Prasowy / Moderator
Rzecznik Prasowy / Moderator
Pseudonim: piotr_z21
Kontakt:

Postautor: Piotr_Żurowski » poniedziałek, 11 sty 2010, 21:04

Nawałnice która chcę omówić była nad moim regionem gdzieś koło 16-17 lipca 20001 roku, jednak dokładnych szczegółów nie pamiętam jednak napisze to co widziałem i zapamiętałem. Na południowy zachód od mojej miejscowości błyskało się prawie bez przerwy w kolorze różowym.Po kilku godzinach po zaobserwowaniu wyładowań zadzwoniła do mnie moja ciocia z Ciężkowic i powiedziała mi, że zalewa jej podwórko woda opadowa. Sytuacja była bardzo groźna,straż musiała przyjechać i pompować wodę. Z tego co pamiętam na drugi dzień mniej więcej przed południem przyszła fala powodziowa i zalała dom cioci. Woda w domu miała około 50cm wysokości. :( Niestety nie udało mi się znaleźć wystarczających informacji na ten temat. :? Oczywiście jeśli znajdziecie jakieś informacje to proszę o napisanie coś o tej sytuacji jaką opisałem powyżej. :D
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

zaciekawiony
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
Numer GG: 0
Kontakt:

Postautor: zaciekawiony » niedziela, 18 kwie 2010, 18:39

- mój blog

Awatar użytkownika
Bartosz_S
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 8606897
Kontakt:

Postautor: Bartosz_S » niedziela, 18 kwie 2010, 20:21

Obrazek

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Re: Nawałnice w całej Polsce- lipiec 2001

Postautor: Artur_Surowiecki » poniedziałek, 13 sty 2014, 13:02

Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
Kubalessini
Kontakt:

Postautor: Kubalessini » czwartek, 16 sty 2014, 01:55

Nie mam niestety zdjęć, ani szerszej dokumentacji, jednak pamiętam dość dobrze iż w lipcu (Daty dokładnej nie pamiętam) nad Klonową (pow. Sieradz) przeszłą potężna nawałnica podobna do nawałnicy z 22-23.05.2010r. Wtedy to również Zdarzyła się u mnie powódź błyskawiczna, woda przedarła się przez wzniesienie na polu i wyryła około pół metrowy rów. Drogą ku podwórzu mojemu i sąsiada płynęła potężna masa wody, przedarła się ogrodem sąsiada podchodząc pod dom i przelała się na pole.

Efekty podobne do tych- viewtopic.php?f=30&t=2607&p=91062#p91062

poludnik
Sympatyk
Sympatyk
Lokalizacja: Tychy-Horní Slezsko/Gůrny Ślůnsk Megaregion: Karpacki; Prowincja Karpaty Zach z Podkarp. Zach i Półn
Kontakt:

Postautor: poludnik » sobota, 18 sty 2014, 11:51

Burze z dnia 16.07.2001 r. :

Katowice - 129 km/h - b.d.
Bielsko-Biała - 101 km/h - 2l/m2
Płock - 87 km/h - 17 l/m2
Łódź - 87 km/h - 7 l/m2
Kasprowy Wierch - 83 km/h - 8 l/m2
Mława -83 km/h -8 l/m2
Toruń - 81 km/h - 24 l/m2

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?l ... &Send=send

Awatar użytkownika
MK92
Kontakt:

Nawałnica nad północo-wschodnim Mazowszem w lipcu 2001 roku

Postautor: MK92 » wtorek, 17 paź 2017, 14:41

Miałem wówczas 9 lat, ale dobrze pamiętam którąś z nawałnic przetaczających się nad północno-wschodnim Mazowszem w lipcu 2001 roku. Mam pewność, że chodzi akurat o ten czas, ponieważ przeanalizowałem dokładnie zdjęcia z końcówki lat 90. i początku lat 00. z moich okolic, na których to zdjęciach można zauważyć różnice w drzewostanie przed 2001 i po 2001 roku, a w tym czasie, według wszelkich dostępnych archiwów meteorologicznych, był to najbardziej gwałtowny okres w pogodzie. Nie wiem, czy nie była to najsilniejsza nawałnica jaką do tej pory przeżyłem w tym regionie Polski. Pamiętam, że popołudnie tego dnia było pochmurne oraz było bardzo duszno. Trwały wówczas wakacje i jako dziecko spędzałem dużo czasu na podwórku z kolegami. Wtedy, od strony zachodniej, niebo bardzo pociemniało i zaczęły przecinać je błyskawice, a wszyscy zaczęli uciekać do swoich domów lub na klatki schodowe bloków. W domu obserwowałem przez okno jak wiatr wyrywa z korzeniami starą brzozę oraz jarzębinę. Zrobiło się ciemno, prawie jak w środku nocy, mimo że działo się to jeszcze przed zachodem słońca. Wyłączono prąd. Następnego dnia było już znacznie chłodniej, a dla nas, dzieciaków, nie lada satysfakcją była zabawa wśród powalonych na osiedlu drzew. Na pewno była to najbardziej niszczycielska burza, której byłem świadkiem w okresie dzieciństwa, a bardzo prawdopodobne, że w całym moim dotychczasowym życiu. Szkoda, że to były czasy, w których internet nie był tak rozwinięty jak dziś i nie zachowało się więcej materiałów na ten temat. Być może warto poszukać czegoś w archiwach lokalnej prasy.

Wróć do „Przed 2010”