Page 1 of 1

Outflow boundary - 1.07.2009 - kuj.pomorskie/wlkp/łódzkie

Posted: Wednesday, 1 Jul 2009, 15:52
by Bartek
Na zdjęciach sat w kanale widzialnym można dziś zaobserwować jak quasistacjonarna komórka burzowa z pogranicza woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego wytwarza outflow boundary (granice odpływu).

Ten cienki pas chmur na zdjęciu poniżej (fioletowe strzałki) to właśnie jest outflow boundary, czyli granica gdzie dotarło chłodne powietrze produkowane przez prądy zstepujace komórki burzowej.
Powietrze schłodzone przez opady w chmurze burzowej opadając dociera do powierzchni ziemi, a następnie rozchodzi się dookoła komórki burzowej.

Image

Na powyższym zdjęciu można też zaobserwować inną charakterystyczną cechę outflow boundary - może ona powodować rozwój nowej burzy (żółta strzałka). Zimne powietrze wcina się pod ciepłe powietrze przy powierzchni powodując unoszenie się tego ciepłego (podobnie jak to ma miejsce przy froncie chłodnym). W konsekwencji prowadzi to do powstania nowej komórki burzowej w sposób wymuszony (konwekcja wymuszona).


A tu animacja na której najlepiej widać to, co opisałem powyżej:

źródło zdjęć: http://www.sat24.com

Outflow boundary - 1.07.2009 - kuj.pomorskie/wlkp/łódzkie

Posted: Thursday, 2 Jul 2009, 12:06
by Blessed
Dzięki za wytłumaczenie zjawiska. Też widziałem to na sat24 i nie wiedziałem co to jest :?

Outflow boundary - 1.07.2009 - kuj.pomorskie/wlkp/łódzkie

Posted: Thursday, 2 Jul 2009, 18:38
by Krzysztof_Ostrowski
Bartek mnie uprzedziłeś, chciałem o tym napisać i zebrałem zdjęcia satelitarne z wczoraj ;) Rzeczywiście mieliśmy tu front szkwałowy (lub gust front czy inaczej outflow boundary) burzy wielokomórkowej. Piętrzyły się na nim cumulusy, ale należy zauważyć, że po jego przejściu znikała konwekcja. Jakby ktoś zmiatał szczotką cumulusy ;) Wynika to z tego, że powietrze, które napływa za gust frontem jest zimniejsze i w dolnej troposferze pojawia się równowaga stała. Należy zauważyć, że gdy tylko front szkwałowy zaczął "uciekać" od multikomórki, ta natychmiast osłabła i zaczęła zanikać - jej prąd wstępujący został odcięty od źródła energii (czyli ciepłego, wilgotnego powietrza) przez zimniejsze powietrze które napłynęło za outflow boundary. Podobne zjawisko można zaobserwować w czasie burzy. Jeśli front szkwałowy (widoczny jako podmuch wiatru i/lub shelf cloud) zbytnio wyprzedza nadejście burzy i opadu, to zapewne ta burza szybko osłabnie, bo jej "napęd" (prąd wstępujący) straci moc.

Outflow boundary - 1.07.2009 - kuj.pomorskie/wlkp/łódzkie

Posted: Thursday, 16 Jul 2009, 01:09
by Michal Stolarek
Chyba zaobserwowałem podobne zjawisko podczas dzisiejszej burzy nad Czechami. Czy nie mylę się że jest to outflow boundary?Na zdjęciu również wyraźnie widać cienki pas chmur ciągnący się od Polski do granicy Czech ze Słowacją oraz pojawienie się nad nią komórki burzowej.

PS. Przy okazji chciałbym zapytać jak dodać na forum animacje z satelity? :P Jakoś mi to nie wychodzi...

Outflow boundary - 1.07.2009 - kuj.pomorskie/wlkp/łódzkie

Posted: Tuesday, 6 Jul 2010, 19:13
by Grzegorz_Zawiślak
W dniu dzisiejszym mieliśmy okazję obserwować dwa wyraźne outflow boundary. Dwie komórki burzowe znad województwa mazowieckiego wytworzyły silne prądy zstępujące. Chłodne powietrze produkowane przez ów prądy nie dość, że przyczyniło się do wystąpienia silnych wiatrów przy powierzchni ziemi (np. w Warszawie i okolicach - http://www.tvnwarszawa.pl/-1,1663770,0, ... omosc.html), to na dodatek spowodowało rozwój nowych komórek burzowych; wyraźnie chłodniejsze powietrze "wcięło" się pod ciepłe, wypychając je tym samym do wyższych warstw troposfery - tzw. konwekcja wymuszona.

Tym razem do udokumentowania tego posłużę się obrazami radarowymi IMiGW (godz. 12:00, 12:50, 13:40 i 14:10 UTC):

Image

Te cienkie niebieskie strefy to outflow boundary (pierwsza z nich wyprodukowana przez komórkę, początkowo jeszcze znad północno - zachodniej części Mazowsza).

Kilkadziesiąt minut potem:

Image

Widzimy już nowe komórki powstałe na skutek konwekcji wymuszonej.

I jeszcze później:

Image

Image


Jak widać pojawiło się kilka / kilkanaście nowych komórek burzowych. Jedna z takowych burz (rej. Legionowa) wykazywała się dużą aktywnością; tam, co ciekawe, zetknęły się oba outflow boundary.

Outflow boundary - 1.07.2009 - kuj.pomorskie/wlkp/łódzkie

Posted: Friday, 23 Jul 2010, 07:07
by Mikołaj_Lulkiewicz
Nie jestem pewien czy to outlow boundary, ale jest to dosyć podobne do tego co widać na zdjęciach w poprzednich postach. Czy to mogło być to zjawisko? Chodzi mi o obszar zaznaczony na żółto. ;)


Re: Outflow boundary - 1.07.2009 - kuj.pomorskie/wlkp/łódzki

Posted: Wednesday, 9 Jul 2014, 19:18
by Grzegorz_Zawiślak
Dziś m.in. przez Zielonkę, Warszawę i okolice przeszło outflow boundary, objawiając się silnymi porywami wiatru związanymi z prądami zstępującymi burz, które przemieszczały się w rejonie. Granica wypływu wędrowała z SE na NW, miejscami doprowadzając do inicjacji kolejnych burz z konwekcji wymuszonej.