Trąba powietrzna...?

Dział przeznaczony na dyskusje dotyczące ciekawych zjawisk meteorologicznych oraz zmian klimatycznych.
grzesieqq96

Trąba powietrzna...?

Postautor: grzesieqq96 » wtorek, 14 lip 2009, 12:08

Witajcie. Nazywam się Grzesiek i pasjonuję się przede wszystkim piłką nożną, ale burzami i tornadami również. :) Zawsze miałem marzenie żeby zobaczyć trąbę powietrzną. Wczoraj prawdopodobnie ją zauważyłem (niestety trwała tylko ok. 5 min.). Nie jestem pewien czy to trąba, więc chcę Was - ekspertów zapytać czy to było to zjawisko. OK, zacznę opowiadać. Wczoraj zauważyłem na niebie ciemne chmury. Niezbyt, ale były. Co ciekawe, te chmury były bardzo długie i szerokie, a po mimo tego u mnie świeciło słonko. Poszedłem na chwilę do ogródka z warzywami i zacząłem patrzeć w niebo. Nagle na horyzoncie zauważyłem jakieś tak jakby smugi (nie w chmurach ale niżej). To zaczęło rosnąć i robiło się jakoś ze środka, a następnie złączyło się do góry. To nie było jakieś tornado jak na amerykańskich filmach lecz tak jakby taki lej ale przerywany. Potem gdy się to już w miarę złączyło, na ziemi powstała taka jakby miotła. Coś zamiatało na ziemi (ale to tylko jakieś 5 sek.). Niedaleko mnie jest kościół więc "tornado" przeszło za niego. Nie miałem komórki przy sobie, więc poszedłem po nią (oj długo mi to zeszło), postanowiłem z okna domu zrobić zdjęcie. Zrobiłem. Nie wiem czy coś zobaczycie, ale w miarę widać taki lejek. Wczoraj spełniły się moje marzenia, bo prawdopodobnie pierwszy raz w życiu zobaczyłem lej trąby powietrznej na żywo. :) Zapraszam do dyskusji i stwierdźcie czy mam prawo się cieszyć, czy to tylko jakieś inne zjawisko. Pozdrawiam, a zdjęcie umieszczę potem bo muszę się dopytać jak umieścić tutaj zdjęcie.

http://img197.imageshack.us/i/dsc00334d.jpg/

Zdjęcie zostało zrobione gdy trąba już znikała. Ponieważ ja "niezdara" nie znalazłem komórki, więc tyle tylko zostało... Niezbyt dobre zdjęcie, ale może coś stwierdzicie na podstawie chociażby takiego dowodu...

Awatar użytkownika
Tomasz_Linek
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Trąba powietrzna...?

Postautor: Tomasz_Linek » wtorek, 14 lip 2009, 12:26

[u]tomasz.linek.1992@gmail.com[/u]
SONY DSC-H400 + 16 GB + statyw
http://www.youtube.com/user/tomasek141414

[b]Sezon 2019[/b] do 21 lipca
[b]24 dni burzowych[/b], [b]58 burz[/b]
[b]58 słabych[/b]
[b]0 średnich[/b]
[b]0 silnych[/b]

grzesieqq96

Trąba powietrzna...?

Postautor: grzesieqq96 » wtorek, 14 lip 2009, 22:22

Dziękuję. :) Bardzo się cieszę i jeszcze raz dziękuję za odpisanie. Dzisiaj również się dowiedziałem, że faktycznie była trąba (od kolegi taty z pracy) ale nie zeszła do ziemi lejkiem. Ja jestem pewien, że zeszła, ponieważ nawet widziałem tak jakby miotłę na ziemi zamiatającą coś, ale nie ważne. Jak myślicie mam szanse jeszcze coś takiego zobaczyć? Jeżeli tak to gdzie? Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 mar 2010, 10:11 przez Piotr_Bogdanowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Liczne błędy językowe.

Awatar użytkownika
Artur Misztela
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Arturas
Numer GG: 9769977
Kontakt:

Trąba powietrzna...?

Postautor: Artur Misztela » wtorek, 14 lip 2009, 22:35

Szanse na zobaczenia są na pewno :D, ale gdzie to nie wiem ;p, pewnie nie raz jeszcze wystąpi takie zjawisko w Polsce w to lato, musisz czekać aż przyjdzie samo lub próbować "złapać" ;).
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 lip 2009, 22:37 przez Paweł_Cholewa, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Duże litery
Pozdrawiam
Artur_Misztela
TEL: 661 527 707

Awatar użytkownika
Rafał Dzik
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: rafal
Numer GG: 6458545
Kontakt:

Trąba powietrzna...?

Postautor: Rafał Dzik » środa, 20 sty 2010, 23:58

Na bank była to trąba powietrzna! Na początku po opisie sądziłem, że to mógł być funnel cloud, ale dalszy opis i zdjęcie potwierdza, że to była trąba powietrzna. Wdziałeś, jak to opisujesz coś w rodzaju miotły, czyli trąba dotknęła ziemi. Marzenie każdego łowcy burz :D Gratuję więc "złapania" tornada :)
Pozdrawiam, Rafał!
GG: 6458545
E-mail: dzikens@onet.eu

Awatar użytkownika
Magdalena Izdebska
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Pasjonatka
Numer GG: 0
Kontakt:

Trąba powietrzna...?

Postautor: Magdalena Izdebska » poniedziałek, 1 mar 2010, 14:08

To mogła być tzw. trąba lądowa, są one rzadkie i trwają krótko :) :).
adres e-mail: cytri229(at)wp.pl, tel. 669595396
BURZE w 2012r.: 13
Shel cloud: 7
Funnel cloud: 1
Mammatus: 9
Tornado: 0
Grad: 0
Downburst: 3

"Dzieciństwo jest królestwem, w którym nikt nie umiera"

Awatar użytkownika
Ernest_Garbacz
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: ERNIX
Numer GG: 5276128
Kontakt:

Trąba powietrzna...?

Postautor: Ernest_Garbacz » środa, 3 mar 2010, 13:45

Z Twojego opisu wynika, ze to trąba powietrzna... pozostaje tylko kwestia tego, czy lej sięgnął powierzchni ziemi... jeśli tak to znaczy ze to tornado, natomiast jeżeli nie, to tornada nie było niestety.
Ze zdjęcia nie można jednoznacznie określić czy to tornado... także nie mogę ani zaprzeczyć, ani potwierdzić.
Pozdrawiam :).
Obrazek

Wróć do „Ciekawe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu”