Strona 1 z 1

Burza ze szkwałem

: czwartek, 11 sie 2011, 16:34
autor: Magdalena Izdebska
Witam, 22 czerwca w moim mieście Chojnowie (Dolny Śląsk) była bardzo ciekawa burza z silnym wiatrem o prędkości w porywach do 90 km/h, można było również zaobserwować szkwał. Obserwowałam tę burzę również na sat24.com i według mnie była to superkomórka burzowa, która wytworzyła się z kilku mniejszych komórek, jeżeli ktoś wie coś więcej na temat tej burzy to proszę mnie poprawić w razie mojej pomyłki. Podczas burzy porobiłam kilka zdjęć oto jedno z nich https://picasaweb.google.com/lh/photo/j ... directlink jak widać na zdjęciu wytworzył się ładny szelf cloud :) niestety żadnej rotacji nie było :(. Nakręciłam również filmik ale nie mam jeszcze konta na YouTube ale obiecuję, że to nadrobię i od razu prześlę link z moją pierwszą zdobyczą uchwyconą w kadrze :) Pozdrawiam

Re: Burza ze szkwałem

: czwartek, 11 sie 2011, 19:58
autor: wyladowanie_atmosferyczne
U mnie na Opolszczyźnie były wyładowania. Nie wiem dlaczego u Ciebie nie było nic oprócz wiatru. Może to był oderwany ten shelf od reszty ?

Re: Burza ze szkwałem

: czwartek, 11 sie 2011, 20:50
autor: Piotr_Skowroński
A skąd wiesz, że u niej nie było żadnych wyładowań i deszczu? Skoro burza to burza, musi być przynajmniej jedno wyładowanie, a gdzie ty widzisz, gdzie ona napisała , że nie było wyładowań to nie wiem.

Re: Burza ze szkwałem

: piątek, 12 sie 2011, 11:19
autor: Maksymilian Antoniów
MCS z linią szkwału przechodził wtedy przez niemal połowę kraju i rozciągał się z północy na południe, przemieszczając się na wschód.

Obrazek

Re: Burza ze szkwałem

: piątek, 12 sie 2011, 21:47
autor: Magdalena Izdebska
Oczywiście, że były wyładowania i to spore przepraszam, że nie uściśliłam. Ale czy mam rację, że była to superkomórka burzowa? I czy na moim zdjęciu uchwyciłam szelf cloud?

Re: Burza ze szkwałem

: piątek, 12 sie 2011, 22:29
autor: Maksymilian Antoniów
Superkomórki występowały gdzieniegdzie przed układem MCS, w Czechach, jeśli chodzi o dolnośląskie, to w samej tej strukturze ich nie było. Uchwyciłaś zatem zapewne MCS-a, nie superkomórkę (choć niektórzy polscy synoptycy mylą te pojęcia, vide ICM).

Natomiast co do "shelf cloud" - tak, jest to chmura szelfowa.

Re: Burza ze szkwałem

: sobota, 13 sie 2011, 20:18
autor: Magdalena Izdebska
Dziękuję bardzo :) :) będę starała się jeszcze coś uchwycić, choć najchętniej to bym pojechała na prawdziwe łowy :), coraz więcej tornad występuje w naszym kraju moje marzenie to złapać jedno z nich :)