Strona 1 z 1

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: niedziela, 13 kwie 2008, 08:36
autor: Marcin20
:o Jest to raport ONZ ds. zmian klimatu

,,Coraz częściej w ciepłym półroczu Polskę będą nawiedzać susze. Często trwać one będą całymi tygodniami, ale to nie znaczy, że w lecie w ogóle nie będzie padać. Susza będzie zjawiskiem dominującym, jednak co jakiś czas będzie ona na krótko przerywana przez przechodzące nad naszym krajem deszczowe fronty, które przynosić nam będą nieco ochłody od upałów, ale deszcze jakie przyniosą będą coraz gwałtowniejsze. Ma to związek ze wzrostem temperatury, gdyż lata będą coraz gorętsze, coraz częściej będą się pojawiać ponad 35-stopniowe upały i dotyczyć one będą już nie tylko pojedynczych miast, jak obecnie, ale całej Polski. Przy tak wysokiej temperaturze należy oczekiwać równie gwałtownych burz, jakie teraz pojawiają się zwykle w Afryce. Burze będą bardzo silne i niszczycielskie, gdyż częściej towarzyszyć będą im gradobicia i trąby powietrzne. Nie ma wątpliwości, że pogoda będzie bardzo chwiejna. To właśnie krótkotrwałe ale intensywne ulewy będą powodować lokalne podtopienia. Obecnie takie zjawiska nie są zbyt częste, ale w przyszłości będą występować na co dzień. Dowód mieliśmy ubiegłorocznego lata, gdy po silnej suszy w czerwcu i lipcu nagle nadszedł rekordowo deszczowy sierpień przynosząc na południu kraju powodzie. W najbliższych kilkudziesięciu latach takie zjawiska będą bardzo częste. Suche lato to fatalna wiadomość dla rolników, którzy będą mieli problemy z utrzymaniem upraw. Jednak nadejście chłodnego półrocza sytuację odwróci. Druga połowa jesieni, zima i początek wiosny to okres, kiedy w przyszłości częściej występować będą opady i silne wiatry. Zimy będą coraz cieplejsze, coraz rzadziej będzie padać śnieg. Więcej będzie tym samym opadów deszczu, będą też one intensywniejsze niż obecnie. Klimat w Polsce dążyć będzie do dwóch pór roku, czego początku zauważamy już teraz. W porze ciepłej dominować będzie susza i bardzo wysokie temperatury, natomiast w porze chłodnej władze przejmą opady. Czeka nas więc przegrupowanie klimatu, gdyż teraz największe sumy opadów w ciągu roku notuje się w czerwcu i lipcu, a najmniejsze w styczniu i lutym. W przyszłości ta sytuacja będzie powoli ulegać zmianie. Średnia temperatura powietrza wzrośnie od 2,5 do 4,5 stopnia. Oznacza to, że takie jak ostatni lipiec czy grudzień będą się zdarzać coraz częściej, bo w tych miesiącach zanotowano właśnie takie odchylenie od normy wieloletniej.
Do 2100 roku następować będzie również stopniowe zwiększanie się intensywności i częstotliwości występowania porywistych wiatrów w Polsce jak i w krajach sąsiednich. W ciągu zaledwie 20 lat natężenie wiatrów, głównie w okresie zimowym, wzrośnie o blisko 25 procent. Takich wichur jakie przyniósł nam Cyryl w drugiej połowie stycznia będzie więc zdecydowanie więcej. To właśnie silne wiatry zajmują drugie miejsce na liście żywiołów, które spowodowały największe zniszczenia materialne w Europie w ostatnich dziesięciu latach, a będzie jeszcze gorzej. Jednak na pierwszym miejscu znajdują się powodzie, które będą osiągać coraz to większą skalę i dotykać będą głównie Polskę i kraje dorzeczy Dunaju. Najczęściej będą się one pojawiać w porze letniej, podczas wielodniowych ulewnych deszczów związanych z niżami z południa Europy. Możliwość wystąpienia powodzi tak wielkiej, a nawet większej, jak ta z 1997 roku, będzie się zwiększać. W Polsce będziemy mieć coraz gorętsze lata, coraz częściej z temperaturami przekraczającymi 30 stopni. Granica częstego letniego upału w ciągu 20 lat zostanie przeniesiona z 30 do 35 stopni, a więc ekstremalne roczne temperatury mogą przekraczać nie, tak jak teraz każdego lata najwyżej 35 stopni, ale aż 40 stopni. Zimy przynosić będą coraz mniej śniegu i mrozu, chociaż nie stanie się to nagle, lecz proces ten będzie zauważalny"

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: wtorek, 30 wrz 2008, 22:49
autor: splot
Klimat -hmm ocieplenie - po co ? susza - bezsensu

Jak już każdy znawca i dziecko w podstawówce wie że będzie gorąco coraz bardziej i bardziej aż w końcu przyjdzie do nas pustynia ( mam nadziej że 15 pokoleń po mnie tego nie spotka ) .
Może troszkę cofniemy sie w czasie.
-Przez miliardy lat zimie nękały masowe wymieranie roślin zwierząt , klimat zmieniał się przez kilka tysiąc leci przeważnie od uderzenia planetoidy .
Nie brakowało wody nie brakowało roślin wszystko działo się w harmonii jaka chciała natura . 200 metrowe drzewa , bagna tak głębokie że topiły dinozaury . a teraz ?

Ludzie żyjemy na planecie która jest naszym jedynym domem od dawna i pozostanie jeszcze na bardzo długo Europa i Tytan jeszcze na nas troszeczkę poczekają I co robimy z naszym domem? odpowiem w imieniu ludzkości niszczymy i dewastujemy . Ale na pewno jest dla nas jakaś deska ratunku .. nawet ..NOE .. dostało ją ... to i my ją dostaniemy . pytanie tylko czy ją wykorzystamy . . Pytanie teraz co mogę zrobić co ty możesz zrobić co możemy zrobić?
No dobra od początku ....... Tlen rośliny no rosną no ale jest ich tyle że można trochę powycinać ( drzewo sie przyda zbuduje sobie nowy domek na jeziorem albo sprzedam i kupie sobie samochód nowy lepszy niż ten sąsiada .. Bzdura na cały świecie kurczy się zapas roślin które produkują nam tlen a ten nam najbardziej potrzebny pierwiastek ucieka dodatkowo w przestrzeń kosmiczną przez dziurę ozonową nad biegunami . nawet nie wiedziałeś .. kolejna bzdura ludzkości FREON - no stało się nie my tego dokonaliśmy.
Co możemy zrobić ? Na świecie / w europie ? skupmy się na Polsce , bo i tak żaden z was nie ma układów w "korporacjach" .
Na pewno wielu z was widzi wielkie place piachu zrównanego z ziemią ( żwirownie ) bo jakiś Azjata chce wybudować sobie fabrykę . No to trzeba mu dać trochę piachu żeby miał z czego robić .. Postawił fabrykę i przy okazji zrównał z ziemią setki hektarów lasów . Gdzie tu logika
Rozwiązanie proste .. mały wpis w ustawie . Za każde wycięte drzewo pod prace wykopaliskowe (odkrywkowe) dwa kolejne trzeba posadzić i pielęgnować prze 5 kolejnych lat .
Koszt -papier , tusz do drukarki , długopis i kilka podpisów( Zero
Zysk - odnowa naturalnego środowiska życie
Drzewa chronią przed wiatrem i przed powodziami ( przed piorunami nie próbujcie '')


jak coś jeszcze wymyśle to napisze .....................................................

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: środa, 1 paź 2008, 11:56
autor: Łukasz_Wojtyła
Nie będę ukrywał że ów raport nie jest pocieszający, cóż ale zapewne też nie zaskakujący. To że z roku na rok będzie coraz gorzej to wie chyba każdy, skutki globalnego ocieplanie którego jesteśmy twórcami zrobi swoje. Cóż należy się spodziewać że wszystko skoczy w górę, ceny za produkty rolne ( te prawdziwe, nie mówię już o tych sztucznie uprawianych ), woda, hmm to że nie będzie łatwo wiem, pocieszający jest jeden fakt dla mnie.. że żyje teraz i mam swoje lata i nie będę musiał oglądać tych zmian w daaalekiej przyszłości, jednakże smuci mnie myśl o przyszłości dla innych np. naszych dzieci. Sami sobie zgotowaliśmy to wszystko, my nawarzyliśmy piwa i teraz musimy wypić tą piane.

Pozdr.

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: niedziela, 21 gru 2008, 22:00
autor: Edyta
Zanieczyszczenie gazami czy pylami powoduje (jak kazdy chyba o tym wie) zachwianie proporcji skladu naturalnego powietrza. Glownie odpowiedzialne za to sa dwutlenek i tlenek wegla oraz dwutlenek siarki. Powstaja one w wyniku procesow spalania i procesow technologicznych w przemysle. W odpowiednim natezeniu sa one grozne dla zycia naszej planety. Wywoluja one niekorzystne zjawiska np: efekt cieplarniany, zanikanie warstwy ozonowej, smog czy kwasne deszcze. Czlowiek ingerujac i naruszajac ekosystemy zakloca ich naturalny rozwoj. Wiec z roku na rok bedzie coraz gorzej a my nie bedziemy w stanie tego naprawic. Jedno jest pocieszajace ze efekty naszych poczynan nie zostana przez nas widziane.

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: poniedziałek, 22 gru 2008, 02:49
autor: Skytex

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: sobota, 9 maja 2009, 14:51
autor: Marcin_Burda
Podobno ludzkość wytwarza tylko 2 % CO2 i nie ma (prawię), żadnego wpływu na zmiany klimatyczne zachodzące w tym momencie na naszej planecie jak do tej pory naukowcy niczego nie potwierdzili na 100%

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: sobota, 9 maja 2009, 16:14
autor: marta_oles
Tez ostatnio słyszałam o tym, że ludzkość emituje tylko 2% CO2, niby mało, ale przecież to sie kumuluje na przestrzeni lat, prawda? Z resztą nawet te 2% powoduje zmiany w klimacie.

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: poniedziałek, 25 maja 2009, 22:30
autor: Marcin_Burda
Mylisz się wedłóg najnowszych danych to nie jest wina człowieka, dla tego ostatnio o tym jest cicho bo naukowcy popadli w konsternacje i szukają innych odpowiedzi na to pytanie. Temat ten żyje tylko dla tego iż rynek samochodów hybrydowych oraz tzw. ekologicznych domów bardzo dobrze prosperuje a z chwilą potwierdzenia tego że my nie jesteśmy tego tak naprawdę winni przez naukowców, ten dobrze prosperujący rynek by się załamał i wrócilibyśmy do dawnego trybu życia wyczerpując tym samym zapasy paliwa które starczą nam jeszcze na max 2 pokolenia a później zacznie się myślenie co dalej tak wiec im szybciej tym lepiej. Trzeba wyjść z założenia że jest dobrze tak jak jest i niech ta technologia się rozwija pod przykrywką ''globalnego ocieplenia'' bo i tak i tak trzeba będzie nad tym pomyśleć, teraz mamy szanse myśleć nad tym bez rozlewu krwi, później.... nie chce mi się nawet myśleć.

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: wtorek, 26 maja 2009, 09:38
autor: Igor_Dorobisz

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: poniedziałek, 29 cze 2009, 23:08
autor: Jacek_Orzechowski
Ja powiem krótko, zmiany w klimacie Polski, są nieuniknione jak i na całym świecie i człowiek ma na to znikomy wpływ.

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: wtorek, 30 cze 2009, 01:10
autor: Piotr_Bogdanowicz
Rozmawiałem niedawno z jednym z profesorów który pracował w Anglii i Szkocji. Powiedział mi jedną znamienną rzecz. Ludność krajów zachodnich jest o tyle do przed nami w tym temacie, że tam już tylko politycy i naukowcy dyskutują o tym kogo to jest wina. Choć zdarza się to rzadko. Ludzie o tym już większości nie dyskutują. Nie zastanawiają się kto zawinił i co jest przyczyną. Dla nich zmiany klimatu są faktem i starają się im zapobiedz poprzez proste zbaiegi jak np. sortowanie odpadów. I prawdą jest, że zmian nie można ograniczyć do CO. Są przecież jeszcze areozole i inne gazy cieplarniane. Nieprawdą jest, że naukowcy ucichli w tej kwestii. Temat ten po prostu dla mediów nie jest już interesujący. Trudno też jest mi uwierzyć w to, że ponad 3000 naukowców zebranych w Międzynarodowym Panelu do Zmian Klimatycznych myliło się co do wpływu człowieka na zmiany klimatu.

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: środa, 8 lip 2009, 00:20
autor: sea

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: środa, 8 lip 2009, 00:30
autor: Piotr_Bogdanowicz

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: niedziela, 2 sie 2009, 04:09
autor: sea
W przypadku meteo ciężko być genialnym, bo nauka ta przypomina raczej poruszanie się po ciemnym pokoju... Potencjalny geniusz musiałby uwzględniać wszystkie procesy, których jest więcej, niż możemy zaobserwować (z odpowiednią dokładnością). Włącznie z naszym postępowaniem, które niekoniecznie jest deterministyczne. Wszystko wpływa w jakimś stopniu na pogodę i klimat. Dlatego tak naprawdę nie wiemy, czy będziemy kontynuować obecny trend, czy nie stoimy u progu wielkiego ocieplenia, które będzie trwało przez wiele lat, jak przed wielkim zlodowaceniem (albo odwrotnie). Moim zdaniem przewidywanie zmian klimatycznych nie różni się niczym od wróżeniu z fusów, tak samo jak prognozy długoterminowe. Ale przez to tym bardziej 3000 naukowców może być w błędzie (choć nie musi).

Osobiście jestem zwolennikiem ocieplenia klimatu, co ściśle wiąże się z moimi preferencjami pogodowymi. I przypuszczam, że naukowcy w ten sam sposób mogą rozumować, bo argumenty można znaleźć po obu stronach. Wątpię w prawdopodobieństwo ich modeli klimatycznych, skoro nie potrafią zrobić modelu, który pewnie przewidzi pogodę na następne 4 dni.

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: niedziela, 2 sie 2009, 12:12
autor: Człowiek lasu
Ja skromny człowiek ze wsi rozumuje prosto natura i tak znajdzie wyjście z tej sytuacji
Albo my zginiemy, albo natura. Ale raczej my.

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: poniedziałek, 3 sie 2009, 21:01
autor: MultiMath
Skutki zmian klimatycznych można odczuć wszędzie nawet ja ję odczułem opisze poniżej jak ją odczułem zmiany klimatyczne w naszym kraju. Ponad 5 lat temu w Lipianach było w roku tylko ponad 3 burze które przechodziły przez moje miasto a teraz już było ich ponad 10 i to najczęsciej z zachodu a wtedy z zachodu nigdy nie przychodziły tylko nas omijały. Można też odczuć zmiany np. trąby powietrzne kiedyś w polsce wogóle nie było mowy o tornadach itd. A teraz co miesiąc słychać że przeszło ponad 5, 10 trąb powietrznych przez Polske. Dnia 18-19 stycznia 2007 r. przeszedł przez Polske ''Cyryl'' który zniszczył wiele budynków, domów itd. I to nie będzie ostatnia taka wielka wichura z roku na rok będzie ich coraz więcej. Moim zdaniem w prawie każdym mieście powinny być już syreny alarmujące przed np. trąbą powietrzną lub wielka wichurą w wsiach i małych miasteczkach nie było by problemu z alarmowaniem ludzi ponieważ znajdują się jednostki OSP (Ochotnicza Straż Pożarna) i wtedy na słupach czy np. jakimś portalu informacyjnym powinna ukażać się informacja np. 1 sygnał (1 minuta) oznacza że zbliża się nawałnica lub trabą powietrzna co o tym sądzicie?

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: poniedziałek, 3 sie 2009, 21:15
autor: Szymon120
Ja sie zgadzam z MultiMath'em... A co do tego alarmowania to nie wiem dlaczego nikt takiego czegos nie ustalil... :|

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: poniedziałek, 3 sie 2009, 21:22
autor: R4z0r
Bo do tej pory trąby powietrze i potężne nawałnice,nie były aż tak częstym zjawiskiem jak obecnie, ale powinno się coś z tym zrobić w obliczu narastających anomalii pogodowych

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: poniedziałek, 3 sie 2009, 21:27
autor: MultiMath
Bo taki niestety nas kochany rząd jest już od dawna coś takiego powinno istnieć !!! Powinien być 1 sygnał i długi 1-3 minuty i informacja o tornadzie lub nawałnicy powinna być potwierdzona.
Odpowiadam dla R4z0r: Tak kiedyś nie było takiego wielkiego żagrożenia ale już od 2007 r. powinno sie coś z tym zrobić a nawet nic z tym nie robią przecież nie wszyscy mają komputer a media lub mówią że będzie słaba lub nic nie mówią bo nie chcą robić paniki.

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: poniedziałek, 3 sie 2009, 21:51
autor: Szymon120
Moim skromnym zdaniem to media takie wsi to maja gdzies... Oni sie bardziej martwia Wiekszymi miastami itd.

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: czwartek, 13 sie 2009, 11:28
autor: Kamil_Mazur
Multimath piszesz, że kilka lat temu było u Ciebie 3 burze na rok a teraz 10, a te z zachodu Cię omijały. Czy jesteś pewny, że zawsze? Twoja pamięć tak daleko chyba nie sięga. ;) I to, że teraz przechodzą nad Twoją miejscowością, to nie znaczy, że kiedyś przechodząc 20 km dalej nie mogły tam czynić szkód. Poza tym, zachęcam do przejrzenia jakiejś pozycji meteorologicznej, gdzie są mapki ze średnią liczbą dni z burzą w roku (np. "Atlas klimatyczny Polski" IMGW). Dane są tam z lat bodajże od 1970 do 2000 i nigdzie w Polsce nie było terenów gdzie średnia liczba dni z burzą wynosiłaby np. około 5. ;) Najmniej, bo poniżej 18 jest na samym wybrzeżu Bałtyku i to nie we wszystkich miejscach, a bardziej punktowo. Więc wg mnie liczba burz szczególnie nie wzrasta.
Za przykład podam moje rejony. Wedle tego opracowania średnia liczba burzowych dni u mnie wynosi 30. W tym roku jak dotąd było już u mnie dokładnie 30 takich dni i od 24 lipca nie wzrasta. Pewnie kilka burz jeszcze się trafi, ale myślę, że szczególnie mocno ten rok nie przekroczy średniej z wielolecia.

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: piątek, 2 kwie 2010, 22:49
autor: Ernest_Garbacz
Hmmm nie wiem co sądzić o tym czy burze(i nie tylko) z roku na rok są coraz bardziej silne i niszczycielskie.
Z opowieści starszych mieszkańców mojej miejscowości wynika, że burze może i nie zdarzały się tak często jak dziś. I z tym faktem się zgodzę, lecz gdy już burza się pojawiła to robiła sporo szumu. Nie wiem w jakim sensie mogę odbierać słowa pewnej mieszkanki "Gdy burza zbliżała się to wszyscy popadali w panikę", nie mam pojęcia czego się tak obawiali. Może tego że burze były bardzo aktywne elektrycznie?? To by w jakimś sensie się zgadzało. Z zapisek hrabi żyjącego w latach 1700-1780 wynika że moja miejscowość była bardzo często nawiedzana przez pożary spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi. Będę drążył ten temat gdyż coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że burze były takie same jak są dziś tylko się o tym tam nie mówiło na większą skale. Gdy zapytam kogoś w wieku 80 lat o burze dzisiejsze i te które pamięta z dzieciństwa odpowiada" eee tam te burze co są w dzisiejszych czasach mogą się schować przy tych z mojego dzieciństwa"
Z drugiej zaś strony powodem tak licznych pożarów był inny rodzaj budowy? Nie było wtedy dachów z blachy zabezpieczonych piorunochronem tak jak dziś.
Bardzo zaciekawiłem się tym tematem i będę szukał informacji nt burz które występowały kilkaset lat temu. Jeśli będę wiedział coś więcej napisze post.

Pozdrawiam!

Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: czwartek, 29 kwie 2010, 20:44
autor: Karol Szyszko
A ja się pochwale opowieścią, nie żyjącego już mojego dalekiego sąsiada, który powiedział mi, że „kiedyś tam” czyli w latach 1964 lub 1967 nad Czartajewem Podleśnym przeszła trąba powietrzna, która wyrwała i przesunęła stodołę. Ale oczywiście budynek gospodarczy nie nadawał się do odbudowy, i została zbudowana nowa. Przechodząc wykosiła las. I tu zgadzam się z Ernixem. Burze nie były, aż tak częste, ale za to silne. Poza tym opowieści mojej babci z Lubelszczyzny,jeszcze bardziej potwierdzają tę teorię, gdyż „ gdy tylko szła burza, cały Krasnystaw zamierał”.

Re: Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: wtorek, 23 sie 2011, 14:45
autor: Pawlo123
Skutki zmian klimatycznych są coraz bardziej widoczne, im bliżej apogeum aktywności słońca tym więcej takich zjawisk(to moja teoria :)). Wystarczy tylko sobie przypomnieć ostatnie lata, 2007 (tornada i nawałnice w Polsce), w 2008 najsilniejsze tornado od wielu lat w Polsce, następnie 2009, niszczące derecho przechodzi przez kraj. Kiedyś ludzie bali się burz, nawet piorun był straszny. Moje regiony ostatnio były dość często nawiedzane przez burze, którym towarzyszyły porywy wiatru osiągające 80 km/h i więcej + grad który pojawia się u mnie strasznie rzadko. Dawniej również przechodziły potężne burze, ale pojawiały się z częstotliwością raz na kilka/kilkanaście lat. Zmiany klimatu są uzależnione w ogromnej mierze od aktywności słońca, im wyższa, tym większe zmiany klimatu i pojawiają się przy tym ekstremalne zjawiska burzowe.

Re: Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: wtorek, 7 sie 2012, 21:03
autor: Adam DEC
Moje zdanie jest nieco inne jak większości tutaj. Mówicie, że mocniejsze burze, tornada i inne zjawiska meteo. Ja z kolei myślę, że są takie same. Kiedyś nie było aparatów, kamer, internetu gdzie zjawiska te byłyby uwiecznione. A to co mówicie, że nie pamiętacie by burze kiedyś takie były. Były. Tylko emocje po kilku latach wygasają i tak mocno nie odczuwa się dawnego zjawiska jak te które były w niedawnym czasie. Nie musicie się ze zdaniem mym zgadzać ale takie ono jest ;) Jeżeli macie jakieś przeciwne argumenty co do mojej teorii to bardzo chętnie poczytam ;)


edit: zgodzić się mogę co do częstotliwości występowania burz ;)

Re: Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: sobota, 15 gru 2012, 01:17
autor: persefona
Akurat luty ostatnio bywa bardzo mroźny. W ostatnich 10 latach dominuje zimny lub bardzo zimny luty. Lipiec za to coraz cieplejszy, no i ciepłe listopady. Kwiecień także często jest ciepły, ale już maj niekoniecznie. Grudzień natomiast bywa skrajny pogodowo. Bywa ekstremalnie zimny (2002 r.), lub ekstremalnie ciepły (2006 r.) Także styczeń bywa skrajny, od mroźnego (2004, 2006, 2010), po ciepły, odwilżowy.

Re: Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: czwartek, 16 sty 2014, 10:53
autor: twmichal
Nie mam nawet 30 lat ale mogę powiedzieć że bardzo zmieniły się u mnie zimy. Kiedyś pogoda zima była bardzo stabilna. W grudniu pojawiał się śnieg i leżał do połowy lutego lub pierwszych dni marca. Pojawiał się zawsze krótki epizod w postaci wyżu rosyjskiego i silnych mrozów. Teraz (od kilku lat) zima bardziej przypomina to co w Stanach. Gwałtowne zmiany pogody i ekstremalne różnice temperatur. Już nie jest tak że najcieplej jest na Pomorzu Zachodnim ale głównie na południu, często na Podkarpaciu. Jedyne co się nie zmieniło to to że NE część kraju dalej jest najzimniejsza. Tej zimy miałem jedynie krótki jej epizod po Ksawerym ale śniegu było może 2cm. Od około 23grudnia w ogóle nie było mrozu!

Z burzami zupełnie inaczej. Pamiętam że to w latach 90 tych były silniejsze. Raz lało tak mocno i tak długo że nie wytrzymała kanalizacja a woda z chodników weksla się do piwnic i u mnie było około 70cm - do dzisiaj na murze jest ślad. Teraz rzadko kiedy w okresie burz nad miastem coś przechodzi ale ktoślka km dalej może być groźnie, w zeszłym roku pojawiła się trąba.

Re: Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: czwartek, 16 sty 2014, 14:31
autor: ariasz
Ale czy to ma związek ze zmianami klimatycznymi, nie wydaje mi się, aby to były tak dalekosiężne w skutkach przyczyny. Podejrzewam, że wcześniej sytuacja była odwrotna. Jakaś równowaga musi być, teraz w USA panują siarczyste mrozy, tu u nas jest relatywnie ciepło. Kiedyś sytuacja się odwróci.

Re: Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: czwartek, 16 sty 2014, 14:44
autor: twmichal
Tylko ze zima moim zdaniem wygląda zupełnie inaczej niż kilka lat temu. Składa się z kilku przerywanych epizodów. Bardzo często pojawiają się nagle ataki zimy w kwietniu, marzec i kwiecień ogólnie są zmniejsze niż wcześniej. Kiedyś temperatury rzędu 20stopni w marcu, nutę mówiąc już o kwietniu nie były niczym niezwykłym. Teraz marzec jest praktycznie zimowym miesiącem a najwyższe temperatury to często kilka stopni. W kwietniu po ataku zimy partia się nagle ocieplenie.

Re: Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: niedziela, 9 lut 2014, 13:54
autor: Piotr_Djaków
Wystarczył jeden rok z zimniejszym marcem i kwietniem, żeby ogłosić marzec zimowym miesiącem?

Re: Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: czwartek, 14 sie 2014, 19:25
autor: Pr0
Coś się jednak sprawdza (jestem ostrożny co do ocieplenia klimatu), bo zima w tym roku była łagodna, jeśli chodzi o regiony zachodnie (na Dolnym Śląsku pod koniec lutego były już pączki na drzewach, pod koniec czerwca rozpoczęły się żniwa). W ogóle, w okresie ostatniej dekady zdarza się coraz więcej ciepłych zim i lat. Co o tym sądzicie? :)

Re: Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: piątek, 5 sie 2016, 23:03
autor: sztorm94
Jednak musi Byc coś w tym "globalnym ociepleniu " zima któraś z koleji jest lagodniejsza w porównaniu do paru lat wstecz . Lato jest cieplejsze i według mnie nawet bardziej duszne mam na myśli więcej pary wodnej w atmosferze . .
Burzę są częstsze i bardziej uwodnione , gwaltowniejsze są te zjawiska i będą coraz bardziej .Nawet chmury są bardziej pokazowe podobne jak USA coraz częściej są takie zjawiska jednak jakieś warunki musiały się zmienić przez te parę lat .

Re: Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: środa, 26 paź 2016, 10:14
autor: n0timportant
Mogę się jedynie wypowiedzieć od strony polityki, którą się bardzo mocno interesuję. Wiedzy meteorologicznej niestety mi brakuje. Całe to larum dotyczące globalnego ocieplenia jest niesamowicie wykorzystywane przez wielkie europejsko-amerykańskie firmy i korporacje - wystarczy poczytać o kwotach, jakie zostają przeznaczone na walkę z globalnym ociepleniem w samej Europie oraz o tym, co za te pieniądze udało się zrobić. Przy okazji zresztą niszczy się min. polską gospodarkę, która oparta jest w głównej mierze na węglu. Takich kilka słów do przemyślenia.

Re: Skutki zmian klimatycznych w Polsce

: środa, 23 lis 2016, 22:58
autor: Jędrzej
Masz rację, że więcej tu biznesu niż ocieplania/oziębiania. Klimat się zmienia na 2 pory roku. Powoli zanika wiosna i jesień.