Maj 2010

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Maj 2010

Postby Grzegorz_Zawiślak » Saturday, 1 May 2010, 00:02

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Szymon_Poręba
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 572
Joined: Saturday, 17 May 2008, 19:13
GG: 0
Contact:

Maj 2010

Postby Szymon_Poręba » Saturday, 1 May 2010, 00:14

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 01.05.2010, godz. 8:00 CEST do 2.05.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 01.05.2010, godz. 0:15 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę Polska znajdzie się po południowo wschodniej części długiej fali środkowo troposferycznej. Głęboki niż znad krajów Skandynawskich zaciągać będzie do Polski południowej i wschodniej powietrze polarno - morskie ciepłe. Front chłodny oddzieli tą masę powietrza od chłodniejszej polarno morskiej, która znajdzie się na północy naszego kraju. Przed frontem zgromadzi się wilgoć i powstaną warunki dogodne do rozwoju burz. Pojawi się spory gradient pionowy, a także poziomy. Front będzie bardzo rozległy, a nad Polską dodatkowo obfity w wilgoć.

OMÓWIENIE

…Polska północno wschodnia, wschodnia…

Tutaj burze mogą pojawić się najwcześniej. Fala na froncie wywoła w tym rejonie wspomaganie konwekcji. Pojawi się silniejsza konwergencja. Jednakże z powodu wczesnych godzin wartości CAPE będą nie duże. Dzięki prognozowanemu wspomaganiu możliwe jest że jakieś burze pojawią się przed strefą intensywnego opadu wielkoskalowego. Szanse na burze nie są tutaj duże, gdyż strefa wspomagania szybko opuści nasz kraj dając burze naszym wschodnim Sąsiadom.


… Polska południowo wschodnia…

W tym rejonie Polski burze bardziej zaznaczą swoją obecność. Przed frontem pojawią się dogodne warunki na rozwój chmur burzowych. MLCAPE z warstwy 0 – 30 hpa może osiągnąć nawet 800 J/kg. W Małopolsce i na Podkarpaciu pojawi się konwergencja, która będzie ułatwiała rozwój burz. Wiele burz może być inicjowanych w rejonach górskich za sprawą trybu konwekcji wymuszonej. Niektóre burze mogą tworzyć większe układy gdyż w pionowym profilu pojawi się silniejszy przepływ powietrza. Prędkościowe uskoki wiatru DLS 0-6km mogą osiągnąć nawet 15 m/s. To wystarczy aby korzystnie wpłynąć na rozwój burz.
Wysoki poziom równowagi spowoduje że burze będą aktywne elektrycznie. W niektórych miejscach burze mogą przynieść większe ulewy. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi burz będzie niski poziom kondensacji i brak warstwy hamującej.
Dodatkowo istnieje słabe ryzyko wystąpienia superkomórki, gdyż w strefie chwiejności oprócz uskoków prędkościowych pojawią się także kierunkowe – SRH maksymalnie 150 m2/s2. W takowej superkomórce może pojawić się grad do 2 cm.
Burze powinny zacząć się rozwijać w szybkim tempie. Będą przemieszczały się umiarkowanie szybko w stronę północno wschodnią. Miejscami mogą być silniejsze, głównie z powodu ulewnego deszczu i duże ilości wyładowań.

MAPKA Z PROGNOZĄ
Image
gg: 9917700
skype: szymon.plb

Pozdrawiam Szymon

Marcin20
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 787
Joined: Saturday, 12 Apr 2008, 18:56
Location: Dolnośląskie
Contact:

Maj 2010

Postby Marcin20 » Sunday, 2 May 2010, 00:26

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 02.05.2010, godz. 8:00 CEST do 3.05.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 02.05.2010, godz. 0:24 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska w dalszym ciągu znajduje się po wschodniej stronie zatoki geopotencjału, która pogłębia się w stronę Płw. Iberyjskiego.
Na jej czele wbudowany jest front atmosferyczny, który nieustannie faluje. W związku z tym tworzą się w jego obrębie nowe dolne ośrodki niżowe, które docierają do Polski. Jednocześnie od Rosji aż po Egipt rozciąga się wał wyżowy. Poziomy gradient temperatury zmniejszy się, stąd i przepływ prawie w całej troposferze będzie słaby, jedynie w górnej jej części zaznaczy się umiarkowany prąd strumieniowy.

...Obszar na którym możliwe są burze...

Wartości CAPE rzędu 200 - 400 J/kg stwarzają szanse na pojawienie się burz. W niedzielnym przypadku do rozwoju burz będzie mogło dojść głównie dzięki wymuszeniu konwekcji przez falujący front lub orografie terenu, gdyż początkowo duże zachmurzenie utrudni pojawienie się konwekcji swobodnej, wynikającej z insolacji . Ów zachmurzenie może mieć decydujący wpływ na rozwój zjawisk burzowych i utrudnić ich inicjacje, kiedy oddziaływanie frontu atmosferycznego lub wspomnianej orografii okażą się niewystarczające. Jednakże, mimo tego najprawdopodobniej do rozwoju zjawisk dojdzie w strefie słabego przepływu, dlatego potencjalne burze przybierać będą postać niezorganizowanych multikomórek, które przemieszczać się będą w kierunku północno - wschodnim z czym wiąże się możliwość pojawienia klastra burz. Lokalnie wystąpią ulewne deszcze. Inicjacja zjawisk konwekcyjnych może nastąpić jeszcze przed południem, lecz ich intensyfikacja przewidywana jest na godziny popołudniowe. Natomiast ich zanik prognozowany jest na godziny wieczorne / wczesno - nocne.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image

User avatar
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 4796
Joined: Sunday, 11 Nov 2007, 20:24
Location: Warszawa
Contact:

Maj 2010

Postby Artur_Surowiecki » Monday, 3 May 2010, 00:24

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 3.05.2009, godz. 8:00 CEST do 4.05.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano:3.05.2010, godz. 0:25 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla znacznej części Polski południowo - wschodniej z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, tornad, silnych opadów deszczu oraz dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polską kolejny dzień zalegania pofalowanego frontu atmosferycznego wzdłuż wschodniego grzbietu fali długiej. Tym razem front się trochę cofnie na zachód, a sektor z ciepłą i wilgotną masą powietrza rozleje się aż do Polski centralnej. Nad Polską zachodnią już przedpołudniem przejdzie niż dolny, który w niedzielę utworzył się nad północnymi Włochami. Niż ten dość nasili poziomy przepływ mas powietrza w dolnych trzech kilometrach troposfery … ściągając zagrożenie silnymi zjawiskami burzowymi w Polsce wschodniej. Później, w godzinach nocnych z poniedziałku na wtorek wejdzie do Polski południowej nowe zafalowanie na froncie, na którym znajdzie się kolejny płytki niż dolny.

OMÓWIENIE:

… Polska południowo – wschodnia, z uwzględnieniem południowego Podlasia …

Ostatnie aktualizacje troszkę wyjaśniły sprawę powstawania burz w tej części kraju. Teraz widać bardziej wyrazistą linię konwergencji w BL, ułożoną z SE na NW, na której powstaną pierwsze komórki burzowe. Z powodu sporych uskoków pionowych wiatru w dolnych 3 km w troposferze (LLS do ok. 10 m/s, SRH3 do nawet ponad 250 – 300 m^2/s^2), kilka burz przesuwających się od Podkarpacia / wschodniej części woj. małopolskiego w kierunku północno - wschodnim najpierw przekształci się w superkomórki niosące zagrożenie opadami dużego gradu, jak również potężnymi opadami deszczu. Wtedy 2 – 3 umiarkowanie silne tornada są możliwe, zwłaszcza od woj. podkarpackiego po południowo – wschodnią połowę woj. lubelskiego. Ostatnia aktualizacja GFS z z niedzieli z 18Z zwiększyła nieznacznie DLS … do ponad 15 m/s, co daje nieco większe ryzyko wystąpienia tornad … tak jak SRH1 do około 200 m^2/s^2. Kilkadziesiąt minut po powstaniu burz, na skutek 0 – 3 km shear do 15 – 20 m/s wzdłuż strefy konwergencji utworzy się rozległa, przypominająca linię burza wielokomórkowa, w której dalej mogą istnieć mezocyklony. W północnej części tego układu powinna utworzyć się dobrze zorganizowana linia szkwałowa, a pod wpływem znaczącego 0 – 30 mb MLCAPE osiągającego ponad 1000 J/kg może dojść do rozwoju bow echo z silnymi, a miejscami nawet gwałtownymi porywami wiatru. Najgwałtowniejsza część linii szkwałowej powinna przejść za wschodnią granicą naszego kraju, ale nie da się wykluczyć, że część linii (ewentualnie bow echo) będzie przechodzić w Polsce przy granicy z Ukrainą. Późnym popołudniem w rejonie Włodawy lub Terespola burza powinna opuścić nasz kraj, ale trudno to dokładnie na tę chwilę określić. Jeśli zjawiska burzowe bardzo szybko przybiorą zorganizowaną formę w liczne superkomórki lub linię szkwału z wbudowanymi superkomórkami, aktualizacja do stopnia drugiego zagrożenia dla części woj, podkarpackiego i woj. lubelskiego będzie wskazana.

Innym zagrożeniem może być quasistacjonarna liniowa burza wielokomórkowa, która utrzyma się w Polsce południowo – wschodniej po przejściu głównej strefy konwekcji. Do tej linii mogą przez pewien czas dobudowywać nowe komórki. Linia ta prawdopodobnie będzie przechodzić przez woj. podkarpackie (zwłaszcza rejon Bieszczadów)… i tam istnieje ryzyko podtopień od silnych opadów konwekcyjnych.

Inna strefa konwekcji jest prognozowana dla woj. małopolskiego i śląskiego … ewentualnie świętokrzyskiego. Późnym popołudniem spodziewana jest pewna energia potencjalna konwekcji do ok. 300 - 500 J/kg. Pojedyncze burze, które po pewnym czasie istnienia mogą się przekształcać w klastry burzowe (DLS około 15 – 20 m/s), będą występować na tym obszarze. Nie można wykluczyć tworzenia się płytkich i krótkotrwałych mezocyklonów. Przeważanie trybu uniesionej konwekcji ograniczy ryzyko gwałtownych zjawisk burzowych … największym zagrożeniem mogą być ulewne opady deszczu. 1 – 2 izolowane przypadki opadów większego gradu są możliwe. Burze na południu kraju osłabną późnym wieczorem / w pierwszej części nocy, a do rana powinny całkowicie zaniknąć.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Marcin20
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 787
Joined: Saturday, 12 Apr 2008, 18:56
Location: Dolnośląskie
Contact:

Maj 2010

Postby Marcin20 » Tuesday, 4 May 2010, 00:49

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 4.05.2009, godz. 8:00 CEST do 5.05.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 4.05.2010, godz. 0:41 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W dolnej części zatoki geopotencjału, po wschodniej części fali długiej w okolicach Płw. Iberyjskiego doszło do cyklogenezy, której rezultatem będzie dobrze rozwinięty niż wysoki. Ten sam cyklon za dwa dni dotrze do granic RP. Dzisiaj ponownie front atmosferyczny zaznaczy się w regionach południowo – wschodniej Polski. Przyczyną jego długiego pobytu na naszym terytorium jest silny antycyklon nad Rosją, blokujący wędrówkę niży, a wraz z nimi frontów atmosferycznych dalej na wschód. Przed nim dalej znajduje się sporo wilgoci, co wraz z gradientem wilgotno adiabatycznym doprowadzi do powstania równowagi potencjalnie chwiejnej.

OMÓWIENIE:

...Obszar na którym możliwe są burze...

Podobnie jak w dniu wczorajszym, nadal spodziewane jest zachmurzenie, lecz według globalnego modelu numerycznego - mniejsze. Jednakże występująca pokrywa z chmur może skutecznie zahamować konwekcje lub ją opóźnić, zwłaszcza, że chwiejność termodynamiczna nie będzie znacząca. Przy niewielkich wartościach uskoków wiatru oraz potencjalnej energii konwekcji, dominująca strukturą powinny być pojedyncze komórki lub niezorganizowane multikomórki. Umiarkowana wodność - 25 mm stwarza zagrożenie lokalnymi ulewami. Mimo, że wierzchołki chmur nie będą wypiętrzać się wysoko, a pionowy profil troposfery będzie charakteryzować się dużą wilgotnością, to jednak możliwy jest opad gradu o niewielkiej średnicy do 1 cm. Inicjacja zjawisk najprawdopodobniej nastąpi w miejscu najintensywniejszej insolacji lub w rejonach górskich, gdzie konwekcja jest wspomagana przez orografie terenu. Zjawiska będą się przemieszczać w kierunku północno – wschodnim.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image

User avatar
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 4796
Joined: Sunday, 11 Nov 2007, 20:24
Location: Warszawa
Contact:

Maj 2010

Postby Artur_Surowiecki » Thursday, 6 May 2010, 00:27

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 6.05.2010, godz. 8:00 CEST do 7.05.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 6.05.2010, godz. 00:25 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski południowej z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu i mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się w strefie oddziaływania rozległego niżu dolnego znad Czech ulokowanego w północno – wschodniej części niżu górnego znad krajów alpejskich, w jego ciepłym wycinku między ciepłym a chłodnym frontem … jednak w związku z przewidywanym dużym zachmurzeniem, tylko w Polsce południowo – wschodniej będą notowane wyższe temperatury, do około 20 st.C. Pewne rozpogodzenia około południa i popołudniu są spodziewane w Polsce południowej … jednak nie będzie ich dużo i w rezultacie prognozowana wcześniej znaczna chwiejność będzie o wiele słabsza. Co prawda CAPE na poziomie około 400 – 600 J/kg może przyczynić się od rozwoju kilku komórek burzowych, ale nie będą one prawdopodobnie stanowić większego zagrożenia. Większa energia potencjalna konwekcji wystąpi u południowych sąsiadów Polski … tam prawdopodobnie nastąpi dość szybka inicjacja zjawisk burzowych. Komórki burzowe mogą tam być zorganizowane … ale po przejściu przez tereny górskie też będą słabnąć … mogą przynieść lokalnie bardzo silne opady i to może być w czwartek poważniejszym zagrożeniem.

OMÓWIENIE:

...Polska południowa / południowo – zachodnia …

Jeśli zachmurzenie w tej części kraju utrzyma się do późnego popołudnia, to praktycznie nie ma szans na powstanie komórek burzowych. Jeśli się jednak rozpogodzi, istnieje szansa na kilka mocnych komórek burzowych, które pod wpływem większych uskoków pionowych DLS do ok. 15 m/s mogą zamieniać się w klastry burz. Jedna – dwie burze może zawierać w sobie mezocykony i wtedy mogą dawać szczególnie silne opady deszczu, a nawet dość spory grad. Bardziej znaczące zagrożenie może przyjść późniejszym popołudniem znad krajów sąsiadujących z Polską od południa. Szczególnie na Słowacji i na wschodzie Czech warunki termodynamiczne na burze wyglądają znacznie lepiej niż w Polsce. Ponadto pojawi się pewne wspomaganie QG, zwłaszcza przed chłodnym frontem atmosferycznym. Tam inicjacja zjawisk burzowych i ich całkiem dobra organizacja w multikomórki / 2 – 3 superkomórki jest bardzo możliwa. Z powodu przepływu mas powietrza z południa / południowego – wschodu, burze będą się przemieszczać nad Polskę południową i południowo – zachodnią. Wieczorem i w pierwszej części nocy burze są możliwe od woj. małopolskiego i podkarpackiego po woj. wielkopolskie... przy czym prócz intensywnych opadów, innych groźnych zjawisk nie należy się spodziewać. Po północy burze będą już bardzo słabe i mogą być wbudowane w strefy opadów wielkoskalowych.

Największe zagrożenie silnymi opadami występuje obecnie na południu woj. małopolskiego, w woj. śląskim, opolskim i częściowo dolnośląskim, dlatego stopień pierwszy zagrożenia może zostać w tych rejonach wydany. Jeśli rozpogodzenia będą w godzinach około południowych i wczesno - popołudniowych większe niż przewidują to teraz modele, rezultatem tego będzie większa chwiejność, a zatem większe zagrożenie ulewnym deszczem oraz opadem dużego gradu. Wtedy rozszerzenie pierwszego stopnia zagrożenia może być konieczne.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


User avatar
Michał_Żarnowski
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 1440
Joined: Thursday, 17 Jan 2008, 19:33
Pseudonim: Żar
GG: 2018032
Location: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
Contact:

Maj 2010

Postby Michał_Żarnowski » Friday, 7 May 2010, 14:44

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 7.05.2010, godz. 15:00 CEST do 8.05.2010, godz. 1:00 CEST
Wydano: 7.05.2010, godz. 14:40 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski północno-wschodniej, z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu i mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polską będzie się przemieszczał niż wraz z pofalowanym frontem atmosferycznym. Przed nim napłynie ciepła chwiejna masa powietrzna znad Morza Czarnego. Największe szanse na burze będą na Podlasiu, a także Warmii i Mazurach. W tamtych rejonach kraju temperatura ma wzrosnąć do 24 st.C. Prognozowany jest SBCAPE 500-1500 j/kg, który przyczyni się do szybkiego rozwoju komórek burzowych. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu i gradu, a na zachodzie Warmii i Mazur są szanse na superkomórki.

OMÓWIENIE:

... Polska północno-wschodnia …

Na zdjęciach satelitarnych widać bezchmurne niebo nad tym rejonem kraju. Pierwsze komórki powinny pojawić się około godziny 14 i będą przemieszczać się na północny zachód, lub nawet na ... zachód. Dynamika w obszarze konwekcji DLS 10-20 m/s, LLS 5-15 m/s, a także SRH 0-3 km do 150 m2/s2, zwłaszcza na Warmii i Maurach może pozwolić na rozwój superkomórek. Także niskie LCL 400-800 m daje szanse na pojawienie się ... słabego tornada. Burze mogą przynieść opady gradu do 2 cm, a w superkomórkach do 3 cm.
Zjawiska konwekcyjne wieczorem zaczną powoli zanikać, jednak w pierwszej części nocy mogą jeszcze pojawić się w okolicach Zatoki Gdańskiej. Oczywiście, jeśli pojawi się zachmurzenie to ... szanse na burze zmaleją.

Image

Marcin20
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 787
Joined: Saturday, 12 Apr 2008, 18:56
Location: Dolnośląskie
Contact:

Maj 2010

Postby Marcin20 » Saturday, 8 May 2010, 00:56

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 8.05.2010, godz. 8:00 CEST do 9.05.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 8.05.2010, godz. 00:55 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W dalszym ciągu nasz kraj jest w zasięgu rozległej zatoki geopotencjału, która dotarła aż po rejon Azorów. Po jej wschodniej stronie tworzą się płytkie dolne ośrodki niżowe, które przemieszczają w stronę Europy Środkowej. Jeden z takich ośrodków znajdzie się w Polsce południowej. Najistotniejszą rzeczą w omawianej sytuacji jest napływ wilgotnej masy powietrza znad południowo – zachodniej europy (która jednak w warstwie granicznej ulegać będzie wysuszaniu), co w akompaniamencie silnego oddziaływania słońca stwarza warunki do rozwój konwekcji.

OMÓWIENIE:

...Obszar na którym możliwe są burze...

W rejonie prognozowana jest mała niestabilność ( MLCAPE 0-1 km 200 - 250 J/kg) oraz bardzo słaby przepływ niemalże w całym pionowym profilu troposfery. Stąd przeważnie pojawiać się będą pojedyncze struktury burzowe przemieszczające się powoli. Chwiejność ulokowana w małym pionowym dystansie - niski poziom równowagi oraz słaba dynamika nie stwarzają zagrożenia niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi. Jednak wolne przemieszczanie się burz może sprawić, że lokalnie spadnie duża ilość deszczu, chociaż wariant ten, także jest mało prawdopodobny, uwzględniając małą wodność. W centrum i na południowym - zachodnie pojawią mezoskalowe prądy wznoszące oraz umiarkowana konwergencja, co powinno wspomagać konwekcje. Niekorzystnie natomiast może wpłynąć w wielu miejscach wysoki poziom kondensacji, ograniczając w ten sposób konwekcje lub ją tłumiąc. Jednakże Inicjacja drobnych komórek konwekcyjnych prawdopodobnie nastąpi po południu, gdy powierzchnia zostanie dostatecznie nagrzana. Natomiast zanik spodziewany jest na godziny wieczorne.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image

User avatar
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 4796
Joined: Sunday, 11 Nov 2007, 20:24
Location: Warszawa
Contact:

Maj 2010

Postby Artur_Surowiecki » Sunday, 9 May 2010, 00:31

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ
Ważna od 9.05.2010, godz. 8:00 CEST do 10.05.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 9.05.2010, godz. 0:30 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska pozostaje pod wpływem grupy niżów dolnych związanych z długą falą ciągnącą się przez zachodnią część Europy. W związku z bardzo niewielkimi gradientami wysokości geopotencjału na określonych wysokościach w troposferze oraz brakiem większych niżów dolnych w rejonie Polski, nad naszym krajem brak zwiększonego przepływu poziomego mas powietrza.

OMÓWIENIE:

… Polska południowa …

W ciągu dnia z powodu większych rozpogodzeń i dość znacznego gradientu pionowego temperatur w środkowej troposferze, rozwinie się pewna, słaba chwiejność. 0 – 30 mb MLCAPE na poziomie około 500 J/kg może spowodować powstanie kilku rozproszonych, pojedynczych komórek burzowych, które nie powinny trwać długo. Najszybciej burze uformują się na terenach podgórskich, gdzie dodatkowym czynnikiem będzie wznoszenie się mas powietrza spowodowane przez ukształtowanie terenu. Nieco większy przepływ poziomy powietrza w wyższych partiach troposfery na południowym zachodzie Polski może doprowadzić do powstania słabego klastra burz przemieszczającego się na północny wschód / wschód..

… Woj. mazowieckie …

Nad tym województwem w ciągu dnia spodziewana jest strefa konwergencji w BL. Jeśli zachmurzenie w pierwszej części dnia nie będzie duże, dojdzie do rozwoju pewnej chwiejności … energia potencjalna konwekcji osiągnie 200 – 400 J/kg. To wystarczy do rozwoju kilku pojedynczych, raczej rozproszonych ośrodków burzowych. Być może burze będą skupione w bardzo słaby klaster, aczkolwiek przy bardzo słabych warunkach kinematycznych powinny trwać niezbyt długo i nie przybiorą formy bardziej zorganizowanej.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


User avatar
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 1512
Joined: Tuesday, 30 Sep 2008, 14:36
GG: 8744878
Location: Białystok
Contact:

Maj 2010

Postby Krzysztof_Ostrowski » Sunday, 9 May 2010, 23:50

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ
Ważna od 10.05.2010, godz. 8:00 CEST do 11.05.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 10.05.2010, godz. 23:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się w pobliżu strefy ciągnącej się od zachodniej Europy, przez północne Niemcy aż po Finlandię, która rozgranicza cieplejsze powietrze PPm od chłodniejszego PAm. W poniedzialek duża część kraju będzie pod wpływem cieplejszej masy powietrza, która ma cechować się pewną chwiejnością termodynamiczną.


OMÓWIENIE:

... Obszar objęty prognozą ...

W rejonie w ciągu dnia ma się pojawić niewielka chwiejność (CAPE do kilkuset J/kg, LiftedIndex 0 stopni). Chmury Cb będą rozwijać się przede wszystkim w strefach większego nasłonecznienia. Ich rozwój może być wspomagany przez konwergencję - ta ma związek z formowaniem się niewielkich niży dolnych i obecnością linii zbieżności. W czasie przechodzenia cumulonimbusów pojawią się przelotne opady deszczu, lokalnie możliwe są także słabe burze. Komórki konwekcyjne (głównie pojedyńcze) będą rozwijać się głównie w godzinach popołudniowych, natomiast wieczorem mają słabnąć. Dokładna prognoza zjawisk burzowych jest utrudniona z powodu prognozowanych stref zachmurzenia i opadu wielkoskalowego. Konwekcja będzie miała miejsce w strefie słabych/umiarkowanych warunków kinematycznych, jedynie na Kujawach i Mazowszu pojawią się podwyższone wartości uskoków wiatru (DLS ponad 15 m/s, SRH3 ponad 100 m2/s2). Teoretycznie mogłoby to pozwolić na lepszą organizację komórek (np. w krótkotrwałe superkomórki), jednak prognozowana niska chwiejność minimalizuje ryzyko jakichkolwiek gwałtowniejszych zjawisk. W środkowej Polsce możliwe jest pojawienie się słabo zorganizowanego klastra wielokomórkowego.


MAPKA Z PROGNOZĄ:

Image
Pozdrawia Krzysiek ;)

Image
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

User avatar
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 1512
Joined: Tuesday, 30 Sep 2008, 14:36
GG: 8744878
Location: Białystok
Contact:

Maj 2010

Postby Krzysztof_Ostrowski » Monday, 10 May 2010, 14:20

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI - AKTUALIZACJA
Ważna od 10.05.2010, godz. 14:20 CEST do 11.05.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 10.05.2010, godz. 23:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Patrz prognoza wyżej.


OMÓWIENIE:

W związku z rozwojem chmur Cb w rejonie zachmurzenia i opadów również w środkowej Polsce rozwijają się komórki burzowe.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image
Pozdrawia Krzysiek ;)

Image
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

User avatar
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 4796
Joined: Sunday, 11 Nov 2007, 20:24
Location: Warszawa
Contact:

Maj 2010

Postby Artur_Surowiecki » Tuesday, 11 May 2010, 01:19

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ
Ważna od 11.05.2010, godz. 8:00 CEST do 12.05.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano:

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla znacznej części Polski południowo – zachodniej z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu i kilku przypadków opadów większego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska dalej pozostaje po wschodniej stronie fali długiej ciągnącej się przez Europę zachodnią. Nad Francja, Szwajcarią i południowymi Niemcami jest prognozowane utworzenie się rozległego, lecz płytkiego niżu dolnego. Mniejszy ośrodek niżowy ukształtuje się również nad Niemcami / Czechami i będzie dość znacząco wpływać na zjawiska pogodowe w Polsce w dniu 11 maja. We wtorek popołudniu w/w układy niżowe połączą się w jeden niż, który następnie przemieści się nad Pomorze Przednie / Pomorze Zachodnie. Po wschodniej stronie długiej fali, nad Niemcami i krajami alpejskimi będzie się znajdować smuga wysokotroposferycznego prądu strumieniowego, wiejącego z S / SW na N / NE. W ciepłym sektorze układu niżowego znad Niemiec / Czech pojawi się także LLJ wiejący z S / SE na N / NW, nasilający się szczególnie w godzinach wieczornych. Dodatkowo w ciepłym sektorze pojawi się trochę wspomagania QG, które powinno istotnie pomóc tworzyć się zjawiskom burzowym.

OMÓWIENIE:

… Polska północno – wschodnia ( Suwalszczyzna, Podlasie, wschodnie Mazowsze) do godz. 16:00 CEST …

Około południa w regionie spodziewana jest już pewna chwiejność ... 0 – 1 km MLCAPE na poziomie około 300 – 500 J/kg wraz z strefą konwergencji w BL może doprowadzić do rozwoju kilku komórek burzowych ułożonych mniej więcej w linie. Prognozy modelu GFS nie przewidują warstwy hamującej, która by utrudniła rozwój burzom. Burze będą przemieszczać się na wschód, w drugiej części popołudnia powinny wyjść poza obszar Polski. Ze względu na DLS lokalnie osiągające do 15 m/s, 2 – 3 przypadki opadów raczej niewielkiego gradu jest możliwych.


… Polska południowo – zachodnia ...

W tej części Polski z powodu gromadzenia się wilgoci przed frontem także prognozowana jest niestabilność w troposferze. Prognozowana jest nad tym regionem zatoka niżowa, która będzie wspomagać konwekcję. Pojawi się zbieżność wiatrów w BL, która będzie ułatwiać silny rozwój komórek burzowych. Biorąc to pod uwagę, jak i umiarkowaną chwiejność - MLCAPE 0-30 hPa w przedziale 800-1200 J/kg - burze mogą przynosić groźniejsze zjawiska. Głównym ryzykiem będzie silny i długotrwały opad deszczu. Duża wodność chmur może powodować bardzo silne ulewy nawet ze zwykłych komórek opadowych. Szczególnie narażonym miejscem na silny opad będzie rejon Sudetów, gdyż oprócz ukształtowania terenu, w tym rejonie ma się pojawić najsilniejsza konwergencja w BL … może to doprowadzić do rozwoju słabo zorganizowanego, lecz dość rozległego klastra burz. Stosunkowo mały przepływ w troposferze spowoduje dość wolne przemieszczanie się burz na NE oraz N.

Jednak ... obecność niżu zwiększy dynamikę w postaci uskoków pionowych wiatru w północnej części omawianego obszaru. SRH 0-3 km. miejscami może osiągać 200 m^2/s^2, DLS około … lub nieznacznie ponad 15 m/s. Te wartości w połączeniu ze sporymi wartościami CAPE mogą spowodować pojawienie się słabych superkomórek, które mogą wytworzyć w kilku przypadkach lokalne opady większego gradu (do 2 – 3 cm w średnicy).

Konwergencja powodować będzie ciągły rozwój burz od wczesnego popołudnia do godzin wieczornych, więc sumy opadów mogą być duże. W późniejszych godzinach na burze coraz bardziej zaczęło by działać wspomaganie związane z zbliżającym się niżem. Oznacza to że burze w tym regionie mogą trwać nawet w godzinach nocnych.

... Polska zachodnia, centralna, północno - zachodnia ...

Burze pojawią się tutaj dopiero w godzinach wieczornych i będą się utrzymywać także w nocy. Przejawiać się będą głównie pod postacią burz wielokomórkowych. Zdecydowana większość burz prognozowanych dla tego regionu wytworzy się w Polsce południowo – zachodniej, ale kilka silniejszych ośrodków burzowych powstałych z konwekcji uniesionej może utworzyć się dopiero we wczesnych godzinach nocnych … wskazuje na to znaczna wartość MUCAPE w prognozach numerycznych, m.in. GFS. Burze zaznaczą się tutaj słabiej, ale nadal mogą powodować silne ulewy.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


User avatar
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 4796
Joined: Sunday, 11 Nov 2007, 20:24
Location: Warszawa
Contact:

Maj 2010

Postby Artur_Surowiecki » Wednesday, 12 May 2010, 09:52

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 12.05.2010, godz. 10:00 CEST do 13.05.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 12.05.2010, godz. 9:50 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Kolejny dzień w Polsce z wpływem niewielkich ośrodków niżowych znad środkowej Europy, zalegających na wschodniej stronie górnej fali długiej znad zachodniej Europy. Od zachodu powoli w głąb kraju będzie się przemieszczać chłodny front atmosferyczny. Przed nim napłynie wilgotne, ciepłe i chwiejne powietrze znad Europy południowej i południowo – wschodniej. Nadal będzie występować dość słaby przepływ poziomy mas powietrza w troposferze, który tylko w niewielkim stopniu będzie wpływał na rozwój zjawisk burzowych.


OMÓWIENIE

… Polska centralna, południowa i południowo - wschodnia …

Obecnie w centrum Polski jest słonecznie, natomiast im dalej na południe, tym większe zachmurzenie. Największa chwiejność wystąpi tam, gdzie insolacja będzie najsilniejsza – tam też największe szanse na burze. Zachmurzenie w południowej / południowo – wschodniej Polsce nie wygląda na tak silne, aby skutecznie zablokować konwekcję … prawdopodobnie po południu rozpocznie się inicjacja zjawisk burzowych, jednak najprędzej burze pojawią się w Polsce centralnej. W tej części kraju jest też spodziewana pewna nieznaczna strefa konwergencji w BL … która może znacząco wspomóc rozwijanie się burz. Burze, które wystąpią nad tym obszarem Polski będą typowymi, rozrzuconymi, pojedynczymi komórkami burzowymi. Ze względu na konwergencję, być może jeden – dwa słabe klastry burz późnym popołudniem wystąpią, ale ich organizacja będzie marna. Komórki burzowe w tym regionie Polski mogą być aktywne do późnych godzin nocnych … szczególnie na Ziemi Łódzkiej i Kujawach, gdzie prognozowana jest na pierwszą część nocy znaczna wartość MUCAPE … mogąca doprowadzić nawet do rozwoju kilku następnych burz.

Największym zagrożeniem, jakie burze przyniosą ze sobą w środę będą miejscami duże opady deszczu, aczkolwiek te zagrożenie kryteriów na stopień pierwszy w chwili obecnej nie spełnia. Jeśli pojawią się słabe mezocyklony ( wskaźniki kinematyczne LLS do około 10 m/s , SRH3 do 150 m^2/s^2 oraz DLS miejscami osiągające 15 m/s sugerują taką możliwość ), mogą przynieść ze sobą pojedyncze lokalne opady większego gradu … zwłaszcza na Mazowszu i na Kujawach. Późnym popołudniem / wieczorem burze z Polski centralnej mogą dotrzeć do Warmii i do wschodniej połowy Pomorza.

...Polska zachodnia...

W przedfrontowej strefie konwergencji modele przewidują znaczną akumulację pary wodnej (stosunek zmieszania w warstwie granicznej do 10 g/kg, punkt rosy przy powierzchni ziemi 16 stopni). Ma to skutkować pojawieniem się energii konwekcji nawet rzędu 1000-1500 J/kg. Niemal stacjonarne położenie frontu i dość słaby przepływ w troposferze wskazują na możliwość wystąpienia dużych sum opadów. Chmury Cb będą przesuwać się powoli wzdłuż strefy konwergencji i wiele z nich może przechodzić nad danym rejonem. Możliwe, że utworzy się niezorganizowany klaster burz. Właśnie opady deszczu mogą być największym zagrożeniem. Nie można wykluczyć też pojawienia się niedużego gradu. Panujące obecnie zachmurzenie stwarza jednak pewne wątpliwości co do prognozowanej intensywności zjawisk konwekcyjnych. Stąd, stopień pierwszy zagrożenia nie zostaje na razie wydany, ale możliwa jest aktualizacja do tego stopnia.

...Polska północno-wschodnia...

W rejonie prognozowane są pewne ruchy zstępujące, a w związku z nimi pojawić się ma niższy pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze. Potwierdzeniem jest nocny sondaż z Kowna. Dane ze stacji pokazują jednak dość dużą zawartość pary wodnej (większą niż prognozowana). W związku z tym nie można wykluczyć uformowania się kilku komórek konwekcyjnych, które na skutek obniżonego gradientu temperatury, powinny być jednak słabe. Stąd, obszar nie jest objęty zagrożeniem burzowym.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Maj 2010

Postby Grzegorz_Zawiślak » Thursday, 13 May 2010, 07:05

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 13.05.2010, godz. 08:00 CEST do 14.05.2010, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Warmii, Mazur, Podlasia, częściowo Ziemi Łódzkiej, a także Mazowsza, Ziemi Świętokrzyskiej i częściowo Lubelskiej głównie z powodu ryzyka ulewnymi opadami deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska w dalszym ciągu jest po wschodniej stronie długiej fali, ciągnącej się przez Europę Zachodnią. Z zachodu na wschód kraju będzie się stopniowo przemieszczać pofalowany front chłodny wraz z płytkim, dolnym układem niskiego ciśnienia. Przed frontem i w jego obrębie ma zalegać ciepła oraz wilgotna masa powietrza znad Europy Południowej, w której prognozowana jest dość znaczna chwiejność termodynamiczna, wspomagana wyraźną konwergencją w dolnej troposferze. Niemal w całym pionowym profilu troposfery przewidywany jest brak wzmożonego przepływu poziomego powietrza, co wraz z dość dużą wodnością troposfery spowoduje powstawanie wolno / bardzo wolno przemieszczających się burz, niosących zagrożenie lokalnymi podtopieniami i zalaniami.

OMÓWIENIE:

.... Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia ...

Podwyższone wartości energii potencjalnej konwekcji mają się pojawić począwszy od godzin rannych i około południowych. Prognozy numeryczne oparte na GFS pokazują, iż SBCAPE ma w tym czasie osiągać ok. 500-1200 J/kg. Model UM sugeruje w tych regionach występowanie małego zachmurzenia, co wraz z silniejszą konwergencją związaną z frontem oraz płytkim niżem, może korzystnie wpłynąć na rozwój komórek burzowych, których najwięcej będzie w godzinach popołudniowych... dalsza, silna insolacja w połączeniu z dużą wilgotnością w warstwie granicznej ma skutkować SBCAPE do 750-1500 J/kg. Bardzo słaby przepływ powietrza w troposferze spowoduje powstawanie wolno / bardzo wolno przemieszczających się wzdłuż strefy konwergencji burz, podczas których największym zagrożeniem, zważywszy na wodność troposfery ok. 25-30 mm, mogą być ulewne opady deszczu. Dodatkowo komórki o najsilniejszych rdzeniach mogą mieć potencjał do generowania opadów drobnego gradu. Z racji niemal ich stacjonarnego charakteru oraz możliwości utworzenia się linii / słabo zorganizowanych klastrów burzowych, ryzyko lokalnych podtopień i zalań wydaje się być całkiem prawdopodobne, w związku z czym konieczne było wydanie pierwszego stopnia zagrożenia. Burze powinny zacząć stopniowo tracić na sile w godzinach wieczornych / wczesno nocnych, jednak zważywszy na podwyższone wartości MUCAPE (ok. 200-400 J/kg) przez całą noc, niewykluczone jest ich występowanie do końca ważności prognozy.

... Górny Śląsk, Małopolska, Podkarpacie ...

Aktualne zdjęcia satelitarne pokazują na tymi regionami (za wyjątkiem Podkarpacia) większe zachmurzenie chmurami średnimi i niskimi. Ponadto model GFS z godziny 00 UTC dość znacząco zmniejszył prognozowaną dla tych regionów chwiejność termodynamiczną... w tej chwili pokazuje wartości SBCAPE rzędu 200-750 J/kg. Mając jednak na uwadze pojawienie się tutaj w godzinach po południowych strefy zbieżności wiatrów, szanse na pojawienie się raczej pojedynczych, bardzo wolno przemieszczających się komórek burzowych, przynoszących przede wszystkim silne opady deszczu (choć te, w przeciwieństwie do wczorajszych prognoz, nie powinny stwarzać aż tak dużego ryzyka podtopieniami i zalaniami), są dość spore, tym bardziej, że zachmurzenie wg modelu UM ma stopniowo ustępować.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Marcin20
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 787
Joined: Saturday, 12 Apr 2008, 18:56
Location: Dolnośląskie
Contact:

Maj 2010

Postby Marcin20 » Friday, 14 May 2010, 07:58

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 14.05.2010, godz. 08:00 CEST do 15.05.2010, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Front atmosferyczny w dniu dzisiejszym nie zmieni znacząca swojego położenia i zacznie jednocześnie falować. Przed nim w dalszym ciągu znajduje masa wilgotnego powietrza, co potwierdza stosunek zmieszania pary wodnej w dolnym kilometrze o wartościach do 9-10 g/kg. Dodatkowo zza południowej granicy wkroczy dolny niż, który po południu znajdzie się w centrum kraju, wspomagając procesy burzowe.

OMÓWIENIE:
… Obszar na którym możliwe są burze...

W obecności małej niestabilność (CAPE 300 - 700 J/kg) oraz małych wartościach uskoków wiatru, przeważnie powstawać będą pojedyncze, krótkotrwałe komórki burzowe lub niezorganizowane mulikomórki. Jednakże duże zachmurzenie utrudni ich inicjacje w wielu miejscach, ostatecznie mogąc ją nawet zahamować...Burze głównie tworzyć się będą na linii zbieżności, która przebiegać ma od Warmii i Mazur po Małopolskę - jeżeli wymuszanie frontowe okaże się dostatecznie silne lub w rejonie większego nasłonecznienia, które prognozowane jest na południowym - wschodzie i południu kraju. Podczas ich przechodzenia należy się liczyć z lokalnymi ulewnymi opadami deszczu, zwłaszcza, że wodność troposfery będzie duża. Dodatkowo prawdopodobne są opady gradu o maksymalnej średnicy nie przekraczającej 1 cm. Po zachodzie słońce nadal występować będzie niestabilność, która jednak ok. północy ustąpi.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image

User avatar
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 1512
Joined: Tuesday, 30 Sep 2008, 14:36
GG: 8744878
Location: Białystok
Contact:

Maj 2010

Postby Krzysztof_Ostrowski » Sunday, 16 May 2010, 12:56

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ
Ważna od 16.05.2010, godz. 13:00 CEST do 17.05.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 16.05.2010, godz. 13:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W niedzielę Polska będzie znajdować się pod wpływem niżu Śródziemnomorskiego. W obrębie cyklonu kondensują się ogromne ilości pary wodnej dając bardzo silne opady deszczu. W północno-wschodniej i wschodniej części kraju zaznaczy się ciepły sektor niżu, a w nim powietrze o dużej zawartości pary wodnej i niewielkiej chwiejności.


OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W godzinach nocnych prognozowana jest niewielka chwiejność (MUCAPE>200 J/kg, LI do -2, parcel layer depth 1000-2000 m). W bliskości niżu pojawi się konwergencja i możliwy jest rozwój chmur Cb, które lokalnie mogą dać intensywne opady deszczu oraz słabe burze. W rejonie mają pojawić się silne prędkościowe uskoki wiatru (0-6 km shear do 20 m/s). Jednak minimalna niestabilność eliminuje ryzyko jakichkolwiek gwałtownych zjawisk. W północnej części obszaru również w ciągu dnia możliwy jest rozwój chmur Cb dających przelotne opady deszczu (i być może pojedyńcze wyładowania).

...Polska północno-wschodnia...

W rejonie prognozowana jest niewielka chwiejność (do 300 J/kg). W godzinach popołudniowych w skutek dziennego ogrzewania może dojść do rozwoju chmur Cb, które mają przynieść przelotne opady deszczu oraz być może nieliczne wyładowania. Ograniczeniem dla aktywności elektrycznej komórek będzie ich słaba rozbudowa pionowa (wg. prognoz sondaży maksymalnie do 5 km nad ziemią), stąd obszar nie zostaje objęty możliwością burz. Z racji silniejszego przepływu w dolnej troposferze, w czasie przechodzenia komórek mogą pojawić się lokalnie porywy wiatru o prędkości do 60 km/h.

...Południowa część Polski...

Na obszarze objętym silnym opadem wielkoskalowym ma się pojawić marginalna, uniesiona chwiejność. Większość tego rejonu nie jest objęta możliwością burz, jednak wobec intensywanych ruchów wznoszących (w bliskości niżu), należy liczyć się z wystąpieniem wbudowanych chmur Cb w chmury Ns. To może dodatkowo zintensyfikować opady i jeszcze bardziej pogorszyć sytuację hydrologiczną w tym rejonie.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Image
Pozdrawia Krzysiek ;)

Image
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

User avatar
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 1512
Joined: Tuesday, 30 Sep 2008, 14:36
GG: 8744878
Location: Białystok
Contact:

Maj 2010

Postby Krzysztof_Ostrowski » Monday, 17 May 2010, 09:17

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 17.05.2010, godz. 8:00 CEST do 18.05.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 17.05

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Podlasia, Lubelszczyzny i wschodniego Mazowsza głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu i gradu oraz mniejszego ryzyka wystąpienia trąby powietrznej

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo - wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska jest pod wpływem niżu Ukrainy i Rumunii, który pozostanie w tym miejscu w najbliższych dniach. Niż ten jest jeszcze dość silny i powoduje zmożony przepływ poziomy mas powietrza wokół swojego centrum. Do Polski wschodniej dotrze zassana przez niż chwiejna, ciepła masa powietrza zawierająca bardzo duże zasoby wilgoci. Warunki kinematyczne spowodują, że burze w zassanej ciepłej masie powietrza mogą przejawiać oznaki dobrej organizacji, co może doprowadzić do powstania silnych zjawisk burzowych. Burze będą przemieszczać się z północnego wschodu na południowy zachód, w stronę Małopolski, gdzie występuje bardzo duże zagrożenie powodziowe … silne ulewy mogą bardzo pogorszyć obecną sytuację.


OMÓWIENIE:

...Podlasie, Lubelszczyzna i wschodnie Mazowsze...

Na tym obszarze prognozowana jest w ciągu dnia umiarkowana chwiejność (SBCAPE do 750-1250 J/kg). Zbieżność dolnych wiatrów i ruchy wstępujące związane z niżem stanowić będą zapalnik do rozwoju chmur Cb. Rejon chwiejności pokrywa się częściowo ze strefą większej dynamiki przepływu w troposferze. W górnej troposferze pojawi się prąd strumieniowy (30-35 m/s). W związku z tym prędkościowe uskoki wiatru z grubszych warstw osiągną duże wartości (0-6 km shear do 20 m/s, 1-8 km shear do 25 m/s). W dolnej troposferze wystąpi również wyraźny skręt wiatru (SRH3 w strefie chwiejności do 100-150 m2/s2). Powyższe warunki wskazują na możliwość lepszej organizacji burz – mogą pojawić się superkomórki burzowe. Ciągnąca się z północy na południe strefa konwergencji oznacza szansę uformowania się klastra wielokomórkowego być może ze słabą linią szkwału zwłaszcza na wieczór (pojawią się wtedy umiarkowane uskoki prędkościowe w dolnych 3 km troposfery). Dość duży kąt między średnim wiatrem i linią konwergencji daje szansę utrzymania się przez jakiś czas kilku izolowanych komórek (być może o cechach superkomórkowych) zanim zacznie się większe klastrowanie chmur Cb. Względna stacjonarność układu sprzyjającego burzom powoduje, że konwekcja może trwać przez wiele godzin i jednym z zagrożeń mogą być duże sumy opadów (zwłaszcza w przypadku utworzenia się klastra burz). Prognozowana niestabilność w połączeniu z dużymi uskokami wiatru oznacza możliwość opadu dość dużego gradu (o średnicy 2 cm). Zagrożenie dużymi gradzinami rośnie szczególnie w związku z potencjalnymi superkomórkami. Duża wilgotność względna na dole (i związany z nią niski poziom kondensacji znacznie poniżej 1000 m) oraz duża chwiejność w dolnych 3 km troposfery w połączeniu z rosnącymi z biegiem dnia uskokami wiatru w warstwie granicznej (0-1 km shear do 7,5-10 m/s, SRH1 do 80-120 m2/s2) oznaczają możliwość utworzenia się superkomórkowej trąby powietrznej. Warunki nie sprzyjają generowaniu bardzo silnych prądów zstępujących, ale podmuchy wiatru rzędu 60 km/h są możliwe w czasie przechodzenia silniejszych komórek (nieco bardziej wzmożony przepływ w dolnej troposferze).

… Polska południowo – wschodnia …

Burze po przejściu nad Polską wschodnią pójdą nad Polskę południową / południowo - wschodnią. Burze te prawdopodobnie przybiorą formę słabo zorganizowanego, lecz dość rozległego klastra burz. Klaster ten znajdzie się w polu PVA i dzięki temu może istnieć długo. Burze związane z tym układem nie powinny być bardzo aktywne elektrycznie, ale mogą przynieść duże i bardzo duże sumy opadów, uwzględniając bardzo wilgotne masy powietrza, w których będą istnieć.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Image
Pozdrawia Krzysiek ;)

Image
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Maj 2010

Postby Grzegorz_Zawiślak » Wednesday, 19 May 2010, 12:22

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 19.05.2010, godz. 12:14 CEST do 20.05.2010, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się ciągle pod wpływem dość rozległego niżu wysokiego z centrum nad północno - wschodnią Rumunią / południową Mołdawią. Niż ten zaciąga do Polski (w szczególności wschodniej i północnej) dość ciepłe i wilgotne masy powietrza znad wschodniej części Starego Kontynentu, co wraz z względnie chłodną środkową warstwą troposfery, spowoduje pojawienie się chwiejności termodynamicznej. Nad Polską, w przeciwieństwie do dnia wczorajszego, brak wyraźnie wzmożonego przepływu poziomego powietrza (zwłaszcza w dolnych i częściowo środkowych warstwach), który doprowadzi do pojawienia się wolno przemieszczających się burz, przynoszących przede wszystkim silniejsze opady deszczu.

OMÓWIENIE:

… Polska północno – wschodnia …

Aktualne zdjęcia satelitarne pokazują nad tą częścią kraju stopniowe odsuwanie się zachmurzenia warstwowego, czego efektem, wskutek silnej insolacji, jest stopniowy rozwój chmur kłębiastych. Najnowsze wyliczenia GFS pokazują na godziny popołudniowe, a zwłaszcza wieczorne umiarkowanie dużą chwiejność termodynamiczną (SBCAPE powyżej 700 J/kg), która powinna doprowadzić do powstania chmur burzowych. Burze te będą charakterystyczne dla ciepłej, dość chwiejnej masy powietrza znad Europy Wschodniej. Z uwagi na słaby przepływ powietrza oraz brak silniejszego wymuszania ruchów pionowych (np. konwergencją), będą rozwijać się głównie pojedyncze, dość wolno przemieszczające się komórki burzowe, jednak z powodu obecności uskoków wiatru w warstwie 0-6 km (ok. 10-15 m/s), niewykluczone są słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Burze nie powinny trwać długo, ale z racji podwyższonej wodności w troposferze, mogą dać wydajne opady deszczu, w związku z czym lokalne podtopienia i zalania są całkiem prawdopodobne. Dodatkowo w kilku przypadkach możliwe są też opady drobnego (do ok. 1 cm) gradu. Z racji podwyższonej energii chwiejności także i w godzinach nocnych, zjawiska burzowe mogą występować do końca ważności prognozy, aczkolwiek prognozowane na ten czas pojawienie się warstwy hamującej konwekcję, może skutecznie zahamować ich rozwój.


… Polska wschodnia i częściowo centralna …

Nad tymi regionami także spodziewane jest pojawienie się chwiejności termodynamicznej, z tym, że wyraźnie mniejszej, a niżeli w północno - wschodniej Polsce (SBCAPE maksymalnie do 500 J/kg). To powinno jednak pozwolić na rozwój głównie pojedynczych ośrodków burzowych... być może kilku niezorganizowanych multikomórek. Słabe warunki kinematyczne również i nad tymi częściami kraju wraz z małą wodnością w troposferze, powinny całkowicie ograniczyć ryzyko wystąpienia silniejszych zjawisk konwekcyjnych.

... Polska północna ...

Model GFS na godziny nocne przewiduje tutaj pojawienie się niewielkiej energii MUCAPE, przy braku obecności warstwy hamującej konwekcje. W związku z tym możliwy będzie rozwój pojedynczych, raczej rozproszonych komórek konwekcyjnych. Niektóre z nich mogą być jednak nieco bardziej rozbudowane i oprócz przelotnych opadów deszczu, niewykluczone, że dadzą pojedyncze wyładowania atmosferyczne.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Maj 2010

Postby Grzegorz_Zawiślak » Wednesday, 19 May 2010, 21:53

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 20.05.2010, godz. 08:00 CEST do 21.05.2010, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla krańców województwa zachodniopomorskiego, części pomorskiego, lubuskiego, a także woj. wielkopolskiego, kujawsko - pomorskiego, częściowo warmińsko - mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu, i porywów wiatru oraz gradu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się po wschodniej stronie ułożonego południkowo wału wyżowego znad Europy Zachodniej. Nasz kraj będzie pod wpływem zanikającego już niżu znad wschodniej części Starego Kontynentu, który wraz z pomocą układów wysokiego ciśnienia ulokowanych nad Rosją, zaciągnie do Polski dość wilgotną (zwłaszcza w dolnej troposferze) oraz ciepłą masę powietrza. Jako, że we wszystkich warstwach troposfery przewidywany jest słaby przepływ poziomy powietrza, będą rozwijać się niezbyt długo żyjące i wolno przemieszczające się burze.

OMÓWIENIE:

… Polska północna i częściowo centralna (część województwa pomorskiego, północne krańce Wielkopolski, a także woj. kujawsko - pomorskie, częściowo warmińsko - mazurskie i mazowieckie) …

Duża niestabilność wraz z dość dużą wilgotnością względną w warstwie granicznej powinna przynieść rozwój chmur burzowych począwszy od godzin około południowych. Burze te będą rozwijać się w strefie dość małej wodności troposfery, ale za to w środowisku większego niedosytu wilgoci powyżej PBL. 0-30 mb MLCAPE na poziomie około 800-1600 J/kg wraz z umiarkowanie niskim poziomem kondensacji umożliwi rozwój pojedynczych i niezorganizowanych burz multikomórkowych. Burze te, zważywszy na brak uskoków pionowych wiatru, nie powinny długo trwać, ale mogą być lokalnie silne, z opadami dość silnego deszczu, gradu o średnicy do ok. 1,5 cm oraz wiatrem osiągającym w porywach ok. 50-80 km/h.


… Pozostałe regiony objęte pierwszym stopniem zagrożenia …

W godzinach popołudniowych prognozowane jest pojawienie się znaczącej chwiejności termodynamicznej, objawiającej się wartościami energii potencjalnej CAPE rzędu 800-1500 J/kg, która w połączeniu z niskim LCL powinna korzystnie wpłynąć na rozwój pojedynczych komórek burzowych, mogących jednak po pewnym czasie od uformowania łączyć się w raczej słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Podwyższona wodność w troposferze (od ok. 22 do ok. 28 mm) oraz mała prędkość przemieszczania się burz zwiększa ryzyko wystąpienia ulewnych opadów deszczu nad danym obszarem, a co za tym idzie, lokalnych podtopień i zalań. W najsilniejszych komórkach burzowych możliwe są dodatkowo opady drobnego gradu (o średnicy do ok. 1 cm) oraz silne porywy wiatru... jednak zagrożenie tymi ostatnimi wydaje się być mniejsze, a niżeli w poprzednim paragrafie, z racji większego uwodnienia troposfery.


... Obszar na którym możliwe są burze; Polska południowa ...

Zarówno wyliczenia modelu GFS, jak i UM przewidują nad tymi regionami większe zachmurzenie chmurami warstwowymi. W związku z tym zaistnienie w tej części kraju konwekcji może być w pewnym stopniu opóźnione, a nawet... zahamowane. Wg GFS w godzinach popołudniowych wartości SBCAPE miałyby osiągać ok. 200-750 J/kg, jednak uwzględniając wspomniane powyżej zachmurzenie, mogą być one jeszcze mniejsze. Komórki konwekcyjne, do rozwoju których prawdopodobnie jednak dojdzie, nie powinny stwarzać dużego zagrożenia (słaby przepływ powietrza oraz dosyć małe wartości PW).


... Wschodnia część województwa warmińsko - mazurskiego oraz woj. podlaskie) ...

Nad tymi regionami przewidywana jest najmniejsza niestabilność. Dodatkowo większy niedosyt wilgoci w dolnej troposferze ma skutkować umiarkowanie wysokim poziomem kondensacji (powyżej 1200 m). Prognozowany jest ponadto niski gradient pionowy temperatur w środkowej warstwie troposfery, który wraz z poprzednimi czynnikami może spowodować, iż do rozwoju komórek burzowych w ogóle nie dojdzie, a jeśli już - to nie powinno być ich dużo oraz nie powinny stwarzać większego ryzyka gwałtowniejszymi zjawiskami.


MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

User avatar
Michał_Żarnowski
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 1440
Joined: Thursday, 17 Jan 2008, 19:33
Pseudonim: Żar
GG: 2018032
Location: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
Contact:

Maj 2010

Postby Michał_Żarnowski » Thursday, 20 May 2010, 22:56

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 21.05.2010, godz. 08:00 CEST do 22.05.2010, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części woj. lubuskiego, a także dla zachodniopomorskiego, oraz krańców pomorskiego z powodu zagrożenia wystąpieniem intensywnych opadów deszczu, a w mniejszym stopniu z możliwością opadów gradu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska nadal będzie znajdowała się po wschodniej stronie wału wyżowego. Wyż znajdujący się nad Rosją, a także zanikający niż znad wschodniej części Europy będą zaciągać wilgotne masy powietrza do Polski. Słaby przepływ w troposferze spowoduje, że komórki będą się wolno przemieszczały.


...Polska północno-zachodnia (cześć województwa Lubuskiego i pomorskiego, a także woj. zachodniopomorskiego)...

Niestabilność z dużą wilgotnością spowodują rozwój chmur burzowych od godziny południowych. Wodność troposfery 22-28 mm spowoduje, że burze przyniosą intensywne opady deszczu. W zaznaczonych rejonach SBCAPE ma wynieść do 1250 kj/g, jeżeli pojawi się zachmurzenie warunki znacznie będą słabsze. Komórki będą przemieszczały bardzo wolno na południe. Lokalnie możliwe są podtopienia. Możliwe jest łącznie się burz w małe klastry. Dodatkowo mogą pojawić się opady gradu do 1cm jednak szanse na jego pojawienie są... małe związku z dużą wodnością troposfery.


... Polska północno-wschodnia (woj. podlaskie, częściowo mazowieckie)..

Tutaj przy LCL do 2500 m i suchym powietrzu Mixing Ratio nawet poniżej 6g/kg, burze raczej nie powinny się rozwinąć. Jeżeli się pojawią to wieczorem, albo w nocy. Z racji słabej wodność burze nie powinny... przynieść intensywnych opadów deszczu.


.... Polska południowa, centralna, częściowo północna...

Przy SBCAPE od 300 j/kg do 1250 j/kg a także słabej dynamice, burze nie powinny łączyć się w większe struktury, jednak możliwe jest utworzenie klastrów. Burze powinny rozwinąć się po południu a nawet wieczorem, ale mogą pojawić się także w nocy. W północnej części zaznaczonego obszaru pojawi się wspomaganie, więc w tamtym rejonie jest większa szansa na pojawienie się wyładowań. W związku z tym, że gradient temperatur będzie wynosił około 6k/km lub nawet trochę mniej może to... przeszkodzić w rozwoju jutrzejszych burz.

Image

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Maj 2010

Postby Grzegorz_Zawiślak » Friday, 21 May 2010, 23:36

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 22.05.2010, godz. 08:00 CEST do 23.05.2010, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Warmii, Mazur, częściowo Podlasia, Mazowsza, a także Ziemi Lubuskiej, Kujaw, Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej, cz. Świętokrzyskiej, Podkarpackiej i Małopolskiej oraz Śląskiej, Opolskiej, i Dolnośląskiej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu i gradu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polską nadal będzie zalegać ciepłe, ale już nie aż tak wilgotne powietrze, jak to miało miejsce przez ostatnie dni. Rozległy układ wysokiego ciśnienia, który jeszcze jutro ma się znajdować nad południową częścią Wysp Brytyjskich, zacznie stopniowo słabnąć i wycofywać się na południe. Jednocześnie wyże ulokowane nad Grenlandią zaczną sprowadzać zdecydowanie chłodniejszą masę powietrza... początkowo do Skandynawii, jednak na początku przyszłego tygodnia ma ona dotrzeć również do Polski. Słabo gradientowy obszar baryczny, w którym od kilku dni znajduje się RP i znajdować będzie się także jutro spowoduje, iż będą powstawały bardzo wolno przemieszczające się burze.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty pierwszy stopniem zagrożenia …

Adwekcja chłodniejszej masy powietrza w środkowych i górnych warstwach troposfery wraz z ciepłą warstwą graniczną spowoduje pojawienie się dużych gradientów pionowych temperatur, które wraz z większą zawartością pary wodnej w PBL oraz silną operacją słońca doprowadzą do pojawienia się całkiem dużej energii chwiejności... SBCAPE ma wg prognoz GFS osiągać około 1000-2000 J/kg. Z powodu słabej dynamiki w troposferze oraz braku wyraźnego wspomagania ruchów pionowych, będą tworzyć się głównie pojedyncze ośrodki burzowe, mogące jednak po pewnym czasie łączyć się w raczej słabo zorganizowane burze wielokomórkowe. Wodność troposfery na poziomie ok. 20-26 mm przy szybko przesuwających się komórkach burzowych mogłaby okazać się nie wystarczającą do wystąpienia lokalnych podtopień i zalań na trasie burz, jednak zważywszy na jutrzejszy, niemal stacjonarny charakter prognozowanych zjawisk, takowych przypadków wykluczyć nie można. Duże wartości CAPE, a co za tym idzie, silne prądy wznoszące w połączeniu z niskimi temperaturami powietrza w środkowych warstwach troposfery mogą ponadto przyczynić się do wystąpienia opadów gradu o średnicy do ok. 1-2 cm. Silne porywy wiatru w kilku przypadkach najsilniejszych burz również są możliwe. Ostatnia aktualizacja modelu GFS pokazuje dodatkowo na godziny popołudniowe i wieczorne dla części województwa małopolskiego oraz podkarpackiego, a także w woj. świętokrzyskim, oraz mazowieckim dyskretny wzrost siły pionowych uskoków kierunkowych wiatru... SRH 0-3 km ma wynosić ok. 100-150 m2/s2. W związku z tym niewykluczone jest wystąpienie lokalnych superkomórek burzowych z możliwością pojawienia się opadów większego gradu oraz... słabej trąby powietrznej, jednak LCL na wysokości powyżej 1000 m oraz brak silniejszych uskoków prędkościowych powinien w dużym stopniu ograniczyć ryzyko wystąpienia tych ostatnich zjawisk. Również burze nie zawierające w sobie mezocyklonów, uwzględniając duże spadki temperatury wraz z wysokością w dolnej warstwie troposfery oraz znaczne wartości MLCAPE 0-3 km AGL (około i >100 J/kg), mogą wygenerować lokalne trąby powietrzne, aczkolwiek zagrożenie nimi nie powinno być duże. Kilka przypadków burz superkomórkowych możliwych jest też w pozostałych miejscach objętych 1. stopniem zagrożenia, a w szczególności w woj. warmińsko - mazurskim (w ostatnich dniach, mimo bardzo słabych - wg prognoz - warunków kinematycznych, takowe się pojawiały). Rozwój zjawisk konwekcyjnych możliwy jest już począwszy od godzin przedpołudniowych, jednak największej ich aktywności należy się spodziewać w godzinach po południowych / wieczornych. Również w godz. nocnych, z racji słabej / umiarkowanej, uniesionej chwiejności, spodziewane jest występowanie burz.


... Wschodnia część Polski ...

Na tym obszarze prognozowana jest umiarkowana chwiejność (SBCAPE 500-1500 J/kg). Mimo niestabilności, w rejonie będą panować suche warunki. W dolnej troposferze wystąpi sucha i głęboka warstwa wymieszana (prognozowany sondaż inverted V). W środkowych warstwach troposfery również ma zalegać suche powietrze. Niska wilgotność względna powietrza w warstwie granicznej (poziom kondensacji 1500-2250 m) oraz brak mechanizmów wspomagających konwekcję (w ciągu dnia mają występować wręcz lekkie ruchy zstępujące) powoduje, że rozwój komórek w dzień jest wątpliwy. Warunki mają się nieco poprawić w godzinach wieczornych (prognozowana niewielka konwergencja na dole i pewne ruchy wznoszące na poziomie 700 hPa). W rejonie rozwijać się powinny co najwyżej odizolowane i pojedyncze komórki burzowe. Pod względem warunków kinematycznych w troposferze panować ma spokój - przepływ na żadnym poziomie nie osiągnie nawet 10 m/s. W związku z tym, potencjalne chmury Cb będą poruszać się bardzo powoli. Bardzo niska wodność i prawdopodobne rzadkie pokrycie chmurami Cb redukują jednak ryzyko większych sum opadów. W rejonach rozwoju chmur burzowych możliwe są odizolowane silniejsze porywy wiatru (do 70-80 km/h) – panujące suche warunki wpływają korzystnie na rozwój silniejszych prądów zstępujących. W warunkach umiarkowanej chwiejności, dość nisko położonej izotermy 0 i suchych warstw w troposferze możłiwy jest również opad gradu (o średnicy do 1-2 cm). Niepewność co do inicjacji zjawisk konwekcyjnych oraz ich prognozowane niewielkie pokrycie obszarowe zmniejsza szanse ich wystąpienia na tyle, że stopień 1 zagrożenia nie może być wydany.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

User avatar
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 4796
Joined: Sunday, 11 Nov 2007, 20:24
Location: Warszawa
Contact:

Maj 2010

Postby Artur_Surowiecki » Sunday, 23 May 2010, 00:31

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,

Ważna od 23.05.2010, godz. 8:00 CEST do 24.05.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 23.05.2010, godz. 0:30 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. małopolskiego, śląskiego, mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i częściowo lubelskiego oraz podkarpackiego głównie z powodu ryzyka wydajnych opadów deszczu oraz opadów większego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Europą rozpoczyna się przebudowa baryczna. Niż górny, który do tej pory stał nad Europą wschodnią jest coraz słabszy. Od północy znad Skandynawii w kierunku Europy centralnej będzie rozbudowywać się długa fala. Fala ta zmierza również w stronę Polski i w najbliższych dniach przyniesie wzrost przepływu poziomego powietrza w troposferze. Zmieni się też kierunek napływu powietrza – do tej pory dominował słaby przepływ mas powietrza z północnego – wschodu. Polarna, dość wilgotna masa napływająca z tej strony była w miarę ciepła i jednocześnie chwiejna. Teraz kierunek przepływu zmieni się na zachodni … będzie niemu towarzyszyć adwekcja zimnego powietrza pochodzenia polarnomorskiego. W niedzielę polarna i wilgotna masa powietrza będzie jeszcze zalegać nad znaczną częścią Polski … dzięki temu spodziewamy się chwiejności i rozwoju burz. W związku z nasilaniem się przepływu w górnej troposferze, komórki burzowe mogą mieć rozległe kowadła … jednak smuga wzmożonego poziomego przepływu będzie tak wysoko, że nie powinna znacząco wpływać na organizację burz.

OMÓWIENIE:

… Polska południowa, wschodnia, centralna …

Tak jak w ostatnich dniach, scenariusz rozwoju zjawisk konwekcyjnych nad tą częścią Polski powinien być bardzo podobny. Znaczna chwiejność w troposferze … 0-30mb ML CAPE na poziomie ok. 1500 J/kg praktycznie nie blokowana przez warstwę hamującą konwekcję już w godzinach przedpołudniowych doprowadzi do silnego rozwoju komórek burzowych, zwłaszcza w pasie od Podlasia przez Mazowsze po Małopolskę oraz Górny Śląsk. Strefa burz z upływem dnia będzie rozbudowywać się na południowy wschód. Burze powinny z czasem utworzyć słaby klaster burzowy. Poszczególne ośrodki burzowe z powodu bardzo słabych warunków kinematycznych będą się przesuwać bardzo wolno, przynosząc ryzyko wydajnych konwekcyjnych opadów deszczu … mimo że PW będzie osiągać wartości nieznacznie ponad 20 mm. Sucha warstwa w środkowej troposferze, jak i również dość niska izoterma 0 stopni C sprawią, ze niektóre komórki w omawianym obszarze mogą być burzami pulsacyjnymi … z silniejszymi porywami wiatru oraz z opadami gradu. Kilka odizolowanych przypadków dużego gradu jest możliwych.

… Pozostały obszar kraju...

Przed chłodnym frontem atmosferycznym podążającym z północnego zachodu na południowy wschód spodziewana jest pewna chwiejność (0 – 30 mb ML CAPE 500 – 800 J/kg) i konwergencja w BL. Wszystko wskazuje na to, że wczesnym popołudniem od Pomorza rozpocznie się powstawanie kolejnej strefy burz. Burze te jednak będą szybciej się przemieszczać, niż te, które wystąpią na południowym – wschodzie kraju. Prawdopodobnie utworzą strefę ciągnącą się przez znaczny obszar Polski zachodniej i północno – zachodniej. Być może będzie to linia komórek burzowych, ale możliwy jest też rozwój mniej uporządkowanej struktury. Wczesną nocą burze dotrą do Polski Centralnej, Warmii, Opolszczyzny, gdzie znacząco osłabną. Na chwilę obecną nie widać większego zagrożenia gwałtownymi zjawiskami ze strony tych burz.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


User avatar
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 1512
Joined: Tuesday, 30 Sep 2008, 14:36
GG: 8744878
Location: Białystok
Contact:

Maj 2010

Postby Krzysztof_Ostrowski » Monday, 24 May 2010, 09:26

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 24.05.2010, godz. 8:00 CEST do 25.05.2010, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Ziemi Lubuskiej, Dolnego Śląska i Opolszczyzny głównie z powodu ryzyka wystąpienia trąb powietrznych i silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów gradu

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Górnego Śląska, części województwa łódzkiego, ziemi świętokrzyskiej i Małopolski z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu możliwości trąb powietrznych i opadu graduSYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Sytuacja nad środkowoeuropejskim obszarem synoptycznym ulega zmianom. W poniedziałek niż górny z chłodnym powietrzem przesunie się z północy w stronę naszej części Europy. Po jego południowej stronie, w strefie zwiększonego kontrastu termicznego, pojawi się silny przepływ w troposferze (do 50 m/s w rdzeniu prądu strumieniowego na poziomie 300 hPa). Ta strefa intensywnego przepływu wystąpi również w Polsce. W dolnej troposferze na pogodę w kraju będzie oddziaływał niż ze Skandynawii oraz chłodny front atmosferyczny oddzielający na terenie naszego kraju dwie zróżnicowane masy powietrza. Front, który początkowo będzie mieć bardziej stacjonarny charakter, w nocy przejdzie przez Polskę sprowadzając zdecydowanie chłodniejsze powietrze. Po ciepłej stronie frontu ma zalegać wilgotna masa powietrza charakteryzująca się umiarkowaną chwiejnością termodynamiczną. W związku z tym mają rozwinąć się zjawiska burzowe, które wobec obecnych dogodnych warunków kinematycznych, mogą przybierać dobrze zorganizowany charakter.


OMÓWIENIE:

...Obszar objęty 1 i 2 stopniem zagrożenia...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana niestabilność (MLCAPE (0-1 km) do 500-750 J/kg, SBCAPE do 750-1250 J/kg). Strefa chwiejności pokryje się w dużej części z obszarem korzystnych do organizacji burz warunków kinematycznych w troposferze. Wystąpi silny i rosnący z wysokością przepływ powietrza: od 15-20 m/s na 850 hPa do 30 m/s na 500 hPa i jeszcze więcej powyżej. W związku z tym pojawią się duże prędkościowe uskoki wiatru – w strefie największej chwiejności DLS ma wynosić 25 m/s, natomiast 0-3 km shear 15 m/s i więcej. Na przedfrontowym obszarze konwergencji burze mogą się organizować w układy wielokomórkowe. Możliwe też, że wystąpi szybko poruszająca się linia szkwału, na co wskazuje duży przepływ i prędkościowe uskoki wiatru w dolnych kilku kilometrach troposfery. W czasie jej przechodzenia mogą wystąpić silne porywy wiatru. Wysoka wartość DLS i silny wiatr w rejonie kowadeł (30-40 m/s) wskazują na możliwość rozwoju kilku superkomórek burzowych. Prognozy sondaży nie wykazują większych uskoków kierunkowych wiatru, jednak podwyższone wartości SRH3 będą dostępne dla burz superkomórkowych o odchylonym torze ruchu (w strefie chwiejności 100-200 m2/s2).
Niskie poziomy LCL i LFC pozwalają na osiągnięcie dużego przyspieszenia prądów wstępujących już w dolnych warstwach troposfery. W połączeniu ze znacznym prognozowanym LLS (10-15 m/s) daje to możliwość rozwoju trąb powietrznych związanych z mezocyklonem. Ryzyko trąb (o sile F2+) jest większe szczególnie w obszarze objętym 2 stopniem zagrożenia. Pojawić się może także opad gradu (o średnicy 2 cm), zwłaszcza w przypadku wystąpienia superkomórek.

… Północ Ziemi Lubuskiej, północ Wielkopolski, północna Ziemia Łódzka, zachodnie Mazowsze …

W tym regionie istnieje również prawdopodobieństwo pojawienia się burz. Inicjacja tych zjawisk powinna się rozpocząć jeszcze nad północno – wschodnimi Niemcami. Burze te powinny być, mimo korzystnych warunków kinematycznych, dość słabe. Winna takiego stanu będzie niewielka energia chwiejności. Ponadto prognozowane jest dość znaczące zachmurzenie w regionie. Burze nad regionem mogą pojawić się późnym popołudniem, mogą mieć formę układu liniowego, w którym będą występować silniejsze porywy wiatru.

… Polska wschodnia …

Początkowo burze zaczną się rozwijać na północnym wschodzie kraju (głównie Warmia, północne Mazowsze), gdzie prognozowana jest pewna energia 0-30 mb MLCAPE do ok. 300 – 500 J/kg oraz silne pole PVA. DLS do 15 m/s może spowodować powstanie słabego klastra burz w tym regionie. Jeden – dwa przypadki większego gradu są możliwe, ale ryzyko jest na tyle małe, że pierwszy stopień nie musi zostać wydany. Później burze z północnego wschodu będą odchodzić w kierunku wschodniej granicy Polski, natomiast spodziewamy się powstawania burz na południowym wschodzie kraju. Będą to burze zorganizowane w układy wielokomórkowe, głównie za sprawą podwyższonego DLS. Maksymalna aktywność zjawisk burzowych będzie mieć miejsce pod wieczór, kiedy jest możliwa linia szkwałowa z silnymi porywami wiatru, wędrująca z Polski południowo – zachodniej. Bardziej uniesiony tryb konwekcji powinien ograniczyć ryzyko pojawienia się tornada. Lokalnych burz można oczekiwać późnym popołudniem / wieczorem również na środkowym wschodzie Polski i w centrum (m.in. na Mazowszu).


MAPKA Z PROGNOZĄ:

Image
Pozdrawia Krzysiek ;)

Image
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Maj 2010

Postby Grzegorz_Zawiślak » Wednesday, 26 May 2010, 19:18

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 27.05.2010, godz. 08:00 CEST do 28.05.2010, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska dostanie się pod wpływ oddziaływania układu niskiego ciśnienia, wędrującego przez nasz kraj z południowego - zachodu na północny - wschód. Z niżem tym będzie związany system frontów atmosferycznych. Początkowo przez południową część RP przejdzie ciepły front, za którym napłynie ciepła i wilgotna masa powietrza z południowo - zachodniej połowy Starego Kontynentu, a następnie front chłodny, w obrębie którego będą rozwijać się burze. Silniejszy przepływ powietrza w górnej troposferze związany z sąsiedztwem długiej fali, ma być poza strefą prognozowanej największej niestabilności, w związku z czym nie powinien mieć w dniu jutrzejszym większego wpływu na zjawiska burzowe (zwłaszcza na południu kraju), które będą się rozwijać w środowisku zdecydowanie słabszej dynamiki, ale za to podwyższonej wodności troposfery.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia …

Na tym obszarze Polski modele przewidują z upływem dnia wzrost chwiejności termodynamicznej. Energia potencjalna konwekcji ma wg GFS i WRF wzrosnąć do około 700-1200 J/kg, co wraz z dużą zawartością wilgoci w troposferze oraz stosunkowo małym / umiarkowanym - wg UM (w godzinach przedpołudniowych, w wyniku dużej wilgotności względnej i słabych wiatrów na dole, może jednak zalegać pewne zachmurzenie warstwowe) - zachmurzeniem, doprowadzi w godz. popołudniowych do rozwoju zjawisk burzowych. Poszczególne ośrodki burzowe, ze względu na słaby przepływ powietrza w omawianym paragrafie, będą się przesuwać wolno, zwiększając tym samym ryzyko wydajnych opadów deszczu nad danym obszarem (dość duże wartości PW; ok. 27-30 mm), co z kolei może doprowadzić do wystąpienia podtopień i zalań. Ulewy groźne będą szczególnie w momencie utworzenia się słabo zorganizowanych klastrów burzowych, na możliwości pojawienia się których wskazuje słaba / umiarkowanie silna konwergencja w PBL oraz DLS ok. 10 m/s. To właśnie ulewne opady będą jutro największym zagrożeniem podczas przechodzenia burz. Dodatkowo w najsilniejszych komórkach burzowych nie można wykluczyć opadów drobnego (o średnicy do ok. 1 cm) gradu. Zagrożenia ze strony silnych wiatrów, zważywszy na dużą wilgotność w całym pionowym profilu troposfery oraz bardzo słabe warunki kinematyczne, nie należy się obawiać.

... Polska częściowo zachodnia i centralna (Wielkopolska, Ziemia Łódzka, część Ziemi Świętokrzyskiej, częściowo woj. kujawsko - pomorskie i mazowieckie) ...

Dla tych regionów prognozowana jest najmniejsza chwiejność termodynamiczna. Jednak bliska obecność układu niskiego ciśnienia i fali długiej spowoduje, iż pojawią się tutaj nieco silniejsze warunki kinematyczne. Nieco mocniejszy przepływ oraz większy skręt wiatru mają skutkować silniejszymi uskokami pionowymi wiatru... - SRH3 do ok. 100-150 m2/s2, DLS do ok. 10-15 m/s. Modele prognozują jednak pojawienie się tutaj większego zachmurzenia, które przy prognozowanej stosunkowo małej energii chwiejności, może utrudnić inicjacje zjawisk burzowych, a nawet całkowicie ją zahamować (o ile wymuszanie ruchów pionowych w obecności frontu i niżu okaże się niewystarczająco silne). Jeśli jednak pojawią się większe rozpogodzenia, to prawdopodobnie dojdzie do pojawienia się komórek burzowych, mogących łączyć się w słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Niektóre z nich mogą dodatkowo (uwzględniając nieco silniejsze uskoki wiatru) zawierać w sobie mezocyklony. W tego typu burzach większe zagrożenie - obok silnych opadów deszczu - może stanowić grad, a w mniejszym stopniu nawet... lokalna trąba powietrzna (duża wilgotność powietrza w warstwie granicznej oraz dość duże przyspieszenie prądów wstępujących w dolnych trzech kilometrach troposfery). Mimo wszystko, w szczególności przez prognozowane większe zachmurzenie, sytuacja z burzami w tych regionach wydaje się być niepewna. Jeśli jednak kolejne wyliczenia modeli pokażą mniejsze zachmurzenie oraz większą chwiejność termodynamiczną, to nie wyklucza się zaktualizowania prognozy do 1. stopnia zagrożenia.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

User avatar
Krzysiek_Trębicki
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 271
Joined: Monday, 25 May 2009, 11:19
Pseudonim: krzys_shepard; 8ctavarium
GG: 13884251
Location: Wrocław/Jelenia Góra
Contact:

Maj 2010

Postby Krzysiek_Trębicki » Friday, 28 May 2010, 07:36

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 28.05.2010, godz. 08:00 CEST do 29.05.2010, godz. 08:00 CEST


STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo-zachodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu i możliwości wystąpienia opadów gradu.


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W piątek pogodę w Polsce kształtować będzie rozległy niż górny, z centrum przesuwającym się w obrębie Morza Północnego. Chłodniejsze powietrze ściągane przez wspomniany układ spowoduje wzrost kontrastu termicznego, najlepiej zauważalny na poziomie 850 hPa. Pociągnie to za sobą silniejszy przepływ powietrza i tym samym powstanie prędkościowych uskoków wiatru. Na fali środkowo-troposferycznej związanej z tym niżem, modele prognozują utworzenie zafalowania i uformowanie się ośrodka niżowego z centrum wędrującym nad Polskę północno-zachodnią. Z powstałym niżem zwiąże się układ frontów atmosferycznych. W ciepłym powietrzu przed frontem chłodnym napłynie dość znaczna ilość wilgoci, co w konsekwencji doprowadzi do powstania niestabilności w atmosferze i uruchomi rozwój zjawisk konwekcyjnych.


OMÓWIENIE:

... Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia ...

... Polska południowo-zachodnia (Dolny Śląsk) ...

Na Dolnym Śląsku modele przewidują wystąpienie umiarkowanej chwiejności termodynamicznej w postaci SBCAPE dochodzącego do 1300 J/kg i MLCAPE (w warstwie 0-180 mb) w granicach 750 J/kg. Niestabilność potwierdzają strome gradienty temperaturowe (ok. 10 K/km w warstwie 0-500 m AGL) i wyraźna strefa napływu wilgoci przed frontem - Mixing Ratio w okolicach 9 g/kg. Pole niestabilności pokryje się z uskokami wiatru o wartościach powyżej 15 m/s w warstwie 0-6 AGL. Powinno to spowodować dość szybki rozwój burz już od godzin południowych. Z uwagi na linię konwergencji, która wystąpi w związku z przechodzącym frontem i prędkościowy uskok wiatru możemy spodziewać się przejścia formacji multikomórkowej burz z wbudowaną quasi-stacjonarną linią szkwału. Z uwagi na brak znaczących uskoków prędkościowych oraz brak dynamiki w najniższej warstwie (LLS), możemy spodziewać się, iż głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu (znaczne PWater, ponad 25 mm) oraz opady gradu o średnicy do 2 cm w obrębie rdzeni opadowych komórek. Przed czołem frontu modele nie przewidują większego zachmurzenia, dzięki czemu wpływ insolacji na powstawanie burz będzie dość spory. Nie można zatem wykluczyć pojedynczych komórek czy małych klastrów burz, powstających poza obszarem głównej formacji burzowej. Rozwój burz na wspomnianym obszarze może być utrudniony pod wieczór, w związku z obniżeniem się temperatury oraz blokadą nasłonecznienia przez chmury powstałe z rozpadu poprzednich burz.


... Pozostałe regiony objęte możliwością wystąpienia burz (częściowo Wielkopolska, część woj. kujawsko - pomorskiego, woj. łódzkie, Śląsk, zachodnia część woj. mazowieckiego) ...

W obrębie wymienionych regionów potencjalne burze rozwijać się będą poza głównym polem chwiejności. Wciąż obecne będą jednak uskoki wiatru na poziomie dochodzącym do 15 m/s. Na tych obszarach mogą powstać komórki burzowe dające dość silne opady deszczu, jednak nie będące na tyle groźne aby można było objąć je pierwszym stopniem zagrożenia. Słabsza konwergencja może również nie dopuścić do inicjacji konwekcji w trybie liniowym, co może doprowadzić również do powstawania pojedynczych grup komórek. Burze te zaczną rozwijać się po południu i będą dość szybko zanikać.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image
Pozdrawiam, Krzysiek

Image

GG: 13884251
e-mail: krzys_shepard@interia.pl

User avatar
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 1512
Joined: Tuesday, 30 Sep 2008, 14:36
GG: 8744878
Location: Białystok
Contact:

Maj 2010

Postby Krzysztof_Ostrowski » Saturday, 29 May 2010, 09:00

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 29.05.2010, godz. 9:00 CEST do 30.05.2010, godz. 8:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Pofalowany front atmosferyczny, który wpływa na pogodę w Polsce, w sobotę odsunie się na wschód, natomiast od zachodu rozbuduje się ośrodek wyżowy. W południowo-zachodniej części kraju ma jeszcze zalegać ciepła masa powietrza o dużej wilgotności właściwej. W tej strefie pojawi się chwiejność termodynamiczna i mogą wystąpić burze.


OMÓWIENIE:

...Obszar objęty możliwością burz...

W rejonie prognozowana jest umiarkowana niestabilność (SBCAPE do 500-1000 J/kg, LI -2). Orografia terenu i konwergencja przyczynią się do rozwoju zjawisk konwekcyjnych być może już przed południem (zwłaszcza w górach). Burze będą rozwijać się w warunkach niewielkich prędkościowych uskoków wiatru. Stąd spodziewany jest rozwój pojedynczych komórek i niezorganizowanych multikomórek. Bardzo niewielki przepływ w troposferze spowoduje wolne przemieszczanie się chmur Cb, co w połączeniu z umiarkowaną chwiejnością i wodnością (PW 24-28 mm) może skutkować lokalnie większymi sumami opadów (zwłaszcza na terenach górskich). W silniejszych komórkach możliwy jest nieduży grad (średnicy 1 cm), czemu sprzyja dodatkowo wyniesienie terenu.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Image
Pozdrawia Krzysiek ;)

Image
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

User avatar
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 4796
Joined: Sunday, 11 Nov 2007, 20:24
Location: Warszawa
Contact:

Maj 2010

Postby Artur_Surowiecki » Sunday, 30 May 2010, 00:39

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,

Ważna od 30.05.2010, godz. 8:00 CEST do 31.05.2010, godz. 8:00 CEST
Wydano: 30.05.2010, godz. 0:38 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski wschodniej i północno – wschodniej (Warmia, częściowo Mazury) głównie z powodu ryzyka wystąpienia wydajnych konwekcyjnych opadów deszczu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo – wschodniej (zwłaszcza woj. małopolskie, podkarpackie, lubelskie oraz woj. świętokrzyskie) i Mazowsza głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, wydajnych opadów deszczu oraz mniejszego ryzyka trąb powietrznych.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Po okresie ze zdecydowanym napływem mas powietrza z zachodniej Europy, rozpoczyna się ponowna zmiana w cyrkulacji mas powietrza. Ponownie z północnego zachodu w kierunku Morza Śródziemnego spłynie bańka chłodu, a dość silny i dynamiczny niż górny z rejonu Kanału La Manche przemieści się nad Niemcy, Austrię i Czechy, a później nad Płw. Bałkański, gdzie się zatrzyma. Do Polski będzie w niedziele napływać ciepła masa powietrza z południa. Pojawi się jednak chwiejność w troposferze, zwłaszcza w południowo – wschodniej części kraju. Modele pokazują rozwój zatoki niżowej nad Polską w ciągu dnia, co spowoduje wzrost wartości czynników kinematycznych w strefie chwiejności, zwłaszcza w dolnej troposferze. Zatoka niżowa, a być może nawet płytki niż, będzie się przemieszczać po wschodniej stronie rozwijającego się niżu górnego, z południa na północ. Jednak tam, gdzie chwiejność nałoży się z dużymi wartościami czynników kinematycznych, jej tryb może być uniesiony, co ograniczy możliwość wystąpienia najgwałtowniejszych zjawisk burzowych.


OMÓWIENIE:

… Małopolska, woj. świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, mazowieckie …

W ciągu dnia od południa będzie rozwijać się strefa znacznej chwiejności w troposferze. GFS na tę chwilę pokazuje 0 – 30 mb MLCAPE na poziomie 1200 – 1800 J/kg. Rozwój zjawisk burzowych nastąpi po południu i będzie dość silny. Burze utworzą się przed strefą całkowitego zachmurzenia, gdzie będą występować opady o charakterze ciągłym. Szybko zorganizują się w klaster burzowy, zwłaszcza w północno – zachodniej części strefy chwiejności, gdyż w BL wystąpi znaczna konwergencja, a uskoki pionowe wiatru (zwłaszcza DLS ok 15 m/s) będą sprzyjać takiej organizacji burz. W dolnej troposferze również pojawi się znaczny wzrost wartości czynników kinematycznych … szczególnie w północnej części strefy omawianej w tym paragrafie. Doprowadzić to może do rozwoju superkomórek burzowych, które prócz gwałtownych opadów deszczu, mogą sprowadzić całkiem spory grad. Z powodu niewysokiego LCL, zwłaszcza w zachodniej i północnej części omawianego obszaru, znaczących gradientów pionowych temperatur w przyziemnej warstwie troposfery oraz SRH 1 i SRH 3 osiągającego wartości 120 – 200 m^2/s^2, 1 - 2 tornada są niewykluczone. Pod wieczór burze powinny stanowić dobrze zorganizowany klaster, który będzie dawać bardzo silne opady deszczu, choć na wschodzie omawianego obszaru burze mogą mieć charakter pojedynczych, zorganizowanych komórek. Na wschodzie mogą też zdarzać się w burzach silne porywy wiatru. Ryzyko lokalnych powodzi błyskawicznych jest dość spore, zwłaszcza tam, gdzie przejdą superkomórki typu HP. PW na poziomie około 26 - 30 mm oraz prędkościowe uskoki pionowe 0 – 3 km osiągające wartości do ok. 15 m/s sprawią, że w klastrze burzowym może wytworzyć się quasistacjonarna linia ośrodków burzowych przemieszczających się z południowego – zachodu na północny wschód (wzdłuż osi linii), a wtedy problemy z nadmiarem deszczu będą bardzo poważne.

… Polska wschodnia i północno – wschodnia (wraz z Warmią) …

W godzinach popołudniowych pojedyncze burze zaczną tworzyć się na południu Podlasia. Później, w godzinach wieczornych, od południowego zachodu, będzie się przemieszczać klaster burz, w którym w dalszym ciągu mogą powstawać nowe ośrodki burzowe. Będzie to kontynuacja burz z woj. małopolskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Prawdopodobnie prognozowany przez nas klaster burz przybierze rozmiary MCS. W strefie tego klastra, również na północnym wschodzie kraju, może wystąpić quasistacjonarna linia burz, co może być przyczyną bardzo dużych sum opadów.

… Polska południowo – zachodnia …

Pod wieczór model GFS zapowiada dla tej części kraju wejście strefy konwekcji. Energia CAPE będzie jednak niezbyt duża ( 300 – 600 J/kg). Wszystko wskazuje na to, że w środowisku z małymi uskokami pionowymi wiatru wytworzą się pojedyncze, słabe komórki burzowe. Burze przyjdą znad Niemiec i w pierwszej części nocy zanikną nad omawianym w paragrafie obszarze Polski. Opady deszczu o charakterze przelotnym mogą utrzymywać się w tym regionie przez całą noc, uwzględniając obecność pola PVA w środkowej troposferze.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


User avatar
Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 1512
Joined: Tuesday, 30 Sep 2008, 14:36
GG: 8744878
Location: Białystok
Contact:

Maj 2010

Postby Krzysztof_Ostrowski » Monday, 31 May 2010, 00:19

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 31.05.2010, godz. 8:00 CEST do 01.06.2010, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno-wschodniej głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek nad Polską będzie obecny rozległy ośrodek niskiego ciśnienia, który wpływać ma na pogodę w naszym kraju przez najbliższe dni za sprawą obfitych opadów deszczu. We wschodniej części kraju oddziaływać będzie ciepły sektor wspomnianego cyklonu. Ciepła masa ma cechować się dużą zawartością pary wodnej w warstwie granicznej. W związku z tym pojawi się umiarkowana niestabilność i mogą rozwijać się zjawiska konwekcyjne.


OMÓWIENIE:

...Polska północno-wschodnia...

Bardzo wilgotna masa będzie obecna nad tym rejonem - średni stosunek zmieszania z warstwy granicznej wg GFS ma sięgać 10 g/kg. Za sprawą dziennego ogrzewania od gruntu, powietrze osiągnie umiarkowaną niestabilność (SBCAPE 750-1250 J/kg wg GFS). Ruchy wznoszące i konwergencja, które pojawią się w zasięgu niżu, przyczynią się do rozwoju chmur Cb być może już przed południem. Burze będą tworzyć się w środowisku słabych/umiarkowanych uskoków wiatru (DLS 10-15 m/s, niewielkie uskoki w dolnych kilometrach). W strefie konwergencji mogą powstawać niezorganizowane multikomórki. Układ sprzyjający rozwojowi chmur Cb będzie utrzymywać się nad tym rejonem przed dłuższy czas. Możliwe jest więc przechodzenie wielu komórek nad danym obszarem (tzw. training) zwłaszcza w przypadku rozwoju wolno przemieszczającego się klastra wielokomórkowego. Stąd istnieje podwyższone ryzyko ulewnych opadów deszczu (zważając także na PW do 30 mm). Komórki o silniejszych rdzeniach opadowych mogą przynieść grad (o średnicy do 1-1,5 cm).

...Polska południowo-wschodnia...

W ciągu dnia prognozowane jest niewielkie CAPE (do 500 J/kg). W prognozowanej strefie zbieżności wiatru będą rozwijać się chmury Cb. Być może powstanie klaster wielokomórkowy, z którego lokalnie może pojawić się większy opad. Podwyższone wartości DLS (15-20 m/s) i SRH (do 100-150 m2/s2) wskazują na możliwość utworzenia się marginalnych, któtkotrwałych superkomórek. Niska chwiejność redukuje jednak ryzyko jakichkolwiek gwałtowniejszych zjawisk. W godzinach nocnych z południa wejdzie strefa intensywnych opadów wielkoskalowych. Z racji wystąpienia ruchów wznoszących i marginalnej chwiejności mogą pojawić się chmury Cb wbudowane w Ns, co może wiązać się z wystąpieniem bardzo dużych sum opadów.

...Część Lubelszczyzny i Mazowsza...

W rejonie przewidywana jest niewielka energia konwekcja i pewne ruchy zstępujące w ciągu dnia. Stąd rozwój chmur Cb może nie mieć w ogóle miejsca. Obszar jest jednak objęty możliwością burz zważając na jego niezbyt dużą powierzchnię i możliwe pomyłki modelu co do dokładnego położenia tej mniej stabilnej strefy.

...Pozostały obszar objęty prognozą...

W strefie niewielkiej chwiejności (SBCAPE 300-750 J/kg) w ciągu dnia mogą rozwijać się chmury konwekcyjne. W środowisku niskich prędkościowych uskoków wiatru burze nie będą przybierać zorganizowanych form – pojawią się pojedyncze komórki lub niewielkie multikomórki. Przejawiająca w dzień największą aktywność konwekcja będzie słabnąć w godzinach wieczornych.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Image
Pozdrawia Krzysiek ;)

Image
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com


Return to “Oficjalne prognozy meteorologiczne”