Styczeń 2017

Oficjalne prognozy pogody dotyczące siły i aktywności burz w Polsce, jak również innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w naszym kraju wydawane przez członków SkyPredict Team.
Piotrek_Koziana
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posts: 446
Joined: Monday, 16 Aug 2010, 09:00
GG: 25761450
Location: Maków Podhalański/Kraków
Contact:

Styczeń 2017

Postby Piotrek_Koziana » Tuesday, 3 Jan 2017, 00:45

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.01.2017, godz. 07:00 CET do 04.01.2017 godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

We wtorek dojdzie do zaostrzenia gradnientu ciśnienia pomiędzy dwoma ośrodkami barycznymi, które oddziela długa fala górna, znajdująca się nad północnym Atlantykiem. Z biegiem dnia Polska znajdzie się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia, przemieszczającego się w stronę naszego kraju znad Skandynawii. W godzinach wieczornych i nocnych, po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, zacznie napływać chwiejna masa powietrza, w której najprawdopodobniej dojdzie do powstania lokalnych burz.

OMÓWIENIE

Niewielka wartość energii CAPE (do 150 J/kg), LI do -1 w połączeniu z umiarkowanymi i silnymi uskokami wiatru (DLS 20-35 m/s, LLS 10-20 m/s) spowodują zaistnienie dogodnych warunków do powstania chmur konwekcyjnych, które przyniosą intensywne, lecz krótkotrwałe opady deszczu, śniegu, a także krupy śnieżnej. Ze względu na dużą dynamikę przepływu powietrza, należy oczekiwać wystąpienia pojedyńczych i wielkokomórkowych struktur konwekcyjnych, nie wykluczone jest powstanie niewielkiej lini szkwału. Największym zagrożeniem na ich drodze będą silne porywy wiatru, dochodzące do 80 km/h, lokalnie nawet więcej. Największe szanse na wyładowania atmosferyczne wystąpią w godzinach nocnych w okolicach wybrzeża Morza Bałtyckiego.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image

User avatar
Szymon Walczakiewicz
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 1346
Joined: Tuesday, 2 Sep 2008, 15:00
Pseudonim: Equator
GG: 666327
Location: Szczecin, Zachodniopomorskie
Contact:

Re: Styczeń 2017

Postby Szymon Walczakiewicz » Tuesday, 3 Jan 2017, 23:32

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.01.2017, godz. 07:00 CET do 04.01.2017 godz. 07:00 CET

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wybrzeża i Pobrzeży Południowobałtyckich ze względu na silny i porywisty wiatr.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę Polska dostanie się pod wpływ głębokiego niżu z centrum nad południowym Bałtykiem. Niż ten będzie przemieszczał się od Bałtyku przez Obwód Kaliningradzki, północno-wschodnią część naszego kraju aż po Białoruś. Po wejściu nad ląd zacznie on słabnąć i się wypełniać. Z niżem związane będą fronty atmosferyczne. Główny z nich chłodny front przyniesie dynamiczną pogodę oraz spore ochłodzenie.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Na Wybrzeżu prognozowana jest niska chwiejność termodynamiczna do 50-150 J/kg w obecności umiarkowanej kinematyki (DLS do 15-20 m/s). W takich warunkach prognozuje się pojedyncze komórki burzowe oraz mniejsze systemy wielokomórkowe w formie liniowej. Głównym zagrożeniem z ich strony będzie silny wiatr, który w porywach może osiągnąć prędkość 90-100 km/h. Burze będą przemieszczać się w kierunku południowo-wschodnim odchylając się na wschód.

… Obszar objęty możliwością burz …

Na pozostałym obszarze kraju burze również są możliwe. Co prawda energia termodynamiczna będzie mniejsza (do około 50-80 J/kg), jednak lepsze warunki kinematyczne mogą przyczynić się do ich inicjacji. Na obszar ten wkroczą również komórki burzowe powstałe na terenie 1 stopnia zagrożenia jednak ich intensywność nie będzie już tak duża. Spodziewaną są głównie pojedyncze i wielokomórkowo komórki, którym towarzyszyć będzie porywisty wiatr. Dodatkowo nie wykluczone są śnieżyce z zawiejami i zamieciami śnieżnymi.

MAPKA Z PROGNOZĄ:
Image
Pozdrawiam
Szymon


Image

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7


Return to “Oficjalne prognozy meteorologiczne”