Strona 1 z 1

Grodzisk Wielkopolski i okolice - 6.07.2012

: piątek, 6 lip 2012, 14:27
autor: Mikołaj_Lulkiewicz


Wczorajszy układ burzowy z wbudowaną formacją bow-echo przechodził głównie nad woj. lubuskim i zachodniopomorskim, było pewne, że do mnie nie dojdzie. Jednak z obrazów radarowych jak i detektorów wyładowań wynikało, że do południowej strony układu dobudowują się nowy ( silne ) komórki a dodatkowo w Czechach utworzył się układ, który wkraczając do Naszego kraju dobudował się do tego poprzedniego od południa. Całość kierowała się na północny-wschód. Było on już na tyle rozległy, że byłem pewien, iż niebawem dotrze on nad Grodzisk Wielkopolski.

Obserwuję niebo na południowym-zachodzie, widzę odległe i dość częste ( co 2-3 sekundy ) rozbłyski. Postanawiam, że jeszcze poczekam i pojadę wtedy kiedy będą już dobrze słyszalne odległe grzmoty. Nadal obserwuję sytuację przez okno, rozbłyski są coraz lepiej widoczne, w końcu też słyszę bardzo odległe pomruki burzy. Czekam jeszcze jakiś czas na odświeżenie się radaru - dobra! Za chwilę tu będzie. :D

Aparat i statyw gotowe, wsiadam w samochód i jadę w teren. Pierwszy wybór trafia na miejsce całkiem niedaleko mojego domu ( jakiś 1 km w linii prostej ). Jest to polna droga w pobliżu budynków, ale jest tam ładny widok na zachód. Zatrzymuję auto, i co?... burza jeszcze dobrze nade mnie nie przyszła i już zaczyna lać i wiać z umiarkowaną siłą ( w porywach do 50km/h ). Wycieraczki na full i próbuje coś fotografować, pojawia się jeszcze problem parującej szyby, ale szybko sobie z tym poradziłem. Niestety na początku występowały częste, ale tylko rozbłyski wewnątrz chmur. Wyglądało to mniej więcej tak :Kiedy burza przybliżyła się bardziej, zaczęły występować jakieś marne chmurówki :Wreszcie zaczęły występować też wyładowania doziemne :Siedzę w samochodzie i obserwuję, patrzę w lusterko wsteczne i widzę doziemne ale już za mną. Okręcam się samochodem, ale niestety widok przysłaniają mi budynki. Postanawiam, że pojadę na obwodnicę za moim osiedlem i na tamtejszy parking przy ścieżce rowerowej. Nadal mocno leje deszcz co uniemożliwia robienie zdjęć na zewnątrz a nawet przez otwartą boczną szybę - niestety deszcz zacina prosto w otwartą szybę i moczy aparat. No nic, znów wycieraczki na full i próbuje coś tam fotografować. Nie dość, że przeszkadza deszcz i wycieraczki to jeszcze te lampy przy drodze, niestety nie miałem pomysłu gdzie pojechać aby był lepszy widok bez tych lamp. Siedzę w samochodzie i robię fotki.

W oddali jak i w pobliżu mnie uderzają ładne doziemne zakończone niezłymi basami :I pięć doziemnych w oddali ( tylko te lampy... :evil: )Burza oddala się coraz bardziej. Odpaliłem samochód, postanowiłem pojechać jeszcze drogą krajową nr. 32 w kierunku Poznania aby jeszcze coś złapać. Wjechałem w niewielką polną drogę, niestety nadal dość mocno pada. Otwieram boczną szybę i próbuję jeszcze zrobić jakieś zdjęcia. W oddali widać jakieś marne chmurówki :Układ oddalił się ode mnie na tyle, że było widać tylko częste rozbłyski. Deszcz nadal pada, postanawiam, że wrócę do domu. Jadę w kierunku Grodziska, w koleinach na drodze jest dużo wody. W oddali widzę niebieskie, mrugające światła prawdopodobnie straży pożarnej. Wjeżdżam na swoją ulicę, okazuję się że te światła pochodzą właśnie z niej. Koło mojego domu stoi jeden wóz strażacki a na końcu ulicy kolejny, pompują wodę bo znów przy większych opadach zalało ulicę na końcu. Sprawdziłem dziś rano opad na swojej stacji meteo, w ciągu około jednej godziny spadło 22,2 mm deszczu.

To był czwarty, mocny układ burzowy w tym roku nad moją miejscowością i czwarty za razem "stroboskop". Łowy udane, sezon jest znakomity jak na razie. :mrgreen:

Re: Grodzisk Wielkopolski i okolice - 6.07.2012

: piątek, 6 lip 2012, 17:15
autor: Wojtek_Pilorz
Gratuluję udanych łowów ;) Wielkopolska ma wyjątkowe szczęście do wielkich układów obfitujących w wyładowania. Ja żeby złapać coś lepszego muszę się zwykle gdzieś ruszyć i kombinować żeby trafić w jakąś niewielką komórkę, choć i tak (np w porównaniu z Krakowem) nie powinienem narzekać. Marzy mi się taki układ idący wprost na mnie ze ścianą wyładowań na detektorach :D Zdjęcia godne pozazdroszczenia; jak mnie się kiedyś jeszcze trafią jakieś nocne łowy to też spróbuje coś ustrzelić ;)

Re: Grodzisk Wielkopolski i okolice - 6.07.2012

: sobota, 7 lip 2012, 13:49
autor: Mateusz_Zamajtys
Również gratuluję udanych łowów. Łowów nie przed komputerem, a w terenie :D To jest to ! Świetne strzały doziemnych uwiecznione na fotografiach :) Zasłużenie masz bardzo dobry sezon i oby taki był u Ciebie do końca. Podobnie jak Wojtek czekam u siebie na choć jeden stroboskop, najchętniej nocny :D
Sprzęt i autko zawsze są w gotowości :D

Re: Grodzisk Wielkopolski i okolice - 6.07.2012

: sobota, 7 lip 2012, 18:00
autor: MultiMath
Kolejne porządne łowy z Twojej strony ;). Aż chce się czytać relacje i oglądać Twoje zdjęcia, udanych następnych wypadów i jak najwięcej pięknych i aktywnych burz ;D.

Re: Grodzisk Wielkopolski i okolice - 6.07.2012

: niedziela, 9 wrz 2012, 12:54
autor: medium 1
Bardzo ciekawe ujęcia, fotki wyładowań potężne. :o