2-3.07.2016 - Pościg za burzami (Śląskie)

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Forum rules
UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
User avatar
Mateusz Pardygał
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posts: 416
Joined: Monday, 14 Oct 2013, 21:41
Pseudonim: Pardyś
GG: 4941935
Location: Bieruń
Contact:

2-3.07.2016 - Pościg za burzami (Śląskie)

Postby Mateusz Pardygał » Wednesday, 6 Jul 2016, 18:43

Klarowne prognozy na sobotę, 2 lipca pozwoliły naszej 3-osobowej ekipie odpowiednio przygotować się do działań na terenie województwa śląskiego. Zgodnie z prognozami front atmosferyczny, który był głównym sprawcą sobotnich burz, dotarł do naszego regionu dopiero wieczorem.

Razem z Danielem Bodzentą wyruszyliśmy z Tychów w stronę Katowic po godzinie 18-stej, by o 20-stej dołączył do nas Michał Kurzak. Zanim jednak to się stało mieliśmy okazję obserwować rozwój pierwszych burz, które około godziny 19-stej zaczęły się tworzyć w okolicach Rudy Śląskiej i Zabrza:


Dojeżdżając już do Katowic drogą krajową nr 86, zza lasów zaczęła nam się wyłaniać dość dobrze już rozwinięta chmura burzowa z dobrze zaznaczonym opadem:Analizując szybko radary, oraz to, że mieliśmy jeszcze niemal godzinę do przyjazdu Michała, postanowiliśmy udać się w kierunku Chorzowa, by mieć lepszy widok na komórki burzowe.


Jadąc dalej na zachód musieliśmy przebić się przez dość silny opad deszczu (wygasła komórka):Nie mając możliwości do dogodnych obserwacji z Chorzowa, kierowaliśmy się na północ w kierunku Bytomia. Ostatecznie wylądowaliśmy w Piekarach Śląskich, gdzie udało nam się znaleźć nieco więcej wolnej przestrzeni. Wtedy to mieliśmy widok na dwie komórki burzowe. Jedna - odsuwająca się już w kierunku północnym, druga - na południe od naszego miejsca. Poniżej kilka zdjęć z odsuwającej się już burzy:Jak widać na powyższych zdjęciach w trakcie burzy pojawił się wiatr zstępujący (microburst), który jest w ostatnim czasie bardzo częstym zjawiskiem podczas moich obserwacji.


Na powyższych skanach radarowych można ujrzeć także wcześniej opisaną burzę z południa, która niestety tuż przed nami się rozpadła, jednak wcześniej była bardzo "ładna" :)Udało się także złapać bardzo ładne wyładowanie atmosferyczne (klatki z filmu):


Burze w regionie Katowic chwilowo ustały, dlatego w dobrym czasie udało nam się wrócić po Michała. Analizując aktualną sytuację postanowiliśmy wrócić w miejsce, gdzie wcześniej się znajdywaliśmy. Jak się okazało niestety nie był to najlepszy wybór. Najaktywniejsze formacje burzowe przetoczyły się przez okolice Rybnika, Pszczyny, Bierunia i Jaworzna:Widok na nadchodzące formacje burzowe z Piekar Śląskich:


W pewnym momencie na północ od nas utworzyła się komórka burzowa, na czele której wygenerowała się chmura rolkowa:


Po kilkunastu nieudanych próbach złapania wyładowań atmosferycznych na zdjęcia, w końcu ta sztuka mi się udała:


Inne wyładowania (klatki z filmów):
O godzinie 23-ciej postanowiliśmy wyjechać na południe, a dokładniej do Tychów. Po północy kolejne komórki burzowe utworzyły się w okolicach Tychów. Udaliśmy się do Lędzin na wzgórze Klimont, skąd mogliśmy obserwować szybko odsuwające się burze w kierunku północnym.Niestety, poprzez silne opady mogliśmy obserwować tylko silne rozbłyski:


W tym samym czasie na granicy polsko-czeskiej szalały bardzo aktywne formacje burzowe, które niestety nie zdołały przedrzeć się przez góry. Pojawił się jednak całkiem niezły shelf cloud:Po chwili nad region nadciągnął rozległy nimbostratus. Do domów powróciliśmy około 5 nad ranem.

fot: Mateusz Pardygał/Daniel Bodzenta.
Pozdrawiam, Mateusz Pardygał

E mail: pardysiek@gmail.com
GG: 4941935
Nr tel: 531579023
facebook: https://www.facebook.com/pardysiek

Sezon burzowy 2014:
https://plus.google.com/u/0/photos/1068 ... 6828341281

User avatar
Michał Kurzak
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posts: 7
Joined: Saturday, 4 Apr 2015, 20:28
Pseudonim: logitech
GG: 25512525
Location: Zawiercie
Contact:

Re: 2-3.07.2016 - Pościg za burzami (Śląskie)

Postby Michał Kurzak » Wednesday, 6 Jul 2016, 19:43

Kilka moich fotografii z wyżej omawianych działań terenowych, które przeprowadziłem razem z Mateuszem i Danielem :)


I na koniec najlepszy strzał jaki udało mi się sfotografować tamtej nocy :)


Fotograf : Michał Kurzak


Return to “Łowy”