11-13.07.2016 - Pościg i obserwacja burz (Śląsk, Małopolska)

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Forum rules
UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
User avatar
Mateusz Pardygał
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posts: 416
Joined: Monday, 14 Oct 2013, 21:41
Pseudonim: Pardyś
GG: 4941935
Location: Bieruń
Contact:

11-13.07.2016 - Pościg i obserwacja burz (Śląsk, Małopolska)

Postby Mateusz Pardygał » Sunday, 17 Jul 2016, 16:35

W poniedziałek, 11 lipca wystąpiły korzystne warunki do rozwoju dość silnych, a przede wszystkim bardzo aktywnych elektrycznie burz. Już od wczesnych godzin popołudniowych obserwowaliśmy sytuację, jednak w teren ruszyliśmy dopiero wieczorem.

Około godziny 20-stej na południe i południowy - zachód od Opola zaczęły tworzyć się burze, które charakteryzowały się głównie bardzo dużą aktywnością elektryczną. Jak wynika z danych radarowych, możliwe, że pojawił się w tamtych rejonach także grad.


Burze początkowo kierowały się w okolice Tychów i Katowic, a więc prosto na nas. Niestety chwilę później burze z południowej strony klastra wygasły, a z północnej strony zdecydowanie się umocniły. Burza kierowała się w stronę Zawiercia i właśnie tam razem z Danielem Bodzentą postanowiliśmy wyruszyć.

Wyjeżdżając z Bierunia w kierunku drogi S1 można było obserwować już bardzo ładnie wysunięte kowadło:Mimo, że burza była jeszcze bardzo daleko od nas (około 60km), podczas drogi do Zawiercia mogliśmy już obserwować rozbłyski na kowadle.
Przyjeżdżając na miejsce dołączył do nas Michał Kurzak. Razem z nim udaliśmy się w dogodne miejsce, by obserwować i fotografować komórkę burzową. Niestety stało się to, czego baliśmy się najbardziej. Burza bardzo osłabła, a jakby tego było mało - odbiła bardziej na północ:Podczas przechodzenia burzy udało mi się uwiecznić kilka wyładowań:
Podczas przechodzenia burzy, wbrew skanom radarowym wyładowania pojawiały się dosyć blisko, a kilka z nich wręcz nad nami :)
Przed nadejściem omawianej burzy mogliśmy obserwować niesamowity spektakl burzowy, jaki rozgrywał się w województwie łódzkim i świętokrzyskim. Niestety burza była zbyt daleko na jakiekolwiek fotografię. Do domów powróciliśmy po 3 nad ranem.

Również wtorkowy wieczór przyniósł nam bardzo dynamiczną aurę. Z okolic Cieszyna, a więc z południowego - zachodu w kierunku Oświęcimia i Zatora kierowała się linia burz. Niestety przed nią pojawiły się opady deszczu, które skutecznie ograniczyły nam obserwację na terenie otwartym. Z naszej strony pojawiło się tylko wiele nagrań z dużymi rozbłyskami.Tuż po godzinie 23. bardzo ciekawa burza (być może mini superkomórka), pojawiła sę w okolicach Jastrzębia-Zdroju i powędrowała na Katowice. Z naszego miejsca obserwacyjnego (góra Klimont w Lędzinach) mogliśmy obserwować tą komórkę:


Udało się także złapać doziemne wyładowania atmosferyczne:


Kolejne burze zaczęły się tworzyć w okolicy Pszczyny i Bierunia. Niektóre wyładowania były bardzo bliskie:Skany radarowe z dwóch, powyższych burz:


Chwilę później z południowego - zachodu dotarły do nas ciągłe, dość silne opady deszczu, które po raz kolejny przeszkodziły nam w obserwacjach. Po godzinie 3-ciej postanowiliśmy wracać do domów. Tym razem działałem z Rafałem Makowskim.
Pozdrawiam, Mateusz Pardygał

E mail: pardysiek@gmail.com
GG: 4941935
Nr tel: 531579023
facebook: https://www.facebook.com/pardysiek

Sezon burzowy 2014:
https://plus.google.com/u/0/photos/1068 ... 6828341281

Return to “Łowy”