Page 1 of 1

20/21.07.2017 - Pościg za burzami (Wielkopolska)

Posted: Tuesday, 25 Jul 2017, 19:41
by Mateusz Pardygał
20 lipca - Był to kolejny bardzo upalny dzień na Górnym Śląsku. Dobre warunki do rozwoju silnych burz na przeważającym obszarze kraju zostały stłumione przez bardzo suche powietrze w różnych warstwach troposfery. Analizując prognozy modeli numerycznych, oraz aktualne dane satelitarne, jak i mapy synoptyczne, razem z Michałem Kurzakiem i Bartkiem Sokołowskim postanowiliśmy udać się na zachód Polski.

Początkowo naszym punktem wyjściowym był Krotoszyn (południowa Wielkopolska). Tam podjęliśmy jednak decyzję, że jedziemy dalej na północ, a dokładniej do Poznania. Stamtąd dołączył do nas Leszek Bartczak, wtedy to już razem z nim analizowaliśmy aktualne dane radarowe. Będąc jeszcze w Poznaniu, od zachodu i południowego - zachodu zaczęły nam się wyłaniać potężne kowadła burzowe.
Podjęliśmy decyzję o tym, że udajemy się w okolice Rokietnicy (na północ od Poznania), gdzie zmierzała dość silna burza, która zdołała wygenerować - jak się okazało, bardzo ładnie rozbudowaną chmurę szelfową:
Po przejściu burzy zdecydowaliśmy się na to, by udać się na południowy - wschód od Poznania, gdzie zmierzała kolejna, dość silna burza. Jadąc w stronę Kórnika na niebie mogliśmy obserwować na prawdę fenomenalny spektakl.
Jedno z bliskich wyładowań w drodze do Kórnika.

Będąc już na miejscu ustawiliśmy się tak, by mieć doskonały widok na odchodzącą już od nas burzę. Poniżej kilka fotek:
Po długiej obserwacji burzy udaliśmy się z powrotem do Poznania, by pożegnać się z Leszkiem. Potem pojęliśmy decyzję, że wracając na Śląsk, będziemy kierować się przez województwo Łódzkie, a przy odrobinie szczęścia dogonimy burzę, która powędrowała dalej na wschód.
Na nasze szczęście będąc już w okolicach Koła, powstały nowe komórki burzowe i utworzyła się dosyć ciekawa formacja liniowa. Postanowiliśmy zjechać na pobliską stację, skąd zaczęliśmy nagrywać i fotografować przechodzącą centralnie nad nami burzę.


Nagranie ze stacji podczas przechodzenia omawianej burzy.

Po godzinie 4 nad ranem postanowiliśmy wsiąść do samochodu i jechać dalej w kierunku domów. Po drodze (na południu województwa Łódzkiego natrafiliśmy na kolejne - już słabe burze, a gdy dojechaliśmy do Bierunia - na kolejną :)
Ostatecznie do domu wróciłem przed godziną 11-stą, a więc cały pościg trwał niemal 23 godziny.

Re: 20/21.07.2017 - Pościg za burzami (Wielkopolska)

Posted: Tuesday, 25 Jul 2017, 20:47
by Michał Kurzak
To i ja coś od siebie dorzucam z perspektywy mojego obiektywu :V Widok na samą masywną chmurę szelfową oraz kilka wyładowań w tym szczególnie ładne Anvil Cravlery.

Dzięki panowie za udane łowy :D

Re: 20/21.07.2017 - Pościg za burzami (Wielkopolska)

Posted: Tuesday, 25 Jul 2017, 23:26
by zMora
Cześć!

To i ja dodam coś od siebie

Na początek timelapse burzy nadchodzącej na Rokietnicę
Wyładowania w slowmotion z Kórnika


Kilka gifów:
Image
Image
Image
Image


Więcej nie mam, bo nie posiadam odpowiedniego sprzętu do tego, a to co mam to zrobione telefonem. Co oczy zobaczyły - to moje :)