22-24.07.2017 - Obserwacje burz (Śląskie)

"Nasi Łowcy w praktyce i od kuchni, czyli dokumentacja wypadów i zwierzyna"
Forum rules
UWAGA: Prosimy o zakładanie tematów dot. bieżącego sezonu w tym dziale. Do poddziału Archiwum trafią wszystkie tematy, w których nie notowano aktywności przez co najmniej 6 miesięcy.
User avatar
Mateusz Pardygał
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posts: 416
Joined: Monday, 14 Oct 2013, 21:41
Pseudonim: Pardyś
GG: 4941935
Location: Bieruń
Contact:

22-24.07.2017 - Obserwacje burz (Śląskie)

Postby Mateusz Pardygał » Thursday, 3 Aug 2017, 02:00

Po raz pierwszy w tym sezonie burzowym zdarzyło się tak, że w okolicach Bierunia (woj śląskie) mieliśmy trzy burzowe dni pod rząd. Niby nic wielkiego, a jednak póki co jest to "duże" osiągnięcie jak na obecny sezon w tym regionie.

22 lipca:
Wszystko zaczęło się w piątkowy wieczór (22 lipca), kiedy to około godziny 18-stej burze, które znajdowały się w Czechach coraz śmielej zaczynały kroczyć ku granicy z Polską.


Po godzinie 19-stej nastąpiła inicjacja kolejnych komórek burzowych - tym razem już bliżej - zaraz pod granicą. Potężne kowadło burzowe przysłoniło już okolice Bierunia, więc powoli szykowałem się do wyjazdu na miejscówkę w Chełmie Śląskim (Smutna Góra).


Wydawało się, że burza wielokomórkowa po przejściu granicy jeszcze bardziej przybrała na sile. Piękne widowisko w postaci pięknych wyładowań mogłem obserwować z pewnej odległości, ponieważ burza przed moimi okolicami zaczęła słabnąć :)


Jeszcze, jak burza była dość daleko od mojego położenia, to już można było dostrzec pierwsze wyładowania doziemne:


Tuż przed nadejściem opadów konwekcyjnych zerwał się bardzo silny wiatr, który wyginał drzewa tak, że w pewnym momencie można było pomyśleć, że zaraz się połamią.


Tuż przed nadejściem burzy można było zauważyć dość ładnie chmurę szelfową.Dane z detektorów tego wieczoru.23 lipca:
W sobotę już od samego rana zapowiadało się, że będzie to dobry dzień pod względem zjawisk burzowych. Po godzinie 13-stej silne burze, które przybrały charakter superkomórek przemieszczały się przez zachodnią i południową - zachodnią część województwa śląskiego. Burze stopniową zaczęły się tworzyć bliżej Bierunia. Razem z Bartkiem Sokołowskim udaliśmy się do Chełmu Śląskiego na Smutną Górę.
Z danych radarowych możemy dostrzec, że na południowy - zachód od Pszczyny powstała superkomórka burzowa, która mknęła prosto na nas. Niestety - jak się później okazało, burza tuż przed nami osłabła. Z naszego miejsca mogliśmy obserwować całkiem dużą ilość wyładowań, oraz dość pokaźną chmurę stropową.Pokaźne wyładowania, które złapałem poprzez filmowanie.


Dane z detektorów.
24 lipca:
Niedziela według prognoz zapowiadała się obiecująco. Potężny mezoskalowy układ konwekcyjny przemieszczał się przez Czechy i Słowację. Niestety część układu, która wędrowała na Górny Śląsk osłabła i przez granicę przeszła dając pojedyncze wyładowania w okolicach Wodzisławia Śląskiego. W pewnym momencie w okolicach Pszczyny i Żywca powstały komórki burzowe, które przemieszczały się dalej na północny - zachód.


Okazuje się, że pierwsza burzowa mogła być nawet superkomórką burzową (Bartek Sokołowski świetnie ją udokumentował). Ja postanowiłem udać się do Lędzin, na wzgórze Klimonta. Niestety, gdy tam dojechałem burza z Kęt i Żywca "padła", a potencjalna superkomórka była na tyle daleko, że mogłem obserwować tylko silne rozbłyski. Drugiej "zdechłej" burzy towarzyszyła chmura szelfowa:
Pozdrawiam, Mateusz Pardygał

E mail: pardysiek@gmail.com
GG: 4941935
Nr tel: 531579023
facebook: https://www.facebook.com/pardysiek

Sezon burzowy 2014:
https://plus.google.com/u/0/photos/1068 ... 6828341281

zMora
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posts: 31
Joined: Sunday, 30 May 2010, 14:06
Pseudonim: sokol
GG: 0
Location: Tychy
Contact:

Re: 22-24.07.2017 - Obserwacje burz (Śląskie)

Postby zMora » Thursday, 3 Aug 2017, 17:28

22 lipca:

Nie miałem zbytnio możliwości wyboru miejsca obserwacji burzy, ponieważ byłem na imprezie, więc udałem się na poddasze domu z którego miałem dostateczny widok na nadchodzące komórki burzowe. Miejsce obserwacji - Kobiór.Czoło burzy z dobrze widocznym, lecz nie na tym zdjęciu shelf cloudem, powiedziałbym, że miał 3-4 warstwy.


Trochę zdjęć:


23 lipca:
Spotkałem się z Mateuszem na Smutnej Górze i stamtąd obserwowaliśmy tworzące się burze.

i panorama


24 lipca:
Będąc w Tychach, szczerze mówiąc widząc słabnący mezoskalowy układ konwekcyjny nie liczyłem już na nic konkretnego. Wychodząc ze sklepu spojrzałem na radar by popatrzeć na sytuację, a tu w tym samym momencie zagrzmiało, radar potwierdził, że mamy komórkę burzową.

Zostałem więc na parkingu hipermarketu ponieważ znajduje się on wyżej niż reszta terenu i dokonałem skromnej dokumentacji.
Zaciekawiła mnie ta struktura, bardzo podobna do superkomórki:


Burza dała bardzo ładny spektakl:
Kiedy wyładowania oddalały się stwierdziłem, że pora udać się w miejsce z lepszą widocznością i udałem się na ul. Borową w Tychach, skąd oglądałem odchodzącą komórkę burzową i czekałem na kolejną. Dawała ona znacznie mniej wyładowań i żadnego nie udało mi się złapać, jednak tak jak Mateusz wspomniał miała bardzo ładną chmurę szelfową.Return to “Łowy”