[Przypuszczenie] - Słonim, Białoruś - 17.07.1890

zaciekawiony
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posts: 713
Joined: Wednesday, 3 Jun 2009, 17:06
Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
GG: 0
Location: Nadkrznański gród
Contact:

[Przypuszczenie] - Słonim, Białoruś - 17.07.1890

Postby zaciekawiony » Friday, 18 Aug 2017, 18:17

Na temat tego zjawiska nie znalazłem jednoznacznych opisów pozwalających stwierdzić, czy była to trąba powietrzna czy downburst. To pierwsze mogłaby sugerować informacja, że szkody zdarzyły się w niezbyt szerokim pasie, ale znów co też miał na myśli korespondent prasowy sprzed 127 lat? W innym artykule opisywana jest z tych dni burza koło Kowla, gdzie także szkody zdarzyły się w pasie, także niezbyt zdaniem dziennikarza szerokim, ale o szerokości 7 km, więc trąba to nie była.

W każdym razie wedle relacji po upalnym dniu (temperatura dochodziła do 34 stopni we Lwowie przy dużej wilgotności), około godziny 5 lub 6 po południu nad miasto przeszła burza z gradem (nie podano wielkości) i silnym wiatrem, który zdemolował miasto i wsie w pobliżu. W centrum zawaliły się trzy murowane kamienice, zniszczonych zostało też dużo drewnianych domów, łącznie uszkodzonych 160 budynków. W mieście zginąć miało kilka osób ale z nazwiska wymieniono tylko 4. Pod miastem w zawalonym domu zginęły 3 osoby, a w pobliskiej wsi kolejnych 8. Niepewna relacja podaje chyba szacunkową ilość 20 ofiar śmiertelnych w mieście i okolicach.
Wiatr zrywał dachy i niszczył konstrukcje drewnianych domów. Niektóre ponoć miał unosić i przerzucać na kilkadziesiąt kroków, ale trudno wierzyć w taki opis (gdy w Lublinie trąba zrzuciła szczątki stodoły na miasto, gazety twierdziły że uniosła w powietrze całą stodołę i tam dopiero rzuciła). Drewniane i słomiane dachy dolatywały do pól wiorsty od zniszczonych domów (ok. 0,5 km). Ponadto łamał i wyrywał nawet grube drzewa. Nie ma jednoznacznych opisów wyglądu burzy.

Z tego co widziałem na ESWD jest bardzo mało raportów z Białorusi i Ukrainy.
https://curioza.blogspot.com/2017/08/18 ... nimiu.html
- mój blog

Return to “Przed 2000”