Grote Mandrenke - Europa - 16.01.1362

Dział przeznaczony na omawianie niebezpiecznych zjawisk pogodowych występujących w Europie, takich jak sztormy, wichury, orkany, ulewy, gwałtowne zjawiska burzowe (prócz tornad) i inne.
Pawlo123
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Maniak XD
Numer GG: 44528484
Kontakt:

Grote Mandrenke - Europa - 16.01.1362

Postautor: Pawlo123 » poniedziałek, 27 sie 2012, 16:52

16 styczeń 1362 - nad Europą przechodzi ekstremalnie silna wichura. Spowodowała ona śmierć minimum 25,000 osób, co jest ilością przerażającą i dlatego otworzyłem ten temat, bo to musiał być niezwykle potężny orkan, albo po prostu nieświadomość ludzi ?, ciężko powiedzieć. Liczba ofiar śmiertelnych robi wrażenie. Wiele informacji nie znalazłem : http://en.wikipedia.org/wiki/Grote_Mandrenke jedyne co tutaj i ogólnie znalazłem informację o tej katastrofie w " List of European windstorms". Ciekawe co ile zdarzają się tak niszczycielskie zjawiska. Zapraszam do dyskusji.

zaciekawiony
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Grote Mandrenke - Europa - 16.01.1362

Postautor: zaciekawiony » poniedziałek, 27 sie 2012, 17:39

Jak się wydaje większość ofiar to mieszkańcy Holandii i nizin Niemiec - tam zdarzenie jest znane jako druga powódź świętego Marcelego (bo pierwsza była wiek wcześniej). Na terenach północnych niemiec, u ujścia Łaby, fala sztormowa o dwa metry przekroczyła wysokość wałów, zabijając 7,5 tyś. osób, na terenach Holandii co najmniej dwa razy tyle.
Dla porównania w najgorszej w historii holandii powodzi św. Feliksa z 1530 roku zginęło 100 tyś. osób.
- mój blog

Wróć do „Wichury, nawałnice i inne groźne zjawiska atm. - Europa”