Potężny układ niskiego ciśnienia 15.09.2013

Dział przeznaczony na omawianie niebezpiecznych zjawisk pogodowych występujących w Europie, takich jak sztormy, wichury, orkany, ulewy, gwałtowne zjawiska burzowe (prócz tornad) i inne.
Awatar użytkownika
Dawid Gackowski
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 510
Rejestracja: niedziela, 17 sty 2010, 11:47
Lokalizacja: Łubiana Pomorskie, Powiat Kościerski
Kontakt:

Potężny układ niskiego ciśnienia 15.09.2013

Postautor: Dawid Gackowski » niedziela, 15 wrz 2013, 20:06

Dynamiczna pogoda aktualnie panuje nad terytorium północno-zachodniej Europie a dokładniej nad Islandią. Nad tym regionem znajduje się głęboki układ niskiego ciśnienia którego ciśnienie w centrum na chwilę obecną wynosi 985 hPa i się wypełnia oraz wędruje dalej na południowy wschód nad środkową część Europy. Układowi temu towarzyszą trzy dość aktywne fronty atmosferyczne które charakteryzują się dość silnymi opadami deszczu, dodatkowo m.in nad Wyspami Brytyjskimi, Islandią oraz wschodnią częścią Skandynawii występują silne porywy wiatru które dochodzą do 100 km/h a miejscami nawet wieje jeszcze silniej.

Poniżej zamieszczam aktualne analizy satelitarne oraz synoptyczne

1. Analiza synoptyczna 2. zdjęcie satelitarne IR


EDIT 21:24

Wyżej wspomniany układ niskiego ciśnienia z aktywnymi frontami atmosferycznymi nadal się wypełnia i wędruje dalej na południowy wschód Europy .
Na chwilę obecną najsilniej wieje w Irlandii tamtejsze stacje od kilkunastu już godzin notują porywy wiatru od 72 km/h do 100 km/h i nadal będą się nasilać.

Tabela z danymi Irlandia 19:00 UTCW nocy z niedzieli na poniedziałek Silne porywy wiatru prognozowane są w pasie od Irlandii przez Niemcy,Belgię i dalej na zachód, tak że może mocniej powiać już dzisiejszej nocy nad północno-zachodnią oraz północną Polską, prognozowane porywy wiatru przez model GFS.

Prognozy modelu GFS prędkość wiatruOprócz silnych porywów wiatru spodziewane tak że są intensywne opady deszczu głównie w części północnej Europy m.in Skandynawii, ale tak że inne regiony takie jak Wyspy Brytyjskie czy nawet południowo-zachodnia oraz centralna Polska tamtejsze sumy po skumulowaniu opadów mogą wynieść nawet do 30-45 mm/24

A tu zamieszczam aktualne analizy synoptyczneOraz prognoza opadów na najbliższe 24 godz

Wróć do „Wichury, nawałnice i inne groźne zjawiska atm. - Europa”