Wichury- 23.02.2019- CEN, S Włochy, Chorwacja

Dział przeznaczony na omawianie niebezpiecznych zjawisk pogodowych występujących w Europie, takich jak sztormy, wichury, orkany, ulewy, gwałtowne zjawiska burzowe (prócz tornad) i inne.
Przemek Dudek
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 181
Joined: Thursday, 8 Mar 2018, 09:30
GG: 0
Location: Trzylatków Mały k. Grójca, woj.mazowieckie, pow.grójecki
Contact:

Wichury- 23.02.2019- CEN, S Włochy, Chorwacja

Postby Przemek Dudek » Sunday, 24 Feb 2019, 09:50

W dniu 23 lutego br. w godzinach porannych centralne i południowe regiony Włoch w szczególności okolice Neapolu i Rzymu, jak i Kampanii zmagały się z wichurami. Miejscami prędkość wiatru w porywach osiągała 70 km/h. W ich wyniku niestety zginęły 3 osoby a co najmniej 2 osoby odniosły obrażenia. Wichury powodowały szkody w drzewostanie i doprowadziły do utrudnień w transporcie kolejowym. W miejscowości Pollena Trocchia wiatr zerwał linie telefoniczne. W związku z utrudnieniami pogodowymi zamknięto szkoły, parki oraz miejskie cmentarze.
Wichury nie ominęły również Chorwacji w szczególności wybrzeża Morza Adriatyckiego, gdzie lokalnie prędkość wiatru w porywach osiągała 190 km/h. Wichury spowodowały dezorganizację w transporcie drogowym, lotniczym i morskim. Silny wiatr powalał drzewa,które potem upadały na zaparkowane pod nimi samochody, wiatr także uszkadzał dachy i wybijał okna (konkretnie oderwane przez wiatr dachówki wybijały szyby). W środkowej części chorwackiego wybrzeża Adriatyku wybuchło kilka pożarów podsycanych przez wiatr. Podczas akcji gaśniczej niewielkie obrażenia odniósł jeden ze strażaków.
Źródło:

Przemek Dudek
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 181
Joined: Thursday, 8 Mar 2018, 09:30
GG: 0
Location: Trzylatków Mały k. Grójca, woj.mazowieckie, pow.grójecki
Contact:

Re: Wichury- 23.02.2019- CEN, S Włochy, Chorwacja

Postby Przemek Dudek » Monday, 25 Feb 2019, 10:59

Najnowsze informacje medialne dotyczące wichur, które przetaczały się przez centralne i południowe Włochy oraz chorwackie wybrzeże Adriatyku:


Return to “Wichury, nawałnice i inne groźne zjawiska atm. - Europa”