Niż górny, bańka chłodu (ciepła) i PV

Zbiór wszelkich artykułów związanych z pogodą, opracowań oraz innych przydatnych informacji
Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4781
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Niż górny, bańka chłodu (ciepła) i PV

Postautor: Artur_Surowiecki » sobota, 10 kwie 2010, 03:26

Piszę tego posta, gdyż chciałbym zwrócić uwagę na ciekawe zjawisko, które przejdzie nad częścią Polski w najbliższych godzinach, a pomoże nam bardziej zrozumieć dość ciekawy w sumie czynnik, jakim jest potencjalna wirowość (PV) w środkowej troposferze (napisaliśmy o tym w przewodniku po wskaźnikach prognoz konwekcyjnych - niedługo będzie on do pobrania z naszej strony www).

Otóż wraz z słabym niżem górnym, który jutro pojawi się nad Polską, przybędzie z północy bańka chłodnego powietrza. Ale bańka ta co ciekawe, będzie bańką chłodnego powietrza tylko na określonej wysokości, a dokładnie w środkowej warstwie troposfery. Bardzo ciekawe jest to, co się dzieje na wysokości 300 hPa z naszą bańką - tu nagle bańka zimna zamienia się w bańkę ciepła - niezły numer, prawda :?: :D .

:arrow: Temperatura + Geopotencjał - warstwa 500 hPa


:arrow: Temperatura + Geopotencjał - warstwa 300 hPa


Ta bańka ciepła na 300 hPa to nie żadne wariactwo modelu GFS. Kilka miesięcy temu kolega pisał o tym zjawisku na forum, ja tylko odświeżam. Wiemy, że w tropopauzie nie mamy dalszego spadku temperatury wraz ze wzrostem wysokości. Często nawet pojawia się inwersja (choć akurat w tym przypadku jest to bardzo naturalne zjawisko, trudno więc mówić o jakimś odwróceniu). Czyżby zatem ta bańka ciepła sugerowała, że obniżyła nam się tropopauza i troposfera kończy się niżej niż poza tą naszą bańką ciepła - odpowiedź musi być jedna - tak.

Tutaj przechodzimy do głównego zagadnienia, na które chciałbym zwrócić uwagę - PV (potencjalna wirowość). Chciałbym uwidocznić, co ona tak naprawdę oznacza. A więc jest kilka objawów i przyczyn jej występowania. Są to przede wszystkim:
:arrow: Bańki chłodu w środkowej troposferze,
:arrow: znaczna wartość gradientu pionowego temperatur w środkowej troposferze,
:arrow: pofrontalne osiadanie powietrza,
:arrow: sucha intruzja w wyższych warstwach troposfery (widać to często na zdjęciach satelitarnych typu WV uwidaczniających zawartość pary wodnej w troposferze w danym miejscu),
:arrow: obniżenie się tropopauzy.

Wszystko więc jak widać gra, nic się złego nie dzieje. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę, że PV bardzo często jest związane z silnymi polami dodatniej i ujemnej adwekcji wirowości (pomiędzy tymi polami znajduje się maksimum wirowości). Zobaczmy więc, co wyliczył nam model GFS na 15 Z trwającego już teraz dnia:

:arrow: Mid-tropospheric Potential Vorticity


No i dodatkowo:
:arrow: Pionowy gradient temperatur w K/km, warstwa 2 - 4 km AGL


:arrow: PVA / NVA (q-vector):


Jak widać, śmiało można stwierdzić, że tym razem wszystko nam się ułożyło tak, że pasuje niemal jak ulał :P.

Na koniec jeszcze krótko o tym co PV może oznaczać dla rozwoju zjawisk konwekcyjnych. Otóż często bywa tak, że z przodu strefy PV występuje wielkoskalowe wspomaganie procesów wznoszenia powietrza. To zaś bardzo sprzyja konwekcji. Burze powinny znacznie łatwiej tworzyć się przed miejscem z maksymalną potencjalną wirowością, niż za nią. Oczywiście musimy uwzględnić kierunek przemieszczania się strefy PV. Porównując PV do rozkładu pól PVA i NVA od razu zauważamy, że pole PVA znajduje się przed miejscem z maksymalnym PV. A jak co niektórzy na naszym forum wiedzą, pole PVA potrafi bardzo wspomagać proces konwekcji, szczególnie, gdy jest ono silne. Taka sytuacja występuje często przy krótkich falach górnych, związanych z silną dynamiką przepływu w troposferze. Nieraz takie fale są dodatkowo połączone z silną adwekcją zimnych mas powietrza w środkowych warstwach troposfery. Takie coś prowadzi zaś do tworzenia się licznych komórek konwekcyjnych, przynoszących silne przelotne opady, a często nawet burze.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Wróć do „Wiedza meteorologiczna”