Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Zbiór wszelkich artykułów związanych z pogodą, opracowań oraz innych przydatnych informacji
Jarosław_Turała

Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Jarosław_Turała » sobota, 10 lis 2007, 16:43

NIŻ

Co to takiego niż?? Wbrew pozorom ośrodek niżowy jest zjawiskiem meteorolgicznym który jest obszarem niskiego ciśnienia. Gdy pojawia się ośrodek niżowy mamy do czynienia ze zmianą ciśnienia atmosferycznego, zachmurzenia oraz prędkości wiatru.
Z niżem wiążą się oczywiście FRONTY ATMOSFERYCZNE które są obszarem zetknięcia się dwóch mas powietrza
Mamy 4 rodzaje frontów

Front ciepły
Front chłodny
Front zokludowany (front okluzji)
Front stacjonarny

FRONT CIEPŁY - Występuje wtedy, gdy ciepła masa powietrza dosłownie "odsuwa" masę chłodną.Przed nadejściem owego frontu znajdujemy się w chłodnej masie powietrza. Pierwszą oznaką zbliżania się jest pojawienie się wysokich chmur Cirrus (Ci)---> Cirrostratus (Cs)---->Altostratus (As) i na końcu Nimbostratus (Ns). Bardzo charakterystycznym opadem jest mżawka powoli przechodząca w ciągły opad deszczu. Podczas przechodzenia "linii frontu" obserwuję się powstawanie mgieł oraz zachmurzenia wasrtwowego.

FRONT CHŁODNY - Sytuacja ma się podobnie jak przy ciepłym froncie, zamieniają się tylko miejscami masy powietrza przesuwającego i przesuwanego. Jeżeli chodzi o chmurki owego frontu to ma się sytuacja następująco:Cirrocumulus --->Altocumulus (Ac)--->Cumulus (Cu)--->Cumulonimbus (Cb). Po przejściu owego frontu temparatura szybko obniża się nawet o ponad 15 stopni. Opady frontowe są krótkie ale intensywne.Wiatr także (szczególnie przy powstawaniu chmur pionowych o niesamowitej konwekcji) silny i porywisty, po któym następuje "cisza"

FRONT OKLUZJI - powstaje z połączenia się obu frontów ciepłego i chłodnego. Jako, że front ciepły porusza się wolniej, postępujący za nim front chłodny znacznie szybciej dochodzi do zjawiska zderzenia obu układów frontowych.Obserwujemy wówczas na niebie całą gamę chmur charakterystycznych dla frontu ciepłego i chłodnego. Opady także są dosłownie jak w wachlarzu: czasem jednostajny deszcz,który następnie na chwilę zamienia się w ulewe, po której znów jednostajnie pada.

FRONT STACJONARNY - To najbardziej łagodna forma frontowa, froncisko powstaje gdy dwie masy powietrza starają się dostać nad ten sam teren z dwóch stron a żadna masa nie chce odpuścić i jest "remis".Front sjacjonarny czasem jest widoczny w postaci niewielkiego zachmurzenia i nie przynosi opadów

WYŻ BARYCZNY - Wyż to nic innego jak obszar wysokiego ciśnienia. O ile nie byłoby w tym nic dziwnego to trzeba powiedzieć, że nie każdy wyż daje nam super pogodę.
Wyż umiejscowiony nad Rosją (najczęściej zimą) sprowadza do nas syberyjskie mrozy, wyż umiejscowiony nad Płw Apeninskim bądź Iberyjskim daje nam niespożyte ilości cieplutkiej a wręcz gorącej pogody (zazwyczaj latem).

OZNACZENIA NA MAPIE SYNOPTYCZNEJ

- front ciepły
- front chłodny
- front zokludowany (oklizji)

Oznaczenie frontu stacjonarnegfo jest podobne do frontu okluzji, jednak po jednej stronie linii występują tylko trójkąty a po drugiej same półkola, front taki przktycznie się nie przesuwa.WYŻ - W – polski, Hoch -niemiecki, High – angielski, Haut – francuski
NIŻ - N – polski, Tief – niemiecki, Low – angielski, Dépression – francuski

Pozdrwaiam i zycze udanej lektury

mario_cz
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 1 mar 2008, 09:30
Numer GG: 0
Kontakt:

Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: mario_cz » sobota, 6 wrz 2008, 20:58

To jest bardzo modelowy schemat frontu ciepłego, wręcz teoretyczny, który stosunkowo rzadko występuje w praktyce ;-) Najczęściej występuje gdy w strefie przed frontem i za frontem występuje równowaga stała. Całkiem inny obraz daje przejście frontu ciepłego gdy przed i za frontem występuje równowaga chwiejna. Wówczas należy się spodziewać w wycinku chłodnym Cu, Cu cong dochodzących do powierzchni frontowej, natomiast w wycinku ciepłym, można spotkać wbudowane w struktury Ns Cb (stąd te czasami ulewne deszcze na froncie ciepłym).
Są jeszcze dwie możliwości wynikające z kombinacji powyższych cech.


Co to za zachmurzenie? przy froncie chłodnym.
Najbardziej ten opis to mi pasuje do frontu chłodnego ale opóźnionego.... hmmm czyli ANAFront,Front stacjonarny jest tylko frontem chwilowo nie poruszającym się, do momentu gdy jakiś czynniki nie wymusi ruchu. quasistacjonarny.


pozdrawiam
mario_cz

Michał_Lisiak
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 988
Rejestracja: czwartek, 15 maja 2008, 10:44
Pseudonim: Mikelis
Numer GG: 0
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Michał_Lisiak » sobota, 13 wrz 2008, 23:08

Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Awatar użytkownika
Cygnus
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posty: 144
Rejestracja: poniedziałek, 11 sie 2008, 23:25
Numer GG: 8697010
Lokalizacja: Pożóg- Piaseczno
Kontakt:

Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Cygnus » sobota, 13 wrz 2008, 23:29

Skoro anafront jest opóźniony...to kata będzie przyspieszony? :D
Pozdrawiam, Łukasz Pajurek

Michał_Lisiak
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 988
Rejestracja: czwartek, 15 maja 2008, 10:44
Pseudonim: Mikelis
Numer GG: 0
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Michał_Lisiak » sobota, 13 wrz 2008, 23:34

Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Awatar użytkownika
Bartek
Dokumentalista
Dokumentalista
Posty: 555
Rejestracja: sobota, 5 kwie 2008, 17:06
Lokalizacja: Krosno (podkarpackie)
Kontakt:

Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Bartek » niedziela, 14 wrz 2008, 12:26


Damian Zbieg
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1165
Rejestracja: czwartek, 25 gru 2008, 14:26
Pseudonim: congestus
Numer GG: 8436566
Lokalizacja: Żary ( Lubuskie )
Kontakt:

Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Damian Zbieg » niedziela, 8 lis 2009, 18:36

Front polarny oddziela strefę o przeważających wiatrach zachodnich od polarnej strefy wiatrów wschodnich. Gdyby powierzchnia Ziemi była płaska i jednorodna (na przykład wodna) na linii frontu nic by się nie działo.Zróżnicowanie powierzchni Ziemi (zwłaszcza na półkuli północnej)powoduje powstawanie na linii frontu załamań, w których z kolei powstają układy niskiego ciśnienia przemieszczające się w kierunku wschodnim (wędrujące niże). Niż trwa zazwyczaj od dwóch do pięciu dni i przemieszcza się z przeciętną prędkością 60-100 km/h nad morzem i 30-45 km/h nad lądem. Zimą niże przemieszczają się szybciej niż latem. Szlaki przemieszczania się niżów zmieniają się sezonowo:

:arrow: Zimą przemieszczają się znad Ameryki Północnej przez Atlantyk nad M. Śródziemne w stronę Turcji i Ukrainy, stąd opady zimowe nad Morzem Śródziemnym.

:arrow: Latem drogi niżów biegną przez Islandię i dalej nad Skandynawią w stronę Uralu i Syberii.

Front okluzji - jeśli szybciej przemieszczający się front chłodny dogoni znajdujący się przed nim front ciepły, wówczas wycinek ciepły niżu coraz bardziej się zwęża w kierunku poziomym i w końcu dochodzi do połączenia obu frontów przy powierzchni Ziemi, w wyniku czego powstaje tak zwany front złożony, czyli okluzja. Podczas okluzji ośrodek niskiego ciśnienia utworzony w szczytowej strefie wycinka ciepłego oddziela się, a ciepłe powietrze tego wycinka zostaje wypchane do górnej części troposfery. Począwszy od tego stadium niż zaczyna słabnąć, na powierzchni Ziemi stopniowo wypełnia się i w końcu zanika. Z tego co wyżej podano wynika, że front zokludowany jest układem dwóch frontów rozgraniczających trzy masy powietrza; ciepłą i dwie chłodne. Front okluzji dzielimy w dodatku na 2 rodzaje ; ciepłą i chłodną.

:arrow: Jeżeli powietrze chłodne za frontem chłodnym jest cieplejsze od powietrza chłodnego przed frontem ciepłym, mówimy o okluzji frontu ciepłego. Zdarza się ona w Europie najczęściej zimą, kiedy w tylnej części niżu znajduje się ciepłe powietrze polarno-morskie, a w części przedniej odstępujące powietrze wyziębione nad kontynentem. Przejście okluzji o charakterze frontu ciepłego powoduje przy powierzchni ziemi pewne ocieplenie

Obrazek

:arrow: Gdy napływająca masa powietrza jest chłodniejsza, wówczas mamy do czynienia z okluzją frontu chłodnego.Występuje, gdy zimne powietrze za frontem jest chłodniejsze od zimnego powietrza poprzedzającego front zokludowany. Ten typ okluzji w Europie występuje najczęściej latem, gdy postępujące za frontem powietrze polarno-morskie jest chłodniejsze od powietrza polarno-kontynentalnego znajdującego się przed frontem. Przejście tego typu okluzji wywoła oczywiście niewielkie ochłodzenie.

Obrazek


Warto wspomnieć jeszcze o zjawisku sekluzji frontów
Sekluzja to jedno z rzadziej występujących stadiów rozwoju niżu barycznego, które poprzedza proces okluzji. Występuje kiedy na peryferiach niżu front chłodny i ciepły łączą się tworząc front zokludowany, podczas gdy w centralnej części cyklonu są one jeszcze niepołączone. Zwykle sekluzja zachodzi przy przemieszczaniu się niżów nad obszarami o urozmaiconej rzeźbie (głównie nad wysokimi łańcuchami górskimi).


Źródło;

http://www.geografia_liceum.republika.pl/polar.html
http://wapedia.mobi/pl/

Awatar użytkownika
Bodzio
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 108
Rejestracja: czwartek, 25 cze 2009, 22:35
Pseudonim: Bodzio
Numer GG: 0
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Bodzio » niedziela, 4 kwie 2010, 12:07

Sprzeczne informacje znajduję w literaturze odnośnie widzialności. W jednej książce jest napisane, że widzialność przed frontem ciepłym jest dobra natomiast w innym źródle, że pogarsza się. Podobnie z frontem chłodnym: widzialność przed frontem jest 'zadowalająca' - podaje jeden z autorów książki. Z kolei w innej znalazłem notkę: 'widzialność spada przed nadejściem frontu'.

Zawartość wilgoci i stężenie zanieczyszczeń w warstwie granicznej ma wpływ na zwiększenie/zmniejszenie widzialności. Tyko jak to się ma do czasu poprzedzającego front?

Awatar użytkownika
Szymon Walczakiewicz
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1346
Rejestracja: wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
Pseudonim: Equator
Numer GG: 666327
Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
Kontakt:

Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Szymon Walczakiewicz » niedziela, 4 kwie 2010, 14:16

Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7

Awatar użytkownika
Cygnus
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posty: 144
Rejestracja: poniedziałek, 11 sie 2008, 23:25
Numer GG: 8697010
Lokalizacja: Pożóg- Piaseczno
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Cygnus » środa, 23 lut 2011, 23:29

Co do frontów ana i kata.
Właśnie wpadła w moje ręce książka"Meteorologia dla pilota samolotowego" Piotra Szewczaka ( Poznań 2010) i odnalazłem w niej taki oto fragment:
"Na frontach atmosferycznych następuje, co już wiemy, naślizg powietrza ciepłego. Nie zawsze jednak powietrze wspina się po powierzchniach frontowych.
Bywają sytuacje, kiedy powietrze ześlizguje się z pow. frontowej. Jest to czytelny symptom zbliżającego się zaniku frontu.
Fronty, na których występuje naślizg powietrza ciepłego nazywamy anafrontami, zaś fronty, na których powietrze ciepłe ześlizguje się w dół- katafrontami. Zjawisko to ma zasadnicze znaczenie, gdyż przy naślizgu tworzy się rozbudowany system chmur Cs As-Ns a przy ześlizgu ich zanik.
Zwykle aktywne fronty są anafrontami, a fronty zanikające, rozmywające się, to katafronty."
Natomiast fronty chłodne są podzielone przez autora następujaca
"Chłodny:
-pierwszego rodzaju (wolno przemieszczający się 30 - 40 km/h)
-drugiego rodzaju (szybko przemieszczający się 40 - 60 czasami przy niżach "nurkujących" nawet do 80 - 100km/h)
-drugorzędne fronty chłodne"
Pozdrawiam, Łukasz Pajurek

Martinez
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 2 kwie 2011, 18:32
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Martinez » poniedziałek, 27 cze 2011, 13:21

Mam taką ogólną kwestie. Czy burze na frontach zokludowanych różnią się jakoś od tych występujących w innych np. długością trwania, mocą wyładowań itp? Czy w takim froncie może się zdarzyć Super-komórka burzowa?
(Widzę na tych obrazkach skrót CB, więc wnioskuje, że dochodzi do wyładowań).
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi :)

Awatar użytkownika
Szymon Walczakiewicz
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1346
Rejestracja: wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
Pseudonim: Equator
Numer GG: 666327
Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Szymon Walczakiewicz » wtorek, 28 cze 2011, 13:53

Burze na frontach zokludowanych są często wbudowane w inne systemy chmurowe. Wszystko to jest zależne od rodzaju frontu okluzji: czy jest ona ciepła czy chłodna. Na pewno burze na frontach okluzji chłodnej są nieco bardziej silniejsze niż na frontach okluzji ciepłej, a to ze względu na ich genezę. W okluzji ciepłej chmury Cb są często wbudowane w system chmur typu As i Ns. Dla przykładu napiszę, że zimą często za oknem widzimy jak pada śnieg, nagle chmury ciemnieją i mamy potężną 15 minutową śnieżycę. Świadczy to prawdopodobnie wtedy o przejściu chmury Cb nad naszymi głowami. Należy jednak pamiętać, że wbudowana chmura Cb nie musi być od razu burzą. Nie należy tych pojęć mylić ze sobą.
Jeśli jesteś zainteresowany bardziej tym tematem to daj znać. Jak będę miał czas to przygotuję grafiki odnośnie okluzji by łatwiej było je zrozumieć ;)
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7

Martinez
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 2 kwie 2011, 18:32
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Martinez » czwartek, 30 cze 2011, 12:52

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi :)

Martinez
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 2 kwie 2011, 18:32
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Martinez » środa, 16 maja 2012, 00:21

Mam takie pytanko: co oznacza, że front atmosferyczny jest "falujący"? Spotkałem się już parę razy z tym wyrażeniem, ale nie znalazłem jeszcze jakiegoś wytłumaczenia, definicji na czym to "falowanie" polega, więc proszę o pomoc ponieważ nie wiem jak to mam rozumieć.
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi :)

Dawid Ciechowski
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 59
Rejestracja: niedziela, 11 mar 2012, 16:53
Numer GG: 7141522
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Dawid Ciechowski » środa, 16 maja 2012, 04:47

Front falujący to nic innego jak front który podczas swojej wędrówki nieco się cofa. Najwyraźniej widać to w porze letniej kiedy w ciepłą masę powietrza wbija się chłodna, ale fala powoduje że ciepłe powietrze cofa się przebijając tą chłodniejszą masę przynosząc tym samym np. kolejny dzień z burzami, zamiast ponurej i deszczowej aury tuż po przejściu właściwego frontu. Warto też dodać że często właśnie takie falujące fronty wzmagają gwałtowność zjawisk burzowych, bowiem powodują one między innymi wzrost prędkości pionowych uskoków wiatru.
To chase or not to chase? That is the question...

# GG: 7141522
# e-Mail: techno1991@o2.pl
# Kanał YT:
# Facebook FanPage:

Martinez
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 2 kwie 2011, 18:32
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Martinez » środa, 16 maja 2012, 15:44

Dzięki za odpowiedź, chyba załapałem o co chodzi.
Nie wiem czy to już nie jest wchodzenie w inne tematy, ale chciałbym zapytać: jakie są źródła "falujących frontów"? Co je powoduje?
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi :)

Awatar użytkownika
Łukasz.J.
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 569
Rejestracja: wtorek, 3 maja 2011, 15:32
Numer GG: 28189708
Lokalizacja: Czarnowąsy (wieś koło Opola)
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Łukasz.J. » czwartek, 17 maja 2012, 00:19

Falowaniu frontom atmosferycznym sprzyja równolegle ułożony do nich przepływ powietrza w górnej i dolnej troposferze oraz duża baroklinowość. Takie krótkie fale można rozpoznać na mapach poziomu 500hPa (środkowa troposfera), jako izohipsy ułożone na kształt zatok. Owemu zjawisku często towarzyszą gwałtowne burze, intensywne opady atmosferyczne, intensyfikacje niżów.

Link do mapy środkowej troposfery: http://www.estofex.org/modelmaps/browse_gfs.php
"Good decisions don't make life easy, but they do make it easier." ~Larry Gelwix

Awatar użytkownika
Szymon Walczakiewicz
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1346
Rejestracja: wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
Pseudonim: Equator
Numer GG: 666327
Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Szymon Walczakiewicz » sobota, 19 maja 2012, 08:48

Tutaj trochę się nie zgodzę z Wami bo nie ma takiego pojęcia jak front falujący. To jest tylko używana nazwa przez łowców. W słowniku meteorologicznym nie znajdziemy takiego pojęcia. Front, który stoi w miejscu lub nieznacznie się przesuwa nazywamy frontem stacjonarnym i to jest poprawne określenie. Natomiast na froncie takim lub innym może dopiero pojawić się zafalowanie co będzie prawdopodobnie w późniejszym czasie wiązało się z powstaniem ośrodka niżowego. Często takie sytuacje zachodzą na froncie stacjonarnym kiedy to jeszcze żadna z mas powietrza nie jest na tyle "silna" aby wyprzeć tą drugą. Jednak gdy już do tego dojdzie zaczyna tworzyć się ośrodek niżowy a wraz z nim fronty atmosferyczne. Oczywiście jest to uproszczony przypadek.
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7

Martinez
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 2 kwie 2011, 18:32
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Martinez » poniedziałek, 21 maja 2012, 19:49

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi :)

Awatar użytkownika
Mateusz_Zamajtys
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 680
Rejestracja: sobota, 30 maja 2009, 11:36
Pseudonim: Aksado
Lokalizacja: Gdańsk/Giżycko
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Mateusz_Zamajtys » wtorek, 22 maja 2012, 12:09

Pozdrawiam ;)
E-mail: aksado@wp.pl
Sprzęt: Panasonic DMC FZ-45 ; karta SDHC 16 GB; statyw
Obrazek

Awatar użytkownika
Łukasz.J.
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 569
Rejestracja: wtorek, 3 maja 2011, 15:32
Numer GG: 28189708
Lokalizacja: Czarnowąsy (wieś koło Opola)
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Łukasz.J. » środa, 23 maja 2012, 17:50

Front stacjonarny to strefa przejściowa pomiędzy zróżnicowanymi sobie fizycznie masami powietrza, która się nie porusza. Na linii takowego frontu często dochodzi do tzw. zaburzeń falowych, czyli ciepłe powietrze wdziera się nad chłodne. W takich wypadkach często prowadzi to do cyklogenezy (powstania niżu) oraz związaną z tym frontogenezą (powstanie frontów atmosferycznych).
"Good decisions don't make life easy, but they do make it easier." ~Larry Gelwix

Martinez
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 2 kwie 2011, 18:32
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Martinez » czwartek, 7 cze 2012, 21:05

Ile może mieć kilometrów strefa opadów w froncie okluzji? Z tego co wiem, na froncie ciepłym strefa opadów, podobnie chyba jak w okluzji, można podzielić na intensywną i nieintensywną, ale front ciepły ma szerokość ok 300 km (jeśli dobrze pamiętam), w którym znajdują się te strefy. Chciałbym również zapytać się o szybkość przemieszczania się frontu okluzji. Z góry dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi :)

Awatar użytkownika
Szymon Walczakiewicz
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1346
Rejestracja: wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
Pseudonim: Equator
Numer GG: 666327
Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Szymon Walczakiewicz » poniedziałek, 11 cze 2012, 14:23

Front ciepły może mieć nawet do 700 km rozciągłości. Strefa opadów nie jest ściśle określona ile może wynosić jej zakres. Front okluzji w zależności od charakteru czy jest to ciepła okluzja czy chłodna może mieć tą strefę opadów też zróżnicowaną. Nie spotkałem się z opracowaniami gdzie pisali by o wielkości stref opadowych.
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7

Martinez
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 2 kwie 2011, 18:32
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Martinez » poniedziałek, 16 lip 2012, 13:17

Dużo został omówiony temat frontów i niżów, ale chciałbym zapytać o wyż atmosferyczny. Jak ogólnie wygląda proces formowania się wyżu aż do jego zaniku? Nie chodzi o setki bardzo dokładnych danych, ale żeby mieć wyobrażenie ogólne.

Takie mam jeśli chodzi o niże atmosferyczne:

Mały fragment z ciepłej masy powietrza (zwany "falą") "wcina się" w chłodną i tam tworzy się niż. Po jednej stronie niżu zimne powietrze "ciągnięte" przez niż "wpycha" się na ciepłą masę powietrza, po przeciwnej stronie ciepłe powietrze ,też ciągnięte i "wpycha" się w chłodniejszą masę powietrza. Po pewnym czasie chłodny front dogania ten ciepły, który jest otoczony przez zimniejsze masy powietrza wtedy dochodzi do opisanej tu dokładnie okluzji (frontu okluzji), który (nie wiem jak dokładnie) zaczyna hamować cyrkulację niżu.

Wiem, że wyże można podzielić na dwie kategorie: 1) z zamkniętą pełną cyrkulacją zgodną z kierunkiem wskazówek zegara, 2) kliny wyżowe, w których nie ma zamkniętej cyrkulacji, ale nie wiem czy procesy ich powstania i zaniku się czymś różnią.
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi :)

Martinez
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 2 kwie 2011, 18:32
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Martinez » piątek, 17 maja 2013, 21:23

Nurtuje mnie wiedza o wyżach. Po czym można przewidzieć ,że na danym obszarze powstanie wyż atmosferyczny? Jakie czynniki na to wpływają?Czy wyż atmosferyczny powstaje w jakimś procesie, jeśli tak to czy mógł by ktoś go troszeczkę opisać? Było by fajnie :)

Ojcon
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posty: 48
Rejestracja: sobota, 11 gru 2010, 17:55
Pseudonim: Ojcon
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Ojcon » wtorek, 28 maja 2013, 12:10

W dużym skrócie, wyż powstaje gdy uniesione w procesie powstawania niżu powietrze ochładza się i musi gdzieś opaść, opadając tworzy wyż.

Martinez
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 2 kwie 2011, 18:32
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Martinez » poniedziałek, 10 cze 2013, 12:33

1.Dzięki za odpowiedź, a już myślałem że was zagiąłem :). A można tak gdzieś poczytać o tym w nie w skrócie, coś jednak trochę więcej? Jak ktoś ma jakiegoś linka,albo info o jakiejś książceczy innym źródle to bardzo proszę o podrzucenie, może być nawet po angielsku. Oczywiście można też po prostu napisać coś od Siebie. :D

2. Ostatnio przez nasz kraj przeszły burze i część z nich powstała chyba na froncie ciepłym.Chciał bym zapytać, czym się generalnie różni ciepły front na którym powstają burze od tego na którym burz nie ma? Jakie czynniki muszą zaistnieć na froncie ciepłym by wygenerować tam burze? (Z tego co wiem to burze na froncie ciepłym dość rzadko występują,no ale się zdarzają.)

Kacper Kafel
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 8 kwie 2011, 12:39
Numer GG: 0
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Kacper Kafel » niedziela, 6 lip 2014, 15:05

Zrobiłem schemat typowego dla naszych regionów frontu chłodnego.
Obrazek

Damian Zbieg
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1165
Rejestracja: czwartek, 25 gru 2008, 14:26
Pseudonim: congestus
Numer GG: 8436566
Lokalizacja: Żary ( Lubuskie )
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Damian Zbieg » poniedziałek, 27 lip 2015, 22:45


Jędrzej
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 21 lis 2016, 13:25
Pseudonim: Jędrzej
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Jędrzej » środa, 23 lis 2016, 22:36

Dlaczego zimą wyż przynosi ochłodzenie a latem ocieplenie?

Awatar użytkownika
Szymon Walczakiewicz
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 1346
Rejestracja: wtorek, 2 wrz 2008, 15:00
Pseudonim: Equator
Numer GG: 666327
Lokalizacja: Szczecin, Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Wyż, Niż oraz fronty atmosferyczne

Postautor: Szymon Walczakiewicz » czwartek, 1 gru 2016, 10:23

Jeśli mówimy o klasycznych warunkach kiedy z wyżem związany jest brak chmur lub małe zachmurzenie to odpowiedź jest prosta. Latem więcej "Słońca" dociera do powierzchni Ziemi ponieważ nie ma zachmurzenia wskutek tego grunt się nagrzewa i powoduje wzrost temperatury powietrza. Zimą natomiast ochłodzenie związane z wyżem jest też skutkiem braku zachmurzenia w wyniku czego w nocy powietrze ucieka w przestrzeń kosmiczną (tzw. radiacyjne wychłodzenie podłoża). Gdyby były chmur to ucieczka ciepła zostałaby przez nie zatrzymana.
Pozdrawiam
Szymon


Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7


Wróć do „Wiedza meteorologiczna”