Maj 2010 - Relacje na żywo

Dział archiwalny. Wszystkie nieaktualne tematy z relacjami na żywo ze zjawisk pogodowych, które występowały w Polsce.
Regulamin forum
W tym dziale nie można dodawać nowych postów!
Awatar użytkownika
Paweł_Cholewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Pablo
Numer GG: 8739674
Kontakt:

Postautor: Paweł_Cholewa » czwartek, 20 maja 2010, 03:14

Pozdrawiam - StormHunter
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com

Awatar użytkownika
Karol Szyszko
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: SzychaK
Numer GG: 18761774
Kontakt:

Postautor: Karol Szyszko » czwartek, 20 maja 2010, 09:14

Wyjątkowo jak na sytuację w kraju, u mnie pogoda jest bardzo przyjemna. Niebo jest prawie czyste, ale widzę nadciągające chmury. Jest ciepło bo 20*C, wilgotność wynosi 82%, a ciśnienie 985 hPa. Nie czuć żadnego wiatru.
Trofea
Burze- 30
Funnel Cloud- 1
Shelf Cloud- 4
Wall Cloud- 2
Dust Devil- 1

-
E-mail:
karolf1fan@gmail.com
-
Powodzenia w sezonie!

Awatar użytkownika
Bartosz_S
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 8606897
Kontakt:

Postautor: Bartosz_S » czwartek, 20 maja 2010, 11:49

Poziom wody w Bełchatowie zdecydowanie spadł, sytuacja polepsza się. Ale nadal wszystkie służby są w gotowości.
Obecnie niebo przykryte jak zwykle chmurami. Ze wschodu zmierzają rozpogodzenia a wraz z nimi burze. Temperatura wynosi 17st.C, mam nadzieję że dziś pogrzmi ale nie będzie mocno padać żeby znów nie było podtopień ;)

PS. Nie wiem czy ktoś teraz ogląda TVN24 ale to co mówią to dla mnie jest śmieszne, manipulują ludźmi i robią z obecnej sytuacji jeszcze bardziej dramatyczną niż jest. Podają nawet współrzędne domu w którym są ludzie, dzwonią do ludzi którzy są w zalanych domach i podają ich adresy na antenie. Wg.mnie przesada :roll: Sorka za małe OT
Obrazek

Awatar użytkownika
MrMojoRisin
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: MrMojoRisin » czwartek, 20 maja 2010, 11:59

W Lublinie od rana słonecznie, parno, temperatura powyżej 20st, wiatru praktycznie brak. Dość szybko postępuje konwekcja (co widać na zdjęciach), radary wskazują na powstawanie komórek o większej odbiciowości, Blids notuje już wyładowania w południowo-wschodniej części województwa. Ostrzeżenia wydane już zarówno przez IMGW, jak i SkyPredict. Jednym słowem już teraz zaczyna sporo się dziać..
Oto zdjęcia zrobione przeze mnie około 11.30 w Lublinie:
Ostatnio zmieniony czwartek, 20 maja 2010, 12:45 przez MrMojoRisin, łącznie zmieniany 1 raz.

yemil
Numer GG: 929056
Kontakt:

Postautor: yemil » czwartek, 20 maja 2010, 12:35

Konwekcja rzeczywiście ruszyła, już intensywnie pada w niektórych miejscach i opady zbliżają się do zachodu województwa lubelskiego gdzie przechodzi fala kulminacyjna na Wiśle. Sam ze swojego okna widzę spore cumulonimbusy na zachodzie, z mapy radarowej wynika że w tej chwili mocniejszy deszcz pada przy ujściu Wieprza do Wisły.
Jeżeli komórki burzowe dotrą z centrum i wschodu województwa do Wisły i zacznie lać na terenach zagrożonych przerwaniem wałów może nie być wesoło...
U mnie w tej chwili zachmurzenie duże, dosyć parno, 23 st C.

meteoman
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 11562065
Kontakt:

Postautor: meteoman » czwartek, 20 maja 2010, 12:50

Sorry za krótki raport.
W Lubartowie właśnie przechodzi nawałnica połączona z gradem do 1 cm i porywistym wiatrem 60, 70 km/h ! Pada bardzo intensywnie. Wszystko zamienia się w jeziora.
Ostatnio zmieniony czwartek, 20 maja 2010, 12:56 przez meteoman, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
MrMojoRisin
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: MrMojoRisin » czwartek, 20 maja 2010, 13:10

Teraz niebo nad Lublinem wygląda tak:

Blids notuje liczne wyładowania na południowy wschód od miasta, w bliższej odległości, zresztą w oddali usłyszałem jeden cichy grzmot. Na ten moment jednak wydaje się, że zarówno nawałnica, która jest nad Lubartowem, jak i burze na południowym wschodzie miną Lublin. Jednak to dopiero początek, bo komórki powstają bardzo szybko i regularnie

13.43: Nad Lublinem przeszła komórka, która dała umiarkowany opad deszczu. Narazie znów cisza i nieliczne pomruki w oddali (na wyładowania dookoła Lublina wskazuje też Blids)..
Ostatnio zmieniony czwartek, 20 maja 2010, 13:46 przez MrMojoRisin, łącznie zmieniany 1 raz.

pioobs

Postautor: pioobs » czwartek, 20 maja 2010, 13:43

W okolicach Biłgoraja chmurzy się jest około 16*C... na około słychać grzmoty i na razie nie zapowiada się na burzę...
Obok przechodzą burze bo słychać ale u mnie w wiosce na razie na pewno nie będzie
Ostatnio zmieniony czwartek, 20 maja 2010, 13:48 przez pioobs, łącznie zmieniany 1 raz.

Renek

Postautor: Renek » czwartek, 20 maja 2010, 14:09

Witam!
Warszawa Okęcie się kłania! ;)
To jest mój pierwszy raport pogodowy.

Dzień przywitał nas w stolicy mgłą, która jednak szybko się podniosła. Przez kolejne godziny postępowały rozpogodzenia. Od godziny mniej więcej 11, wypiętrzały się chmury, z których przed chwilą spadł krótkotrwały ulewny deszcz. Słyszałem jedno dosyć silne wyładowanie.
Temperatura 21.0 °C, wiatr słaby i umiarkowany z północnego zachodu.

W stolicy oczekujemy czoła fali powodziowej, jeśli uda mi się poczynić jakieś zdjęcia to zaprezentuję.

Awatar użytkownika
Areecki
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 7674966
Kontakt:

Postautor: Areecki » czwartek, 20 maja 2010, 14:39

U mnie Parnik od samego rana. Nie ma czym oddychać, wilgoci jest na pęczki.
Jak słońce przygrzeje to już udusić się można.
Na niebie pełno cumulusów, które gwałtownie pną się w górę. Warunki bardzo dobre, robię zdjęcia i czekam na coś konkretnego.
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)

kamilo108
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 0
Kontakt:

Postautor: kamilo108 » czwartek, 20 maja 2010, 14:40

Jestem właśnie po 2 burzach dzisiaj :). Pierwsza była słaba, trochę pomruczała daleko i dała słaby opad deszczu, druga zaś dawała dużo wyładowań chmurowych i silny opad deszczu, trochę się ochłodziło, ale myślę ze jeszcze dzisiaj jakaś burza będzie :). Wczoraj wieczorem również była słaba burza, dała kilka dość rzadkich wyładowań i umiarkowany deszcz :). Teraz praktycznie co dzień jakaś burza w moim regionie jest :).
Burza to zjawisko które fascynuje:)

MultiMath
Kontakt:

Postautor: MultiMath » czwartek, 20 maja 2010, 14:51

Ostatnio zmieniony czwartek, 20 maja 2010, 16:15 przez MultiMath, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
MrMojoRisin
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: MrMojoRisin » czwartek, 20 maja 2010, 14:53

Także i nad Lublinem przeszła lekka burza. Dała silny opad deszczu, kilkanaście słabych wyładowań. Porywów wiatru nie zauważono. Trwała bardzo krótko, bo około 15 minut. Na niebie przede wszystkim widać było dużo fractusów. Po burzy tradycyjnie nieco się ochłodziło. Może wieczorem coś jeszcze zagrzmi..

Awatar użytkownika
Quantz
Pseudonim: Jak profil :P
Numer GG: 5862889
Kontakt:

Postautor: Quantz » czwartek, 20 maja 2010, 14:55

W Koninie dziś dawno wyczekiwane słońce :P, jest duszno i zero wiatru. Rano jeszcze zalegały niskie chmury, a teraz zaczynają się pojawiać cumulusy. Temperatura 21 st.C. Liczę dziś na jakaś burze, w prawie całej Polsce jest dość duże Cape, więc szansa jet dość duża

Wracając do powodzi :<.
To co było wczoraj czy 2-3 dni temu to jednak było jeszcze małe w porównaniu do tego co dziś (teraz) widzę w przekazie Live w Tvn24 i tych innych stacjach..... Dosłownie jeziora a w nich same dachy domów... Np teraz takie Sokolniki całe zalane po dach, mimo że mieszkają 6 km od Wisły.
Cała ta fala która była na południu, zaczyna się posuwać na północ i teraz mogą zacząć pękać wały (już pękły) w różnych miejscowościach... Dopiero teraz się narobi :(.

Awatar użytkownika
Michał_Żarnowski
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Żar
Numer GG: 2018032
Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
Kontakt:

Postautor: Michał_Żarnowski » czwartek, 20 maja 2010, 15:10

Na Warmii i Mazurach mamy superkomórkę prawoskrętną. Przemieszcza się ona na zachód a inne komórki idą na południe. Patrząc na dane w tych rejonach STP na 12 UTC miało wynieść 0,1 i SCP tak samo. U mnie obecnie się przejaśnia temperatura wynosi 19C a punkt rosy 15C, czyli warunki na burze idealne.

Awatar użytkownika
Rafał Dzik
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: rafal
Numer GG: 6458545
Kontakt:

Postautor: Rafał Dzik » czwartek, 20 maja 2010, 15:34

U mnie od wczesnego popołudnia ostro ruszyła konwekcja. W tej chwili od północnego wschodu zbliżają się komórki burzowe, jedna z nich jest już dosyć blisko. Blids notuje sporo wyładowań. Na radarach widać wysyp komórek w pasie od województwa mazowieckiego po świętokrzyskie, podkarpackie i lubelskie. Zapowiada się burzowe popołudnie.
Na zdjęciach satelitarnych bardzo dobrze widać te komórki burzowe:

Detektor wyładowań:

Pozdrawiam, Rafał!
GG: 6458545
E-mail: dzikens@onet.eu

Mikołaj_Lulkiewicz
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Mikołaj_Lulkiewicz » czwartek, 20 maja 2010, 15:43

*Aktualnie jestem w Rogozińcu(szkoła-internat)-pogranicze woj.wielkopolskiego i lubuskiego.
Po wielu dniach pochmurnej i zimnej pogody, dziś (od około godziny) niebo z minuty na minutę zaczyna się przerzedzać, do powierzchni dociera coraz więcej słońca. W chwili obecnej temperatura wynosi 21*C, jest naprawdę duszno, aż ciężko się oddycha. Mam nadzieję, że dziś w godzinach popołudniowych coś się "wykluje" w moich okolicach. ;) Blids na wschodzie i południu notuje coraz więcej wyładowań atmosferycznych. Czekam na rozwój sytuacji burzowej. :D

Awatar użytkownika
Areecki
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 7674966
Kontakt:

Postautor: Areecki » czwartek, 20 maja 2010, 17:23

U mnie błyskawicznie Cc z północnego-wschodu rozbudowały się Cb z dużą odbiciowością opadową.
Niestety elektrycznie było bardzo słabo. Także bez wiatru i gradu - tylko rzęsisty deszcz, przez około godzinę.
To co stało się u mojego sąsiada na polu to takiego czegoś nigdy nie widziałem jeszcze.
Poniżej 2 fotki

Reszta w dziale fotek powodziowych :)
http://4poryroku.fotosik.pl/ - Moje Zdjęcia
http://areecki.ihq.pl/pogoda/index.htm - Moja Stacja Pogody (świętokrzyskie)

HawX
Numer GG: 25903491
Kontakt:

Postautor: HawX » czwartek, 20 maja 2010, 17:47

Dzisiaj od 12 w Pruszkowie można było zobaczyć dużo Cu con. Przez całe popołudnie było parno a także gorąco na słońcu, które mocno grzało.
O 14:20 zagrzmiało. Przywiało do mnie Cb con, który dał średni opad deszczu. Samo centrum komórki przeszło kawałek ode mnie. Usłyszałem ok 5 wyładowań, z czego jedno zobaczyłem.

15:30 - słyszę kolejne pomruki. Było ich też ok 5, jednak znacznie cichsze. Komórka przeszła na zachód ode mnie.

Obie burze otrzymały się tylko przez ok 30 minut. Przesuwały się na SSW. Obecnie zrobiło się zimniej niż przed burzami. Temperatura wynosi 20,3* a wilgotność 70% i jest pogodnie. Dostrzegam tylko jednego Cu con i kilka malutkich Cu. Chyba już żadnej burzy dzisiaj nie będzie.

Awatar użytkownika
Kamil_Mazur
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 43247374
Kontakt:

Postautor: Kamil_Mazur » czwartek, 20 maja 2010, 17:49

Dość silna burza przeszła nad północną Kielecczyzną. U mnie spadło 15,6 mm opadu, przez kilka minut padał 1 cm gęsty grad. Było też kilkaset wyładowań, niektóre bardzo bliskie, zarówno między chmurowe jak i doziemne. Burza kieruje się na południowy-zachód, obecnie przecina całe województwo od północy na południe. Na szczęście z radarów widać, że odbiciowość jest już nieco mniejsza, niż było to we wcześniejszych fazach burzy, tak więc możliwe, że gradu już w niej nie ma.

Windforce
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Windforce
Numer GG: 1666701
Kontakt:

Postautor: Windforce » czwartek, 20 maja 2010, 18:12

30 km na północny zachód od Olsztyna pojawiła się na radarze 10-minutowym sygnaturka podobna do splitting supercells, której północna część przemieszcza się "pod prąd" w kierunku północno-zachodnim. GFS pokazuje MLCAPE przekraczające 1000 J/kg, LLS 6 m/s DLS 10 m/s oraz względnie niewielkie SRH do 70 m2/s2.
Nie każdy może się znaleźć na szczycie. Moim szczęściem jest to, że stałem obok.

Awatar użytkownika
Geepard
Kontakt:

Postautor: Geepard » czwartek, 20 maja 2010, 18:18

Właśnie wróciłem z wyprawy nad Warte. Zrobiłem kilka zdjęć stanu wody na rzece około 20 km na południe od Poznania. Na dzień dzisiejszy 20.05.2010 sytuacja wygląda następująco:

Jak widać na zdjęciach Warta zaczyna wylewać na pobliskie łąki.
Dodatkowo zamieszczam krótki filmik: http://www.youtube.com/watch?v=NjIa0RTUaLs

szymon41
Pseudonim: Szymon W
Kontakt:

Postautor: szymon41 » czwartek, 20 maja 2010, 19:00

W Bydgoszczy rano było pochmurno. Niebo było pokryte chmurami typu Stratocumulus. Przed godziną 10 przez chmury zaczęło przebijać słońce. Godzinę później było już prawie bezchmurnie. Silniejsza operacja słońca oraz wilgotna masa powietrza spowodowały "uruchomienie" konwekcji. Początkowo pojawiały się Cumulusy, przekształcające się w Cum med. Gdzieniegdzie były widoczne Cum cong. Po godzinie 16.30 z kierunku NE zaczęła nasuwać się dobrze rozwinięta komórka burzowa. Chmury miały bardzo ciemną podstawę, co świadczyło o dużym uwodnieniu. Parę minut po godzinie 17 przeszła pierwsza w tym roku burza. Nie była ona zbyt mocna. Słychać było parę pomruków. Główna część komórki przeszła na wschód od miasta. Nie mniej jednak wystąpił dość silny. momentami bardzo mocny opad deszczu. Całość trwało około 40 minut.
Aktualnie jest pogodnie. Temperatura wynosi około 18 stopni (przed burzą było około 21 stopni). Jutro dalszy ciąg ciepłej i burzowej pogody.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony czwartek, 20 maja 2010, 19:17 przez szymon41, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mateusz_Zamajtys
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Aksado
Kontakt:

Postautor: Mateusz_Zamajtys » czwartek, 20 maja 2010, 19:14

Do Giżycka trzeci dzień z rzędu zawitały opady konwekcyjne :). Jak na razie jestem bardzo zadowolony z początku sezonu. Jest on o wiele obfitszy w tej zjawiska i mam nadzieje, że to się nie zmieni :D. Dzisiaj popadało przede wszystkim około południa. Przeszło kilka komórek opadowych, jednak obyło się bez burzy ale dobre i to :). Temperatura w południe osiągnęła dziś 24 stopnie. Popołudniu także piętrzyły się chmury kłębiaste, jednak nie były już w stanie przerodzić się w bycze Cb :D. Ale ich widok cieszył moje oko :). W tej chwili jest bardzo pogodnie i ciepło, na niebie pozostały same resztki po dzisiejszej konwekcji w postaci Sc. Temperatura wynosi 21 stopni. Wiatr praktycznie nie odczuwalny.
Jutro ponownie mogą pojawić się jakieś burze ;). GFS prognozuje dosyć chwiejną masę powietrza do 1000 J/kg. Jednak DLS jak i LLS niskie, co będzie się raczej przyczyniać do powstawania niemal stacjonarnych burz.
Pozdrawiam ;)
E-mail: aksado@wp.pl
Sprzęt: Panasonic DMC FZ-45 ; karta SDHC 16 GB; statyw
Obrazek

Marcin20
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Marcin20 » czwartek, 20 maja 2010, 19:42

Sytuacja w Oławie i okolicy robi się co raz krytyczniejsza. Poziom Odry sięgnął 745 cm, (1997- 776 cm) według IMGW ma osiągnąć 770 cm, a niektóre prognozy mówią nawet o 790 cm. Zalewane już są dwie ulice przy samej Odrze. Najgorzej sytuacja wygląda za mostem, gdzie po jednej stronie wał jest niższy i w związku z tym woda już podtapia domy. Nie lepiej jest na Zwierzyńcu i Ścinawie Polskiej, gdzie niewiele brakuje, aby woda wdarła się dalej w głąb lądu. W Siedlcach natomiast z tego co się dowiedziałem, woda przelewa się już przez wały. Najgorsze jest to, że tłum poj**** ludzi robi sobie focie na n-kusia zamiast rwać się do worków z piachem...

Awatar użytkownika
luki99
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: stachu
Numer GG: 11776505
Kontakt:

Postautor: luki99 » czwartek, 20 maja 2010, 19:55

Też się niepokoje sytuacją w Oławie. Jak przejdzie jutro fala kulminacyjna, to woda może przerwać wał i wlać się do Oławy, a podniesienie stanu wód w Odrze może spowodować podniesienie się wody w Oławce, co może poskutkować wylaniem i tej rzeki :/. W Marcinkowicach 5/10 km od Oławy jest pogodnie i ciepło (w końcu przestało padać). I liczę na jakieś burze, ale bez intensywniejszego deszczu z wiadomych powodów. Fala kulminacyjna ma przyjść koło 15/16 i możliwe będą przecieki, a także przerwania wałów na całej długości :evil:.
Burze tym żyję
Obrazek
Tel. : 669398273
Email: luki9914@wp.pl
GG:11776505
Obrazek [/color]
zapraszam na http://www.margonem.pl/?r=1390472

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » czwartek, 20 maja 2010, 20:03

Nie najlepiej sytuacja kształtuje się na Wiśle. Wygląda na to, że fala powodziowa nienotowana od co najmniej 1962 roku będzie przez stolicę przechodzić nawet cały weekend. Jeśli przed Warszawą nie pękną wały, woda może mieć spokojnie 8 metrów wysokości (choć delikatne prognozy mówią o zaledwie 780 cm). Ale wystarczy spojrzeć na dane telemetryczne na stronie IMGiW i można szybko zorientować się w sytuacji. W Zawichoście znowu przybywa (20 cm przekroczenia WWW) - wszystko przez coraz wyższą wodę na Sanie - tam kulminacja jest dopiero u ujścia Wisłoka. Pilica ... niby taka mało znacząca rzeczka, bo tylko daje około 120 - 130 m/s przepływu, ale też bardzo wezbrana po opadach ... naprawdę trudno jest określić, kiedy pik fali kulminacyjnej dojdzie do Stolicy Polski. Liczy się każdy m przepływu. Pik będzie prawdopodobnie jutro późnym popołudniem, ale może to się stać dopiero w sobotę przed południem.

Jest jeszcze jedna sprawa - trzeba pamiętać, że w Warszawie koryto Wisły nie jest tak szerokie jak poza nią, woda może bardziej wezbrać niż przypuszczano. Prognozy nie są do końca wiarygodne, bo modele hydrologiczne nigdy nie miały z takim stanem wód na Wiśle do czynienia .

Za jakiś czas przejdę się w celu sprawdzenia obecnej sytuacji. Woda nie ma jeszcze stanu alarmowego, ale już niewiele do tego brakuje.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur

maciuleczek
Pseudonim: Maciek
Kontakt:

Postautor: maciuleczek » czwartek, 20 maja 2010, 20:29

Potwierdzam w Warszawie zaczyna robić się z godziny na godzinę coraz więcej wody. Przybywa w ciągu pół godziny 7-12 cm wody. Teraz jest aktualnie 633 cm, a jeszcze o 7 rano było 437 cm. Także dziś pójdę nad Wisłę, wiec może gdzieś po drodze się miniemy Arturze :). Fala faktycznie będzie długa. Na radzie wszyscy włodarze uspokajają ze w Warszawie nic nie powinno zalać, ale myślę, że w części Centralnej istnieje spore ryzyko ze woda przedostanie się do zoo i okolic. Przez Centrum Wisła przepływa bardzo wąsko.

Michał_Lisiak
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Mikelis
Kontakt:

Postautor: Michał_Lisiak » czwartek, 20 maja 2010, 20:43

Niespokojnie zaczyna robić się na Kujawach. Wzrasta poziom wody na Noteci w rejonie Nakła oraz Pakości. Na posterunku Nakło Zachód Noteć przekroczyła stan alarmowy, zaś w Pakości ostrzegawczy i nadal rośnie. Inowrocław również leży nad Notecią... Za kilka dni niespokojnie zrobi się w większej części województwa. Nad Wisłą leżą 4 duże miasta; Włocławek, Toruń, Bydgoszcz (Fordon) i Grudziądz. Obawiam się o stan tamy we Włocławku. Przecież to tykająca bomba zegarowa... :roll: Czy wytrzyma nadciągającą falę kulminacyjną? Natomiast w Toruniu poziom Wisły może osiągnąć nawet 850 - 900 cm, co grozi zalaniem lewobrzeżnej części miasta (dzielnica Podgórz). Jeszcze jedno: w okolicach Chełmna wały już przeciekają... :oops:
Obecnie niebo lekko zachmurzone. Zanosiło się dzisiaj na burzę, ale ... do burzy nie doszło. Właściwie dobrze, gdyż wody jest wszędzie bardzo dużo. W odróżnieniu od południa kraju, silne i długotrwałe opady są dla suchych Kujaw zbawienne, jednak, oby nie było powodzi...
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Awatar użytkownika
Kamil_Mazur
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 43247374
Kontakt:

Postautor: Kamil_Mazur » czwartek, 20 maja 2010, 21:12

Nad okolicami Starachowic przeszła dziś już druga burza. Kieruje się na płd.-zach. Nie była aż tak aktywna elektrycznie jak poprzednia, ale wydajnością opadu ją przekroczyła. Spadło 18,0 mm deszczu. Daje to łącznie 33,6 mm opadu za dzisiejszy dzień, co pewnie znów pogorszy sytuację hydrologiczną w dorzeczu Kamiennej. :?

scania580
Numer GG: 4566411
Kontakt:

Postautor: scania580 » czwartek, 20 maja 2010, 21:13

W Namysłowie dzisiaj piękna pogoda, Widawa zaczyna stopniowo opadać ale nadal przekracza stan alarmowy o ponad 35cm. Dzisiaj sprawdzałem miejsca w których mogła wylać, o dziwo do wylania brakuje jakieś 10cm. Spodziewałem się, że te tereny są już dawno pod wodą. Zalew w Michalicach spełnił swoją rolę w 100%, aż strach pomyśleć co by było gdyby nie on. Zapewne dzisiaj zacznie się jeszcze zrzut wody z tego zbiornika ponieważ woda podmywa drogę przy wpływie rzeki do Michalic. Oto stan wody w Widawie na dzień dzisiejszy- Obrazek

Siara
Kontakt:

Postautor: Siara » czwartek, 20 maja 2010, 21:21

Witam.

Z ostatnich pomiarów ze stacji w Zawichoście wynika, że woda znów się podniosła, ostatni pomiar to 865cm, przypomnę że rano była tendencja spadkowa. O godzinie 12.00 było to 845cm, Prawdopodobnie przyczyną wzrostu jest San, z którego spływają teraz znaczne ilości wody.
Nie pokoi mnie też stan na Pilicy, który w wielu miejscach m.in. W Sulejowie i Przedborzu osiąga rekordowe stany. Ciekaw jestem czy w Warszawie poziom wody sięgnie 780cm tak jak prognozują fachowcy z IMiGW. Wydaję mi się że może to być jednak kilkanaście cm więcej.

Pozdrawiam.
Michał Sierzycki
GG: 6074849

Awatar użytkownika
MrMojoRisin
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: MrMojoRisin » czwartek, 20 maja 2010, 21:22

Łukasz Majewski
Kontakt:

Postautor: Łukasz Majewski » czwartek, 20 maja 2010, 21:49

Michał_Lisiak
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Mikelis
Kontakt:

Postautor: Michał_Lisiak » czwartek, 20 maja 2010, 22:07

Konwekcja znów ruszyła i na wschód ode mnie jest Cumulonimbus calvus, zaś koło Bydgoszczy słaba burza.
Wracając do powodzi: można powiedzieć, że prawie cała Polska jest pod wodą. Rzeki na południu i centrum kraju a także na wschodzie przekroczyły stan alarmowy...na Kujawach groźna jest na razie tylko Noteć. Mój dom jest daleko od rzeki i na lekkim wzniesieniu (wysadzie solnym), ale obawiam się burz i przyszłotygodniowych opadów...

EDIT 22.25.CEST: Na północy się błyska
Ostatnio zmieniony czwartek, 20 maja 2010, 22:24 przez Michał_Lisiak, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

bzychol
Pseudonim: bzychol
Numer GG: 1500578
Kontakt:

Postautor: bzychol » czwartek, 20 maja 2010, 22:08

Od strony Koronowa zbliża się do Bydgoszczy burza. Na ten moment słychać już lekkie wyładowania i widać błyski. Blids również pokazuje tą komórkę burzową. Jestem ciekaw czy dojdzie ona do Bydgoszczy i jak sytuacja się rozwinie. Będzie to dziś już 2 burza w Bydgoszczy. Pierwsza miała miejsce około 17.20 dała do 15 wyładowań chmurowych i 10 minut solidnie popadało. Pozdrawiam !
Obrazek

Awatar użytkownika
Jacek_Orzechowski
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 16098844
Kontakt:

Postautor: Jacek_Orzechowski » czwartek, 20 maja 2010, 22:13

Dzisiaj u mnie była w końcu ładna pogoda. Rano było trochę pochmurno, przed południem rozpogodziło się i zrobiło naprawdę ciepło. Oczekiwałem na jakąś burzę. Przed 20 na SE pojawił się daleko Cb, usłyszałem tylko kilka dalekich pomruków :( Tak to wyglądało na radarze:
wszystko szybko uciekło na SW.

sat23
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Zyga
Numer GG: 8083483
Kontakt:

Postautor: sat23 » czwartek, 20 maja 2010, 22:24

Witam,
Wrocław szykuje się na wielką wodę. Dzisiaj Prezydent Miasta Rafał Dudkiewicz ogłosił alarm powodziowy, co spowodowało większą panikę w mieście. Mieszkańcy zostali poinformowani o zakłóceniach w dostawach bieżącej wody, czego konsekwencją było masowe wykupywanie wody mineralnej. Dodatkowo stokrotnie zwiększyła się ilość zużycia bieżącej wody, co spowodowało zmniejszenie ciśnienia w wodociągach. Również zaczęto prace nad uszczelnianiem wałów na osiedlu Kozanów, które było kompletnie zalane podczas powodzi stulecia. Jeżeli chodzi o stan wody w Odrze to dla stacji Wrocław-Trestno na godzinę 20:00 wyniosła 511 cm i to jest o jakieś ponad 2 m mniej niż jest w Oławie. Fala kulminacyjna ma przepłynąć w sobotę rano. Jeżeli chodzi o Wrocław to raczej miasto nie powinno znacząco ucierpieć. Natomiast gorzej sytuacja będzie wyglądała na odcinku Odry Wrocław-Głogów, gdzie wały były po powodzi w 1997 r. jedynie uszczelniane, i nie wiem czy wytrzymają tak długi opór wody.
Zygmunt Satora
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Doppler
Dokumentalista
Dokumentalista
Kontakt:

Postautor: Doppler » czwartek, 20 maja 2010, 22:45

Witam. Właśnie tak godzinę temu wróciłem z nad Wisły. Sytuacja na razie stabilna choć wszystkie służby są w pogotowiu, usypano jak na razie wał w okolicach ZOO. Teren tam jest najniżej położony i przez to cieszy się "opieką" służb. Natomiast budowane Centrum Nauki Kopernik jest nie do uratowania, dwie godziny temu poziom wody był niemal równy z poziomem grunty. Jeśli woda podniesie się o metr to zaleje plac budowy, problem w tym, że ta budowa jest troszeczkę wyżej niż budynki po drugiej stronie ulicy. Woda miała około 655cm teraz rośnie więc ryzyko również. Zapowiadane 750cm może doprowadzić do zalania niżej położonych dzielnic.

Awatar użytkownika
Rafał Dzik
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: rafal
Numer GG: 6458545
Kontakt:

Postautor: Rafał Dzik » czwartek, 20 maja 2010, 22:52

Dziś nad moją okolicą popołudniu przeszły burze, które przyniosły obfite opady deszczu. W Ostrowcu Świętokrzyskim spadł nawet grad o średnicy ziarenek grochu. W tej chwili komórki przemieszczają się w kierunku południowo-zachodnim. Cały czas są groźne, ponieważ ich odbiciowość ciągle jest bardzo duża, a miejscami (szczególnie północno-zachodnia część woj. świętokrzyskiego i południowo-wschodnia woj. śląskiego) według radaru dochodzi do nawet 50 dBZ :!: W tej sytuacji burze stanowią szczególne zagrożenie.
Sytuacja powodziowa w województwie świętokrzyskim również jest dramatyczna:
Pozdrawiam, Rafał!
GG: 6458545
E-mail: dzikens@onet.eu

Wróć do „Relacje na żywo w Polsce - archiwum od 2007r.”